dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kassja

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pipidówka Górna
    Posty
    4

    Domyślnie Zakup drzwi faktura tylko na montaż

    Witam,

    Zakupiłam ostatnio drzwi, sprzedawca w ramach kompleksowej sprzedaży zamontował mi je. Na fakturze widnieje jednak tylko montaż, na całą kwotę zakupu (i na VAT 8%). Mam pytanie do szanownych Użytkowników: czy to oznacza dla mnie utratę gwarancji? Bo przecież nie mam nigdzie napisane, że w ogóle kupiłam drzwi, tylko drogi dosyć (prawie 3 tys.) montaż. Jak taka faktura powinna wyglądać?

  2. #2

    Domyślnie

    jeśli ma mieć 8% VAT to właśnie tak a nie inaczej - choć bardziej precyzyjnie by to zabrzmiało "montaż drzwi z materiałem"
    Gwarancja z fakturą nie ma nic wspólnego i powinna być podpisana przez wykonawcę
    Sądzę, że kolega T12345T potwierdzi me słowa on tu jest największym specjalistą od takich zapisów

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kassja

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pipidówka Górna
    Posty
    4

    Domyślnie

    Na karcie gwarancyjnej jest tylko znak kontroli jakości (datownik). Natomiast nie ma pieczęci sprzedawcy ani daty zakupu. Nawet, jak ją dostanę, to dalej nie mam dowodu zakupu drzwi?

  4. #4

    Domyślnie

    Są dwie stawki VAT
    23 i 8%
    Jak obawiasz się to co za problem poprosić o zmianę i wpisanie do faktury pozycji "drzwi" ? Dopłacisz tylko różnice między 8 a 23% za drzwi (a nie montaż bo on ma 8%) i będziesz spać spokojnie
    Dowodem zakupu jest taka faktura jaką dostałaś - niestety. Pretensje do Ministerstwa Finansów, ze to co kiedyś było proste - skomplikowali maksymalnie.
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 13-03-2015 o 22:17 Powód: literówka

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Glowy za wszystkich nie dam,ale od 10 lat tak jest i nie słyszałem by któryś producent odmówił uznania gwarancji z powodu takiej faktury.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kassja

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pipidówka Górna
    Posty
    4

    Domyślnie

    Różnica ceny między 8 a 23% jest spora i wolałabym nie dopłacać. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu fakturami? Mogę dzwonić do producenta i pytać, ale na telefon powiedzą, że wszystko ok, a potem kto wie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Ale innej możliwości nie masz. Usługa i 8% albo drzwi i23% Vat
    Ew. prawnik szukajacy luki w umowie na zakup..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Przecież w takim przypadku musi istnieć umowa pisemna, z której powinno jednoznacznie wynikać co było przedmiotem prac. Faktura + umowa powinna rozwiać wątpliwości nawet negatywnie nastawionego producenta.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Tak samo otrzymałem faktury tylko na montaż, ale przecież oprócz faktury dostałem umowę określającą zakres prac wraz z wymiarowaniem.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10

    Domyślnie

    kiedyś miałem podobny przypadek. Klientka nie wierzyła, że w Polsce(mieszka na stałe za granicą) są tak idiotyczne przepisu i uparła się, by mieć na fakturze okna jako oddzielną pozycję. Bala się też, jak udowodni US, że zakupiła te okna, mimo posiadanej umowy, skoro nie ma ich na fakturze. Chciała to miała, dopłaciła 15% do 23% VATu za okna. Jej sprawa
    Możesz spać spokojnie. Każdy z nas co miesiąc ma kontrole skarbowe w związku ze zwrotem VAT i gdyby takie faktury, tylko na montaż, były niezgodne z prawem już dawno byśmy poszli z torbami
    Ostateczna decyzja do Ciebie należy
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 14-03-2015 o 10:18

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kassja

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pipidówka Górna
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia. Jeszcze tylko ostatnia uwaga - nie miałam żadnej umowy, tylko zamówienie. Czy to razem wystarczy? W sklepie twierdzą, że ok, tylko nie wiem, czy im wierzyć.

  12. #12

    Domyślnie

    Jedź do sprzedawcy z kartą gwarancyjną jeśli masz obawy i poproś go o pieczątkę i datę montażu wraz z podpisem.
    Dalej nie masz co się martwić, bo producenci wiedzą o co chodzi i nie robią z tego jakiś problemów.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Chciałabym podłączyć się pod temat, bo niepokoję się, czy umowa którą podpisałam jest w porządku.

    Kupuję okna z montażem do domu jednorodzinnego, stan surowy.
    Umowa, którą podpisałam, to umowa TYLKO montażowa, nie jest nigdzie napisane, że dotyczy sprzedaży i dostawy okien.
    Do umowy jest jedynie dołączona oferta, w której poszczególne okna mają cenę i na końcu oferty jest oddzielna pozycja na montaż.
    Nie ma też nigdzie słowa o gwarancji.

    Czy powinnam rozmawiać z firmą o dopisaniu sformułowania "dostawa" okien? Obawiam się, że gdyby działo się coś z oknami, czy będę miała możliwość ewentualnych reklamacji.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Czy powinnam rozmawiać z firmą o dopisaniu sformułowania "dostawa" okien?
    Jeżeli chcesz zapłacić 23% VAT a nie 8 to jak najbardziej

    W umowie wskazany jest za to zapis, że usługa jest wykonana w całości z materiałów wykonawcy i dołączona specyfikacja najważniejszych elementów (czyli właśnie okien).

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Nie, nie ma nigdzie zapisu że "usługa jest wykonana w całości z materiałów wykonawcy".
    Oprócz oferty, która jak teraz się dopatrzyłam, nawet nie jest załącznikiem, po prostu jest dopięta spinaczem.
    Dlatego się niepokoję i zastanawiam, czy/o jakim zapisie rozmawiać z firmą, aby w umowie był ślad o dostawie okien przez tę firmę i aby oni mnie nie zbyli twierdząc, że nic się nie da zrobić, chyba że "chcę zapłacić 23% vat".

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mazwoj

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-153
    Posty
    274

    Domyślnie

    Umowa to umowa, gwarancja to gwarancja, a faktura to faktura.
    Umowa określa co ma być zrobione i za ile.
    Gwarancja dołączona jest do produktu i musi być podbita przez sprzedawcę.
    Faktura to jednoczesne potwierdzenie zapłaty za towar/usługę. Można rozbijać na pozycję:
    -towar 23%
    -usługa%
    lub całościowo usługa z 8% VAT ale tam widnieje kwota netto za towar + kwota netto za usługę x 1,08 co daje brutto za wszystko.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    O ile dobrze zrozumiałam, na fakturze może znaleźć się usługa całościowa z kwotą netto za okna i oddzielnie za usługę i wszystko potraktowane 8% vat.
    Ale z powyższych postów wynika, że już ktoś miał problem bo faktura została wystawiona tylko na usługę, bez jakiejkolwiek pozycji towar.

    Znalazłam ci ja interpretację tych 8% za usługę i za okna w umowie http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/v...u-klienta.html z czego wynika, że okna mogą być właśnie jedną z pozycji w ramach usługi i potraktowane 8% vatem.
    Przejdę się do nich jutro i po prostu zapytam, co i jak, uzbrojona w jako taką wiedzę.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Niepotrzebnie szukasz dziury w całym. Od "zawsze" wystawiam faktyrę na "usługę budowlano-montażową" - jedna pozycja na 8% VAT
    Do umowy daję załącznik, gdzie jest wyszczególnione co, jak i za ile (w sensie - widać które okno ile kosztuje oraz wartość montażu i dodatków).
    Jeśli firma nie daje Ci jasnego załącznika co sprzedają, to samie sobie są winni że masz dylemat co do uczciwych intencji.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    "Jeśli firma nie daje Ci jasnego załącznika co sprzedają, to samie sobie są winni że masz dylemat co do uczciwych intencji"
    przeczy Twojemu stwierdzeniu "Niepotrzebnie szukasz dziury w całym".

    Tak, jak pisałam, umowa jest tylko i wyłącznie na usługę montażową okien, do umowy jest dopięta spinaczem oferta, która specyfikuje okna i cenę.
    Nie jest jednak ona (ta oferta) załącznikiem, w umowie nie ma żadnego nawiązania do niej, jak ją sobie odepnę, to nic się nie zmieni.

  20. #20

    Domyślnie

    Niestety pretensję możesz mieć do naszych ustawodawców
    Niektóre US w trakcie kontroli podważają fakturę na 8% w sytuacji gdy w umowie mowa jest o oknach
    Śmieszne to ale w taki mamy kraj i ustawodawców

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony