dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    Ok, czyli idąc Pana tropem pompy ze sprężarkami nie inwerterowymi w ogóle nie mają racji bytu, a pompy powietrzne ON/OFF to już w ogóle, bo im cieplej tym wyższa moc i nawet stosowanie buforów nic nie da - pompa kilka razy na dzień się włączy. Nikt nie potrzebuje schodzić do 1-2 kW mocy, żeby uniknąć taktowania. Ja standardowo dla powietrznej pompy ciepła inwerterowej, która ma być podstawowym źródłem ciepła w budynku dobieram moc urządzenia dla temp. instalacji (np. 35stC) równowagowo dla temp. otoczenia ok. -15stC na zewnątrz. W tym momencie nie ma żadnego problemu z taktowaniem i urządzenie ma najlepszy wskaźnik koszty inwestycji/eksploatacji. Pompa ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego włącza się w okresach przejściowych tylko 4-5 razy na dzień. W okresach zimniejszych ilość włączeń jest jeszcze mniejsza, bo pompa dostosowuje się do strat ciepła w budynku i pracuje w sposób prawie ciągły. Warto nanieść punkt biwalentny na krzywej mocy pompy ciepła i zobaczymy do jakiej temp. zewnętrznej w jednym i drugim przypadku urządzenie będzie pracowało.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gdynia@

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-174
    Posty
    61

    Domyślnie

    "Drobna" nadinterpretacja....
    Przy niskich temperaturach zewnętrznych myślę, że jest wszystko jasne.
    Sprawa rozbija się o temperatury wokół i powyżej "0" (zero) stopni. Przy zbyt dużej jednostce, pomimo iż będzie inwerter, pompa nie zejdzie z mocą poniżej pewnego poziomu.
    Średnia temperatura sezonu grzewczego oscyluje wokół zera, w niektórych regionach jest powyżej. Pompę dobieramy dla temp. obliczeniowej, także przy temperaturach dodatnich może wystąpić taktowanie.
    Za duża pompa, za duża moc przy temp. dodatnich.

  3. #23

    Domyślnie

    Zakładając na budynek 50W/m2 (nie wiemy jakie będą mostki cieplne, szczelność budynku, itd.) daje nam to w okolicach 0-2 stC na zewnątrz zapotrzebowanie budynku na poziomie ok. 3-4kW. Patrząc na pompę SPLIT 13kW mamy moc cieplną w tej temperaturze zewnętrznej pomiędzy 3,6 a 11kW. Jak dla mnie 3,6kW zawiera się w założeniu 3-4kW (bliżej 3kW w przypadku 20stC w pomieszczeniu, bliżej 4kW w przypadku trochę wyższej temperatury).
    Żeby nie było wątpliwości - za duża pompa nie jest dobrym rozwiązaniem, ale wg. mnie w tym przypadku moc nam się zgadza.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał gdynia@ Zobacz post
    Ano takie!!!! Czy pompa może zejść z mocą do 1-2kW? Nie!!! Stąd taktowanie przy za dużych mocach. Inwerter nie jest lekarstwem na wszystko, Pompa musi być dobrana do danego budynku, a nie wybrana z kolorowego katalogu.
    Polecam większe ogarnięcie tematu....
    Miły kolego, znam kilku instalatorów, którzy nawet pompy ciepła typu on/off montują bez bufora bezpośrednio w instalację. Najprościej wytłumaczyć wtedy brak "taktowania" faktem, że instalacja ogrzewania to odpowiedniej wielkości zład wody, w przypadku podłogi jeszcze betonu (który na pojemność cieplną wody możemy sobie przeliczyć) charakteryzujący się sporą bezwładnością. W temperaturach w okolicy 0 i więcej najczęściej uniknięcie taktowania odbywa się kosztem komfortu, czyli przegrzewaniem pomieszczeń. Jednak patrząc na tą "niedogodność" z szerszej perspektywy, że dom był pod pompę ciepła przygotowany, a użytkownik oprócz kosztów eksploatacji oczekiwał niskich kosztów inwestycji to jako całokształt jest to jak najbardziej akceptowalne.

    Dalszą rozmowę na ten temat można podsumować jedną z reguł dotyczących pomp ciepła:
    "Pompy ciepła nie można zainstalować wszędzie, w każdej sytuacji wymaga indywidualnego studium przypadku"

  5. #25

    Domyślnie

    Może ktoś mądry napisać czym istotnym oprócz mocy różni się 13 od 10?
    To strona z demem to jest pompa 13kw? czy 10 będzie te same rzecz pokazywać poprzez www?
    Powiem szczerze jestem dość mocno zainteresowany właśnie 10 Kw Hawalexa , może ktoś ma i zechciał by się podzielić opinią.
    Jeśli ktoś chętny zapraszam do składania ofert na dostawę i montaż.
    Pozdrawiam Seba

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mik37
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    kielce
    Posty
    122

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam 10 nie ma grzałki elektrycznej. No i ta moc jednak sporo niższa. Wykresy są na ich stronie w pliku dla instalatorów. Ja przymierzałem się wcześniej do tcapa 9 ale okazało się że w moim mieście jest on droższy niż niż np w Krakowie . Kupię więc chyba tego hewalexa 13 bo instalator na miejscu,kilka tysięcy tańsza od panasonica no i znęciło mnie to 5 lat gwarancji nawet jeśliby to była tylko sprężarka. Te pompy hewalexa są nowe i chyba jeszcze nie ma nikogo który by je już przetestował zimą.

  7. #27

    Domyślnie

    Pisałem już w innym wątku, mam solary hawalexa pracują już 8 lat i żadnej awarii
    Ja raczej myślałem nad 10, mam piec na pellet który był szczytowym źródłem.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik37 Zobacz post
    Z tego co pamiętam 10 nie ma grzałki elektrycznej. No i ta moc jednak sporo niższa. Wykresy są na ich stronie w pliku dla instalatorów. Ja przymierzałem się wcześniej do tcapa 9 ale okazało się że w moim mieście jest on droższy niż niż np w Krakowie . Kupię więc chyba tego hewalexa 13 bo instalator na miejscu,kilka tysięcy tańsza od panasonica no i znęciło mnie to 5 lat gwarancji nawet jeśliby to była tylko sprężarka. Te pompy hewalexa są nowe i chyba jeszcze nie ma nikogo który by je już przetestował zimą.
    Tu masz o pompie z hewalexa. Pewnie to też trochę pecha. Taki egzemplarz. Nie wiem jednak czy jest opłacalne co 3 lata pompę wymieniać...Na sprężarkę dają wszyscy 5 lat bo to jest chyba ostatnia rzecz, która w tym okresie może się zepsuć.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ale-pomp%C4%85

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik37 Zobacz post
    Z tego co pamiętam 10 nie ma grzałki elektrycznej. No i ta moc jednak sporo niższa. Wykresy są na ich stronie w pliku dla instalatorów. Ja przymierzałem się wcześniej do tcapa 9 ale okazało się że w moim mieście jest on droższy niż niż np w Krakowie . Kupię więc chyba tego hewalexa 13 bo instalator na miejscu,kilka tysięcy tańsza od panasonica no i znęciło mnie to 5 lat gwarancji nawet jeśliby to była tylko sprężarka. Te pompy hewalexa są nowe i chyba jeszcze nie ma nikogo który by je już przetestował zimą.
    Moim zdaniem to proszenie się o kłopoty
    Z ciekawości przejrzałem sobie instrukcję tej pompy i nie wiem, czy nikomu nie wydaje się dziwne, że podają tam parametry jedynie dla temp +7st Jest napisane co prawda, że działa to do -25st, ale podali by chociaż jakiś COP i moc przy -2, czy -7st to można by to porównać do jakiś znanych nam pomp ciepła. A tak na marginesie to cena tej pompy to (za stroną Hevalexa) 19900zł - w tej cenie można przecież kupić zarówno T-cap'a 1-fazowego jak i zwykłą 3-fazowa 9-tkę od Panasa, które są sprawdzone w działaniu i założę się, że przy -15st mają wyższą moc niż ten Hevalex 13kW.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  10. #30

    Domyślnie

    nie wiem jak patrzyłeś ale dla 10 na stronie 7 instrukcji jest podan cop dla róznych temperatur... i cena 10 to 12k a nie 20...

    Przepraszam ja pytam o 10 kw...mimo że watek dotyczy 13 Kw.
    Ostatnio edytowane przez sebapulawy ; 28-03-2015 o 10:54

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebapulawy Zobacz post
    nie wiem jak patrzyłeś ale dla 10 na stronie 7 instrukcji jest podan cop dla róznych temperatur... i cena 10 to 12k a nie 20...

    Przepraszam ja pytam o 10 kw...mimo że watek dotyczy 13 Kw.
    Racja jest tam jakiś wykresik porównawczy. Pytanie: wg jakiej normy swoje COP przyjmuje Hevalex, bo Chińczycy raczej robią to wg tej bardziej korzystnej dla siebie Druga sprawa - jest to wykres tylko i wyłącznie dla temp zasilania/powrotu 35/30, a co z resztą temperatur, i jak wygląda moc w danych temperaturach? Trzecia rzecz - COP=2 przy -16st to słabiutko, tak samo jak 4, przy +7st - czołowi producenci dają trochę więcej. Moim zdaniem, jak iść w chińszczyznę to po prostu meeting za 5tys. i jazda, a jak już inwestować większe pieniądze to w coś sprawdzonego, bo nakupujecie jakiś gówien i potem będziecie pisać na forum jak to pompy nie działają i psuja się zaraz po gwarancji.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #32

    Domyślnie

    Powie szczerze jakoś ten hawalex pasuje mi lepiej niż np. meeting. Nie jest to nowa forma i wiadomo gdzie ma siedzibę. A skoro Meeting działa to czemu ta miała by nie działać? Wiadomo nowy wyrób trudno o jakieś opinie.
    Dziwią mnie tylko te różnice cenowe...
    Ja nie potrzebuje pompy jako głównego systemu grzewczego tylko w zasadzie jako dodatkowe, wiec tak mi się wydaje że moge pozwolić sobie na tańszą i troszke gorszą pompę - przynajmnij tak mi się wydaje?

  13. #33

    Domyślnie

    wierzyć .. nie wierzyć...
    Hawalex pcco 10 kw w tym zestawieniu wypadu bardzo korzystnie... może ktoś się wypowie?
    http://www.globenergia.pl/zestawieni...e-pompy-ciepla

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mik37
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    kielce
    Posty
    122

    Domyślnie

    Znalazłem hewalexa 13 za 17500 zł z 23% vat czyli z montażem typu dołączenie do istniejącej instalacji może zmieszczę się w tej kwocie uwzględniając niższy vat. U mnie było to ponad 4 tysiące taniej niż jednofazowy t-cap 9. Tańszych ale dalszych ofert nie brałem pod uwagę. Czy wolałbym panasa ? Pewnie że tak bo jest lepszy ale zbyt duża różnica w cenie jak dla mnie. Poza tym w okolicy tych 7 stopni na plusie a to połowa sezonu grzewczego hewalex jest mocniejszy .Pewnie lepiej się wykorzysta to okienko tańszej taryfy w dzień. Wydaje mi się też że te 5 lat gwarancji to nie tylko na sprężarkę ale pewny nie jestem.

  15. #35

    Domyślnie

    ja mam kocioł na pellet wiec nie potrzeba mi 13 KW
    A tak reasumując pompę ciepła traktuje jako jeszcze jeden bajer w domu dlatego nie chcę ładować od razu 30k w jakieś drogie... sprawdzi się to pomyśle o droższej ...
    tak jak budowałem każdy odradzał mi solary hawalexa...tzn solary wogóle.. nikogo nie było za... zaryzykowałem założyłem działaja do dziś...jak się sam nie przekonasz to nikt nie powie jak będzie się sprawowała pompa akurat u mnie..

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdrianEH Zobacz post
    Tu masz o pompie z hewalexa. Pewnie to też trochę pecha. Taki egzemplarz. Nie wiem jednak czy jest opłacalne co 3 lata pompę wymieniać...Na sprężarkę dają wszyscy 5 lat bo to jest chyba ostatnia rzecz, która w tym okresie może się zepsuć.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ale-pomp%C4%85
    Nie jest to pech, tylko wada konstrukcyjna na która Hewalex kładzie lagę mając swoich klientów w ..... głębokim poważaniu.
    Ja jestem drugim "pechem" i sądzę że jest jeszcze parę "pechów" z baniakiem z grzałką za prawie 7tys złotych....
    I nie istotne tutaj, że kolega pyta o inny model pompy- ważne jest zachowanie firmy.
    Ostatnio edytowane przez ajent007 ; 08-04-2015 o 09:53

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hardy66

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-676
    Posty
    38

    Domyślnie

    to jest chińska lipa jak Meeting, wytrzyma 1 może 2 potem na złom

  18. #38

    Domyślnie

    dlatego odpuszczam tego hawalexa...
    znalazłem nowego daikina z 2009 za bardzo przystępną cenę i jego zamontuje

  19. #39

    Domyślnie

    Więc niech się każdy zastanowi, bo cena takiej pompy to 3 tys na rok- czyli 5 ton węgla. Ja rocznie spalam 2,5....
    W takiej sytuacji nie ma stopy zwrotu inwestycji -jest stopa wtopy klienta.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    A jaka jest stopa zwrotu z audi A8 za 500 tys. zł? A może skoda za 89 tys. szybciej się zwróci? Najlepiej zwraca się po dobrej imprezie Cytuję klasyków z forum
    A w ogrzewaniu piec węglowy czy groszkowy po jakim czasie się zwraca? Chyba też po imprezie. Nie pisz kolego w tym dziale takich głupot. Kogoś stać na lepszy "wóz" to go kupuje. Jeżeli nie, to nie. Ja mam 10 letnie reno i też jakoś żyję

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony