dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 93
  1. #21
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal.sz Zobacz post
    "tak mam ja przez 3 lata chodzi bez problemu, koszty mniej wiecej takie i nie ma zastrzeżeń, ble ble ble..." to tego sie nie nzajdzie. Każdy pisze że chce zamontowac, ze jakiś znajomy ma albo coś w tym stylu. A ja chciał bym poznać konkretne informacje.
    np nazwę pompy i jak sie sprawuje, z kosztami i czy to np jedyne źródło...
    Jeżeli macie takie info to będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
    Jest taki wątek:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...powietrze-woda

    tak,mam pompę powietrze-woda Panasonic T-CAP 9kW od 02.2013,nie mam żadnych zastrzeżeń,zużycie energii na c.o+cwu za okres 13.08.2013-13.08.2014 to 3300kWh gdzie 1900kWh na c.o i 1400kWh na cwu,w zeszłym sezonie było grzane w taryfie G11 przy cenie kWh 0,57zl,w tym sezonie przeszedłem na G12W i grzeję tylko w taniej taryfie przy 0,29zł/kWh,od 01.09.2014 do 31.01.2015 zużycie na c.o+cwu to 1600kWh gdzie na c.o 1000kWh a na cwu 600kWh.
    W tym sezonie dzięki G12W chcę się zamknąć na rok z c.o+cwu w 1000zł
    Najniższa temperatura przy jakiej pompa pracowała to -18st.C i wtedy pracowała na ogrzewanie 7h/dobę pobierając przy tym ok.3,5kWh na godzinę pracy.
    Tak mało pracowała ponieważ mam pompę mocno przewymiarowaną w stosunku do obciążenia cieplnego i wystarczyło jej tylko 7h pracy,żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu.
    Temperatura w domu nie schodzi pon.22,5st.C a z reguły jest to 23st.C.

    Ale to nic ci nie da,nic nie dadzą ci takie wyliczanki bo nie będziesz miał takiego samego domu jak ja.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-01-2015 o 23:54

  2. #22

    Domyślnie

    Ale może zechce mieć podobny.

  3. #23
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rotan Zobacz post
    Ale może zechce mieć podobny.
    Podobny owszem ale nigdy nie będzie taki sam,nie będą takie same preferencje co do utrzymywania temperatury w domu czy zużycia cwu i wyniki mogą się rozjechać.
    Najlepszym rozwiazaniem jest zrobienie sobie OZC i bedziemy wiedzieli jakie jest zapotrzebowanie domu na cieplo,wtedy przyjmujemy sobie COP3 lub 2,5 dla dobrego samopoczucia i wiemy wszystko.

    Na pewno jednak pompka działa przy mocnych mrozach i nie wiąże się to ze znacznym zużyciem energii czy też użyciem grzałki oraz przez ten okres pracuje bezawaryjnie.

  4. #24

    Domyślnie

    Arturo72,
    dzieki wielkie za taką odpowiedz, własnie o cos takiego mi chodziło. Napewno dom nie będzie taki sam ale mam przynajmniej jakies rozeznanie od człowieka który to uzytkuje. Jeszcze raz wielkie dzieki.
    Pozdrawiam

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Ja tez przyłączam się do pytania. Ja nadal nie jestem do konca przekonany. Obawiam się, że przy dużej zimie bedzie chlodno w domu albo spore rachunki za prad. Jedne osoby zachwalają, drugie krytykuja. Przez ten tydzien spotkałem się z tyloma opiniami, że jestem w punkcie wyjscia. Duzo osob odradza mi powietrzna pompe ciepla, za to chwaląc gruntowe (u mnie to rozwiazanie nie wchodzi w gre). Jakbym miał kupic to pewnie Panasonic'a.
    Czy jest ktos z wlkp. kto moglby mi pokazac jak to urządzenie działa zimą ?
    chcesz to przyjedź
    wlkp
    zobaczysz że działa
    mrozu niewiele ale i pompa już o 4 rano nabija dom do 23,5 i się wyłącza
    kupisz-nie kupisz
    ale nie będziesz wątpił, że nie działa
    pisz na priv
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    Lukasz podrzuce ci ksera moich rachunkow żebyś koledze mógł ewentualnie pokazac
    A sam się przyznaj że paalisz w miałowcu he he

    A tak poważniej - jest u ciebie lepiej z prądem niż myslałes?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    Lukasz podrzuce ci ksera moich rachunkow żebyś koledze mógł ewentualnie pokazac
    A sam się przyznaj że paalisz w miałowcu he he

    A tak poważniej - jest u ciebie lepiej z prądem niż myslałes?
    cześć
    faktur nie pokazuj bo moje wynik przy Twoich to dziurawy dom i bytowy jakby się dogrzewał indukcją

    poważnie rachunki ok, zima słaba, ale ile by mi więcej nabiło 300-400 zł na cały rok przy mroźnej zimie

    żona mówiła, aby PC powietrzna brała tyle co ekogroch - bez roboty - z 2,5 tony po 900zł (co by się sam palił) plus 100 wniesienie to jakieś 2400 zł

    instalator mówił, żeby się w 1999zł symbolicznie zmieścić

    ja liczyłem na 1500-1800 zł - zalezy jaka zima

    ale w tym sezonie idę na 1099 zł. A na wiosnę robię poprawki jak docieplić okno tarasowe (próg) jak w ogóle dać ocieplenie płyty posdzki 7cm z podłogówką co się bezpośrednio styka z płytkami tarasowymi schodów! i odcinam "pompowie" bo jest w niej 19-20*C i ziemniaki, weki tego nie lubią. Żna kazała od środka kotownie odciąć styropianem.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  8. #28

    Domyślnie

    U mnie działa Atlantic S10. Nie zdarzyło się, żebym zamarzł, w domu trzymam 22,5. Dane w stopce. Zużycie nie najlepsze, bo i wykonanie domu pozostawia trochę do życzenia. Zużycie ze stopki uwzględnia chłodzenie pasywne pompą w lecie.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artol

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-333
    Posty
    139

    Domyślnie

    Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW? Chętnie bym pogadał i zobaczył jak to działa.

    Jak wygląda ekonomicznie zakup PC PW w sytuacji kiedy mam dostęp do gazu ziemnego w drodze? Warto iść w PC PW czy może zostać przy kotle gazowym kondensacyjnym?

  10. #30
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artol Zobacz post
    Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW? Chętnie bym pogadał i zobaczył jak to działa.

    Jak wygląda ekonomicznie zakup PC PW w sytuacji kiedy mam dostęp do gazu ziemnego w drodze? Warto iść w PC PW czy może zostać przy kotle gazowym kondensacyjnym?
    A to zależy od dużo czynników.
    Ja mam gaz ziemny przy działce ale olalem go i chciałem grzać prądem bo taniej było.
    Skończyło się na pompie.
    Musisz znać zapotrzebowanie domu na ciepło i zużycie na cwu żeby cokolwiek porównywać.
    Koszt 1kWh z gazu przy kondensacie to ok.0,22zl a przy pompie p-w ok.0,10zl.
    Jak to się ma do Twojego zużycia energii na c.o+cwu i kosztów inwestycyjnych ?

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artol

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-333
    Posty
    139

    Domyślnie

    Problem w tym, że nie mam jeszcze projektu (w trakcie zamawiania), nie mówiąc już o wyliczeniach zapotrzebowania na ciepło dla domu po adaptacji projektu (chcę lepiej docieplić niż w projekcie).
    Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne to gazownia wyjdzie koło 15000 - 18000zł a pompownia około 35 000zł.

    Zastanawiają mnie artykuły, w których zachwalają PC PW, ale piszą, że "jest świetną alternatywą tam gdzie nie ma gazu ziemnego". Z tego wynika, że tam gdzie gaz ziemny jest to korzyści z taniej eksploatacji PC przy wyższych kosztach startowych nie sa już takie oczywiste.
    Faktycznie jeśli nie miałbym gazu ziemnego pod bokiem to szedłbym jak burza w PC PW.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak liczysz się z kosztem 35K za kotłownie i przyłącze gazu to z pompą spokojnie się w tym zmieścisz i na dobre kozaki dla żony zostanie.Chyba że planujesz dom z 300m2 to może trochę braknąć.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artol

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-333
    Posty
    139

    Domyślnie

    Nie, nie, 35 000zł to wyjdzie pompa PW, a kotłownia gazowa 15 - 18000zł + koszty przyłączenia (koło 5000zł jak dla mnie) + koszty komina z 7000zł.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artol Zobacz post
    Nie, nie, 35 000zł to wyjdzie pompa PW, a kotłownia gazowa 15 - 18000zł + koszty przyłączenia (koło 5000zł jak dla mnie) + koszty komina z 7000zł.
    35000zł to chyba za ta Nibe liczysz? Panasonic zmieści Ci się w 30tys. z paluszkiem, w pewnym ciemnym miejscu, a jak się postarasz to jeszcze mniej - 26-27tys to realna wycena dla domu 200m2 dobrze ocieplonego pod Wrocławiem.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artol

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-333
    Posty
    139

    Domyślnie

    No liczę tak z naddatkiem, bo zawsze wyceny są przy minimum opcji, zaniżane żeby haczyk złapać.

    Czytając fora widzę, że PC PW NIBE ludzie odradzają. Ponoć instalatorzy mają najlepsze marże na NIBE i dlatego je strasznie wpychają, a jakość ich jest do kitu. Widzę też, że najczęściej ludzie polecają Panasonica T-Cap - mało kto wypowiada się negatywnie o tych pompach.

    Na Panasonica mam wycenę: Seria SXC T-Cap 9kW, COP 2,85 (A-7W35), COP 4,84 (A7W35), COP 2,56 (A-15W35) - sama pompa 19800zł netto, a wraz z całym montażem, zasobniiem Ermet 250 (żywicowany), dwupłaszczowy 26300zł netto.
    Inna opcja to 33730zł bo inny zasobnik (Aquarea tank jakiś).

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Ostatnio jeden z forumowiczów montował w Łodzi za 27500 brutto za zestaw Panasonica t-cap 9kw + zbiornik galmet maxi 300l. + śrubunki, zbiornik przeponowy i zawór z siłownikiem. Dzwonił do mnie pochwalić się (wcześniej był u mnie obejrzeć instalację).

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artol

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-333
    Posty
    139

    Domyślnie

    asaselllo, napisz jak Ci działa ta pompa,
    - jaki masz dokładnie zestaw (pompa, zasobnik, cała reszta),
    - jaki masz dom (wielkość, ocieplenie, wentylacja itd)
    - jak pompa wyrabia na ogrzewanie domu i CWU przy różnych temperaturach na zewnątrz (zwłaszcza przy np -10, -15 st C)
    - jakie rachunki płacisz za prąd
    - kiedy i na jaki czas włącza się grzałka

  18. #38
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artol Zobacz post
    Nie, nie, 35 000zł to wyjdzie pompa PW
    A co Ty za bzdury opowiadasz.
    Jesli nie masz zielonego pojęcia o obciążeniu cieplnym domu to skąd masz wyceny i na jaką mocowo pompę i skąd wiesz,że akurat taka będzie odpowiednia do Twojego domu ?
    Może akurat 7kW za 15tys.zł będzie dla Ciebie odpowiednia ?
    Cytat Napisał Artol Zobacz post
    asaselllo, napisz jak Ci działa ta pompa,
    - jaki masz dokładnie zestaw (pompa, zasobnik, cała reszta),
    - jaki masz dom (wielkość, ocieplenie, wentylacja itd)
    - jak pompa wyrabia na ogrzewanie domu i CWU przy różnych temperaturach na zewnątrz (zwłaszcza przy np -10, -15 st C)
    - jakie rachunki płacisz za prąd
    - kiedy i na jaki czas włącza się grzałka
    Dom z obciążeniem cieplnym 3,5kW,zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok,118m2.
    T-CAP 9kW,zasobnik 300l,najniższa zaobserwowana temp.to -18st.C,zużycie przy tej temp.to 3,5kWh na godzinę pracy,przy tej.temp.6-7h pracy na dobę na c.o i 2h na cwu.
    Zużycie w zeszłym sezonie na c.o to 1900kWh na cwu 1400kWh na rok,w tym sezonie będzie mniejsze bo ok.1600kWh na c.o.
    W zeszłym seonie taryfa G11 i 0,57zł/kWh w tym sezonie taryfa G12W i 0,29zł/kWh.
    Grzałka włącza się tylko w przypadku defrostów ale i to też nie zawsze.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artol

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-333
    Posty
    139

    Domyślnie

    Arturo72, dali mi taką wycenę, ale na podstawie swoich szacunków. Wzięli powierzchnię domu, sposób ocieplenia, rekuperację, może bryłę domu itd i na tej podstawie określili, że pompa Panasonic 9kW starczy. Nie trzymam się jednak kurczowo tej mocy, bo jak będę miał projekt i będzie wszystko znane to zlecę wyliczenie zapotrzebowania i wtedy będę rozmawiał już na konkretach. Teraz chcę zwyczajnie podjąć decyzję czy będę szedł w gaz czy w pompę PW.

    Czy możecie podać jeszcze od czego zależy czy pompa ma funkcję chłodzenia czy jej nie ma? Ile taka funkcja dodatkowo kosztuje. Czy jest sens brać taką funkcję przy 100% podłogówce?
    No i dlaczego jedno podłączają pod 1 fazę, a inni pod 3 fazy? Czy to jest to samo co pompa na 230V (1 faza) i 400V (3 fazy)? Może to śmieszne pytania, ale nie rozeznaję się jeszcze na tym.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artol Zobacz post
    Czy możecie podać jeszcze od czego zależy czy pompa ma funkcję chłodzenia czy jej nie ma? Ile taka funkcja dodatkowo kosztuje. Czy jest sens brać taką funkcję przy 100% podłogówce?
    No i dlaczego jedno podłączają pod 1 fazę, a inni pod 3 fazy? Czy to jest to samo co pompa na 230V (1 faza) i 400V (3 fazy)? Może to śmieszne pytania, ale nie rozeznaję się jeszcze na tym.
    Wszystkie Panasoniki od 2014r mają chłodzenie w standardzie. Przy podłogówce funkcja ta nie będzie działać jak standardowa klimatyzacja, ale przy odrobinie cierpliwości pozwoli na obniżenie temp w pomieszczeniach. Piszę cierpliwości, bo trzeba pamiętać o bezwładności podłogówki.
    Co to faz, to prze serii T-Cap nie ma to znaczenia, bo parametry ich są takie same, różnią się jedynie metoda podłączenia - trzeba mieć lepsze zabezpieczenia, itp. W przypadku zwykłej 9-tki ma to już duże znaczenie, bo 1-fazowa jest dużo słabsza.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony