dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    P4weł

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Sulechów
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    1

    Domyślnie Poddasze, dodać wełny?

    Witajcie

    Nie długo zaczynam generalny remont poddasza, rozchodzi się o to, że miedzy krokwiami mam "jakaś" wełnę o gr. 15 cm.
    Zimą na piecu ustawione 42-44 stopnie, i jest gorąco. Bardziej rozchodzi się o to, że latem jest straszy skwar... Teraz żeby dołożyć wełnę musiałbym rozwalać sufity oraz je obniżyć. Dodam ze ścian działowych nie mam ocieplonych od wewnątrz, a z zewnątrz styropian 10 cm. Nie wiem czy gra jest warta świeczki, wydam powiedzmy 3-5 tyś, na docieplanie, a latem zamiast 32 stopnie będzie 30... Zima dla mnie jest ok, najgorzej latem, może zamiast docieplać założyć klimatyzacje?

  2. #2

    Domyślnie

    Klimatyzacja w pewnym stopniu rozwiąże problem, ale zarazem wygeneruje spore rachunki za prąd, dlatego warto zastanowić się co jest bardziej opłacalne Dobrze zaizolowane poddasze to nie tylko wełna. To przede wszystkim szczelność i rodzaj materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia dachu. 15 cm wełny to wcale nie jest tak dużo My na poddasze rekomendujemy min. 25 – 30 cm – układane w dwóch warstwach. Wśród produktów jakie posiadamy polecamy wełnę mineralną o nazwie Super – Mata.

    Pierwsza warstwa wełny powinna szczelnie wypełniać przestrzenie między krokwiami, a jej grubość musi być równa wysokości krokwi. Grubość kolejnej warstwy zależy od warstwy pierwszej, ale suma nie powinna być mniejsza niż 25 cm - dlatego warto sprawdzić, jaka jest obecna grubość wełny mineralnej, być może dołożenie kolejnej warstwy rozwiąże problem. Trzeba pamiętać również o szczelnej paroizolacji (np. Isover Stopair). Metr kwadratowy wełny mineralnej Super-Mata o grubości 20 cm kosztuje 49,80, więc warto przeliczyć koszty. Dobrze położona i dobrana grubość izolacji powinna znacząco zmniejszyć temperaturę na poddaszu w letnie dni.

    Jednak pamiętaj, że odpowiednia grubość izolacji z wełny oraz jej warstwowy układ to nie tylko spełnienie wymagań prawnych w zakresie izolacyjności cieplnej, lecz także uzyskanie komfortu termicznego oraz minimalizacja mostków liniowych i strat ciepła przez przenikanie - a co za tym idzie niższe straty ciepła zimą = niższe rachunki za ogrzewanie 15cm wełny to zdecydowanie za mało jeżeli chcesz osiągnąć komfort cieplny na poddaszu.

    W tym pliku możesz sprawdzić, jak powinna być ułożona wełna na poddaszu oraz czym charakteryzuje się rekomendowany przez Isover produkt: http://www.isover.pl/Foldery-PDF/Super-Mata-ulotka

    -------------------------
    Ekspert ISOVER
    Isover - Isover

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Niewidzialna Reka

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    redtube
    Kod pocztowy
    31-740
    Posty
    4

    Domyślnie

    witam, podpinam się do tego tematu z pytaniem do eksperta tj. zauważyłem u siebie, że izolacja z wełny "zjechała" na dół, jestem non stop na eksporcie i przyznaję że nie pilnowałem pracy docieplenia dachu, zresztą byłem zielony w temacie. od dwóch lat mam do czynienia z izolacją przemysłową na kotłach i w spalarni, wiem jakie są "teoretyczne wytyczne" i wiem jak to jest w praktyce realizowane. tj rolki wełny nabijane na szpilki kotła nie powinny być zgniatane aby grubość izolacji była taka jak zakłada projekt itd matenhaki co 15 cm lub oczkowanie siatki to teoria która w praktyce wygląda tak że rolka rzucana jest i nabijana na szpilki i pierwszej warstwy na kotle praktycznie nikt nie "szyje" a trudno dostępne miejsca są sztopowane, czyli "luz" ugniata się na siłę, to samo dotyczy najczęściej izolacji kolan. moje pytanie teraz usztopowania przestrzeni powstałych po "zjechanej na dół wełnie" z racji że nie mam zamiaru rujnowania rygipsów itd. sytuacja wygląda następująco: skośne płaszczyzny dachu krytego blachodachówką i teraz warstwy od środka mieszkania 1. biała płyta karton-gips tzw rygips (zwykły nie żaden rożowy czy zielony) przykręcany standardowo do metalowych szyn kręconych w poprzek krokiew, 2. wełna skalna rockwool 100 3. luka powietrzna 4. folia wiatrochybachronna - na pewno nie paroprzepuszczalna, wygląda jak solidna/zbrojona folia pcv.
    przypadkowo zauważyłem puste przestrzenie między rygipsem a folią wiatrochronną więc pierwsze co kupiłem kilkanaście rolek isovera 100 i z racji braku możliwości ułożenia - robię z tego "luz" i sztopuję, tzn wrzucam płytę styropianu 2cm, za pomocą dystansów styropian dobija do folii i między rygips a styropian ubijam tak jak na kotle szotpując luzem, z tym że ubijam to "fest" tzn na twardo. skos ma długość powiedzmy 180cm i rozstaw między krokwiami 60cm to wchodzi mi na usztopowanie dwie rolki setki (nie licząc tego rockwoola 100 który to był izolacją całego skosu wcześniej zanim zjechał..), taką rolką "normalnie rozwieszoną" powinienem obskoczyć ten skos ze 2 razy, czyli łączna ilość wełny w tej przestrzeni jest jak 3x 100. właśnie skończyłem kilka segmentów tj 4ry luki i coś drgnęło mnie aby sprawdzić czy to właściwe.. tzn nie chodzi mi o koszty : ) po prostu zacząłem się zastanawiać czy:
    wełna usztopowana/ubita "na twardo" nie będzie się "pocić", i czy tak zbita ma lepszy opór cieplny niż rozprężona, czy gorszy? (jeśli gorszy to czemu na wyższe temperatury stosowana jest wełna o większej gęstości? albo jak do tego mają się płyty lub szale (materiał zbity zupełnie na twardo, dający się kroić).
    ostatnie pytanie, czy wełna taka jak do izalocji kotła (ta gęsta z siatką) nadaje się do izolacji dachu? w irlandii wyrzuca się tego nieraz całe kontenery
    Ostatnio edytowane przez Niewidzialna Reka ; 21-09-2017 o 00:15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony