dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Opłacalność pompy ciepła CWU powietrze woda

    Witam,
    Zastanawiam się nad opłącalnością instalacji w domu (około 200 m.kw.) pompy ciepła CWU powietrze-woda.
    Podstawowym źródłem ciepła będzie gazowy kocioł kondensacyjny na gaz ziemny. Wcześniej zastanawiałem się nad:
    1) kominkiem z płaszczem, ale niestety nie będę miał możliwości obsługi tego
    2) solarami, ale wyszło nato, że nie są aż takie nieawaryjne i bezobsługowe jak się wydaje.

    Instalator podrzucił mi pomysł pompy ciepła CWU. Jednak jak wyczytałem koszt 1 KW energii wytwarzanej kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny to 22 gr, a pompą ciepła CWU około 18 gr. Wyszło na to, że dodatkowy koszt inwestycji (około 7 TPLN) miałby niewielkie szanse zwrotu w racjonalnym terminie.

    Pytanie, czy przy kondensacyjnym kotle na gaz ziemny taka pompa CWU może się rzeczywiście kalkulować.

    Prośba o racjonalną odpowiedź.

    Pozdrawiam, Tommco

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ekspert NIBE
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-703
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam

    Odsyłam Pana do zapoznania się z moim artykułem na temat pomp do ciepłej wody użytkowej, który opublikowany jest na portalu Muratordom.pl:
    [link nieaktywny]

    W artykule tym zawarłam wyliczenia rocznego i dziennego kosztu ogrzewania wody pompą ciepła do c.w.u. w porównaniu do źródeł konwencjonalnych, w tym do kotła gazowego, przy czym koszt dla pompy ciepła jest wyliczony dla taryfy jednostrefowej, więc przy taryfie dwustrefowej np. weekendowej będzie to jeszcze bardziej korzystne, bo pompę można ustawić na większą wydajność w konkretnych okresach czasu.
    Sprawność pompy ciepła BIAWAR OW-PC 270.1 R wynosi aż COP=3,54 (dla temp. pow. 15˚C i temp. wody 45˚C). Poziom efektywności pompy ciepła OW-PC 270.1 R powoduje, że koszty zużycia energii elektrycznej potrzebnej do przygotowania 150 litrów ciepłej wody (dla 3-osobowej rodziny), w typowym budynku jednorodzinnym, wynoszą około 1 zł dziennie i są trzykrotnie niższe w porównaniu do elektrycznego ogrzewacza wody. Roczny koszt ogrzewania wody dla takiej rodziny wynosi 390zł podczas gdy kotłem gazowym 590zł.
    Warto też pamiętać, że wartościami dodanymi w zastosowaniu pompy ciepła, jest dodatkowy komfort wentylacji, czy osuszania i chłodzenia pomieszczeń, co jest szczególnie ważne w coraz bardziej szczelnych domach energooszczędnych. Ja u siebie w domu mam taką pompkę wentylacyjną i najbardziej sobie cenię nie niski koszt ogrzewania wody a właśnie komfort wentylacji , który daje mi suche ręczniki w łazienkach, brak wilgoci na oknach, świeży zapach domu, możliwość ustawienia maks. wydajności w nocy, przy tańszej taryfie itp.

    Decyzja należy do Pana. Jeżeli się Pan zdecyduje na pompkę, to zapraszam do kontaktu, chętnie Panu polecę dobrego instalatora z naszych autoryzowanych partnerów: http://www.biawar.com.pl/dystrybutorzy/instalatorzy-pomp-ciepla

    Pozdrawiam
    M.Smuczyńska
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 20-03-2018 o 15:37 Powód: usunięcie nieaktywnego linku

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie Opłacalność pompy ciepła CWU powietrze woda

    Witam forumowiczów,

    Ja pozwolę sobie odesłać do poczytania o naszej nowej pompie do cwu - vitocal 060A. http://www.viessmann.pl/pl/budynki-m...cal-060-a.html


    Pompa ciepła, jak każde nowoczesne urządzenie grzewcze ma poprawić komfort przygotowania ciepłej wody, a więc brak czyszczenia kotła w okresie poza sezonem grzewczym, mniejsze roczne zużycie paliwa, czystsze powietrze itd.

    Jeżeli przygotowujemy wodę użytkową np. przepływowymi lub pojemnościowymi pogrzewaczami elektrycznymi to różnica jest przede wszystkim w ekonomii. Zakładając okres od marca do października koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł (założenia: 4 osoby, 50 litrów/dobę/osobę, podgrzew od 10 do 50stC). Oznacza to oszczędność około 1100 zł rocznie.
    Dla tego konkretnie urządzenia koszt przygotowania cwu dla czteroosobowej rodziny to 42 PLN/miesiąc

    Jeżeli jest to nowa inwestycja to trzeba oczywiście rozważyć czy nie korzystniej będzie zastosować inne rozwiązanie jak np. kolektory słoneczne lub cały system CO+CWU oparty o pompę ciepła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony