dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie Budowa domu a wybór ogrzewania (gaz płynny vs pompa ciepła)

    Witam,
    w przyszłym roku będę budował dom. Na tą chwilę załatwiamy wszelkie formalności. Chciałbym wybrać najodpowiedniejszą metodę ogrzewania + ciepła woda
    W domu będzie 100% ogrzewanie podłogowe

    Projekt domu : http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m51777e783ac70

    Porotherm 25cm + 20 cm grafitowego

    Nie mam dostępu do gazu ziemnego i nie będę miał, stąd mój ból głowy o wybór ogrzewania.
    Jeżeli wybiorę gaz płynny to bez dzierżawy a z zakupem własnego podziemnego zbiornika. Dużo czytam też o pompach ciepła jednak jest to o wiele większa inwestycja..... a środki ograniczone :/

    Chyba że eko groszek ? Czy jest realny piec zasypowy do którego w zimie można chodzić raz na tydzień/ 2 tygodnie w ceny dosypania węgla i wybrania popiołu ? Szukam czegoś bezobsługowego/ lub raz na tydzień,dwa

    Jeżeli ma ktoś wiedzę to proszę o porównanie finansowe założenia kompletnych obu ogrzewań.
    Przy gazie zbiornik wraz z kotłownią wyjdzie pewnie z 20-25 tyś zł. Przy pompie ciepła nie mam pojęcia. Jeżeli koszt byłby nie wiele większy to może warto pompę ?

    P.S. Działkę mam dużą

    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez KromaXXL ; 10-02-2015 o 18:53

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    A dlaczego masz wybierac miedzy gazem a pompą, alternatywą jest bufor z grzałkami i wezownicą przepływową cwu. Koszt instalacyjny ok 10000 zł brutto (w zasadzie to cała kotłownia) koszt eksploatacyjny mniejszy niz gazu. W przyszłosci mozna podłaczyc pompę ciepła. Szczegółowe wartosci kosztów eksploatacyjnych po wykonaniu audytu energetycznego (nie mylic ze swaidectwem energetycznym lub charakterystyką energetyczną)

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    myśle, że przy grzaniu prądem 10 tys. to kwota ze sporym zapasem
    chyba nie ma dużej różnicy czy pompa czy prąd patrząc na łączne wydatki w ciągu np. 15 lat
    zorientuj się po ile możesz mieć prąd w 2 taryfie, zobacz ofertę duonu
    mozesz zrobić mix, grzać prądem a do wody uzytkowej pompa ciepla ze zintegrowanym zasobnikiem

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    Dzięki, ale boje się prądu, żaden z moich znajomych tak nie ogrzewa domu z jakiegoś nieokreślonego powodu..... Problem z 2 taryfami prądu i strach przed głupim prasowaniem w ciągu dnia bo cena pierwszej taryfy będzie odpowiednio wyższa. :/
    Czytam już kilka dni o doborze ogrzewania i już mi głowa pęka od informacji. Chętnie bym poszedłw prąd gdyby jakaś firma zagwarantowała że nie przekroczę wyliczonego przez nich miesięcznego zużycia prądu. Obawiam się że często klient zostaje sam z problemem np 2x większych kosztów niż były planowane :/

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Dzięki, ale boje się prądu, żaden z moich znajomych tak nie ogrzewa domu z jakiegoś nieokreślonego powodu..... Problem z 2 taryfami prądu i strach przed głupim prasowaniem w ciągu dnia bo cena pierwszej taryfy będzie odpowiednio wyższa. :/
    Czytam już kilka dni o doborze ogrzewania i już mi głowa pęka od informacji. Chętnie bym poszedłw prąd gdyby jakaś firma zagwarantowała że nie przekroczę wyliczonego przez nich miesięcznego zużycia prądu. Obawiam się że często klient zostaje sam z problemem np 2x większych kosztów niż były planowane :/
    A znasz takie przypadki?, nie zdarzyło mi sie moje obliczenia rózniły sie o 100%, 10% to i moze, zwykle jest poniżej. Jakie by nie było to zuzycie to i tak koszt ogrzewania gazem jest wyzszy niz II taryfie, dla obszaru Krakowa o ok 3 gr na 1 kWh, nie mówiac o wiekszych kosztach inwestycyjnych dla gazu. Ale czytaj dalej, bez obliczen wiele nie wyczytasz. A prasowanie w I tar bez obaw, zuzycie na cele bytowe przy ogrzewaniu i przygotowaniu cwu prądem to ok 20-25 % całosci z tego ok 40% to II taryfa (G12w), zyski z niskiej taryfy przekracza te straty z podwyzszonej I taryfy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Szczegółowe wartosci kosztów eksploatacyjnych po wykonaniu audytu energetycznego
    po co się dublować ?? przecież archon w projekcie domku automatem dodaje audyt OZC, wystarczy otworzyć projekt na odpowiedniej stronce

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    po co się dublować ?? przecież archon w projekcie domku automatem dodaje audyt OZC, wystarczy otworzyć projekt na odpowiedniej stronce
    Dzięki wielkie! Nie widziałem tego wcześniej. W całym domu będzie WM z rekuperacją a poniżej zamieszczam oblcizenia ze strony archonu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	109,0 KB
ID:	303874

  8. #8

    Domyślnie

    przecież to zależy jeszcze od lokalizacji i orientacji względem stron świata.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    przecież to zależy jeszcze od lokalizacji i orientacji względem stron świata.
    Z tego co widzę na obliczeniach jest poprawka na lokalizację i orientację ściany frontowej (Będzie na południe). Nie wiem nie znam się czy te obliczenia są poprawne... :/ Zakłądam że to obliczenia dotyczą wersji normalnej projektu a u mnie będzie odbicie lustrzane czyli garaż na strone zachodnią więc załączam poniżej obliczenia "na strone północną" - powinny być przybliżone odbiciu lustrzanemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	303876
    Ostatnio edytowane przez KromaXXL ; 11-02-2015 o 10:30

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    po co się dublować ?? przecież archon w projekcie domku automatem dodaje audyt OZC, wystarczy otworzyć projekt na odpowiedniej stronce
    Z kilku powodów, nie miałem jeszcze okazji spotkac wiarygodnych obliczeń ozc które uwzgledniają wszystkie zmiany dokonane przez inwestora, głowne zmiany to
    zmiana lokalizacji, usytuowania, parametrów ocieplenia i wsp okien i drzwi, audyt przy projekcie nie uwzglednia lokalnych cen nosników energii, o mozliwosci uwzglednienia alterntywnych sprzedawców (np Duon) nawet nie wspomnę. Audyt o ile mozna to tak nazwac razem z projektem to tylko szacunek , audyt indywidualny robiony na miarę wedle zyczen inwestora. Obowiązku nie ma kto chce to zrobi, kto nie chce nie zrobi.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    przy tak zaizolowanym domu jak wybierzesz źródło o kilkadziesiąt % droższe to w złotych będzie to niewielka różnica, przy takk małym zapotrzebowaniu znaczenia nabiera koszt inwestycji a na koniec i tak lepiej wyjdziesz niz osoba grzejąca ekogroszkiem czy miałem

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    Czyli w co byście poszli? Czy ten bufor ciepła + grzałki to popularne i dobre rozwiązanie ? Jeżeli kupię bufor 1500l to czy jedno nagrzanie w nocy wystarczy mi spokojnie na cały dzień ogrzewania + ciepła woda ? Czy codziennie ten bufor jest grzany od zera czy po prostu jakoś dogrzewany jeżeli się nie wykorzysta całej ciepłej... Jaki szacunkowy miesięczny koszt ogrzewania będzie w okresie zimowym ? I co z ciepłą wodą w okresie letnim? czy cały czas ten bufor musi się grzać ? Chciałem zobacyzć jak działa ten bufor grzany prądem np na youtube ale nie ma nic na ten temat. :/ Jeżeli to jest takei dobre to dlaczego ludzi mając podobnie ocieplone domy grzeją ekogroszkami , pelletami itp ? :/

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Chciałem zobacyzć jak działa ten bufor grzany prądem np na youtube ale nie ma nic na ten temat. :/ Jeżeli to jest takei dobre to dlaczego ludzi mając podobnie ocieplone domy grzeją ekogroszkami , pelletami itp ? :/
    Po co youtube, mozna go zaobaczyc na zywo, jezeli chcesz to podam na PW kontakt do uzytkownika takiego bufora, z Krakowa do Sosnowca niedaleko, nawet w Krakowie znam takie instalacje, dlaczego wiekszosc grzeje ekogroszkiem lub peletami?, odpowiedz nie jest prosta, opłacalnosc ogrzewania II taryfą pojawiła sie niedawno wraz z ofertą Duonu, nie wszyscy o tym wiedzą, wiekszosc majac juz wykonaną instalację zmieniac jej nie będą, natomiast nowi uzytkownicy sa pewnego rodzaju masochistami zostając palaczami w nowych dobrze ocieplnych domach.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Dzięki, ale boje się prądu, żaden z moich znajomych tak nie ogrzewa domu z jakiegoś nieokreślonego powodu
    Tiaaa... a 40 lat temu nikt nie ogrzewał PC

    Nie można tak porównywać - bo znajomi...

    Moi sąsiedzi mają piece na węgiel i max 10 cm styropianu na ścianach. Jaki to ma być punkt odniesienia przy nowoczesnym budownictwie?

    Wychodzi się ZAWSZE od zapotrzebowania na ciepło. Im cieplejszy dom wybudujesz tym koszt zakupu energii do niego będzie mniejszy (nawet jeśli jednostka energii będzie stosunkowo droga)

  15. #15

    Domyślnie

    Oczywiście że przy PC koszt inwestycyjny jest wyższy niż prąd + bufor ( grzanie w IIej taryfie ). Jest to jednak pewna opcja zabezpieczająca przed wzrostem cen energii elektrycznej. Przy grzaniu prądem wzrost cen 10-15% daje wzrost CO i CWU o taki sam procent. Przy PC dzielisz to przez 2,5 - 3,5 (w zależności od SCOP ).
    Wiem że jest to nieco wróżenie z fusów ale:
    - jesteśmy w UE i będziemy zmuszeni do wzrostu udziału tzw. zielonej energii ,
    - polskie elektrownie i sieci przesyłowe mają swoje lata i wymagają kosztownych inwestycji
    - będziemy zmuszeni do kolejnych redukcji CO2, w większości koszty te poniosą konsumenci ( przedsiębiorstwa energetyczne nie są instytucjami charytatywnymi )
    - planowane są konsolidacje grup energetycznych co może zaowocować ograniczeniem konkurencji i wzrostem cen
    Oczywiście możliwy jest scenariusz optymistyczny :
    - utrzyma się niska cena gazu i ropy co pośrednio zmniejszy presję na wzrost cen energii elektrycznej ( poprzez niskie ceny węgla kamiennego dominującego w polskiej energetyce )
    - okaże się że złoża gazów łupkowych są jednak duże i łatwo dostępne ( jednak stan aktualny cen i dotychczasowe wyniki nie napawają optymizmem )
    - nastąpi przełom w produkcji i wykorzystaniu paneli fotovoltanicznych i zostaną powszechnie zastosowane w gospodarstwach domowych ( aczkolwiek ostatnio PO zablokowało w Senacie dość korzystne dla indywidualnych osób projekt ustawy prosumenckiej - oczywiście chodzi o ochronę przedsiębiorstw energetycznych które czekają kosztowne inwestycje )
    Podsumowując - jestem umiarkowanym pesymistą i obawiam się że nieuchronnie czeka nas powolny wzrost cen energii elektrycznej przypominający to co zdarzyło się z cenami paliw które sięgają 90% ( a czasami i więcej ) cen w krajach Europy zachodniej. Obym się mylił
    Ostatnio edytowane przez surgi22 ; 11-02-2015 o 21:09

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Czy ten bufor ciepła + grzałki to popularne ... rozwiązanie ?
    nie, prawda ludowa mówi... wunglem nataniej, prundem najdrożej
    dowiedz się po ile możesz mieć prąd to będziemy wiedzieli do czego porównać

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    nie, prawda ludowa mówi... wunglem nataniej, prundem najdrożej
    dowiedz się po ile możesz mieć prąd to będziemy wiedzieli do czego porównać
    Nie ma sie co dowiadywac, wystarczy sprawdzic taryfe dystrybucji Tauron/ okręg Kraków i ofertę Duonu, II taryfa dla takiej konfiguracji to równe 20 gr/1 kWh., dla porównania gaz ok 23 gr, wungiel 16-17 gr, pellet ok 21-22, pompa P-W ok. 12-13, G-W ok 9-12 gr

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Oczywiście że przy PC koszt inwestycyjny jest wyższy niż prąd + bufor ( grzanie w IIej taryfie ). Jest to jednak pewna opcja zabezpieczająca przed wzrostem cen energii elektrycznej. Przy grzaniu prądem wzrost cen 10-15% daje wzrost CO i CWU o taki sam procent. Przy PC dzielisz to przez 2,5 - 3,5 (w zależności od SCOP ).
    Wiem że jest to nieco wróżenie z fusów ale
    wzrostem cen prądu straszą już od 5 lat, a w drugiej taryfie jakoś chyba ceny spadły, szczególnie jeśli zmienić dostawcę. u mnie np. lepiej bufor, który zawsze można zamienić na PC. najważniejsze to zrobić odpowiednio podłogówkę. reszta to kwestia indywidualna, zależna od energochłonności domu i mieszkańców (CWU), sposobu finansowania zakupów (kredyt, gotówka, możliwość uzyskania dofinansowania).

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    u mnie np. lepiej bufor, który zawsze można zamienić na PC.
    A po co zmieniac, nie lepiej jest podłaczyć bufor z wezownicą cwu do pompy jako zasobnik cwu. Jest to normalna rozbudowa systemu.

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A po co zmieniac, nie lepiej jest podłaczyć bufor z wezownicą cwu do pompy jako zasobnik cwu. Jest to normalna rozbudowa systemu.
    I grzac do wysokich temperatur ? Bez sensu.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony