dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 33
Pokaż wyniki od 621 do 640 z 645
  1. #621
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Żadna pompa powietrzna nie ma takiej samej mocy przy +7 C i przy -15C . W Panasonicu jest dużo większa sprężarka co odbija się na pracy w okresach przejściowych. Układ nie jest zoptymalizowany ale na papierze wygląda fajnie. to tak jakbyś do malucha włożył silnik 2.0 Litra i zblokował go skrzynią biegów.
    Moc minmalna T-Cap to ok 4,5 kW, spręzarka ma moc 16 kW elektronicznie ograniczoną do 9 kW ot i cała tajemnica

  2. #622
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Żadna pompa powietrzna nie ma takiej samej mocy przy +7 C i przy -15C . W Panasonicu jest dużo większa sprężarka co odbija się na pracy w okresach przejściowych. Układ nie jest zoptymalizowany ale na papierze wygląda fajnie. to tak jakbyś do malucha włożył silnik 2.0 Litra i zblokował go skrzynią biegów.
    Pompa ma taką samą nominalną moc wyjściową przy +7 i przy -15C, jedynie nie taką samą sprawność, co słusznie podkreślasz.

    W takim razie, skoro ten T-Cap trochę trąci marketingiem, jaki układ byłby bardziej zoptymalizowany, przynajmniej w naszym klimacie? Jeśli dobrze rozumiem, mniej przewymiarowana sprężarka będzie zapewne miała lepszą charakterystykę w okresach przejściowych, ale siłą rzeczy, przy dużych mrozach będzie musiała się bardziej wspomagać grzałkami.

  3. #623
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moc minmalna T-Cap to ok 4,5 kW, spręzarka ma moc 16 kW elektronicznie ograniczoną do 9 kW ot i cała tajemnica
    Witam

    Pisałem już o tym wcześniej w innym wątku.
    Ta sprężarka, przynajmniej w mojej wersji T-Capa z roku 2012 to podwójna rotacyjna Matsushita (m in. Panasonic) o symbolu 5JD420XAA22, obecnie prawdopodobnie zastąpiona przez inną lub o innym symbolu.
    Nominalna wydajność to 45800 BTU, co odpowiada ok. 13,4 kW. Pasuje do 9-ki i 12-ki. Do 16-ki jest za mała. Dla CO minimalna modulacja to 34 hz i pobór mocy 1620 W. Dla CW odpowiednio 34 hz i ok. 2700 W.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec

  4. #624
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    Pisałem już o tym wcześniej w innym wątku.
    Ta sprężarka, przynajmniej w mojej wersji T-Capa z roku 2012 to podwójna rotacyjna Matsushita (m in. Panasonic) o symbolu 5JD420XAA22, obecnie prawdopodobnie zastąpiona przez inną lub o innym symbolu.
    Nominalna wydajność to 45800 BTU, co odpowiada ok. 13,4 kW. Pasuje do 9-ki i 12-ki. Do 16-ki jest za mała. Dla CO minimalna modulacja to 34 hz i pobór mocy 1620 W. Dla CW odpowiednio 34 hz i ok. 2700 W.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dzieki za wyjasnienia, czyli moc minimalna jest stosunkowo duza i oscyluje ok 4,5-4,8 kW dla co

  5. #625
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kristof_30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Góralice
    Kod pocztowy
    74-510
    Posty
    203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Witam panowie po długiej nieobecności, mam prośbę co możecie zaproponować oraz doradzić jaka pompę ciepła ale tylko do podgrzania wody użytkowej, proszę o jakieś pomysły jakiej firmy dla rodziny 4 osobowej dziękuję.

  6. #626
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jarko73

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bielowicko
    Kod pocztowy
    43-386
    Posty
    19

    Domyślnie

    Użytkuję od ponad miesiąca aristona nuos evo110l. Obsługuje u mnie 4 osoby dorosłe i niemowlaka. Mam dwa prysznice, Pompa grzeje wodę do 55oC i wody wbrew pozorom wystarcza. Pompa dobowo chodzi około 6 -7 godzin (w trybie tylko pompy ciepła- bez grzałki). Po miesiącu na podliczniku dla pompy wskazało mi zużycie 60 kWh (raz włączył się tryb antylagionella). Mogę Ci ją Kristof jak najbardziej polecić.

  7. #627
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    NowyT

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-650
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam Kristof30, od dawna śledzę Twoją walkę z pompą PW. ponieważ jestem na etapie wyboru źródła ogrzewania mam do Ciebe pytanie: czy po ociepleniu stropu problem z pompa się skończył? Czy warto wejśc w pompę PW? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

  8. #628
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kristof_30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Góralice
    Kod pocztowy
    74-510
    Posty
    203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Widze poprawę po ociepleniu skosów dachu miedzy legarami ale jeszcze ocieplę strop od podłogi strychu.

  9. #629
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kristof_30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Góralice
    Kod pocztowy
    74-510
    Posty
    203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich, po długiej nieobecności mam pytanie potrzebuje dołożyć kaloryfery do ogrzewania podlogowego, co mam dołożyć i czy tylko klimakonwektory się nadają czy jakieś inne do ogrzewania pompą ciepła panasonic tcap9, musze dołożyć kaloryfery bo gość mi za mało rurek dał 300 metrów na 90 m2 proszę o odpowiedź i pomoc i może kto mógłby mi to zamontować i w jakiej cenie są to 4 pokoje jeden 40m2 i trzy po 12m2. Czekam na jakieś dobre rady pozdrawiam wszystkich.

  10. #630

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristof_30 Zobacz post
    Witam serdecznie wszystkich, po długiej nieobecności mam pytanie potrzebuje dołożyć kaloryfery do ogrzewania podlogowego, co mam dołożyć i czy tylko klimakonwektory się nadają czy jakieś inne do ogrzewania pompą ciepła panasonic tcap9, musze dołożyć kaloryfery bo gość mi za mało rurek dał 300 metrów na 90 m2 proszę o odpowiedź i pomoc i może kto mógłby mi to zamontować i w jakiej cenie są to 4 pokoje jeden 40m2 i trzy po 12m2. Czekam na jakieś dobre rady pozdrawiam wszystkich.
    A próbowałeś zwiększyć temp.zasilania czyli podwyższyć krzywą grzewczą i odpowiednio na rotametrach wyregulowac podlogowke ?
    Jeśli nie to od tego zacznij.
    Swoją drogą cóż,to jest tak jak się nie ma pojęcia żadnego o budowie a bierze się ludzi z łapanki lub spod budki z piwem którzy to również mają pojęcie o domu takie ze jest mur i dach
    Ostatnio edytowane przez zaś tam ktosik ; 03-11-2015 o 12:17

  11. #631
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kristof_30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Góralice
    Kod pocztowy
    74-510
    Posty
    203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Takich podpowiedzi nie chce i dziękuję, czekam na konkrety a nie opowieści z mchu i paproci, a jak pisałem przed budową o co i pompie ciepła tutaj na forum to nie było takich mądrych tekstów o budce z piwem i fachowcach z niej .

  12. #632
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristof_30 Zobacz post
    ...a jak pisałem przed budową o co i pompie ciepła tutaj na forum to nie było takich mądrych tekstów o budce z piwem i fachowcach z niej .
    A kto ci tutaj doradził taką podłogówkę?

  13. #633
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristof_30 Zobacz post
    musze dołożyć kaloryfery bo gość mi za mało rurek dał 300 metrów na 90 m2 proszę o odpowiedź i pomo
    Pamiętam Twój problem z początku roku. A znikanie rurek ogrzewania podłogowego z wylewki to normalnie czary są. W marcu to było 400m a dzisiaj zostało już tylko 300m. Zamontuj lepiej same grzejniki i ekogrocha bo za rok albo dwa wszystkie rurki z wylewki Ci wyparują.

    Dostałeś dobre rady ostatnio, nie jest to wina za małej ilości rur tylko braku ocieplenia stropu/dachu, znaczy jest ale w mniejszym stopniu. Bez tego masz zapotrzebowanie o dużo za duże i tu tkwi problem a nie w braku grzejników czy klimakonwektorów. Za dużo ciepła uciekało Ci przez dach. Widzę że wełna między krokwie poszła ale nie wyeliminowałeś tym mostków z krokwią i dalej nie masz ocieplonego stropu. A reszta to kwestia podniesienia temperatury zasilania. No chyba że się jeszcze "zapomniało" zrobić izolację od gruntu bo nie pamiętam żebyś udzielił odpowiedzi na te pytania wcześniej.

    Nie kombinuj tylko za tą kasę za którą chcesz robić grzejniki czy klimakonwektory zrób porządne ocieplenie.
    Ostatnio edytowane przez schizo85 ; 03-11-2015 o 16:05
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  14. #634
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jeżeli to poddasze to faktycznie może tych rurek wystarczyć, tylko wystarczy docieplić. Ja mam na poddaszu co 20cm, a mógłbym sporo rzadziej.

  15. #635
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kristof_30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Góralice
    Kod pocztowy
    74-510
    Posty
    203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Pytałem o grzejniki a wyszło jak zawsze żadnego konkretu na moją prośbę, dziękuję za odpowiedzi ale konkretny i pomocny był tu zawsze na forum tylko map78.

  16. #636

    Domyślnie

    rurek z pewnością zbyt mało, nawet po ociepleniu. może zamiast klimakonwektorów jakiś klimatyzator? nie wiem w jakiej cenie są klimakonwektory, jak wielkiego remontu będzie wymagała ich instalacja. masz pompę z chłodzeniem?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  17. #637
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kristof_30
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Góralice
    Kod pocztowy
    74-510
    Posty
    203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Mam bez chłodzenia i dziękuję za normalną odpowiedz.

  18. #638
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Owszem, tych rurek jest za mało do optymalnej pracy PC i na pewno nie tylko w taniej taryfie. Ale nie przesadzajmy 400m rurki na 90m2 daje rozstaw co 22,5 cm średnio. Niech będzie 25. Więc nawet licząc 22 stopnie w środku, jakieś panele na podłodze czyli R=0,1 i temperaturę zasilania podłogówki 45 a powrotu 40 to daje moc strumienia cieplnego 56 W/m2. Odczytałem to właśnie z tabel Rotha.

    Nie wiemy oczywiście jakie jest ocieplenie tego domu bo autor nie raczył odpowiedzieć na pytania na początku tego roku i dalej odpowiedzi nie ma ale przypuszczam że taka moc podłogówki spokojnie wystarczy do grzania domu do 22 stopni do przynajmniej -10 na zewnątrz. Moim zdaniem nie ma sensu pakować 12 tysięcy, bo takie kwoty się tu przewijały już, w dołożenie grzejników tylko dołożyć to do mniej optymalnego grzania pompą ciepła.

    Może Kristof_30 powiedz jakie jest ocieplenie aktualne ścian, podłogi i sufitów, jakie okna a wtedy będzie można oszacować zapotrzebowanie i podpowiedzieć coś na temat grzejników czy klimakonwerterów bo na razie można jedynie wróżyć z fusów.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  19. #639
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    zasilanie 45 i powrót 40 na pompie ciepła to za duże wartości jak dla mnie. Oczywiście pompa da rad ale ile przy tym weźmie prądu ? Pompa ciepła jest najwydajniejsza jak pracuje na dużo niższych parametrach np 33/27 ( COP ). Dlatego też najniższe rachunki na forum mają ci którzy dali solidne ocieplenie, zadbali o usunięcie mostków termicznych i grzeją niskimi temperaturami zasilania.
    Również doradzam zacząć od ocieplenia. Może się okazać że ilość rurek będzie wystarczająca - tak jak ktoś to wyżej wyliczył rozstaw 22,5 cm nie jest optymalnym dla PC ale na poddaszu powinno dać radę o ile da się wyższą temp zasilania lub większy przepływ.
    Ostatnio edytowane przez MatixL ; 04-11-2015 o 09:55
    Rodzina 2+2 210 metrów grzanych podłóg. Roczne zużycie na grzanie 2100kWh ... Piwnica SilkaS podłoga 20cm0,034 +22cm xps na ścianach, wyżej Ytong Energo24cm+25cm0,031, poddasze piana pur 30cm, , 3szyby ciepły montaż, WM z Airpack400V, PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m, odwiert wody 45m, zero kominów! kilka mostków cieplnych np. wszędzie na roletach, łączenia okien na wykuszu

  20. #640

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristof_30 Zobacz post
    Mam bez chłodzenia i dziękuję za normalną odpowiedz.
    1. jesteś pewien że PC jest bez chłodzenia? Piszesz, że grzejesz 1 rok, czyli masz ją od 2014? Bo z tego co pamiętam w 2014 (wtedy kupowałem) TCap były tylko w opcji grzanie i chłodzenie. Chyba, że masz starszy model. Upewnij się.

    2. bo gdybym miał PC grzanie-chłodzenie to bym dokupił tylko jakiś sufitowy klimakonwektor 1 sztuka w centralnym miejscu domu i nim dogrzewał dom zimą i nim chłodził latem (wtedy tylko obieg na klimakonwektor). Masz tą 1 zaletę, że rozumiem iż strop jest nieużytkowy wiec bez problemu podłączysz i zainstalujesz tam klimakonwektor jeśli nie planujesz szybko przerobić piętra na poddasze użytkowe.

    3. 300mb rurki podłogowej to mało nie tylko ze względu na to, że musi być ona zasilana wyższą temperaturą by ogrzać dom co musi być w PC Tcap wymagany przepływ. Na 300mb rurki go brak. W związku z tym przy okazji chciałem zapytać czy nie masz problemu z grzaniem jak jest rozmrażanie PC? Nie masz błędu na PC z przepływem -wszytsko chodzi ok na tych 300mb. Rozumiem, że bufora nie masz?

    4. Napisz ile h grzejesz dziennie, jakie zasilanie i ile jest "na oko" na dworze i daj znać jakie masz to ocieplenie i gdzie. Czy brakowało Ci ciepła bo grzałeś tylko w taniej czy jak wchodzisz w drogą taryfę to jest ok? To Ci podpowiedzą co i jak. Czy iść w dodatkowe przekaźnik ciepła czy ocieplenie lub rekuperację lub coś pomieszać i w jakiej proporcji.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

Strona 32 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony