dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 108
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 2157
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Czy ja dobrze widzę, że na tym przekroju kotła na czeskiej stronie widać że spaliny po odbiciu od górnej ceramiki wracają następnie na dół i przechodzą nisko pod palnikiem. To rozwiązanie coś jak ala rbr - chyba że źle to odczytuję

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Czy ja dobrze widzę, że na tym przekroju kotła na czeskiej stronie widać że spaliny po odbiciu od górnej ceramiki wracają następnie na dół i przechodzą nisko pod palnikiem. To rozwiązanie coś jak ala rbr - chyba że źle to odczytuję
    Do sterownika jest podłączony czujnik zamknięcia klapy zasobnika i czujnik zerwania zawleczki..
    Ale trzeba przyznać, fajny kociołek, nie ubrudzisz się wcale..
    Górne sklepienie ceramiczne nie tylko dopala gazy, ale też niweluje przed nadmiernym przegrzaniem górnej wody, tak mi się wydaje..

    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 23-02-2015 o 08:57

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Wygląda elegancko - tylko te spaliny przechodzące poniżej palnika troche niepokoją bo jak się zbierze więcej popiołu tak pod koronę palnika to którędy spaliny pójdą - no chyba, że gdzieś jest u góry jakaś awaryjna klapka na wszelki wypadek ?

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Czy ja dobrze widzę, że na tym przekroju kotła na czeskiej stronie widać że spaliny po odbiciu od górnej ceramiki wracają następnie na dół i przechodzą nisko pod palnikiem. To rozwiązanie coś jak ala rbr - chyba że źle to odczytuję
    I obyś tym pytaniem nie zamknął następnego forum, hehe
    Bo wojnę to już chyba na pewno rozpętałeś
    No ja już tylko będę sobie czytał i się uczył bo pewnie prędzej czy później przyda się ta wiedza.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Wygląda elegancko - tylko te spaliny przechodzące poniżej palnika troche niepokoją bo jak się zbierze więcej popiołu tak pod koronę palnika to którędy spaliny pójdą - no chyba, że gdzieś jest u góry jakaś awaryjna klapka na wszelki wypadek ?
    Słusznie, też tak pomyślałem..
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 23-02-2015 o 00:08

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    E tam ja zwykły użytkownik kotłowy to tak mi się tylko nasunęło bo rozwiązanie podobne do rbr-a ale tu przynajmniej lepiej się czyści te okrągłe płomieniówki niż ten tył w tamtym kociołku.

    No ale mój żeliwniak jeszcze nie padł to nie kupuję nastepnego - szkoda tylko, że w tych małych kociołkach robią tak małe popielniki - w moim popielniku mieści się ponad 100 litrów to cały miesiąc mogę tam zbierać.


    Zaraz trzeba wstawać do pracy to wszystkim Dobranoc

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    E tam ja zwykły użytkownik kotłowy to tak mi się tylko nasunęło bo rozwiązanie podobne do rbr-a ale tu przynajmniej lepiej się czyści te okrągłe płomieniówki niż ten tył w tamtym kociołku.

    No ale mój żeliwniak jeszcze nie padł to nie kupuję nastepnego - szkoda tylko, że w tych małych kociołkach robią tak małe popielniki - w moim popielniku mieści się ponad 100 litrów to cały miesiąc mogę tam zbierać.

    Zaraz trzeba wstawać do pracy to wszystkim Dobranoc
    Kociołek mógłby być wyższy, gdzieś około 20 cm... na odcinku między palnikiem a dnem kociołka... w okolicach popielnika
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 23-02-2015 o 01:06

  8. #28

    Domyślnie

    Mogę Wam przekazać trochę informacji o kotle OGNIWO EKO PlusM (OEPM). Może uda się i nie skończy się to, jak na eSterownik.pl. Zależy to wyłącznie od Was. Userów znaczy. Przede wszystkim od tych, którzy brali udział w tej „konstruktywnej” dyskusji na tamtym forum. Dlatego zacznę od kilku wyjaśnień...

    Ja jestem zawodowcem. Znaczy to, że pracuję za pieniądze. Idąc głębiej, znaczy to, że wymagać ode mnie i żądać może tylko ten, kto mi płaci. Przez ostatnie 10 lat z ogonkiem moim płatnikiem był i jest wyłącznie Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, więc tylko IChPW może ode mnie wymagać i żądać, a i to tylko w zakresie określonym w umowie o pracę, która nas wiąże. Ani firma OGNIWO, ani ELEKTRO-SYSTEM, ani tym bardziej Wy, nie były i nie są moimi płatnikami, więc o wymaganiach i żądaniach w stosunku do mnie możecie zapomnieć. Wymagać i żądać mogą wyłącznie nabywcy urządzeń od ich dostawców, zgodnie z kodeksem handlowym, cywilnym i innymi aktami prawnymi w tej materii.

    Jeśli gdziekolwiek doradzałem, wyjaśniałem, informowałem... itp. - to wyłącznie z własnej woli, bez przymusu. I tak zostanie nadal. Jakie przesłanki mną kierują? Wybaczcie, to moja sprawa. Wam nic do tego. Tak samo, jak nic Wam do tego, w jakiej formie to robię i gdzie.

    Będę pisał krótkie posty - jeden post, jedna sprawa, aby nie było potem zamieszania z cytowaniami zbyt długich tekstów.
    Ukłony dla Redakcji

  9. #29

    Domyślnie

    Kocioł OEPM konstruuje i produkuje wyłącznie Spółdzielnia Metalowo-Odlewnicza OGNIWO z Biecza na bazie zakupionych od IChPW licencji na palnik i kocioł. Kocioł sterowany jest za pomocą sterownika eCoal.pl, który SMO OGNIWO kupuje od ELEKTRO-SYSTEM s.c. z Kutna. ELEKTRO-SYSTEM konstruuje i produkuje ten sterownik na bazie zakupionej od IChPW licencji na sposób sterowania procesem spalania w kotle c.o.
    Jeśli Wasze pytania będą zbyt szczegółowe, jak na moją wiedzę - po odpowiedzi będziecie musieli kierować się do nich.
    Ukłony dla Redakcji

  10. #30

    Domyślnie

    Kocioł OEPM został zbadany w notyfikowanym instytucie europejskim w Brnie (Czechy), gdzie uzyskał certyfikat zgodności z europejską normą EN 303-5:2012 w klasie 4.

    Wyniki badań na mocy tzw. nominalnej:
    moc = 24,7 kW
    sprawność = 86,8%
    temperatura spalin wylotowych = 143°C
    tlen w spalinach = 6,6%
    emisja CO = 313 mg/m3
    emisja OGC = 9 mg/m3
    emisja pyłu = 55 mg/m3

    Wyniki badań na mocy tzw. minimalnej:
    moc = 7,6 kW
    sprawność = 92,5%
    temperatura spalin wylotowych = 71°C
    tlen w spalinach = 9,8%
    emisja CO = 691 mg/m3
    emisja OGC = 21 mg/m3
    emisja pyłu = 36 mg/m3

    Dla porównania podam wymagania normy EN 303-5:2012:

    klasa 3
    sprawność = 75,5%
    emisja CO = 3000 mg/m3
    emisja OGC = 100 mg/m3
    emisja pyłu = 125 mg/m3

    klasa 4
    sprawność = 83%
    emisja CO = 1000 mg/m3
    emisja OGC = 30 mg/m3
    emisja pyłu = 60 mg/m3

    klasa 5
    sprawność = 88,5%
    emisja CO = 500 mg/m3
    emisja OGC = 20 mg/m3
    emisja pyłu = 40 mg/m3

    Tyle informacji podstawowych.
    Teraz pytajcie. Co będę mógł - to odpowiem.
    Ukłony dla Redakcji

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    - Czy kocioł był badany dla mocy 1Kw , 2KW, 3KW, 4KW, 5KW oraz dla cyklicznego stanu pracy dla tych mocy. (nie chodzi tu o badania pod kontem certyfikatu ale czy w ogóle były robione jakieś badania na tych mocach) Jeśli tak to czy można poznać wyniki tych badań.

    - Czy pisząc że 7KW jest minimalną mocą kotła nie zalecana jest praca kotła w niższym zakresie jego mocy.

    - Czy występują jakieś zastrzeżenia dla wykorzystania kotła do zasilania w lato samego zbiornika CWU

    - Z jakiej blacha jest zrobiony kocioł i jakiej grubości jest blacha

    - Czy są jakieś wytyczne co do temperatury powrotu jaka powinna być zachowana w kotle

    - Czy do pracy kotła zalecany jest jakiś konkretny przekrój komina czy też materiał z jakiego komin powinien być zbudowany

    Pozdrawiam i dziękuje za możliwość zadawania pytań

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał skresz Zobacz post
    1- Czy kocioł był badany dla mocy 1Kw , 2KW, 3KW, 4KW, 5KW oraz dla cyklicznego stanu pracy dla tych mocy. (nie chodzi tu o badania pod kontem certyfikatu ale czy w ogóle były robione jakieś badania na tych mocach) Jeśli tak to czy można poznać wyniki tych badań.

    2- Czy pisząc że 7KW jest minimalną mocą kotła nie zalecana jest praca kotła w niższym zakresie jego mocy.

    3- Czy występują jakieś zastrzeżenia dla wykorzystania kotła do zasilania w lato samego zbiornika CWU
    1- Nie był jeszcze badany, ale z pewnością będzie.
    2- Nie ma przeciwwskazań dla pracy kotła z mocami poniżej 7 kW.
    3- Według mnie nie powinno być. Ale na to pytanie i na następne proszę szukać odpowiedzi u producenta.

    Tak naprawdę, to jest kocioł 7,5 kW "przystosowany" do pracy z mocą maksymalną 26 kW. Wyjaśnię to później, może nawet dopiero jutro, bo dostałem teraz trochę roboty. Proszę zwrócić uwagę, że na mocy 7,5 kW ma on wyższą sprawność niż na 25 kW.
    Ukłony dla Redakcji

  13. #33

    Domyślnie

    To i ja zadam pytanie...
    Kto lub co sterowało kotłem OEPM podczas badań na zgodność z normą EN 303-5:2012 w klasie 4?

  14. #34

    Domyślnie

    Trochę za dużo się skopiowało Miało być "normą EN 303-5:2012".

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    To i ja zadam pytanie...
    Kto lub co sterowało kotłem OEPM podczas badań na zgodność z normą EN 303-5:2012 w klasie 4?
    Sterownik eCoal.pl w opcji "retortowy grupowe".
    Dodam do tego, że przez cały 6-godzinny okres badań na danej mocy nie ma żadnej możliwości ingerencji z zewnątrz w pracę sterownika i kotła. Jak ustawisz na początku, tak musi iść do samego końca.
    Ukłony dla Redakcji

  16. #36

    Domyślnie

    Muszę wyjaśnić, że od momentu wejścia w życie normy EN 303-5:2012 zmieniła się istotnie metodyka badań atestacyjnych kotłów. To bardzo ważne, więc czytajcie dokładnie.


    Do tej pory (wg normy EN 12089:2002) kocioł był badany tylko na jednej mocy - na tzw. mocy nominalnej, którą podawał producent. Toteż kotły były konstruowane tak, aby najlepsze parametry osiągały właśnie na mocy nominalnej. Parametry pracy na mocy minimalnej były więc nieistotne.
    Teraz (wg normy EN 303-5:2012) kocioł musi być badany na tzw. mocy nominalnej oraz na tzw. mocy minimalnej. Ta moc minimalna w badaniach nie może być większa, niż 30% mocy nominalnej. Kocioł musi spełnić TAKIE SAME kryteria sprawności i emisji na obu tych mocach. Podejście konstruktorów musiało się więc zmienić tak, aby najlepsze parametry kocioł osiągał na mocy minimalnej.


    Tak też był konstruowany kocioł OEPM, który na mocy 7,5 kW osiągnął sprawność 92,5%.


    W przeciwieństwie do dotychczas produkowanych kotłów, OEPM nie ma rezerwy mocy. Jego moc nominalna (26 kW) jest równocześnie jego mocą maksymalną. Podkreślam to szczególnie mocno, bo to różnica bardzo istotna. Także w stosunku do kotłów OEPlus.
    Ukłony dla Redakcji

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeszcze mam pytanie o kierunek spalin oraz ich wyprowadzenie z kotła a mianowicie jeśli jest tak jak na zdjęciu to co w przypadku jak koledzy pisali wyżej gdy popiół się zrówna z palnikiem (u mnie w OEP 16KW sytuacja taka ma miejsce po spaleniu 125KG miału). Czy jest jakieś wyjście "awaryjne spalin" czy może kanały nawrotne zaczajają się jednak powyżej palnika ??? czy też trzeba pilnować by taka sytuacja się nie zdarzyła, jeśli tak to ile litrów popiołu się zmieści aż zapcha się odprowadzenie spalin
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj-ekoplusm.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	305693  

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał skresz Zobacz post
    Jeszcze mam pytanie o kierunek spalin oraz ich wyprowadzenie z kotła a mianowicie jeśli jest tak jak na zdjęciu to co w przypadku jak koledzy pisali wyżej gdy popiół się zrówna z palnikiem (u mnie w OEP 16KW sytuacja taka ma miejsce po spaleniu 125KG miału). Czy jest jakieś wyjście "awaryjne spalin" czy może kanały nawrotne zaczajają się jednak powyżej palnika ??? czy też trzeba pilnować by taka sytuacja się nie zdarzyła, jeśli tak to ile litrów popiołu się zmieści aż zapcha się odprowadzenie spalin
    Kanał nawrotny zaczyna się poniżej krawędzi palnika. Nie potrafię podać wymiarów. Mieliśmy jednak w trakcie całotygodniowych badań taki przypadek, że popiół zrównał się z górną krawędzią palnika i nie było awarii (nie pamiętam, jak długo to trwało). Szuflada i popielnik w OEPM są dużo większe, niż w OEP. Też nie potrafię podać wymiarów. Musisz poczekać, aż zobaczysz kocioł.
    A uważać na poziom popiołu trzeba, oczywiście.
    Ukłony dla Redakcji

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Kanał nawrotny zaczyna się poniżej krawędzi palnika. Nie potrafię podać wymiarów. Mieliśmy jednak w trakcie całotygodniowych badań taki przypadek, że popiół zrównał się z górną krawędzią palnika i nie było awarii (nie pamiętam, jak długo to trwało). Szuflada i popielnik w OEPM są dużo większe, niż w OEP. Też nie potrafię podać wymiarów. Musisz poczekać, aż zobaczysz kocioł.
    A uważać na poziom popiołu trzeba, oczywiście.

    można wiedzieć co się wtedy stało (zmalała temperatura spalin, zaczęło się dymić z pieca, wygasło) chodzi mi o to że w skrajnych przypadkach może taki stan rzeczy powodować wydostanie się z kotła dymu co może prowadzić do tragedii. W OEP jak się popiołu nie wybierze na czas to w najgorszym wypadku może zgasnąć w piecu.

  20. #40

    Domyślnie

    W porównaniu do palnika Burner-S, czy coś się zmieniło w palniku Burner-SM?
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 23-02-2015 o 15:57
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada
    # Kotłownia I - Kocioł dwupaliwowy: drewno liściaste zgazowane i pellet z sosny, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW bez wymontowania w trybie zgazowania drewna (ogrzewanie w silnych mrozach)
    # Kotłownia II - hybryda - Kocioł Vitodens 100 W + ???
    Dom-185m2

Strona 2 z 108

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony