dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Beton Komorkowy - jaka gestosc i ktory producent

    Jestesmy przed rozpoczeciem stawiania scian i podejmujemy finalna decyzje odnosnie materialu. Padlo na beton komorkowy i w zwiazku z tym mam kilka pytan

    1) Wykonawca proponuje BK o gestosci 500, zarowno na sciany zewnetrzne (dwuwarstwowe, szerokosc bloczka 24cm) jak i wewnetrzne (konstrukcyjne i dzialowe). Jednak na forach czytuje najczesciej o uzywaniu gestosci 400 na sciany zewnetrzne, szczegolnie gdy dom stoi w cichej okolicy. Ktora opcja jest lepsza i dlaczego?

    2) Jesli chodzi o producentow BK, wiem o Solbecie i Prefabecie. Czy to dobre opcje? A moze jest producent wykonujacy bloczki solidniej?

    3) Wykonawca zaproponowal uzycie silki na wybrane sciany wewnetrzne konstrukcyjne o szerokosci 18cm, co pozwoliloby zrobic o te kilka cm wiecej przestrzeni w porownaniu do zaproponowanego w projekcie BK o gr. 25cm. Czy to jest dobry pomysl i czy wogole mozna od tak zmienic grubosc scian konstrukcyjnych, bez podpieczetowanej adaptacji w projekcie?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Zmiana grubości ścian wewnętrznych wiąże się z konieczność rysunków zastępczych od kierownika i wpisów.
    ja mam 600 są ok inne są bardziej kruche. nie uważam ze różnice są istotne wybierz tańszy.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Na ściany konstrukcyjne najczęściej wybierany jest jest BK 600, ja taki mam ale szczerze to gdybym miał drugi raz budować to postawił bym na silkę. Teraz to już kicha. Mam ten BK 600 i powinienem go zachwalać ale potrafię obiektywnie spojrzeć i powiedzieć, że to zbyt twardy materiał nie jest a co za tym idzie ciężko o porządne i trwałe przywiercenie czegoś. Kołki potrafią wypadać. Może jak przyjdzie tynk to będzie lepiej, teraz i tak już nic nie zmienie. Masakry jednak nie ma a "U" ściany najniższe osiągniesz z BK.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał belinea Zobacz post

    1) Wykonawca proponuje BK o gestości 500, zarówno na ściany zewnętrzne (dwuwarstwowe, szerokosc bloczka 24cm) jak i wewnętrzne (konstrukcyjne i działowe). Jednak na forach czytuje najcześciej o uzywaniu gestosci 400 na sciany zewnetrzne, szczegolnie gdy dom stoi w cichej okolicy. Ktora opcja jest lepsza i dlaczego?
    A co jest w oryginalnym projekcie? O zmianę materiału na ściany nośne spytaj autora dokumentacji projektowej. Wykonawca nie ma prawa decydowac o żadnych zmianach materiałowych czy jakichkolwiek innych. Od tego jest kierownik budowy, który potwierdza taka zmianę w dzienniku budowy.
    Jeżeli już chcesz podejmowac takie decyzje samodzielnie to lepszym (bezpieczniejszym wytrzymałościowo) wyborem jest odmiana 500.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiscie, sam wykonawca decyzji nie podejmuje. Zapytalem go co mysli, to mi powiedzial Oryginalnie jest w projekcie Porotherm

    Sciany zewnetrzne wlasnie mialyby byc 500tki, jesli rzeczywiscie zdecydujemy sie na zmiane na BK (do czego wciaz na 100% przekonani nie jestesmy). Dzialowe, jak wspomnialem, jest pomysl z silkami ale pomysl wzial sie z checi zyskania paru centymetrow w dwoch mniejszych pomieszczeniach. Jesli to wymiana zmian w projekcie, to nie wiem czy sie zdecydujemy
    Co do kruchosci i wieszania mebli - to jest moja najwieksza bolaczka ogolnie. Niby Porotherm mocniejszy ale ciezej zlobic i wiercic. BK niby latwiej ale rowniez latwiej przewiercic. Tylko, ze u mnie bardziej to dotyczy jednak scian zewnetrznych. Jak tak patrze na uklad domu i pomysl na jego wykonczenie, to z 75% rzeczy wiszacych, wisialoby wlasnie na scianach zewnetrznych Nie bede ukrywal, ze naistotniejszym argumentem za zmiana z Porothermu na BK byla wlasnie latwosc wiercenia i wieszania mebli. Ale zmiany nie jestem pewien. Jakby mi ktos powiedzial 'zostaw porotherm skoro tak jest w projekcie i sie nie przejmuj, wcale nie ma z tym takiego problemu jak niektorzy pisza' to bym zostawil
    Ostatnio edytowane przez belinea ; 01-03-2015 o 22:02

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Odpowiedniej długości kołki i na BK można powiesić wszystko.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał belinea Zobacz post
    Jakby mi ktos powiedzial 'zostaw porotherm skoro tak jest w projekcie i sie nie przejmuj, wcale nie ma z tym takiego problemu jak niektorzy pisza' to bym zostawil
    Nie zmieniaj. Jestem projektantem i w grupie materiałów ceramicznych gazobeton jest dla mnie na ostatnim miejscu, a Pototherm to początek rankingu. Silka jest świetna, ale nie nadaje się do wszystkiego, bo to jednak materiał podobny do betonu, doskonały na piwnice i ściany osłonowe, w mieszkaniu, jak dla mnie, już niekoniecznie. Ale każdy ma swoje zdanie i preferencje i podejmuje słuszne wybory, przynajmniej dla siebie.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  9. #9

    Domyślnie

    Ok, dzieki

    Rozumiem, ze odnosnie producentow nie macie komentarza?
    Ostatnio edytowane przez belinea ; 01-03-2015 o 23:07

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał rübezahl Zobacz post
    Nie zmieniaj. Jestem projektantem i w grupie materiałów ceramicznych gazobeton jest dla mnie na ostatnim miejscu, a Pototherm to początek rankingu. Silka jest świetna, ale nie nadaje się do wszystkiego, bo to jednak materiał podobny do betonu, doskonały na piwnice i ściany osłonowe, w mieszkaniu, jak dla mnie, już niekoniecznie. Ale każdy ma swoje zdanie i preferencje i podejmuje słuszne wybory, przynajmniej dla siebie.
    Ech projektant.....................

    Gazobeton i silka to nie są materiały ceramiczne, skąd wiec jakiś rankig i miejsca dla tych materiałów ?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Gazobeton i silka to nie są materiały ceramiczne, skąd wiec jakiś rankig i miejsca dla tych materiałów ?
    To prawda, ale nie zmienia to mojego zdania na temat gazobetonu i wiadomo o co chodzi
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  12. #12

    Domyślnie

    rübezahl - "Jestem projektantem i w grupie materiałów..."


    Nie wiem jak to teraz jest. Kiedyś w branży budowlanej miałem znajomego co prowadził biuro projektowe. Tylko, że robił projekty nie domów tylko wodociągów, kanalizacji, kanałów deszczowych itp. I w projekcie był taki materiał który uzależniony nie od jakości, ceny itp, tylko od tego który przedstawiciel producenta przyjechał i dał lepszy procent. I różne cuda w projektach były. tylko, wiadomo, że producentów rur PCV to jest wielu, ale są materiały które robione są przez 1 producenta (też rury) i zrobiony projekt, później przetarg na wykonanie, wykonawca już materiału nie mógł zmienić, a projektant za prowizje sobie leciał na fajne wczasy..... Pieniądze za projekt wzięte, pieniądze od przedstawicieli producentów też (bo tu wpisał, ze rury takie, studnie takie, wpusty takie, przepompownia taka....), a z tych prowizji to nieraz lepszą kasę miał niż za projekt. Czasami odnosze wrażenie, że Wienerberger ze swoją Poro...ściemą też takie praktyki stosuje....
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 02-03-2015 o 08:18

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwekr Zobacz post
    rübezahl - "Jestem projektantem i w grupie materiałów..."


    Nie wiem jak to teraz jest. Kiedyś w branży budowlanej miałem znajomego co prowadził biuro projektowe. Tylko, że robił projekty nie domów tylko wodociągów, kanalizacji, kanałów deszczowych itp. I w projekcie był taki materiał który uzależniony nie od jakości, ceny itp, tylko od tego który przedstawiciel producenta przyjechał i dał lepszy procent. I różne cuda w projektach były. tylko, wiadomo, że producentów rur PCV to jest wielu, ale są materiały które robione są przez 1 producenta (też rury) i zrobiony projekt, później przetarg na wykonanie, wykonawca już materiału nie mógł zmienić, a projektant za prowizje sobie leciał na fajne wczasy..... Pieniądze za projekt wzięte, pieniądze od przedstawicieli producentów też (bo tu wpisał, ze rury takie, studnie takie, wpusty takie, przepompownia taka....), a z tych prowizji to nieraz lepszą kasę miał niż za projekt.
    Nie jestem zbyt upierdliwy dla Inwestora indywidualnego i w dokumentacji nie narzucam niczego konkretnego, a jedynie materiał, który spełnia jasno określone kryteria. Inwestorzy maja dużo do wyboru, przy założeniu że jak coś ma mieć daną nośność to ją ma mieć, a z czego to zrobi to wybór jego i odpowiedzialność kierownika budowy.
    A przetargi to temat rzeka i faktycznie jak ktoś się uprze, to narzuci takie parametry, żeby przetarg wygrał p. Henio i tylko on
    U mnie na zaścianku to ludzie jeszcze odrobinę uczciwości mają, co innego w wielkim świecie, ale tam też o inne pieniądze toczy się gra
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał rübezahl Zobacz post
    Jestem projektantem i w grupie materiałów ceramicznych gazobeton jest dla mnie na ostatnim miejscu, a Pototherm to początek rankingu.
    Jesteś projektantem CZEGO ?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Pomysł z ścianami wew. z silki nie jest zły. Lepsza izolacja akustyczna i akumulacja cieplna. Nie kombinowałbym jednak z grubością, 6cm na pomieszczeniu praktycznie jest niezauważalne. Do tego instalacje (wod. kan.) wkute w ścianę przy ewentualnej grubości 18cm robią się problemem. W zasadzie przy opcji ściany zew. BK / wew. silka masz optymalnie pod kątem ogrzewania. Co do wieszania ciężkich rzeczy to odpowiednie kołki i będzie ok, ja mam ściankę wew. z BK 12cm i wiszą na niej szafki kuchenne prawie 6 lat i jakoś spaść nie chcą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony