dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LostHighway

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    lublin
    Posty
    113

    Domyślnie Kolektory słoneczne - tak czy nie?

    Witam,
    Mam pytania w temacie kolektorów słonecznych, jestem całkowicie zielony dlatego proszę o podpowiedzi.
    1. Czy instalując kolektory warto podłączać do istniejącej instalacji CO, czy używać tylko do podgrzewania wody? (jeżeli ma to znaczenie posiadamy kocioł Junkers Smart 14)
    2. Jaki zasobnik oraz ile paneli zainstalować aby było to opłacalne dla 3-4 osobowej rodziny?


    Ad. 1. "Mój" hydraulik sugeruje iż warto instalować panele i podłączyć je do wspomagania instalacji CO oraz dać spory zasobnik na ciepłą wodę. Jednak sceptycznie podchodzę do sprawy, gdyż oczami wyobraźni widzę brak słońca w zimie i zasypane śniegiem kolektory. Co w sumie daje zwiększone zużycie gazu na ogrzanie powiedzmy 400l zasobnika. (Na dzień dzisiejszy mamy zasobnik 120l podgrzewany gazem do temp. 38*C)


    Kolejna wątpliwość - co w upalne dni, gdy słońca jest dużo i nie ma fizycznej możliwości aby zagospodarować produkowane ciepło? Np. woda w zasobniku nagrzana do temperatury maksymalnej, ogrzewanie oczywiście w lecie jest wyłączone, a słońce dalej grzeje. Co wtedy z tym ciepłem?
    Czy są jakieś systemy zabezpieczające przed przegrzaniem instalacji? Czy taka instalacja jest bezpieczna i np. nie wybuchnie?! Co może się stać z instalacją gdy nie będzie zasilania?


    Bardzo proszę o pomoc i zabranie głosu w powyższych kwestiach. Jestem totalnym laikiem, a muszę podjąć decyzje instalować czy rezygnować. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał LostHighway Zobacz post
    1. Czy instalując kolektory warto podłączać do istniejącej instalacji CO, czy używać tylko do podgrzewania wody? Ad. 1. "Mój" hydraulik sugeruje iż warto instalować panele i podłączyć je do wspomagania instalacji CO
    Podpinanie kolektorów do CO można między bajki włożyć. Ad. 1. hydra opowiada bzdury. jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję poczytaj i pozastanawiaj się sam, bez słuchania rad hydry, bo on nie jest obiektywny. Przemyśl też instalację paneli pv, którymi również można ogrzewać cwu, a przy okazji zasilać dom w prąd. Z decyzją się nie spiesz, decyzja musi być Twoja, my możemy co najwyżej poopowiadać jakie są możliwości i jakie są ich wady oraz zalety.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Napisz coś na temat swojego domu: jaka powierzchnia, kubatura, zużycie dotychczasowe gazu, jakiego rodzaju ogrzewanie masz obecnie? I najważniejsze: ile energii w skali roku, pokryte ze słońca, będzie Cie satysfakcjonować?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LostHighway

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    lublin
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Napisz coś na temat swojego domu: jaka powierzchnia, kubatura, zużycie dotychczasowe gazu, jakiego rodzaju ogrzewanie masz obecnie? I najważniejsze: ile energii w skali roku, pokryte ze słońca, będzie Cie satysfakcjonować?
    Dzięki za odpowiedź.

    Powierzchnia 139m2, kubatura 419m3, zużycie gazu 696m3 (od 11-10-2013 do 09-10-2014 ).
    Jeżeli chodzi o ogrzewanie CWU oraz CO - gaz ziemny, piec Junkers SMART 14, sterowane pogodówka oraz termostaty pokojowe podłączone do modułu sterującego. Ogrzewanie mieszane tj. podłogówka dół oraz łazienka na górze; natomiast kaloryfery jeden w garażu, pokoju na dole, i cała góra. Dodatkowo dogrzewamy się kominkiem z DGP (bez płaszcza wodnego). Do CWU nie ma dodatkowych pomp cyrkulacyjnych.
    CWU ustawiona na 38*C. Temperatura na dole 20-22*C; na górze 18-20*C.

    Jeżeli chodzi o oczekiwania od instalacji kolektorów słonecznych to satysfakcjonowałoby mnie jakby zostało 80% kosztów za gaz w miesiącach letnich za podgrzanie wody użytkowej + koszty prądu za czas kiedy piec by nie pracował. Jakby rocznie w kieszeni zostało 800zł to cała instalacja zwróciłaby się po 3 latach (instalacja z dofinansowania). Nie wiem czy to realne założenia?

    Biorąc na chłopski rozum wydaje się, że lepiej jest zdecydować się na mniejszy zasobnik (powiedzmy 200l) i dogrzewać tylko CWU w okresie letnim. Boje się, że jakbym zdecydował się na CWU i wspomaganie CO to zimą raczej jest więcej dni bez słońca i dogrzewanie zasobnika z powiedzmy 400l wody byłoby nieopłacalne. Dobrze myślę?
    Ostatnio edytowane przez LostHighway ; 10-02-2015 o 19:18

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał LostHighway Zobacz post
    Biorąc na chłopski rozum wydaje się, że lepiej jest zdecydować się na mniejszy zasobnik (powiedzmy 200l) i dogrzewać tylko CWU w okresie letnim. Boje się, że jakbym zdecydował się na CWU i wspomaganie CO to zimą raczej jest więcej dni bez słońca i dogrzewanie zasobnika z powiedzmy 400l wody byłoby nieopłacalne. Dobrze myślę?
    Dobrze myślisz. Wspomaganie to nie łatwy temat, więcj na ten temat masz tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Zakładając, że za 800PLN możesz kupić 320m^3 gazu (2,50PLN/m^2), to by zaoszczędzić taką ilość energii potrzeba np. ~8m^2 bardzo dobrych kolektorów próżniowo-rurowych CPC podłączonych do zbiornika "kombi" o pojemności 500-600l. Pamiętać należy, że kocioł nie musi nagrzewać całej pojemności zbiornik by przygotować c.w.u. - wystarczy już 10% górnej pojemności zbiornika by mieć ciepłą wodę w kranie.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LostHighway

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    lublin
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Dobrze myślisz. Wspomaganie to nie łatwy temat, więcj na ten temat masz tu:
    http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php
    Czyli jasna sprawa, program z którego będziemy korzystać nie daje możliwości wykorzystywania solarów do wspomagania CO. Więc chyba nawet nie ma co podpinać solarów do pieca (mimo, że ten przewiduje taką możliwość)? A ewentualne zimowe słońce wykorzystać do podgrzania cwu, bo na więcej korzyści nie ma co liczyć.


    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Zakładając, że za 800PLN możesz kupić 320m^3 gazu (2,50PLN/m^2), to by zaoszczędzić taką ilość energii potrzeba np. ~8m^2 bardzo dobrych kolektorów próżniowo-rurowych CPC podłączonych do zbiornika "kombi" o pojemności 500-600l. Pamiętać należy, że kocioł nie musi nagrzewać całej pojemności zbiornik by przygotować c.w.u. - wystarczy już 10% górnej pojemności zbiornika by mieć ciepłą wodę w kranie.
    Te 800zł to oszczędność na gazie plus dodatkowo oszczędność na prądzie kiedy piec nie będzie uruchamiany (nie wiem jak obliczyć zużycie prądu, więc przyjąłem jakąś wartość całkiem z sufitu). Ale to drobny szczegół. Tak czy siak widać, że zwrot inwestycji będzie bardziej rozłożony w czasie. Tym bardziej biorąc pod uwagę możliwości z jakich mogę skorzystać, tj. dwa panele na dachu i zasobnik 200 l.
    Jakbyś mógł powiedzieć jakiego rzędu oszczędności można oczekiwać przy zastosowaniu takiej instalacji? (przyjmując, że zastosowane będą średniej jakości urządzenia - podobno "niechińskie")
    Poza tym przeglądając internet widzę, że większość preferuje jak największe zasobniki, a o 200l nikt nawet nie wspomina... więc zastanawiające jest czy taka instalacja ma sens? Czy w lecie woda nie będzie się gotować?

  8. #8

    Domyślnie

    cwu nie da się zagotować da się ją ugrzać do 85 max 90oC i instalacja przechodzi w tryb stagnacji - poczytaj co to jest i do czego może doprowadzić.
    Ja mam zestaw do wspomagania co i solary ustawione pod kątem 62o więc w zimę łapią najwięcej, na podłogówkę spokojnie można wypluć ciepło z solarów załączam dzisiejszy dzień i wykres temperatury spalin z kotła gdyby ktoś próbował powiedzieć że kocioł był odpalony i grzał dodatkowo wykres temperatury w domu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	solary.JPG
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	45,8 KB
ID:	304609 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kociolek.JPG
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	304610 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.JPG
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	304611

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LostHighway

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    lublin
    Posty
    113

    Domyślnie

    Jakbyś mógł napisać jaką masz instalacje tzn. ile paneli i jaki zasobnik. Pytam, bo cały czas zastanawiam się czy instalacja z dwoma panelami i 200l zasobnikiem nie będzie za mała do wspomagania instalacji CO. Jak myślisz?

  10. #10

    Domyślnie

    Mogłeś przeczytać byle pierwszy post z tematu solarów i porównania wiedział byś bez pytania ale OK.
    8 płaskich solarów 7,2m2, ustawione pod kątem 62o, zapięte pod bufor kombinowany 400l.

    Znaczy pytasz czy 2 panele i 200l zasobnik ma coś wspomagać, znaczy wspomagać CO? Myślę że będzie wspomagał tylko Twoje samopoczucie ale na pewno nie ogrzewanie, chyba że w największe upały gdy w pełnym słońcu jest 32oC i marzną Ci nogi to wspomożesz CO drabinką łazienkową, kosztem cwu
    Wybij sobie z głowy jakiekolwiek wspomaganie CO solarami! A jeśli nadal o tym myślisz przeanalizuj raz jeszcze moje wykresy co z tego że podłoga jest i była ciepła jak i tak kocioł musiałem odpalić.

  11. #11
    Banned
    Wojtko55

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    204

    Post

    Również zgadzam się z Marcinbbb dwoma kolektorami słonecznymi to na pewno nie wspomożesz CO nawet jak będziesz miał zasobnik kombinowany to jest po prostu za mało. Marcinbbb a ty przez cały rok masz ustawione kolektory pod kątem 62 stopni czy po okresie zimowym zmieniasz ( jeżeli masz stelaż) na te 45-30 stopni ? bo w lato to chyba słabo przy takim nachyleniu działa

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Mam kolektory .W przypadku ogrzewania gazem ziemnym zdecydowanie odradzam. Wystarczy policzyć opłatę stała i odjąć od zysków..
    Proponuję zamontować licznik energii i spytać jaką ilość energii zagwarantuje sprzedawca. Nikt nic nie zagwarantuje to pewne .Policzcie koszty eksploatacji.
    pompy ,przeglądy ,wymiany glikolu ,zapowietrzenia ,wycieki.

  13. #13

    Domyślnie

    Przepraszam dopiero tu zaglądłem mam 4 płaskie nie 8!!! ale jak najbardziej to 7,2m2 instalacji.
    Instalacja cały rok pod kątem 62o w lato ciepłą wodę mogę sprzedawać sąsiadom bo jest jej aż nad to ustawienie przy 37-45o = codzienne stagnacja. Więc wolę więcej nałapać zimą niż latem choć. Choć nie ukryję że w nawet w lato muszę wywalić ciepło z bufora jakaś łazienka. W tym roku wszystko pójdzie na pralnie i suszarnię.

    fachman19 ja takie rzeczy mam w standardzie, ostatnio dopuszczanie glikolu było za free, spr. anody magnezowej za frajer Ale jak Ty odpowietrzenie i wycieki płacisz to znaczy że kupiłeś od firmy krzak and company Nawet firma pode mnie napisała wygląd strony www do zarządzania solarami bo mam niestandardową instalację - też za free
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 07-03-2015 o 22:40

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przepraszam dopiero tu zaglądłem mam 4 płaskie nie 8!!! ale jak najbardziej to 7,2m2 instalacji.
    Instalacja cały rok pod kątem 62o w lato ciepłą wodę mogę sprzedawać sąsiadom bo jest jej aż nad to ustawienie przy 37-45o = codzienne stagnacja. Więc wolę więcej nałapać zimą niż latem choć. Choć nie ukryję że w nawet w lato muszę wywalić ciepło z bufora jakaś łazienka. W tym roku wszystko pójdzie na pralnie i suszarnię.

    fachman19 ja takie rzeczy mam w standardzie, ostatnio dopuszczanie glikolu było za free, spr. anody magnezowej za frajer Ale jak Ty odpowietrzenie i wycieki płacisz to znaczy że kupiłeś od firmy krzak and company Nawet firma pode mnie napisała wygląd strony www do zarządzania solarami bo mam niestandardową instalację - też za free
    Podpinam się pod temat bo na dniach będę montował kolektory. Dom 170 m2 plus gabinet kosmetyczny żony 45 m2, solar próżniowy.
    To polecasz kolego marcinbbb pochylenie solarów 62 stopnie ?
    Mieszkamy od 31.11.2011 i jest super....:

  15. #15

    Domyślnie

    Czy polecam.. temat dyskusyjny mam dach 2 spadowy i te 62o wyglądają raczej słabo szczególnie na małym 90m2 domku. Jednak w moim przypadku się sprawdza.Wczorajszy dzień:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	803.JPG
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	45,5 KB
ID:	307805 (uwaga czujka t3 uszkodzona i zaniża o około 5oC)
    400l wody ugrzało się do 64oC i włączyła się podłogówka . Dziś słońce też już świeci ale jeszcze nic się nie ładuje a kocioł wygaszony.
    pawelkokosz nie wiem jaką planujesz instalację ale nie łudź się że ugrzejesz tym chałupę, co innego cwu.
    https://device.esterownik.pl/device/6959/ tu można zobaczyć kiedy wygaszony kocioł, jaka temperatura w domu jest i była, oraz temperaturę góry bufora. Niestety woda u mnie schodzi w zastraszającym tempie 8-10m3 miesięcznie.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    U mnie plan wygląda następująco: montaż kolektora tylko i wyłącznie do c.w.u.
    Mówisz, że 8-10m3 na miesiąc wody to dużo?
    Chciałbym aby u mnie też było tak mało: czwórka domowników w tym dwie kobiety i mały ośmiolatek, który uwielbia pełną wannę wody do kąpieli - efekt około 15-17m3 na miesiąc....
    Mieszkamy od 31.11.2011 i jest super....:

  17. #17

    Domyślnie

    W takim razie nie inwestował bym w zasobnik cwu ( jako całość) tylko bufor kombinowany, który ja też posiadam. Co prawda jest w nim tylko 100-150l cwu, ale bufor ogrzeje nawet przepływowo cwu do wartości znośnej do kompieli
    Albo zasobnik 300l pchać przez 3D i na instalację puszczać 40oC.

    Niestety nie wiem jak grzejesz wodę w zimę ja mam ekogroszek w budynku gospodarczym 8m od domu i nic mnie nie interesuje a bufor ugrzany i cwu zawsze dostępna.Ty możesz mieć kociołek zasypowy?? Napisz coś więcej bo nie chce zgadywać a da to pogląd i przemyślenie czy solary (i w jakiej ilości będą niezbędne aby to miało ręce i nogi)/

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Kocioł Lazar pelletowy Smart Fire 21 plus zasobnik ACV 330 l. Wszystko w kotłowni wewnątrz bryły budynku. Dół domu i gabinet żony to podłogówka, góra domu to klasycznie kaloryfery plus podłogówka z łazience.
    Mieszkamy od 31.11.2011 i jest super....:

  19. #19

    Domyślnie

    Więc jesteś trochę między młotem a kowadłem możesz grzać wodę kociołkiem nawet w lato ale przy takim zużyciu wody może to być średnio opłacalne.
    Pytanie czy w zasobniku cwu masz 1 czy 2 wężownice wtedy można by ograniczyć koszty? Jakoś google za wiele na ten temat nie powiedział.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    Co do zasobnika ACV jest to zbiornik w zbiorniku ( wewnętrzny zbiorniczek ma ścianki w postaci harmonii ). Ale nie bardzo rozumiem stwierdzenie: że przy takim zużyciu cwu to może być średnio opłacalne? Że niby za dużo zużywam i solar nie nagrzeje nawet w słoneczne dni letnie?
    Mieszkamy od 31.11.2011 i jest super....:

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony