dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 73 z 73
  1. #61
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak najbardziej masz rację polegały na wzięciu kredytu, jednak nie było najmniejszego problemu ze spłaceniem kredytu zaraz po otrzymaniu dofinansowania. W ten sposób ja kredyt wziąłem na dokładnie 1 miesiąć Jeśli dla Ciebie jest to nieopłacalne może powinieneś przemyśleć czy warto brać prysznic / kąpiel w ciepłej wodzie?
    Tak. 1 miesiąc, do tego koszt prowizji, podatek. Liczyłeś ile realnie wyszła Ci ta dotacja? Nie chcesz przyjąć do wiadomości, że grzanie wody można było zrealizować taniej i w mniej skomplikowany sposób? Twoja sprawa. Ale nie wprowadzaj w błąd ludzi.
    Stopa zwrotu na fotowoltaice w większości przypadków otrze się może o 4-5%, choćby instalator wyliczał Ci inaczej to na złotym kalkulatorze.
    Chciałbym, żeby w PL zaroiło się od fotowoltaiki ale szarpie mnie jak widzę ściemę typu Prosument.
    Najbardziej rozwalają mnie ulotki, gdzie klientowi wylicza się zysk z PV mnożąc ilośc kWh * 0,65 PLN, a instalację montuje i zgłasza dzisiaj, "bo jest dotacja i zaraz sie skończy" nie informując, że po Prosumencie to o stawkach gwarantowanych może pomarzyć.
    Druga sprawa, że te słynne 0,65 PLN dostanie dopiero z nadwyżki tego co mu pozostanie, czyli w średnim domu i średniej instalacji, stawek FIT nie ujrzy na oczy.
    Acha, dla uzupełnienia. Jestem instalatorem, dystrybutorem, aktualnie buduję 3x1MW PV, robię tez małe instalacje, ale mam taki głupi charakter , że nie lubię ciemnoty ludziom wciskać.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  2. #62

    Domyślnie

    Oczywiście że liczyłem i mi dofinansowanie wyszło bardzo atrakcyjnie. Dlaczego bo miałem dofinansowanie z m2 instalacji posłużę się wyliczeniami przed instalacją z maila " koszt 18800 - 45% dofinasowania daje koszt 10340, zl Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl daje nam 12340 zl dodatkowe prace centralnego ok 1000 -2000 zl w zaleznosci od materialu max kwota To 14 000,00 zl min 12 000,00zl z materialem"
    Wyliczenia z lipca 2013r.
    W ten oto sposób w kwocie 13000 mam:
    - problem z ciepłą wodą rozwiązany
    - bufor 400l + zasobnik cwu
    - wykonaną instalację co ( podłogówka + kaloryfery )
    Kolektory są na gwarancji jeszcze 9 lat
    Do dnia dzisiejszego instalacja pozyskała ponad 6500kWh grzejąc grzałką w 1 taryfie *65grkWh = 4200 PLN 1/3 inwestycji zwróciła się po niespełna 2 latach. Dlaczego nie liczę po 2 taryfie bo jej nie mam i nie zamierzam mieć. Stąd 1kWh = 65gr

    Wracając do PV oczywiście taryfą FIT oraz liczeniem kWh po 65 gr. to jakaś pomyłka bo nikt nigdy nie będzie miał takich stawek, i nikt nie mówi ile kosztuje polskiej produkcji panel PV aby dostać Prosumenta. Jednak PV to coś więcej niż tylko nadprodukcja energii i odsprzedaż jej do sieci po 19 gr/kWh.
    Skoro jesteś instalatorem to powiedz jak podłączyć 1 fazowy inwerter do 3 fazowej instalacji aby to miało ręce i nogi. Bo 3 kW wpakować w 1 fazę ma sens ale 1kW w każdą 3 faz już nie. Albo zostaw jakiś kontakt do siebie chętnie przedzwonię i obgadam temat z kimś kto ma pojęcie o tym. Bo na razie biję się z myślami.

  3. #63
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Oczywiście że liczyłem i mi dofinansowanie wyszło bardzo atrakcyjnie. Dlaczego bo miałem dofinansowanie z m2 instalacji posłużę się wyliczeniami przed instalacją z maila " koszt 18800 - 45% dofinasowania daje koszt 10340, zl Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl daje nam 12340 zl dodatkowe prace centralnego ok 1000 -2000 zl w zaleznosci od materialu max kwota To 14 000,00 zl min 12 000,00zl z materialem"
    Wyliczenia z lipca 2013r.
    W ten oto sposób w kwocie 13000 mam:
    - problem z ciepłą wodą rozwiązany
    - bufor 400l + zasobnik cwu
    - wykonaną instalację co ( podłogówka + kaloryfery )
    Kolektory są na gwarancji jeszcze 9 lat
    Do dnia dzisiejszego instalacja pozyskała ponad 6500kWh grzejąc grzałką w 1 taryfie *65grkWh = 4200 PLN 1/3 inwestycji zwróciła się po niespełna 2 latach. Dlaczego nie liczę po 2 taryfie bo jej nie mam i nie zamierzam mieć. Stąd 1kWh = 65gr
    Uważam że kolektor sam w sobie jest doskonałym urządzeniem do produkcji ciepłej wody tyle że kosztuje o wiele za dużo w stosunku do jego realnych kosztów produkcji. Doliczając wszelkie dodatki, koszt kompletnej instalacji rośnie do takiego poziomu, że zwrot robi się nieopłacalny.
    Bufor + 2 -3 kolektory nie powinny kosztować więcej niż 8- 10 tys bez dotacji i wtedy to powoli może miec sens.
    Oczywiście, że grzejąc wodę kolektorami, taryfa strefowa Ci nie jest porzebna ale gdybyś kolektorów nie montował, to najprostsza i najtańsza opcja grzania wody.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wracając do PV oczywiście taryfą FIT oraz liczeniem kWh po 65 gr. to jakaś pomyłka bo nikt nigdy nie będzie miał takich stawek, i nikt nie mówi ile kosztuje polskiej produkcji panel PV aby dostać Prosumenta. Jednak PV to coś więcej niż tylko nadprodukcja energii i odsprzedaż jej do sieci po 19 gr/kWh.
    Skoro jesteś instalatorem to powiedz jak podłączyć 1 fazowy inwerter do 3 fazowej instalacji aby to miało ręce i nogi. Bo 3 kW wpakować w 1 fazę ma sens ale 1kW w każdą 3 faz już nie. Albo zostaw jakiś kontakt do siebie chętnie przedzwonię i obgadam temat z kimś kto ma pojęcie o tym. Bo na razie biję się z myślami.
    Tak jak gdzieś pisałem, same panel, inwertery są od przynajmniej roku dwóch na tym samym poziomie cenowym. To wymagania BOŚu i udziwnienia, spowodowały, że cena poszła do góry. Co do podłączenia inwertera, to wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Aby zmaksymalizować samokonsumpcję, jednofazowy wpinasz tam gdzie masz największe zużycie . U mnie siebie mam dwa falowniki po 4.2 kVA na fazę. Jak będziesz chciał to pisz na prv.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  4. #64
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak najbardziej masz rację polegały na wzięciu kredytu, jednak nie było najmniejszego problemu ze spłaceniem kredytu zaraz po otrzymaniu dofinansowania. W ten sposób ja kredyt wziąłem na dokładnie 1 miesiąć Jeśli dla Ciebie jest to nieopłacalne może powinieneś przemyśleć czy warto brać prysznic / kąpiel w ciepłej wodzie?
    Ale już w domu mieszkałeś? Bo warunki są takie, że a i owszem dostajesz dofinansowanie, ale tak naprawdę po odbiorze budynku. Wcześniej masz kredyt na całą kwotę. Dopiero miesiąc po odbiorze można spłacić kredyt.

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Oczywiście że liczyłem i mi dofinansowanie wyszło bardzo atrakcyjnie. Dlaczego bo miałem dofinansowanie z m2 instalacji posłużę się wyliczeniami przed instalacją z maila " koszt 18800 - 45% dofinasowania daje koszt 10340, zl Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl daje nam 12340 zl i.
    , do tych kosztow zapomniałeś dodać podatek od dotacji.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    , do tych kosztow zapomniałeś dodać podatek od dotacji.
    Przecież instalator to napisał " Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl" znaczy chodziło pewnie o podatek?? A może darowiznę?? Łapówkę?
    Cytat Napisał Mr A Zobacz post
    Ale już w domu mieszkałeś? .
    Pewnie dom postawiono po wojnie w 1952r ja urodziłem się w 1981r. więc "pewnie mieszkałem" i pewnie wziąłem dofinansowanie... i też pewnie ogrzewanie podłogowe robiłem w 1953r. A to wszystko stało się faktem jak mi kolektory na dachu zainstalowali w 2013r.

    Przewas ale ja tylko prosiłem o kontakt, i pomoc w instalacji. A Ty na mnie naskakujesz? Instalator chcący zarobić na PV dałby znać (nawet na PW) a Ty szufladkujesz klientów. Dobrze znajdę konkurencję, która odpowie na pytania, podniesie temat i rozwiąże kłopoty.

    Ty potencjalnemu klientowi który chce kontakt do Ciebie zamykasz drzwi - mogłeś zarobić bo jestem zdecydowanym klientem który wie czego chce ( jak we wcześniejszym poście 3kW on grid ) Tym samym dobrej nocy... żaden z obecnych tu instalatorów solarów glikolowych nie zaliczył by takiej wpadki - Ty ją zaliczyłeś więc robisz kiepską reklamę, lub kiepski produkt który reprezentujesz.
    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Jestem instalatorem, dystrybutorem, aktualnie buduję 3x1MW PV, robię tez małe instalacje, ale mam taki głupi charakter , że nie lubię ciemnoty ludziom wciskać.
    Cieszy mnie to, i podziwiam za "wkład" do dyskusji/ Kolejnych MW życzę
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-08-2015 o 00:05

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Aby zmaksymalizować samokonsumpcję, jednofazowy wpinasz tam gdzie masz największe zużycie .
    Jeśli mi mówimy o on-grid to bzdura.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Skoro jesteś instalatorem to powiedz jak podłączyć 1 fazowy inwerter do 3 fazowej instalacji aby to miało ręce i nogi. Bo 3 kW wpakować w 1 fazę ma sens ale 1kW w każdą 3 faz już nie. Albo zostaw jakiś kontakt do siebie chętnie przedzwonię i obgadam temat z kimś kto ma pojęcie o tym. Bo na razie biję się z myślami.
    To nie chodzi o sens czy bezsens. Inwerter 1 fazowy podłączasz z zasady pod fazę na której masz największe obciążenie. Jednak nic nie szkodzi podłączyć go pod fazę gdzie nie zużywasz kompletnie nic. To tylko kwestia rozłożenia obciążenia na fazy.

    65 gr - instalatorzy świeci nie są. Ale komu by się chciało tłumaczyć kwestie stawek.. ja mam 2 taryfy, a mimo to w wyliczeniach muszę uwzględnić stawkę ponad 70 gr. Instalatorzy nie mają czasu na takie pierdoły. Ale przeginają w druga stronę.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #68
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przecież instalator to napisał " Panowie maja koszta bankowe ok 2000 zl" znaczy chodziło pewnie o podatek?? A może darowiznę?? Łapówkę?
    Podatek dochodowy płacisz Ty, od dodatkowego przychodu jakim jest dotacja. Rozliczenia "bankowe" z Panami to odrębna kwestia, bo rozumiem, że po prostu FK została zawyżona i zapłaciłeś Panom za dodatkowy podatek. To i tak nie zwalnia Cię z rozliczenia z doliczenia dotacji do przychodu przy rozliczeniu rocznym. Jak zawyżyłeś FK, dotacja też wyszła większa no i podatek wyjdzie Ci większy. W zależności od skali.
    A teraz policz sobie ile realnie tej dotacji dostałeś.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  9. #69
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Jeśli mi mówimy o on-grid to bzdura.
    A możesz jakiś argument podać czy po prostu nie bo nie?

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    To nie chodzi o sens czy bezsens. Inwerter 1 fazowy podłączasz z zasady pod fazę na której masz największe obciążenie. Jednak nic nie szkodzi podłączyć go pod fazę gdzie nie zużywasz kompletnie nic. To tylko kwestia rozłożenia obciążenia na fazy.
    Bzdura. Głownie chodzi o sens. To że z technicznego punkt widzenia jest to obojętne, nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się ekonomia bo to jest głównym powodem instalowania PV.


    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    65 gr - instalatorzy świeci nie są. Ale komu by się chciało tłumaczyć kwestie stawek.. ja mam 2 taryfy, a mimo to w wyliczeniach muszę uwzględnić stawkę ponad 70 gr. Instalatorzy nie mają czasu na takie pierdoły. Ale przeginają w druga stronę.
    Pieprzenie. Bierze kasę i to niemałą za to własnie żeby wytłumaczyć. A jak mu się nie chce, to niech idzie bułki sprzedawać. To nie jest produkt za 100 czy 200 PLN
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  10. #70
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przewas ale ja tylko prosiłem o kontakt, i pomoc w instalacji. A Ty na mnie naskakujesz? Instalator chcący zarobić na PV dałby znać (nawet na PW) a Ty szufladkujesz klientów. Dobrze znajdę konkurencję, która odpowie na pytania, podniesie temat i rozwiąże kłopoty.
    W którym miejscu "naskoczyłem"? Próbuję Ci pokazać, że to nie jest taki złoty biznes jak Ci sie wydaje, zwłaszcza, że masz już kolektory, czy w zasadzie jedyne sensowne wyjście które pozwala zgarniać nadwyżki żeby nie dostarczać ich do sieci, u Ciebie odpada. Nie szufladkuję klientów, bo nie ich wina, że ktoś ich w błąd wprowadził. Pokazuję Ci drogę, żebyś sobie sam policzył po pierwsze ile będziesz miał z tej cudownej dotacji, a po drugie, kiedy ta instalacja Ci się zwróci, bo jeżeli to jedyny powód jej zakupu, to w Twoim przypadku wg mnie bez sensu. Zrobisz jak chcesz. Jak chcesz do konkurencji, mogę Ci kilka adresów podesłać , bo ja nie robię raczej małych .

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    [Ty potencjalnemu klientowi który chce kontakt do Ciebie zamykasz drzwi - mogłeś zarobić bo jestem zdecydowanym klientem który wie czego chce ( jak we wcześniejszym poście 3kW on grid ) Tym samym dobrej nocy... żaden z obecnych tu instalatorów solarów glikolowych nie zaliczył by takiej wpadki - Ty ją zaliczyłeś więc robisz kiepską reklamę, lub kiepski produkt który reprezentujesz.
    Widzisz, dalej nie rozumiesz. Ja nie jestem tu po to żeby robić reklamę. Uważam, że każdy wybierając PV powinien znać prawdziwe argumenty za i przeciw. Świetnie , że jesteś zdecydowany, na pewno ktoś zarobi, a czy Ty będziesz z tego zadowolony.... pewnie i tak się nie pochwalisz
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    A możesz jakiś argument podać czy po prostu nie bo nie?
    Oczywiście Wybacz, że tak krótko i dosadnie napisałem, ale z telefonu pisałem i nie miałem czasu się rozwodzić. Przepraszam, jeśli za mocnego słowa użyłem. Co do meritum - napisałem, że przy on-grid to bzdura. Przy off-grid, samo przez się się rozumie, czemu trzeba postępować jak napisałeś. Przy on-grid nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ ZE po oficjalnym "pozwoleniu" na użytkowanie PV montuje licznik, który kompensuje produkcję z tzw. zużyciem chwilowym. W praktyce wygląda to tak, że np. mając obciążoną odbiornikami fazę "1" powiedzmy na 1 kW, a na "2" fazie masz podpięty inwerter produkujący 3 kW licznik zarejestruje pobór chwilowy z sieci 2 kW. Co innego, jeśli ktoś ma nielegalnie użytkowaną instalację, ale takie przypadki pomijam z oczywistych względów.

    Bzdura. Głownie chodzi o sens. To że z technicznego punkt widzenia jest to obojętne, nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się ekonomia bo to jest głównym powodem instalowania PV.
    Masz 100% racji. Dlatego jest to obojętne z powodu, który opisałem wyżej.

    Pieprzenie. Bierze kasę i to niemałą za to własnie żeby wytłumaczyć. A jak mu się nie chce, to niech idzie bułki sprzedawać. To nie jest produkt za 100 czy 200 PLN
    I znowu masz 100% racji. Ja tylko napisałem, jaka jest praktyka. A praktyka jest taka, jak ogólnie przy budowie domu. Czyli dobrze będzie tylko wtedy, gdy sam się za to weźmiesz. Ja nie zamierzam się kopać z koniem i zmieniać świata. Wolę sam sobie policzyć i jak coś, być złym na siebie. Jeśli wiem, że dana firma robi dobre instalacje, ale traktuje po macoszemu temat wyliczeń, to nie zamierzam szukać ze świeczką przez następne 5 lat firmy, która zrobi mi prawidłowe wyliczenia. Wyliczenia sobie sam zrobiłem.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #72
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Oczywiście Wybacz, że tak krótko i dosadnie napisałem, ale z telefonu pisałem i nie miałem czasu się rozwodzić. Przepraszam, jeśli za mocnego słowa użyłem. Co do meritum - napisałem, że przy on-grid to bzdura. Przy off-grid, samo przez się się rozumie, czemu trzeba postępować jak napisałeś. Przy on-grid nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ ZE po oficjalnym "pozwoleniu" na użytkowanie PV montuje licznik, który kompensuje produkcję z tzw. zużyciem chwilowym.
    Jesteś pewien? bo ja nie Moc z każdej fazy liczy się oddzielnie. Kwestią oddzielną jest jak to ZE potraktuje. Nie byłbym taki pewien, czy akurat policzy to z korzyścią dla Ciebie.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    I znowu masz 100% racji. Ja tylko napisałem, jaka jest praktyka. A praktyka jest taka, jak ogólnie przy budowie domu. Czyli dobrze będzie tylko wtedy, gdy sam się za to weźmiesz. Ja nie zamierzam się kopać z koniem i zmieniać świata. Wolę sam sobie policzyć i jak coś, być złym na siebie. Jeśli wiem, że dana firma robi dobre instalacje, ale traktuje po macoszemu temat wyliczeń, to nie zamierzam szukać ze świeczką przez następne 5 lat firmy, która zrobi mi prawidłowe wyliczenia. Wyliczenia sobie sam zrobiłem.
    No jasne ale TY WIESZ jak to policzyć, to liczysz sam i twoim jedynym wyborem jest wtedy kto to zrobi , za ile i ewentualnie sprawdzasz czy porządnie. Jesteś rzadkim przypadkiem kogoś , kto świadomi potrafi to ocenić.
    Problemem jest to, że zasada rozliczania korzyści z PV jest mocno skomplikowana jak dla przeciętnego Kowalskiego i ludzi którzy są w stanie to policzyć jest pewnie poniżej 1%, zwłaszcza, że bazują na nierzetelnych danych od instalatora. Każdy przed zakupem powinien móc liczyć na pomoc firmy która to oferuje i wtedy sam podejmuje decyzję o zakupie.
    A manipulowanie danymi uważam za zwykłe oszustwo. Mało kto z klientów zdaje sobie sprawę, że korzystanie z Prosumenta z BOŚ wyklucza stawki gwarantowane, a uwierz, że takich wyliczeń z kosmosu widziałem przez ostatnie tygodnie sporo, ba sam dostałem ulotkę do domu. Ba, bardzo często stosuje się zagrywkę zachęcania klientów do kupna już teraz instalacji, bo cały limit 300+500MW ma się skończyć w styczniu.
    Tyle że nikt nie mówi, że montując dziś, jest się automatycznie wykluczonym z nowego systemu. Widziałem nawet limit 0,3 MW/0,5 MW, sugerujący, że już po 100 instalacjach FIT się skończy. Też nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami ale wkurza mnie jak widzę jak z fajnej idei instalacji prosumenckich robi się jedna wielka k..pa.
    Ostatnio edytowane przez Przewas ; 01-08-2015 o 16:19
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Jesteś pewien? bo ja nie Moc z każdej fazy liczy się oddzielnie. Kwestią oddzielną jest jak to ZE potraktuje. Nie byłbym taki pewien, czy akurat policzy to z korzyścią dla Ciebie.
    Tak, jestem pewien. Zostało to już przetestowane przez użytkowników PV i udowodnione, że tak to działa.

    A manipulowanie danymi uważam za zwykłe oszustwo. Mało kto z klientów zdaje sobie sprawę, że korzystanie z Prosumenta z BOŚ wyklucza stawki gwarantowane, a uwierz, że takich wyliczeń z kosmosu widziałem przez ostatnie tygodnie sporo, ba sam dostałem ulotkę do domu. Ba, bardzo często stosuje się zagrywkę zachęcania klientów do kupna już teraz instalacji, bo cały limit 300+500MW ma się skończyć w styczniu.
    Tyle że nikt nie mówi, że montując dziś, jest się automatycznie wykluczonym z nowego systemu. Widziałem nawet limit 0,3 MW/0,5 MW, sugerujący, że już po 100 instalacjach FIT się skończy. Też nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami ale wkurza mnie jak widzę jak z fajnej idei instalacji prosumenckich robi się jedna wielka k..pa.
    Nie mam nic więcej do dodania. Taki rynek mamy. A ludzie z tym w żaden sposób nie walczą, bo najważniejszy jest rabat, a nie cena. Co zrobić, że ludzie podstaw matematyki nie kumają.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony