dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie budowa domu na 3 działkach

    Witam,
    Planuję zakup działki. Działka jest podzielona na 3 wąskie, długie paski. Każda działka ma innego właściciela.
    Żeby zbudować dom, dom musi stanąć na części budowlanej każdej z tych działek.

    Mam w związku z tym kilka pytań:
    - czy muszę scalić te działki przed ubieganiem się o pozwolenie na budowę?
    - zakup wiąże się z opłatami notarialnymi. Jakie opłaty będę musiał ponieść (od kwoty / powierzchni, stały koszt od każdej działki z osobna?
    - jako że działka jest bardzo duża, planuję podział na 2 działki (jedna moja, druga dla potomnych. Ta druga działka na razie jest rolna. Czy warto taki podział zrobić podczas zakupu? Chodzi mi o minimalizację kosztów ponoszonych podczas przyszłego podziału oraz minimalizację ewentualnych kosztów utrzymania. Jakiego rzędu jest to wydatek?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    milo222

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-249
    Posty
    130

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper555 Zobacz post
    Witam,
    Planuję zakup działki. Działka jest podzielona na 3 wąskie, długie paski. Każda działka ma innego właściciela.
    Żeby zbudować dom, dom musi stanąć na części budowlanej każdej z tych działek.

    Mam w związku z tym kilka pytań:
    - czy muszę scalić te działki przed ubieganiem się o pozwolenie na budowę?
    - zakup wiąże się z opłatami notarialnymi. Jakie opłaty będę musiał ponieść (od kwoty / powierzchni, stały koszt od każdej działki z osobna?
    - jako że działka jest bardzo duża, planuję podział na 2 działki (jedna moja, druga dla potomnych. Ta druga działka na razie jest rolna. Czy warto taki podział zrobić podczas zakupu? Chodzi mi o minimalizację kosztów ponoszonych podczas przyszłego podziału oraz minimalizację ewentualnych kosztów utrzymania. Jakiego rzędu jest to wydatek?
    1. nie musisz scalać skoro jednak chcesz ją i tak dzielić dla potomnych to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - kierunek geodeta - pamiętaj tylko ze jeżeli sa to długie paski to zapewne druga działka wyjdzie Ci z tyłu a wiec musi miec drogę wewnetrzą do niej. Pamiętaj o tym przy ustalaniu miejsca położenia domu

    2. Opłaty notarialne zależne są od kwoty zakupu i notariusza - podzwoń różnice są czasem zabójcze

    wydatków nikt ci nie określi bo to zależy od regionu

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper555 Zobacz post
    Witam,
    Planuję zakup działki. Działka jest podzielona na 3 wąskie, długie paski. Każda działka ma innego właściciela.
    Żeby zbudować dom, dom musi stanąć na części budowlanej każdej z tych działek.

    Mam w związku z tym kilka pytań:
    - czy muszę scalić te działki przed ubieganiem się o pozwolenie na budowę?
    - zakup wiąże się z opłatami notarialnymi. Jakie opłaty będę musiał ponieść (od kwoty / powierzchni, stały koszt od każdej działki z osobna?
    - jako że działka jest bardzo duża, planuję podział na 2 działki (jedna moja, druga dla potomnych. Ta druga działka na razie jest rolna. Czy warto taki podział zrobić podczas zakupu? Chodzi mi o minimalizację kosztów ponoszonych podczas przyszłego podziału oraz minimalizację ewentualnych kosztów utrzymania. Jakiego rzędu jest to wydatek?
    Tak na dzień dobry to widzę sześć dokumentów notarialnych
    Trzy umowy warunkowej sprzedaży plus trzy akty oddzielne dla każdej z działek.
    Po takim zakupie jako właściciel trzech działek możesz się budować na wszystkich(łącznie) gdybyś chciał podzielić ją na dwie części - zapewne "teraz" w poprzek - musi nastąpić ich scalenie gdyż prawnie trzeba by dzielić każdą z działek z osobna i na tych kawałkach zapewnić dojazd do działek wydzielonych, a więc dodatkowo trzy działki musiałyby posiadać trzy drogi.
    Po scaleniu i podziale tych dróg będzie tylko jedna.
    Proponuję- zebrać wszystkich właścicieli działek na jeden termin w kancelarii - kupić i scalić w jedną w jednym akcie warunkowej sprzedaży i po otrzymaniu możliwości zakupu z ARR w jednym notarialnym.
    Koszty wtedy będą najmniejsze jednak wszystko zależy od kancelarii gdzie przeprowadzisz taką transakcję
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak na dzień dobry to widzę sześć dokumentów notarialnych
    Trzy umowy warunkowej sprzedaży plus trzy akty oddzielne dla każdej z działek.
    Dlaczego WARUNKOWEJ sprzedaży?

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Po takim zakupie jako właściciel trzech działek możesz się budować na wszystkich(łącznie) gdybyś chciał podzielić ją na dwie części - zapewne "teraz" w poprzek - musi nastąpić ich scalenie gdyż prawnie trzeba by dzielić każdą z działek z osobna i na tych kawałkach zapewnić dojazd do działek wydzielonych, a więc dodatkowo trzy działki musiałyby posiadać trzy drogi.
    Po scaleniu i podziale tych dróg będzie tylko jedna.

    ...

    Koszty wtedy będą najmniejsze jednak wszystko zależy od kancelarii gdzie przeprowadzisz taką transakcję
    Pozdrawiam
    Hm... Być może mieszam pojęcia, natomiast jeżeli teraz je scalę, to zrobię z 3 działek i 3 ksiąg wieczystych jedną. A w przyszłości, jeżeli będę chciał je podzielić, to będe musiał i tak tworzyć nową działkę i nową księgę, prawda?

    W rzeczywistości część rolna "z tyłu" ma być swojego rodzaju lokatą kapitału. Idealnie byłoby ją odrolnić i dopiero wtedy wyznaczyć nowe granice, ale nie wiem, czy to będzie wogóle możliwe w najbliższych latach.

    Czy istnienie trzech ksiąg dla trzech różnych działek ma znaczenie z punktu widzenia opłat takich jak podatek od posiadanych gruntów?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper555 Zobacz post
    Dlaczego WARUNKOWEJ sprzedaży?
    Bo ARR ma prawo pierwokupu pól uprawnych w Polsce.

    Cytat Napisał snajper555 Zobacz post
    Czy istnienie trzech ksiąg dla trzech różnych działek ma znaczenie z punktu widzenia opłat takich jak podatek od posiadanych gruntów?
    Nie, podatek rolny/od nieruchomości ustalany jest na podstawie pola powierzchni , nie zaś od ilości posiadanych dokumentów stwierdzających ich posiadanie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony