dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 21
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 403
  1. #61

    Domyślnie

    Ale mnie męczysz. Wiesz to jest tak jak z komputerami kiedyś nie wiem jak ty ale ja jak chciałem sobie kupić w latach 90 tych komputer to sobie go kupiłem mimo iż był małowydajny drogi i takie tam nie czekałem że za rok-dwa będzie o połowę tańszy, jakbym tak myślał to do dziś bym go nie kupił bo przecież zgodnie z prawem Moor'a za półtora roku będzie on 2 razy bardziej wydajny więć po co kupować taki komputer skoro wystarczy poczekać. To samo jest dziś z modułami PV ceny 2 lata temu były o jakieś 20% wyższe niż są dziś 5 lat temu to pewnie z połowę więć po co ci głupi niemcy instalowali te moduły skoro wystarczyłoby aby poczekali te 5-10 lat i mieliby je prawie darmo (myślisz tak jak nasz vice premier Morawiecki) jednakże przez ten czas oni staliby w miejscu a świat by już odjechał, z takim podejściem nigdy nie kupisz PV bo tuż za rogiem w laboratoriach naukowcy pracują nad zimną fuzją i co może za 5 lat będzie źródło super taniego ekologicznego prądu i co mam na to czekać? Ja żyję tu i teraz i to dziś oszczędzam środowisko i swoje pieniądze a wolę mieć PV niż nowy samochód bo jak dla mnie ryzyko że ktoś mi go ukradnie/rozbije jest większe niż ryzyko uszkodzenia PV.
    Dlaczego ciągle się upierasz przy swoich wyliczeniach co do II taryfy tłumaczę ci cały czas że jak masz II taryfy to mimo że produkujesz ok 20% prądu w taniej taryfie to nadal 80% produkujesz w dużo droższej od g11 I taryfie w systemie II taryfowym. Podajesz mi wyliczenia że jak żużywam 10MWh z czego tylko 2MWh w I taryfie. To ci tłumaczę że robisz instalację 2,5 kWp aby pokryć swoje zapotrzebowanie dla I taryfy. Zgadzam się z tobą że bez sensu jest zakładać PV dla II taryfy. Dlatego też zakładasz wtedy tyle żeby energiia była produkowana prawie w całości dla I taryfy (czego nie rozumiesz?). Co do warunków gwarancji znalazłem po angielsku ale mam nadzieję że sobie poradzisz:
    25-Year Performance Guarantee: If the threshold output values are not met in any year during the first 15 years of the 25-year term, SolarWorld will (at SolarWorld’s discretion) either (a) repair the defective product or (b) supply a replacement product. Between the 16th and 25th year of coverage, SolarWorld may (at SolarWorld’s discretion) either (a) repair the defective product; (b) supply a replacement product; or (c) pay the end-user the then-current market value of the product.
    A mają jeszcze moduły z 30 letnią gwarancją.
    Co do wykluczeń z gwarancji to ciężko wymagać od kogoś żeby ci cokolwiek naprawił jeśli mechanicznie to uszkodzisz z własnej winy lub zamontujesz niezgodnie z przeznaczeniem. Wiesz w Polsce to są problemy z gwarancją nawet na buty bo było w nich chodzone po ulicy a są tylko do koszykówki więc wiesz jak ktoś chce to zawsze się wyprze jakiejkolwiek gwarancji.
    ps Ja osobiście nie widziałem kuny na dachu domu w Warszawie możesz podrzucić jakieś zdjęcie jak tam siedzi i gryzie te przewody?
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Wiesz to jest tak jak z komputerami kiedyś nie wiem jak ty ale ja jak chciałem sobie kupić w latach 90 tych komputer to sobie go kupiłem mimo iż był małowydajny drogi i takie tam nie czekałem że za rok-dwa będzie o połowę tańszy, jakbym tak myślał to do dziś bym go nie kupił bo przecież zgodnie z prawem Moor'a za półtora roku będzie on 2 razy bardziej wydajny więć po co kupować taki komputer skoro wystarczy poczekać.
    też to tak widzę....
    a dyletanci byli, są i bedą
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    A ja myślę, że oboje mają poczęści rację, każdy ma inne podejście do tego co mu się "opłaca", bo stricte matematycznie to ta fotowoltaika się średnio opłaca, ale sa pewne zalety, które trudno przeliczyć na pieniądze.

  4. #64

    Domyślnie

    Ja to jestem człek prosty, lubię proste przykłady i proste liczenie.

    Dom 150 m2 użytkowej, roczne zapotrzebowanie na CO i CWU 15.000 kWh.

    1. kable + zasobnik CWU na prąd = 10 kPLN (COP = 1)
    2. OP + PC PW o mocy ok. 9-11 kW na gotowo = 40 kPLN
    3. sama PC PW ok. 27-30 kPLN (COP = 3)
    4. same panele PV o mocy 6 kW ok. 27 kPLN (ok. 5000 kWh/rok na czysto po kompensacji w ZE)
    5. cena prądu dla grzania przy wykorzystaniu taniej taryfy + dogrzanie w drogiej = 0,40 zł/kWh.

    X) Ad. 1 + Ad. 4 = 15.000 - 5.000 = 10 kWh x 0,4 = 4000 zł./rok, inwestycja 37.000 zł.
    Y) Ad. 2 = 15.000/3= 5000 kWh = 2000 zł/rok inwestycja 40.000 zł.
    Z) Ad. 2 + Ad. 4 = 5000 kWh - 5000 kWh = 0 kWh inwestycja 67.000 zł.
    W) Ad. 1 = 15.000 kWh x 0,4 zł. = 6000 zł., inwestycja 10.000 zł.

    Suma kosztów energii i inwestycji:

    Po 10 latach:
    X = 77.000 zł
    Y = 60.000 zł.
    Z = 67.000 zł.
    W = 70.000 zł.

    Po 15 latach
    :
    X = 107.000 zł.
    Y = 70.000 zł.
    Z= 67.000 zł.
    W = 100.000 zł.

    PS. Nie liczę podwyżek cen prądu (obniżek też nie) i oprocentowań lokat/kredytów
    PS1. Nie przeliczam zysków PV dla prądu bytowego.
    PS2. Moja wyobraźnia nie sięga poza 15 lat (PC do wymiany/naprawy?, PV do wymiany/naprawy/konserwacji?)

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Dostałem wstępną umowę z Gminy na dotacje do PV.
    I tak:
    - minimalny wkład własny 15% górnego progu brak
    - gmina przeprowadza przetarg i inwestycję sama czyli nie mam możliwości wpływu na to co kupią, kto i jak to zamontuje....
    Trochę dupa...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Dostałem wstępną umowę z Gminy na dotacje do PV.
    I tak:
    - minimalny wkład własny 15% górnego progu brak
    - gmina przeprowadza przetarg i inwestycję sama czyli nie mam możliwości wpływu na to co kupią, kto i jak to zamontuje....
    Trochę dupa...
    Hajnel-(prawie) darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda !
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    No niby tak ale z 15% może się zrobić 60% albo więcej a dostaniesz chinski bubel
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    w latach 90 tych komputer to sobie go kupiłem mimo iż był małowydajny drogi i takie tam nie czekałem że za rok-dwa będzie o połowę tańszy,
    A miałeś inne rozwiązanie, równie satysfakcjonujące funkcjonalnie? IMO nie, więc nie ma co porównywać z fotowoltaiką, która dostarcza prądu - w przypadku instalacji on-grid nawet nie wiesz, czy używasz swojego prądu, czy z elektrowni. Więc funkcjonalność użytkowa jest idealnie ta sama. Pozostają koszty inwestycji, utrzymania i ryzyko.


    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    To ci tłumaczę że robisz instalację 2,5 kWp aby pokryć swoje zapotrzebowanie dla I taryfy.
    No i wydajesz dobre kilkanaście jak nie 20K które pozwoli zaoszczędzić 1400zł rocznie. Ciągle nie schodzi poniżej 10 lat czas zwrotu.

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    25-Year Performance Guarantee: If the threshold output values are not met in any year during the first 15 years of the 25-year term, SolarWorld will (at SolarWorld’s discretion) either (a) repair the defective product or (b) supply a replacement product. Between the 16th and 25th year of coverage, SolarWorld may (at SolarWorld’s discretion) either (a) repair the defective product; (b) supply a replacement product; or (c) pay the end-user the then-current market value of the product.
    A mają jeszcze moduły z 30 letnią gwarancją.
    No super. A gdzie reszta warunków? Do tego to na nasz rynek? Gwarancja to tylko i aż to, co masz na piśmie i musi być po polsku. Owszem, ta podlinkowana gwarancja też ma wpis dla 25 lat. Zaglądałeś tam?

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Co do wykluczeń z gwarancji to ciężko wymagać od kogoś żeby ci cokolwiek naprawił jeśli mechanicznie to uszkodzisz z własnej winy lub zamontujesz niezgodnie z przeznaczeniem. Wiesz w Polsce to są problemy z gwarancją
    Fajnie ze sam przyznajesz, że gwarancję trudno wyegzekwować. To też na minus solarów. Bo mogą np. powiedzieć, że utrata sprawności to wynik zabrudzenia bądź przekroczenia temperatury (tak, jest takie wyłączenie w gwarancji, którą linkowałem). I jak udowodnisz, że temperatura była OK? Zresztą jaki masz wpływ na temperaturę? No i jeszcze musisz wykazać, że sprawność spadła nie na Twoim dachu, a w STC.

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    No niby tak ale z 15% może się zrobić 60% albo więcej a dostaniesz chinski bubel
    U mnie gmina robi dotacje z programu grantowego- też wyjściowo 15% , ale na spotkaniu spec od dotacji stwierdził ,że zazwyczaj przechodzą na 26% wkładu.
    Sprawa jest prosta : jak będą wszystkie dane , powinno być jasne : wchodzić czy nie wchodzić.
    Ja raczej przez najbliższe lata nie wejdę w PV bez wyraźnej dotacji (duże zużycie =duży koszt PV=brak zwrotu w rozsądnym czasie) , ze względu na smog poczekam na jakieś rozwiązania (jeśli nadal będzie istnieć UE i będzie wsparcie dla biedniejszych krajów) -może będzie "cudowna" taryfa EKO...
    Nie wiem .Poczekam.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #70

    Domyślnie

    Prostaś to ja ci powiem tak, na przykładzie historyjki.
    Za dziesięć lat przychodzi do ciebie córka/wnuczka i pyta się tato/dziadku a ty co zrobiłeś żeby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska?
    Nic córko/wnusiu policzyłem że ekologia się nie opłaca a teraz już idź bo macie umówioną wizytę u pulmonologa musi ci przepisać leki na astmę.
    Pieniądze to nie wszystko należy pamiętać iż 1kWp PV oszczędza nam ok 1 tony co2. Więc montując 5kWp pv +pc scop 3. Przy twoim zużyciu zmniejszasz emisję rocznie o jakieś 15ton co2 nie zawsze należy przeliczać wszystko na pieniądze/ryzyko bo gdyby każdy tak przeliczał to nikt by nigdy nie założył PV czy pompy ciepła. Bo jak sobie policzę iż pc będzie mnie kosztowała 35k to ile ja węgla za to kupię na jakieś 10 lat. A koszt prądu a pompa się po 15 latach zepsuje. Normalnie bezsens totalny.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    5. cena prądu dla grzania przy wykorzystaniu taniej taryfy + dogrzanie w drogiej = 0,40 zł/kWh.
    Tylko, że to takie proste nie jest.

    Kolega odpowiedział bardzo precyzyjnie, jak jest rozliczana taryfa G12:
    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    G12 rozliczana jest tak że ile sobie wyprodukujesz w czasie g12 tyle możesz sobie odebrać bez opłat w g12 (80%).
    No, bardzo odkrywcze. A jak miałaby być rozliczana? W G11?

    Ustawa nie precyzuje, jak mają być dokładnie rozliczane taryfy dwustrefowe. "Mój" przyszły operator twierdził,
    Agnieszka Szczekala z PGE Obrót S.A.: „w przypadku prosumentów dokonujących zakupu energii elektrycznej od PGE Obrót w oparciu o grupę taryfową dwustrefową, pomiar ilości energii wprowadzanej przez nich do sieci odbywać się będzie również w dwóch strefach (analogicznie jak pomiar energii pobieranej z sieci)".

    A to oznacza, że naprodukcja w droższej strefie przepada, a w tańszej będę musiał kupować nawet, jak sumarycznie wyprodukuję 2x więcej kWh niż zużyję.
    AFAIK to zależy od interpretacji konkretnego operatora a i z czasem może się zmieniać.

    Więc produkując prąd trzeba wybrać G11, albo nastawić się na instalację zapewniającą nie więcej, niż 100% (po uwzględnieniu bilansowania) prądu w droższej strefie.
    Komplikuje to porównanie i ułatwia przyjęcie takich założeń, które wykażą opłacalność PV - np. G11 i grzanie czystym prądem pozwoli PV dosyć szybko się zwrócić. Tylko kto o zdrowych zmysłach ogrzewa w G11 czystym prądem? Wtedy trzeba policzyć PV z G11 + G12 i większość zużycia w tańszej strefie.

    No i podejmując teraz decyzję o instalacji, bazując na tym, że dzisiaj mój ZE interpretuje przepisy tak, że rozlicza produkcję pomiędzy strefami może wyprowadzić na manowce, gdzie interpretacja albo przepisy doprecyzowujące zlikwidują rozliczanie między strefami i się okaże, że 5K kWh oddaję za darmo i kupuję 5K kWh po 0,33zł. I całe wyliczenia opłacalności do kosza i sąsiad co grzeje kablami ciągnąć cały prąd z elektrowni w G12 przez 15 lat wyda dużo mniej, niż ja.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-01-2017 o 12:34

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Nic córko/wnusiu policzyłem że ekologia się nie opłaca a teraz już idź bo macie umówioną wizytę u pulmonologa musi ci przepisać leki na astmę.
    Pieniądze to nie wszystko należy pamiętać iż 1kWp PV oszczędza nam ok 1 tony co2.
    Masz jakieś badania wykazujące związek między CO2 a astmą?
    Czy tylko demagogię uprawiasz?
    Jak uciążliwa dla środowiska jest produkcja paneli? Ile energii zużywa? Liczyłeś bilans ekologiczny?
    Czy coś zmieni sytuację, jak 80% energii będziemy produkować z atomu?

  13. #73
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Dostałem wstępną umowę z Gminy na dotacje do PV.
    I tak:
    - minimalny wkład własny 15% górnego progu brak
    - gmina przeprowadza przetarg i inwestycję sama czyli nie mam możliwości wpływu na to co kupią, kto i jak to zamontuje....
    Trochę dupa...
    Masz napisane od czego będzie zależeć jaki będziesz musiał wnieść wkład własny? Czy od dotacji musisz zapłacić podatek? Ja mam dotację z Prosumenta 40% i podobno jest od tego podatek. Moja księgowa to sprawdza każdy twierdzi inaczej
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  14. #74

    Domyślnie

    Kaizen tak miałem zwykła konsola do gier bo wtedy komputery służyły głównie do grania.
    Warunki gwarancji są mniej więcej takie same akurat wpadły mi w ręce takie więc ci takie podesłałem i są tam oczywiście wykluczenia typu grad, piorun itp ale od tych ryzyk jest ubezpieczenie instalacji jak już ci pisałem wliczyłem to w cenę 100zł/rok.
    Co do egzekwowania warunków to powiem tak od tego są certyfikowane mierniki, które przeliczają ci panujące warunki (nasłonecznienie, wiatr, temp) i podają wynik jaki jest a jaki powinien być są bardzo drogie więc zapewnie mało która firma instalacyjna będzie je miała. Niemniej prędzej wyegzekwujesz gwarancję od producenta który produkuje w europie i jest tu fizycznie obecny niż od chińczyka noname który "klei moduły żelazkiem w szopie". Dlatego też cena nie powinna być wyznacznikiem gdyż najtańszy nie będzie wystarczająco dobry i się rzeczywiście zepsuje pojedź na Czechy tam było dużo i tanio instalowane i co się zrobiło z modułami? Folie im zbrązowiały i lipa z zapowiadanej wydajności "chińczyk" zmienił nazwę i szukaj wiatru w polu. Ja do tego podchodzę w ten sposób że nie stać mnie aby dwa razy kupować tanio dlatego kupuję raz a drogo i i tak mnie wychodzi taniej zaś gwarancję traktuje bardziej jako zapewnienie że ktoś to sprawdził i wie że w tym okresie się to nie popsuje. Dlatego też jakbyś kiedyś jednak mimo tego że jest to kompletnie nie opłacalne zapytaj sprzedawcę czy i ile koszuje rozszerzenie gwarancji np na falownik (to on się najczęściej psuje) do 15,20,25 lat. Zapewniam cię iż ci którzy sprzedają dziś tanio powiedzą że nie ma takiej możliwości co najwyżej do 10 lat zaś ci którzy sprzedają drogo powiedzą tak da się na 25 lat kosztuje tyle i tyle.
    Jak już pisałem wcześniej nie przeliczaj wszystkiego na pieniądze instalując PV oszczędzasz i pieniądze i polepszasz powietrze którym oddychasz.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  15. #75

    Domyślnie

    Reksgildo
    Od prosumenta musisz zapłacić podatek. Od gminy nie bo to jest tak zrobione że beneficjentem jest gmina i ona płaci ew podatek a tobie przekazuje w użytkowanie. Polecałbym aby każdy kto ma możliwość niech idzie do wójta/burmistrza/prezydenta i pyta dlaczego nie zrobią tak że każdy sobie wybiera wykonawcę a oni mu płacą na podstawie faktur. Słyszałem o takich dotacjach na Śląsku więc się da. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie że każdy wtedy odpowiada sam za wybór sprzętu a nie co mu darowany koń przyniesie. A na prawdę są takie kwiatki przy instalacjach przez przypadkowe firmy że głowa boli. Np pół modułu wystaje poza obrys dachu (co się nie zmieści). Kable kładzone tak aby zaoszczędzić parę zł a że będzie piękna pętla indukcyjna to co tam (my już kasę zarobili). Chińskie złączki a co tam 5 lat wytrzymają. I masa innych.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  16. #76

    Domyślnie

    Kaizen źle to rozumiesz

    "A to oznacza, że naprodukcja w droższej strefie przepada, a w tańszej będę musiał kupować nawet, jak sumarycznie wyprodukuję 2x więcej kWh niż zużyję."

    Może nie jest to tam napisane ale nadprodukcję z 1 taryfy, której nie zużyjesz przejdzie do rozliczenia do 2 taryfy i mam to potwierdzone na infolini od człowieka który zajmuje się rozliczeniami w PGE obrót.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  17. #77

    Domyślnie

    Tylko kto o zdrowych zmysłach ogrzewa w G11 czystym prądem?

    Akurat byłem u znajomego który "chyba" potrafi liczyć skoro prowadzi własną firmę od x lat i mając pompę ciepła grzeje TYLKO w g11.

    Więc nie wiem czy ma zdrowe zmysły czy nie ale są tacy ludzie.

    Dodatkowo jak teraz zużywam jakieś 6000kWh rocznie a nie mam pc to dlaczego mam sobie udawadniać na podstawie taryfy g12 że PV się nie opłaca skoro cały prąd zużywam w g11? Liczę dla g11 i w tej taryfie mnie się opłaca nawet jeśli miałbym teoretycznie czekać 10 lat na zwrot a na bank będzie to dużo szybciej.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  18. #78

    Domyślnie

    pompa ciepła to nie jest czysty prąd....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli może korzystać w 80% z taniego (czy nawet darmowego) prądu, to wydawanie 20K zł na zaspokojenie tych 20% kosztownych godzin jest "trochę" za drogie.
    Tauron taryfa G12w, faktury rozliczeniowe:
    05.12.2016 Zużycie energii: 240 kWh 123,16 zł
    04.10.2016 Zużycie energii: 167 kWh 88,44 zł
    03.08.2016 Zużycie energii: 124 kWh 78,35 zł
    28.06.2016 Zużycie energii: 179 kWh 101,01 zł
    06.04.2016 Zużycie energii: 199 kWh 108,44 zł
    08.02.2016 Zużycie energii: 217 kWh 113,43 zł

    Za drogie to mało powiedziane

  20. #80

    Domyślnie

    Jak uciążliwa dla środowiska jest produkcja paneli? Ile energii zużywa? Liczyłeś bilans ekologiczny?

    Wyprodukowanie jednego modułu w 2014 pozostawiało średnio w przeliczeniu na Co2 ślad węglowy w postaci 50gram/kWh . Dziś jest to pewnie o połowę mniej.

    Co do astmy to na stronie kwartalnika dla lekarzy znalazłem coś takiego:

    Globalne zmiany klimatyczne stanowią największe zagrożenie środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, także z punktu widzenia zdrowia publicznego i alergologii. Efektami tych zmian są m.in. ekstremalne temperatury, zwiększenie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz zmiany w dystrybucji i składzie aeroalergenów. W pracy omówiono związki pomiędzy zmianami klimatu, zanieczyszczeniami powietrza, aeroalergenami, astmą i chorobami alergicznymi.

    Nie chce mi się czytać całego ale zapewne zanieczyszczenie środowiska ma jakiś wpływ na astmę skoro jest o tym mowa.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

Strona 4 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony