dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Remontowac albo nie remontowac?

    Witam wszystkich!

    Potrzebuję zrówno fachowej jak i przeciętnego smiertelnika opinii i z góry za wszelkie dziękuje.

    Nie dawno wszedłem w posiadanie bydynku mieszkalnego, wybudowanego prawdopodobnie w 1905 roku, który ostatnie 15 - 20 lat nie był używany, a wcześniej przez 30 służył jako budynek sklepowy. Budynek jest w opłakanym stanie, brak wody i kanalizacji, instalacja elektryczna jeszcze oryginalna, powojenna, ściany zagrzybione, podłogi kompletnie spróchniałe, już usuniete. Dach z blachy jeszcze przedwojennej, w niektórych miejscach poodpadały blaszki zalepiejące otwory po kulach i kilka krokwi do wymiany. Budynek ma małą piwniczke, pod 1/8 budynku, która w połowie jest zasypana i wybetonowana, tak ze jej wysokość teraz wynosi ok 1m ale ma piękny, półkolisty strop z cegły, która jak tam się dostałem była całkowicie zawilgocona, wręcz mokra. Wygląda na to, że budynek ma fundamenty z cegły, ponadgryzane przez ząb czasu. Strop i podłoga strychu wydają się być drewniane ale solidne. Budynek jest przedzielony korytarzem od drzwi frontowych do tylnych. Po prawej stronie są dwa pomieszczenia, a po lewej jedno duże na całą szerokość budynku. Sam korytarz tez został podzielony na pół. Podobne budynki z tego samego okresu wlaściciele uratowali, wykonując izloacje pionową ścian, nowe tynki i instalacje i w tej chwili są one wykorzystywane w celach komercyjnych. Budynek jest zlokalizowany w małej miejscowości na podkarpaciu więc uruchamianie w nim kolejnego sklepu nie wydaje się być ekonomicznie uzasadnione, a na powodzenie jakiego kolwiek innego biznesu liczyć zabardzo nie można. Jako budynek mieszkalny nie jest mi on potrzebny, przynajmniej w tej chwili.

    Głowną moją rozterką, oprócz kosztów remontu są fundamenty. Nie jestem pewien jak długo jeszcze utrzymają budynek na sobie, jezeli rzeczywiście są z cegły. Czy w tamtych czasach tak budowano, czy to jakiś ewenement? Czy po remoncie nie okaże się, że budynak się "rozchodzi" z powodu fundamentów.

    Co myślicie - remontować czy rozebrać?

    Poniżej zamieszcze kilka zdjęć. Na wszystkie pytania chętnie odpowiem, a za wszeklie komentarze odnosnie remontu lub rozbiorki z góry dziekuje.

    Andrzej

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20130818_153557.jpg
Wyświetleń:	228
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	311722Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20130818_153129.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	311723Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20130818_153705.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	311724Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20130818_153720.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	311725Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20130818_153730.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	311726
    Ostatnio edytowane przez and0b ; 05-04-2015 o 20:14

  2. #2

  3. #3

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    https://www.facebook.com/pages/W-Ma%...73?sk=timeline Zapraszam do mnie Niedługo ruszamy z remontem starego domku To będzie wyzwanie...

  6. #6

    Domyślnie Bedzie wyzwanie.....

    Cytat Napisał smerfetka90 Zobacz post
    https://www.facebook.com/pages/W-Ma%C5%82ym-Bia%C5%82ym-Domku/1382373192086873?sk=timeline Zapraszam do mnie Niedługo ruszamy z remontem starego domku To będzie wyzwanie...

    Tak, masz rację, to będzie wyzwanie, jak kżdy wiekszy remont ale decyzje macie łatwiejszą. Dom jest amieszkały, fundamenty betonowe -> warto inwestowac. Nie jestem jadnak pewien co ja powinienem robic.....

  7. #7

    Domyślnie

    Nie ma nikogo na tym forum, kto ma jakiekolwiek doświadczenia/wiedze w zakresie remontu takiego domu?, a w szczegolnosci domu na fundamentach z cegly? Czy to jakis ewenement, czy tak sie dawniej budowalo? Jakie są rokwania na przyszlość. Czy bezpiecznie jest takie fundamenty odkopywać i robić izolację poziomą i odwodnienie? Czy to wogóle mam sens??
    Będę wdzięczny za każdą informaje/uwage.

    Dziekuje

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jola&Marcin

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    37

    Domyślnie

    Jeszcze całkiem niedawno mieliśmy z Żoną remontować (a w zasadzie to budować - zakres prac na pozwolenie) stary, drewniany domek. Fundamentów brak, dom stawiany na ułożonych w ziemi dużych kamieniach. W domu był prąd i gaz, kanalizacja na działce, woda ze studni. Jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na budowę i to była chyba dobra decyzja. Koszty są pewnie nawet mniejsze, niż przy remoncie (w praktyce rozburzeniu i postawieniu od nowa) istniejącego budynku.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Witam, nikt na podstawie tylko zdjęć nie powie Ci co masz robić - rozejrzyj się za rzeczoznawcą, który wykona oględziny i da Ci wiarygodną podpowiedź.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Witam, nikt na podstawie tylko zdjęć nie powie Ci co masz robić - rozejrzyj się za rzeczoznawcą, który wykona oględziny i da Ci wiarygodną podpowiedź.

    Witam wszystkich!

    Mi nie chodzi o opinie odnośnie remontu na podstawie zdjęć. Zdjęcia zamiesciłem jedynie dla zobrazowania calości. Główny problem dla mnie to są fundamenty. Ja osobiście nie spotkałem się z czymś takim i nie myśle żeby dla wielu rzeczoznawców był to chleb powszedni. Miałem nadzieję, że ktoś z forumowiczów zna podobny przypadek, ma jakieś doświadczenia w tym zakreśie.

    Dziękuje za wszelkie komentarze...

    Andrzej

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Odpowiem na własnym przykładzie. Kupiłem 25 lat temu dom pod Warszawą . Z 36 roku. Odkopaliśmy- brak fundamentów , cegły na piachu. Okazało się ,że ściany z pustką. Generalny remont ; kupa kasy. Efekt marny ,. Wilgoć , zimno. Na dodatek wiosną woda w piwnicy po kolana . Załamka. Decyzja - sprzedajemy. Udało się ( bo wyglądał ładnie). Kupiłem plac i postawiłem chałupę. Sucho , ciepło. Rozkład jak chcieliśmy( sam wykreśliłem plany). Rada; Gdyby udało Ci się w ramach remontu postawić na obrysie nowy budynek to wygrasz.Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis*n Zobacz post
    Odpowiem na własnym przykładzie. Kupiłem 25 lat temu dom pod Warszawą . Z 36 roku. Odkopaliśmy- brak fundamentów , cegły na piachu. Okazało się ,że ściany z pustką. Generalny remont ; kupa kasy. Efekt marny ,. Wilgoć , zimno. Na dodatek wiosną woda w piwnicy po kolana . Załamka. Decyzja - sprzedajemy. Udało się ( bo wyglądał ładnie). Kupiłem plac i postawiłem chałupę. Sucho , ciepło. Rozkład jak chcieliśmy( sam wykreśliłem plany). Rada; Gdyby udało Ci się w ramach remontu postawić na obrysie nowy budynek to wygrasz.Jan
    Dziękuję za podzielenie się opinią. Myślę że masz racje, co nowe to nowe, nawet jak trochę więcej kosztuje, to jednak nowe.

    Dziękuję,
    Andrzej

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fr3d3k

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    174

    Domyślnie

    hej!
    Od roku prowadzę samodzielnie remont budynku w podobnym stanie. Więc nie jestem w stanie powiedzieć jaki będzie tego skutek. Wszystko da się zrobić ale to czas i koszty. Taki fundament pewnie by trza było po kawałku odkopywać, izolować i w razie konieczności wzmocnić kilkoma prętami na wysokości ławy, zaszałować, zalać i zakopać. Pracy dwa jak nie trzy razy więcej niż przy budowie nowego. Z własnego doświadczenia powiem: Nie pchaj się w to.
    pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fr3d3k Zobacz post
    hej!
    Od roku prowadzę samodzielnie remont budynku w podobnym stanie. Więc nie jestem w stanie powiedzieć jaki będzie tego skutek. Wszystko da się zrobić ale to czas i koszty. Taki fundament pewnie by trza było po kawałku odkopywać, izolować i w razie konieczności wzmocnić kilkoma prętami na wysokości ławy, zaszałować, zalać i zakopać. Pracy dwa jak nie trzy razy więcej niż przy budowie nowego. Z własnego doświadczenia powiem: Nie pchaj się w to.
    pozdrawiam
    Dziękuję za wypowiedż, jeszcze nie podjalem decyzji ale raczej chyba nie bede w to inwestowal.....

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar kubel30
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Pola
    Posty
    2.950
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cześć nie wiem czy już kupiłeś czy nie ten domek , czy jeszcze się zastanawiasz więc napiszę parę zdań w tym temacie .
    Jestem posiadaczką domu wybudowanego najprawdopodobniej w 1922r , od kilku lat go remontuję z mężem i końca nie widać .
    Dom ma fundamenty z cegły , która tak jak u Ciebie nie we wszystkich miejscach jest idealna .Podlewana regularnie przez deszcze uległa skruszeniu .
    Ze zdjęć które pokazałeś ewidentnie widać , że deszczówka podlewa dom i jego fundamenty , stąd pewnie wilgoć i woda po kolana .
    Zapewniam ,że jak zadbasz o odprowadzenie tej wody część problemów zniknie . U mnie było podobnie , lało się przez dziurawe rynny i podlewało dom przez lat kilka , a może i więcej któż to wie. Musieliśmy zrobić izolację ścian pionową ( jak na razie jedna strona) bo poziomą mamy , chociaż trudno stwierdzić czy jesz szczelna po tylu latach . .
    Pracy w bród , wysiłku jeszcze więcej , czasu brak ... ale satysfakcji i zadowolenia bez liku. Koszta są ogromne , można wybudować za to nowy dom .
    Powiem na koniec kto nie ryzykuje ten nie ma , nikt nie doradzi Ci kupuj, jedynie możemy Cię wspierać jak już się zdecydujesz a wierz mi to pomaga .

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    W tym przypadku chyba lepsza będzie budowa od nowa. Wydasz na pewno nie więcej pieniędzy, a wszystko będzie w nowym standardzie, energooszczędne itp.
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony