dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Wieniec na fundamencie

    Mam scianke fundamentowa grubosci 25 cm z bloczkow. W projekcie jest jeszcze wieniec 4x fi12. Zastanawiam sie czy wystarczy położyc dwa prety fi12 i zalać warstwa betonu czy trzeba jednak caly wieniec tak jak w projekcie??

  2. #2

    Domyślnie

    2 pręty chyba niewiele Ci dadzą. O ile wiem, aby wieniec spełniał swoją rolę musi mieć "trójwymiarowe" zbrojenie, a nie tylko w jednej płaszczyżnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Gesiu, zacznijmy od podstawowej sprawy: Twój dom ma piwnicę?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli jest piwnica to pasowałoby nad nią wylać jakiś strop a takowy bez wieńca to niebezpieczna sprawa. Nie jestem budowlańcem, ale na mój gust tak powinno być.

  5. #5

    Domyślnie

    bez piwnic też czasem jest potrzebny wieniec, ze wzgledu na grunty... bez powodu by go w projekcie nie było

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Moje ławy lane są z dwóch części nastepnie wymurowano połowę piwnic drugą połowe zasypano. Na o wieniec i płyta Mam jedno pytanie czy to wytrzyma? Dodam że teren jest spadzisty

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Moje ławy lane są z dwóch części nastepnie wymurowano połowę piwnic drugą połowe zasypano. Na o wieniec i płyta Mam jedno pytanie czy to wytrzyma? Dodam że teren jest spadzisty

  8. #8

    Domyślnie

    Dom nie jest podpiwniczony, lawy fundamentowe sa zbrojone, w projekcie jest rowniez wieniec na funndamencie tak jak pisalem wyzej. Latwiej i taniej byloby polozyc tylko dwa prety i zalac to betonem ale czy tak mozna???

  9. #9

    Domyślnie

    dwa pręty to raczej "wypełniacz" w betonie, a nie wieniec...

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro nie ma piwnic to dziwne, że jest wieniec w projekcie. No chyba, że dom stawiasz np. na zboczu albo masz bardzo wysoko wyniesioną ściankę fundamentu ponad poziom gruntu.

  11. #11

    Domyślnie

    Chodzi zapewne o to ze scianka fundamentowa ma tylko 25 cm grubosci

  12. #12

    Domyślnie

    Nie, o to raczej nie chodzi. 25 cm to standard (tak jest u mnie i we wszystkich domach jakie znam w okolicy) i jeśli jej wyskość nad gruntem nie przekracza ok. 70 cm to wieńca robić nie trzeba (nie ma go żaden z okolicznych domów). Wiem, bo rozmawiałem na ten temat z konstruktorem.

  13. #13

    Domyślnie

    moj kierownik budowy uparl sie ze ma byc wieniec, murarze twierdza ze to przesada i badz tu czlowieku madry....

  14. #14

    Domyślnie

    A zapytaj go czym uzasadnia istnienie tego wieńca. Bo jak nie ma u Ciebie ww. sytuacji jeśli chodzi o ściankę fundamnetu a grunt to "średnia krajowa" to według mnie wieniec jest zbędny. Ale sam chętnie poznam argument za jego wykonaniem.

  15. #15

    Domyślnie

    Dla świętego spokoju radzę Ci zrobić ten wieniec. U mnie np. nie było go w projekcie. Wprawdzie nie mam piwnicy, ale zrobiłem dość wysokie ściany fundamentowe - ok. 1,5m od ławy. Podczas utwardzania podłoża pod płytę betonową ściana fundamentowa w jednym miejscu po prostu pękła od góry do dołu! Inspektor polecił wtedy rozebrać ostatni rząd bloczków i wylać w jego miejsce wieniec.
    U Ciebie nie było wprawdzie ubijania piasku, ale przy wysokich ścianach fundamentowych naprawdę warto zrobić wieniec. To nie jest straszny koszt, a będziesz spać spokojnie.

  16. #16

    Domyślnie

    avzi, przyczyną pęknięcia mogła też być "nieuczciwie" zrobiona zaprawa.

  17. #17

    Domyślnie

    Wykluczone. Pęknięcie przechodziło w linii prostej, także przez środek bloczków. Po prostu, murarze zbyt uczciwie ubijali podłoże. Śledziłem to na bieżąco. Sami nawet przyznali, że to od ubijania.

  18. #18

    Domyślnie

    Ok, avzi. Ale widziałem już ściankę, w której bloczki z dolnych warstw można było wyjmować rękami. A swoją drogą te 1,5 m to wysoko (dziesięć warstw bloczków, ho, ho).

  19. #19

    Domyślnie

    Wysoko, ale planuję podwyższenie poziomu gruntu o jakies 20 cm, no i nie chciałem robić zbyt płytkich wykopów fundamentowych. W tej chwili pod ziemią jest ok. 90 cm ściany, a nad ziemią ok. 50-60 cm.

  20. #20

    Domyślnie

    Pytałem mojego kierownika budowy.
    "Fyndamenty w grunce pracują: W dolnej cześci na rozciągnie, w górnej na ściskanie. Dlatego dołem robi się zbrojoną 4x12 ławę fundamentową. Góra to już bloczki lub beton. Beton ma b. dużą wytrzymałość na ściskanie, stal na rozciąganie." koniec cytatu. Nie ma sensu robienie ławy u góry. Nawet jeżeli jest fundament bardzo wysoko, przy zagęszczaniu wewnatrz jeśli popęka to i tak powyżej poziomu gruntu na zewnatrz i wieniec nic tu nie da. Wypchnie bloczki pod ława.
    (No to moze zbrojenie obwodowe na każdej warstwie bloczków :wink: a potem w pustakach parteru :o )

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony