dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    malyniak

    Zarejestrowany
    May 2013
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    8

    Domyślnie ogrzewanie podłogowe elektryczne czy nie??

    Witam.
    Mam takie zapytanie. Zaczynam budować dom (fundamenty są, teraz mury) i się mocno zastanawiam nad wyborem ogrzewania. Chciałbym mieć podłogówkę w całym domu, ale nie wiem do jakiego zasilania to podłączyć, czy do elektrycznego czy do wodnego, co się będzie lepiej opłacało czyli mniej kosztowało w sezonie grzewczym. Dom 122 m2 ma być zbudowany z ceramiki 25 cm + 20 cm styropianu, na podłodze nie mniej niż 15 cm styropianu. Alternatywą do ogrzewania elektrycznego może być piec na pellety, do ogrzewania CWU ma być pompa ciepła powietrzna. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym i ceną utrzymania.
    Pozdrawiam
    marcin

  2. #2

    Domyślnie

    Podłogówkę wodną zawsze możesz podłączyć pod PC i nadal z akumulacją grzać chałupę kilka razy taniej niż z COP=1 grzejąc elektryką kable w podłodze.
    Jeśli położysz kable to raz na zawsze uzależnisz się od cen energii elektrycznej.

  3. #3
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał malyniak Zobacz post
    Chciałbym mieć podłogówkę w całym domu, ale nie wiem do jakiego zasilania to podłączyć, czy do elektrycznego czy do wodnego, co się będzie lepiej opłacało czyli mniej kosztowało w sezonie grzewczym. Dom 122 m2 ma być zbudowany z ceramiki 25 cm + 20 cm styropianu, na podłodze nie mniej niż 15 cm styropianu.
    marcin
    Po pierwsze wodna podłogówka może być również zasilana prądem,albo przez grzałkę w buforze albo przez kocioł elektryczny.
    Po drugie zrób sobie OZC czyli audyt energetyczny domu,z niego dowiesz się ile dom będzie potrzebował energii na ogrzewanie czyli dowiesz się jakie rachunki będziesz płacił.Wtedy decyduj i licz.

  4. #4

    Domyślnie

    To nowy dom zagłębi się w dokumentację i będzie wiedział bez OZC chyba że ktoś wpisał zapotrzebowanie na kocioł 24kW np. Gazowy.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    To nowy dom zagłębi się w dokumentację i będzie wiedział bez OZC chyba że ktoś wpisał zapotrzebowanie na kocioł 24kW np. Gazowy.
    Nie będzie wiedział dokładnie bo nie sadzę,że w projekcie jest 20cm styro,nie wiadomą z jaką lambdą jeszcze i na pewno nie ma pow.15cm na podlodze.
    To jest dom pod jakieś 50kWh/m2/rok.

  6. #6

    Domyślnie

    jak do CWU ma być pompa powietrzna, to może jednak kupić odpowiednią i ją podłączyć do podłogówki? w jakiej cenie miałaby być ta pompa do CWU? poza tym warto by znać z OZC zapotrzebowanie i obciążenie cieplne

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie zapomnijcie o EP.
    Dla nowych domów grzanych czystym prądem dosyć ciężko to przeskoczyć.
    Trzeba wybudować naprawdę ciepły dom

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    ...
    To jest dom pod jakieś 50kWh/m2/rok.
    Pod warunkiem, że będzie budowany tam gdzie wskazuje kod pocztowy i będzie z poddaszem. Mój parterowy wg.
    Asolta ma ok. 65kWh/m2, IV strefa.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    malyniak

    Zarejestrowany
    May 2013
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    8

    Domyślnie

    Z tym audytem to nie takie proste, ale znajomy ma mi coś pomóc w wyliczeniach. Producent projektu podaje(przy 12 cm styropianu) Ep = 63 kWh/m2/rok, ale nie wiem czy to jest te "E" które trzeba brać pod uwagę. Co do uzależnienia się od elektryczności to przemawia za mną inwestycja w pobieranie energii ze słońca lub wiatru (zamiast budowy kotłowni, pieca i komina).
    A jeśli chodzi o pompę ciepła do ogrzewania to jest taka opcja, ale koszty są duże takiej pompy.
    Przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym zapłacę tylko za maty, kable, osprzęt i tyle, podpinam do gniazdka i śmiga - zgadza się?

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał malyniak Zobacz post
    A jeśli chodzi o pompę ciepła do ogrzewania to jest taka opcja, ale koszty są duże takiej pompy.
    Sądzę,że koszt takiej pompy o małej mocy będzie podobny do kosztu kotła na pellet wraz z kominem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał malyniak Zobacz post
    Z tym audytem to nie takie proste, ale znajomy ma mi coś pomóc w wyliczeniach. Producent projektu podaje(przy 12 cm styropianu) Ep = 63 kWh/m2/rok, ale nie wiem czy to jest te "E" które trzeba brać pod uwagę. Co do uzależnienia się od elektryczności to przemawia za mną inwestycja w pobieranie energii ze słońca lub wiatru (zamiast budowy kotłowni, pieca i komina).
    A jeśli chodzi o pompę ciepła do ogrzewania to jest taka opcja, ale koszty są duże takiej pompy.
    Przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym zapłacę tylko za maty, kable, osprzęt i tyle, podpinam do gniazdka i śmiga - zgadza się?
    Większa moc przyłączeniowa ... ?

    Wyobraź sobie święta w grudniu , ogrzewanie + indukcja + piekarnik + wszyscy w domu ... a tu bach i trzeba do skrzynki na dworze zasuwać ... a skrzynka tak daleko , łopata -> śnieg -> wiatr w oczy

    Oczywiście troszkę podkoloryzowałem ale warto się zastanowić i policzyć czy przypadkiem tych 3x32A "es`ów" na przedlicznikowe nie zapiąć
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Większa moc przyłączeniowa ... ?

    Wyobraź sobie święta w grudniu , ogrzewanie + indukcja + piekarnik + wszyscy w domu ... a tu bach i trzeba do skrzynki na dworze zasuwać ... a skrzynka tak daleko , łopata -> śnieg -> wiatr w oczy

    Oczywiście troszkę podkoloryzowałem ale warto się zastanowić i policzyć czy przypadkiem tych 3x32A "es`ów" na przedlicznikowe nie zapiąć
    taaa...
    na wszelki wypadek to i ksiądz...( wiadomo...)
    mam od zarania dziejów 25A i jakoś jeszcze się nie zdarzyło że "nastała ciemność" z przeciążenia...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony