dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    baroslaw

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Przechlewo
    Kod pocztowy
    77-320
    Posty
    5

    Domyślnie Pompa Hewalex 13kW czy warto ?

    Instalator zaproponował mi PC Hewalex PCCO 13kW ( niby to jakaś nowość) . Zastanawiam sie czy to nie za dużo? Dom z poddaszem uzytkowym 120m pow. uzytkowej + 20m garaż. Sciany ytong 24cm + 15cm styropian grafitowy, dach odeskowany +dachówka ceramiczna+ wełna ( planuję dać 30cm ) . Na poddaszu 4 okna dachowe potrójna szyba reszta okien także . Podłogówka bedzie po całości + 2 grzejniki drabinki w łazienkach.Garaż także w podłogówce z tym że nie planuję go ogrzewać raczej tak na wszelki wypadek. Izolacja podłogi będzie 12-14 cm styro, więcej jak 15cm sie nie zmieści bo wylewka byłaby zbyt cienka. Oczywiście kominek też będzie. Na stałe w domu będzie mieszkała tylko 1 osoba ( moja mama) .
    Sugestie mile widziane.

    Pozdr.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Ja nie w temacie PC, ale pomysłu podłogówki w garażu.

    To jest kiepski pomysł. Nawet bardzo kiepski, jak nie masz zamiaru tam sensownie grzać.
    Przy pierwszych większych mrozach zamarznie ci czynnik w pexach przy bramie i możesz spisać podłogówkę na straty.

    Proponuję jednak grzejnik, albo całkowitą rezygnację z ogrzewania garażu.
    Oczywiście trzeba wtedy lepiej odizolować garaż od bryły budynku i można nie dawać styro w podłodze.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    baroslaw

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Przechlewo
    Kod pocztowy
    77-320
    Posty
    5

    Domyślnie

    Hmm powiem szczerze że nie pomyslałem o tym że przy bramie może przemarzać. Ścianę po stronie garażu mam dodatkowo docieploną styropianem jednak dodatkowo będę musiał pomysleć nad dobrymi drzwiami pomiedzy dom/garaż.
    Tak czy inaczej sugestie odnośnie PC do mojego domku mile widziane.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    W mojej ocenie około 11 kW wystarczy. Ile osób będzie mieszkać? Moim zdaniem drabinka w łazience to porażka. Niby na ręczniki. Ja od 10 lat może 2 razy powiesiłem ręcznik. Generalnie żona bieliznę suszy. Przy podłogówce to na wieszaku za noc wyschną a drabinki obniżają w sporym stopniu ekonomię pompy. W garażu podłogówkę rozkręcić tylko w minimalnym stopniu aby na plusie w zimę było. Nie wiem jaka konstrukcja budynku, ale jak garaż będzie zupełnie nie ogrzewany to może "ciągnąć" po ścianach w pomieszczeniach z nim sąsiadujących.

  5. #5

    Domyślnie

    Witaj,
    Aby dokładnie ocenić zapotrzebowanie to musiałbyś nam udostępnić szereg parametrów budynku.
    Podejrzewam, że kominek będzie Ci ogrzewał pomieszczenia nadmuchowo, dlatego instalator zaproponował mocniejszą pompę ciepła, aby była w stanie samodzielnie ogrzać dom do możliwie najniższej temperatury. Proponowana pompa ciepła przedstawiana jest jako wyższy poziom w ofercie Hewalex. Wystarczy spojrzeć na rozmiar jednostki zewnętrznej i porównać ją z konkurencją. W tej pompie ciepła jest zdecydowanie przewymiarowany parowacz, co ma też wpływ na polepszenie efektywności w niskiej temperaturze.
    Co do pomysłu z ogrzewaniem garażu to będziesz musiał ustawić ogrzewanie w tryb manualny, aby w rurkach krążyła woda bez przerwy. W kolejnej aktualizacji oprogramowania (która jest dostępna automatycznie dzięki podłączeniu modemu ekolan) będzie funkcja utrzymania minimalnej temperatury podłogi, czyli po osiągnięciu temperatury pomieszczenia automatyka będzie działała z niższą krzywą grzewczą. Czyli rozwiązanie to może być bezpieczne.
    Nie zmienia to faktu, że garaż, jeżeli chodzi o ogrzewanie, to jest studnią bez dna. Dlatego poważnie trzeba się zastanowić nad sensem jego ogrzewania, albo poważnie przyjrzeć się izolacji bramy garażowej. W moim otoczeniu znajomi raczej rezygnują (wyłączają ogrzewanie grzejnikowe) z ogrzewania garażu, bo przez nieszczelności bramy ciężko zimą utrzymać chociażby temperaturę dla komfortowego majsterkowania w garażu.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gdynia@

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-174
    Posty
    61

    Domyślnie

    Jak dla mnie to ta 13ka za duża i będzie taktować.
    W mojej ocenie ~9kW zapewni ciepełko w Twoim domu.
    Ale pompę dobierz jak będziesz znał już zapotrzebowanie domu na ciepło.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gdynia@ Zobacz post
    J
    Ale pompę dobierz jak będziesz znał już zapotrzebowanie domu na ciepło.
    Jak bedziesz znał projektowe obciązenie cieplne budynku, zapotrzebowanie na ciepło nie jest parametrem do doboru mocy pompy, kotła a słuzy do obliczenia kosztów ogrzewania.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    baroslaw

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Przechlewo
    Kod pocztowy
    77-320
    Posty
    5

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie na ciepło mam w projekcie wyliczone ale chyba bedzie sie różnić bo dałem inny materiał na ściany cieńszy pustak 24 zamiast 30 i grubszy styro 15 zamiast 10 wełny. Na ta chwile mam 2 oferty Panasonic 9kW WH-UD09FE5 1-faz i ten Hewalex 13kW. Nie wiem czy dalej szukać pomp czy pozostac przy którejś z tych. Cenowo to 3-4 tys róznicy na korzysc panasonica.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gdynia@

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-174
    Posty
    61

    Domyślnie

    Można się zastanawiać nad 1- lub 3 fazową jednostką, jedna lub dwie taryfy i grzanie głównie w drugiej.
    Różnica w eksploatacji pewnie około 300 pln rocznie.

  10. #10

    Domyślnie

    Odnośnie Hewalexa - ciekawe pompki, parametry niezłe, 5 lat gwarancji.
    Jednak 13-ka to cenowo poziom panasoniców 9kW 3-fazowych.

    No i przeglądając jakis czas temu serwisówkę Hewalexa wyczytałem jakieś dziwne zapisy:

    Pompa ciepła może być podłączona tylko i wyłącznie do prawidłowo działającej instalacji elektrycznej:
    (...)
    - poprawnie wykonana instalacja uziemiająca (opór uziemienia nie powinien przekraczać 4 ohm)

    No i co teraz, ja mam w projekcie domu napisane, że opór uziemienia ma być nie większy niż 30 ohm - jest prawidłowo działająca czy nie ?
    A co jeśli się okaże, że nie mam 4ohm (co jest chyba jakimś wymysłem producenta - importera z chin), przez przypadek pompa padnie - producent powie - a, bo pan nie miał 4ohm uziemienia, naprawa na pana koszt, 5 kzł za wymianę elektroniki.

    Ale to tak tylko na marginesie

    Aha, i jeszcze z tego co pamiętam coś o uzależnieniu gwarancji od połączenia sterownika pompy do sieci (a jeżeli to jeszcze budowa i nie ma sieci ethernet ??), ale tu już pewny nie jestem.

    Słowem, można napisać w instrukcji serwisowej, że pompa ma wisieć na ścianie koloru żółtego, a jak nie będzie i się zepsuje to wypad koleś.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 24-02-2015 o 15:20

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Nie wszyscy producenci mają takie wymagania. Niektórzy dają 5 lat gwarancji na całą pompę, a nie posczególne elementy, bez obowiązkowych, płatnych przeglądów w tym okresie. Widocznie niektórzy producenci nie chcą brać odpowiedzialności za swoje produkty.

  12. #12

    Domyślnie

    A którzy dają 5 lat bez żadnych wymagań ? Warto by było wiedzieć bo to dość istotne, takie "kruczki" nie zachęcają do inwestycji.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Żaden producent nie daje za darmo 5 lat gwarancji. Jedni obligują do wykonywania płatnych przeglądów, jedni ukrywają w cenie pompy a inni jak np. kiedyś Nibe (nie wiem czy obecnie) żądają jednorazowej opłaty za przedłużenie gwarancji.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Raczej żaden producent do pomp nie dokłada a koszty pewnie ukrywają w pompie lub dodatkową opłatę przy uruchomieniu. Bardziej chodziło mi o to, że są na tyle pewni swoich produktów by nie wymagać corocznych przeglądów. Ponadto uruchomienia nie robią instalatorzy a uprawniony serwisant, który doczepi się do byle czego instalatorowi i nie uruchomi pompy. Jeżeli instalator nie ma odpowiednich umiejętności i uprawnień od producenta a uruchomi pompę we własnym zakresie to traci gwarancjie na pompę. Nie będę robił jakiegoś marketingu producentowi ale niektórzy starają się aby klient był zadowolony bo to najlepsza reklama.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    czasami dają za darmo 5 lat np. z tego co wiem to Exotherm do końca marca daje 5 lat bez dopłat dla powietrznych i gruntowych. W twoim przypadku model serii N do -30C lub serii ECO do -15C. W Dimplexie jak sie potargujesz to tez dostaniesz za darmo 5 lat bez dopłaty 2300 zł. Euronom tez daje 5 lat

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gdynia@ Zobacz post
    Jak dla mnie to ta 13ka za duża i będzie taktować.
    W mojej ocenie ~9kW zapewni ciepełko w Twoim domu.
    Ale pompę dobierz jak będziesz znał już zapotrzebowanie domu na ciepło.
    Hewalex to inwerter. Jakie taktowanie?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    No i przeglądając jakis czas temu serwisówkę Hewalexa wyczytałem jakieś dziwne zapisy:

    Pompa ciepła może być podłączona tylko i wyłącznie do prawidłowo działającej instalacji elektrycznej:
    (...)
    - poprawnie wykonana instalacja uziemiająca (opór uziemienia nie powinien przekraczać 4 ohm)
    Chyba chodzi o wykluczenie instalacji elektrycznej dwużyłowej. Czyli stare budownictwo odpada. Swoją drogą ciężko znaleźć informację w ustawie jaka wartość jest prawidłowa.


    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Aha, i jeszcze z tego co pamiętam coś o uzależnieniu gwarancji od połączenia sterownika pompy do sieci (a jeżeli to jeszcze budowa i nie ma sieci ethernet ??), ale tu już pewny nie jestem.
    Są jeszcze modemy gsm, albo tanie aero2. Na dodatek masz możliwość zdalnego sterowania albo doglądania instalacji. Jak troche poszukasz to ta firma udostępnia już demo takiego dostępu do instalacji z kolektorami słonecznymi i pompą ciepła do wody użytkowej.

  18. #18

    Domyślnie

    Tu nie mowa o dwużyłowej bo tam w ogóle nie ma przewodu ochronnego a tu jest dokładnie napisane jakie ma być rozwiązanie i o jakich parametrach, były jeszcze jakieś zapisy o ile dobrze pamiętam o różnicówce blisko pompy.

    Co do połączenia z netem - ok, fajna sprawa, ale żeby to był wymóg by uzyskać gwarancję ? Bez przesady. Ale jak pisałem pewny nie jestem o ten zapis, coś takiego utkwiło mi w pamięci jako niedorzeczność z wertowania instrukcji a poza hewalexem i panasem innych nie przeglądałem raczej.

  19. #19

    Domyślnie

    Trochę współpracuję z HEWALEX-em i nie ma u nich problemów z gwarancją, idą na rękę nawet w przypadku drobnych błędów. Co do uziemienia chyba faktycznie bardziej chodzi o sam fakt pojawienia się instalacji uziemiającej - w sumie najważniejsze jest to dla bezpieczeństwa użytkownika, niekoniecznie samej instalacji. Muszę zadzwonić do nich i dopytać też o to.

    Co do podpięcia w moduł internetowy, wg. mnie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie dziwię się że dając dłuższą gwarancję chcą mieć jakąś kontrolę nad instalacjami. Na http://www.ekontrol.pl/pl/demo/ można zobaczyć wersję zdalnego sterownia kolektorów słonecznych i pompy ciepła.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gdynia@

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-174
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał bezsenne Zobacz post
    Hewalex to inwerter. Jakie taktowanie?
    Ano takie!!!! Czy pompa może zejść z mocą do 1-2kW? Nie!!! Stąd taktowanie przy za dużych mocach. Inwerter nie jest lekarstwem na wszystko, Pompa musi być dobrana do danego budynku, a nie wybrana z kolorowego katalogu.
    Polecam większe ogarnięcie tematu....

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony