dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 93
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie Planowanie Instalacji Co i Cwu, pomoc w planowaniu i wyborze.

    Cześć,

    Decyzja na budowę padła msc temu. Im więcej czytamy i szukamy tym mniej wiemy i tak naprawdę szukamy złotego środka, coś pomiędzy niskimi kosztami a wygodą i niskimi kosztami eskploatacji (wiem, że to nie dokońca możliwe). Do tej pory mieszkając w domu z rodzicami mamy typowego śmieciucha więc nie straszne nam wybieranie popiołu itp.


    Zaczynając od początku:

    Jesteśmy na etapie podziału działki na 2 cześci, jedna dla nas, druga rodziców z ich domem. Idąc dalej panujemy budowę i chyba projetem branym pod uwagę będzie Gryf z pracowni Domowe Klimaty. Jeśli wszystko dobrze pojdzie chcemy w tym roku stan 0, metoda gospodarczą cała inwestycja z pewnymi pracami zleconymi, w których nie bardzo możemy dać sobie radę.

    https://projekty.domowy.pl/gfx/proje...ed58ab_w11.jpg

    O czym myślimy:

    W projekcie mamy ok 98m2 powierzchni użytkowej+garaż ok 18m2. Podłogówka 100%+drabinka w łazience+awaryjne rozprowadzenie instalacji do grzeników w każdym pomieszczeniu(może jakieś sugestie?). Sposoby ogrzewania, które braliśmy pod uwagę:

    -ekogroszek(nie dokońca czysta kotłownia)
    -peletet
    -pompa ciepła
    -prąd (wydaje mi się mało ekonomiczne)
    -gaz (tylko własna butla jw.)
    -olej(wydaje mi się mało ekonomiczne)

    Po rozmowach i czytaniu zdecydowaliśmy się na wybór:

    -pompa ciepła(powietrzna lub gruntowa ale cenowo cieżko będzie i obawiamy się, że nic z tego)
    -pelet

    Wybór z tego względu, że jednak używając paliwa odnawialnego pozwoli chociaż minimalnie obniżyć "smrodzenie" a przy okazji może uda się dostać jakąś dotację.

    Zakładamy kompletną instalację sanitarną, cwo, co na poziomie 20tys.

    Dom, który mamy zamiar zbudować zdecydowaliśmy się postawić z bk termalica(600) 24cm+styropian 20cm.
    Posiłkując się stroną: ciepło właściwe wyszło coś takiego http://cieplowlasciwie.pl/wynik/oq5

    Czekamy jeszcze na rozmowy i wyceny kosztów wykonania instalacji od naszych okolicznych wykonawców. Obecnie z odwiedzonych dwóch jedni podjęli się wstępnego kosztorysu. Drudzy stwierdzili, że za rok się może pozmieniać i nie będą się bawić. Wolą przyjść na gotowe zrobić i pójść sobie...... pozostawię to bez komentarza.

    Głównym celem jest prośba o pomoc w wyborze. Co będzie dla nas ekonomiczne w wykonaniu, a później w użytkowaniu. Zależy nam na późniejszych kosztach eksploatacyjnych, aby na starość nie one nas nie zjadły. Na tą chwilę zakładam koszty ogrzewania w sezonie 1,5 tys+ latem cwu(nie wiem ile). Czy to jest realnie...? Kominka nie będzie i to decyzja jest ostateczna.

    Przy pelecie kociołek np. z Defro, Red compact, Kostrzewa lub jakaś propozycja.

    PS. Zakładamy budowę i wykończenie systemem gospodarczym, cześć zlecona. Budżet to max 250tys i tylko gotówka, zero kredytów. Na więcej nie ma szans.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Witam.
    Dodatkowa instalacja do grzejników jest nieuzasadniona. W jakim celu chcecie to robić?

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...2y-pomys%C5%82
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 12-04-2015 o 17:16

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Głównym celem jest prośba o pomoc w wyborze. Co będzie dla nas ekonomiczne w wykonaniu, a później w użytkowaniu. Zależy nam na późniejszych kosztach eksploatacyjnych, aby na starość nie one nas nie zjadły. Na tą chwilę zakładam koszty ogrzewania w sezonie 1,5 tys+ latem cwu(nie wiem ile). Czy to jest realnie...? Kominka nie będzie i to decyzja jest ostateczna.
    Wszystko oprócz paliwa stałego.
    Grzanie prądem:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6826889
    Pompą:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6827355

    W obu przypadkach rachunki za ogrzewanie są niższe niż 1500zl a domy większe.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    U mnie gruntową PC z pionowymi odwiertami wycenili na 60tyś zł brutto. Nawet jeżeli zejdziesz do 50 tyś to jest to dość dużo. Pompę powietrzną można mieć za około 25tyś zł. Poszukaj judzi z okolicy, którzy mają PC powietrzną, poszukaj firm, zapytaj o realizacje w okolicy.

    Jeżeli bardzo zależy Ci na kosztach to przemyśl czy warto budować pokój dla samochodu w budynku. Tą powierzchnie można przeznaczyć na coś innego lub z niej zrezygnować. Jeżeli policzysz 2000zł brutto za 1m2 to 18*2000 = 36000zł brutto. I potem stoi Honda za 5000tyś w pokoju za 30+ tyś Wiatę można mieć za ułamek tej kwoty. Ale to tylko moja opinia, każdy robi jak chce i na czym mu zależy. Niektórym garaż spełnia całkiem inne funkcje niż parking dla samochodu. Warto to przemyśleć.

    Osobiście wybrałem wiatę na dwa samochody, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczę na coś innego - chociażby na PC lub docieplenie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Pompę powietrzną można mieć za około 25tyś zł. Poszukaj judzi z okolicy, którzy mają PC powietrzną, poszukaj firm, zapytaj o realizacje w okolicy.
    Chyba jakąś turbo-pompę można za taką cenę kupić, albo jak ktoś nie ma co z pieniędzmi robić i lubi je wyrzucać w błoto. Pierwsza z brzegu PC PW: http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-c...lit-10-kw.html I jest to pompa już przewymiarowana w stosunku do wyznaczonych potrzeb inwestora, co więcej, inwerterowa.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Co do instalacji, może bledne podejście, ale w razie awarii podlogowki wpiąć grzejnik. Garaż musi być w bryle. Dzialka nie ma możliwości aby postawić oddzielnie garaz. A wiata mi srednio podchodzi. Honda na razie będzie stala, ale jest ponad dwa razy więcej warta.

    Jutro podbije do jednej firmy zostawić rzut na wycenę. W jednej mi powiedzieli, że lepszym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie pompa powietrzna niż robienie odwiertów.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    No i dalej jesteśmy w kropce.
    Rozmowy z kolejną firmą staneły na 2h tłumaczeniu i rozmowie. Wyszło na to, że jednak pompa w wymiennikiem gruntowym(czy jak to się zwie) będzie bezpieczniejsza, lepsza, ale i droższa. Czekam również na kosztorysy z 3 firm.

    Jakie ceny mam brać pod uwagę przy pompach z odwiertami? Czy z kompletną instalacją co, cwu, sanitarną i rozprowadzeniem wody zmieszczę się w 40tys?
    to prawie 1/5 ile zakładam wydać na budowę domu........

    To co napisaliście to dla mnie za mało, abym podjął decyzję.
    Ostatnio edytowane przez cob_ra ; 15-04-2015 o 23:19

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Wyszło na to, że jednak pompa w wymiennikiem gruntowym(czy jak to się zwie) będzie bezpieczniejsza, lepsza, ale i droższa. Czekam również na kosztorysy z 3 firm.
    Najgorsza głupota jaką można sobie wymyśleć dla domu 98m2.
    Niezła firma,typowa chęć ostrzyżenia inwestora.

  9. #9

    Domyślnie

    Przy takim metrażu to pompa powietrzna Panasonica powinna załątwić sprawę (wydajność nominalna do -15stopni).
    Jeśli się boisz, że nie da rady, to możesz zakupić dodatkowo kondensat.
    Jak chcesz to Ci polece firme, która takie rzeczy dobrze robi.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał saturnv Zobacz post
    Przy takim metrażu to pompa powietrzna Panasonica powinna załątwić sprawę (wydajność nominalna do -15stopni).
    Jeśli się boisz, że nie da rady, to możesz zakupić dodatkowo kondensat.
    Jak chcesz to Ci polece firme, która takie rzeczy dobrze robi.
    Mam pewne obawy, mimo, że temperatury u nas nie są jakoś bardzo niskie. Obecna zima to w sumie brak zimy.
    Mnie zastanowiło to, jak gość mówił o temperaturach wejścia i wyjścia. Dla gruntowej wejście 0, a wyjście 35. Przy powietrznej było chyba 7. Więc różnica spora. Przy powietrznych każdy mówił, że mogą zdarzyć się przypadki oszronień i grzałka musi szronu się pozbyć, co wiadomo powoduje pobór prądu i koszty.

    Arturo72 piszesz głupota, to może przedstawisz konkrety, co proponujesz, dlaczego i jakie koszta przewidywane? Co da mi takie rozwiązanie a co inne.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Mam pewne obawy, mimo, że temperatury u nas nie są jakoś bardzo niskie. Obecna zima to w sumie brak zimy.
    Dzięki temu ludzie płacili tej zimy jakieś śmieszne pieniądze za grzanie. Na "innym" forum podawałem Ci wyniki użytkownika z PC PW. 140m2 domu ogrzał tej zimy za 1400 zł (CO ten sezon i CWU z całego roku). We wcześniejszych niewiele więcej, maks. 1800 zł.

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Przy powietrznych każdy mówił, że mogą zdarzyć się przypadki oszronień i grzałka musi szronu się pozbyć, co wiadomo powoduje pobór prądu i koszty.
    Szronienia się nie uniknie przy powietrznych pompach. Taka fizyka "złośliwa". Oszronienie oczywiście powoduje dodatkowy pobór prądu i dodatkowe koszty przy "defroście", ale z pewnością nie są to tak duże koszty jak nakład na odwierty, który będzie się zwracać wiele lat. O ile w ogóle się zwróci. Gdybym nie miał pola pod poziomy wymiennik, i gdyby mi się nie zachciało kombinować z chłodzeniem domu i grzaniem basenu za pomocą PC, to też bym pewnie zamontował powietrzną. Nie daj się wkręcić w odwierty.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Przy powietrznych każdy mówił, że mogą zdarzyć się przypadki oszronień i grzałka musi szronu się pozbyć, co wiadomo powoduje pobór prądu i koszty.
    .
    nie wiem ktora pompa rozmraza grzalką ale to co znam to po prostu podgrzany środek chłodniczy kierują na wymiennik zewnętrzny zamiast oddac ciepło wodzie grzewczej, jest tam zamontowany zawór przełączający, wpływa to na obniżenie sprawności ale nadal jest przyzwoita.
    Sprawdz (średnia z wielu lat) przez jaki czas było -10, w ciagu zimy jest to kilkadziesiąt godzin a poniżej -15 to pewnie kilkanaście jak nie kilka, zależy od regionu

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Arturo72 piszesz głupota, to może przedstawisz konkrety, co proponujesz, dlaczego i jakie koszta przewidywane? Co da mi takie rozwiązanie a co inne.
    Oczywiscie,że głupota i to totalna.
    Nowy dom 98m2 to zapotrzebowanie na ciepło zależnie od sposobu budowy 40-70kWh/m2/rok,przyjmijmy te większe,czyli dom na ogrzewanie zużyje ok.7000kWh.
    Ogrzewanie prądem jest najtańsze inwestycyjnie bo ok.3tys.zł a w eksploatacji da nam to ok.2000zł za sezon grzewczy.
    Pompa gruntowa do tego domu powinna zamknąć się w 30-40tys.zl a z COP4 da nam to 1750kWh czyli ok.500zł za sezon grzewczy za ogrzewanie.
    Pompa powietrzna do tego domu to ok.20-25tys.zl a z COP3 da nam to 2300kWh czyli 690zl za sezon grzewczy za ogrzewanie

    Czyli jak widać różnica inwestycyjna między powietrzną a gruntową to ok.10-20tys.zl a w eksploatacji gruntowa jest tańsza tylko o ok.200zł na sezon grzewczy.
    Gdzie sens gruntowej ?
    Gdzie sens wogóle pompy ciepła jak prąd jest tani inwestycyjnie i do zaakcepowania eksploatacyjnie ?
    A budując dom z niższym zapotrzebowaniem na ciepło jeszcze bardziej będzie widać zaletę prądu.

    A najwieksza zaleta w/w rozwiązań to oszczędnosć na kominie i kotłowni,z których tych rzeczy możemy zrezygnować na etapie budowy,bo nie są one potrzebne czyli kupę kasy zostaje nam w kieszeni.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 16-04-2015 o 19:10

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post

    W projekcie mamy ok 98m2 powierzchni użytkowej+garaż ok 18m2. Podłogówka 100%+drabinka w łazience+awaryjne rozprowadzenie instalacji do grzejników w każdym pomieszczeniu(może jakieś sugestie?). Sposoby ogrzewania, które braliśmy pod uwagę:

    -ekogroszek(nie do końca czysta kotłownia)
    -pelet
    -pompa ciepła
    -prąd (wydaje mi się mało ekonomiczne) MIT !
    -gaz (tylko własna butla jw.)
    -olej(wydaje mi się mało ekonomiczne)
    .
    Przy powierzchni 156 m2 użytkowej zdecydowałem się na grzanie kablami grzejnymi. Zrób OZC i będzie wiadomo ile ciepła potrzebujesz. Ja potrzebuje 33 kW/m2/rok, czyli za ogrzewanie zapłacę jakieś 1200 do 1500 zł.
    Rocznie.
    Ostatnio edytowane przez Wivaldi ; 17-04-2015 o 08:22

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Przy powierzchni 156 m2 użytkowej zdecydowałem się na grzanie kablami grzejnymi.
    Tego akurat nie popieram i nie polecam takiego rozwiązania
    Prądem można grzać w "mądrzejszy" sposób niż kable czyli z użyciem wodnej podłogówki
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-04-2015 o 08:25

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    a czemu wodna niby jest lepsza? jest droższa i może się coś rozszczelnić. jedyny plus to że można zmienić źródło

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tego akurat nie popieram i nie polecam takiego rozwiązania
    Prądem można grzać w "mądrzejszy" sposób niż kable czyli z użyciem wodnej podłogówki
    Ale wtedy już koszt inwestycyjny leci w górę -- a przecież żeby grzanie prądem się jako tako opłacało inwestycja instalacyjna musi być na niskim poziomie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    a czemu wodna niby jest lepsza? jest droższa i może się coś rozszczelnić. jedyny plus to że można zmienić źródło
    I to jest wg mnie główna zaleta wodnej podłogówki a żadnych zalet nie mają kable.O tym poniżej
    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale wtedy już koszt inwestycyjny leci w górę -- a przecież żeby grzanie prądem się jako tako opłacało inwestycja instalacyjna musi być na niskim poziomie.
    Taniość kabli jest to mit,powtarzany sukcesywnie na wątku elektrycznym.
    Przed budową orientowałem się jak u mnie inwestycyjnie będą wyglądały kable no i dostałem wycenę na kable Elektry na bodajże 9,5tys.zl a wodna podłogówka z Kospelem wyszła podobnie.
    Wivaldi ostatnio dostał wycenę na swoje kable chyba na 140zł/m2 czyli znacznie drożej niż wodna podłogówka nawet biorąc pod uwagę najwyższe wyceny.
    Owszem,jak się rozłoży samemu to może wyjść taniej,chociaż też nie znacznie ale tak samo będzie przy wodnej podłogówce.
    U mnie przy kablach potrzebowałem aż 8 sterowników a same sterowniki to koszt ok.3-4tys.zl a gdzie kable ?

    Kable mogą mieć zaletę w przypadku umieszczenia ich w warstwie kleju pod kaflami i przy grzaniu w taryfie G11 ale przy grzaniu akumulacyjnym nie ma przy nich żadnych zalet.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-04-2015 o 09:50

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tego akurat nie popieram i nie polecam takiego rozwiązania
    Prądem można grzać w "mądrzejszy" sposób niż kable czyli z użyciem wodnej podłogówki
    A ja bym poprosił o rzetelne wytłumaczenie tego twierdzenia.
    Dlaczego mądrzejszym jest pomiędzy źródło (prąd) i efekt (ciepło) wstawiać wymiennik pośredniczący (wodę), która:
    - obniży sprawność
    - dokłada ryzyko nieprawidłowego wykonania
    - podroży instalację
    - strefowanie takiego ogrzewania to ciężkie zagadnienie

    Prąd to komfort i wygoda.
    A to oznacza precyzyjną regulacje temperatury oddzielnie dla każdego pomieszczenia.
    Podłogówka wodna, tutaj przegrywa.
    Prąd to nie jest rozwiązanie najtańsze tylko najwygodniejsze.
    Za wygodę trzeba zapłacić trochę więcej.
    Co w tym "niemądrego"?
    Ostatnio edytowane przez _John ; 17-04-2015 o 09:57

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A ja bym poprosił o rzetelne wytłumaczenie tego twierdzenia.
    Dlaczego mądrzejszym jest pomiędzy źródło (prąd) i efekt (ciepło) wstawiać wymiennik pośredniczący (wodę), która:
    - obniży sprawność
    - dokłada ryzyko nieprawidłowego wykonania
    - podroży instalację
    - strefowanie takiego ogrzewania to ciężkie zagadnienie
    Wyjasnienie masz powyżej,nie wiem o jakiej obniżonej sprawności piszesz wszak cała energia cieplna nie ucieka kominem a zostaje w domu.
    Co do strefowania masz także wyjaśnione,nie może być mowy o strefowaniu ogrzewania jeśli grzanie jest typowo akumulacyjne a reakcja na działanie sterownika będzie kilka czy kilkanaście godzin a grzanie będzie tylko w określonych godzinach a nie 24h/dobę.
    Z tego co wiem,żaden z kablarzy nie posiada taryfy G11.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-04-2015 o 10:00

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony