dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła do chłodzenia latem - w jaki sposób chłodzić salon?

    Teraz praktycznie każda pompa ciepła ma opcję chłodzenia latem.

    Kłopot w tym, żę gdy zrobi się w całym domu ogrzewanie podłogowe, to nie ma sposobu, żeby czymś chłodzić dom.

    Trzeba podłączyć coś ekstra. Moje pytanie - co?
    Klimakonwektor?

    Poradźcie, co jeszcze.

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    instalator48

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    48-255
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    do podłogówki można również podłączyć chłodzenie jednak wiąże się to z tym że montujesz czujnik punktu rosy lecz tego typu chłodzenie jest mało wydajne. Ja posiadam pompę ciepła Galmetu z pasywnym chłodzeniem a chłód jest przekazywany przez kapilary sufitowe lecz to wiąże się z przeróbkami. Najlepiej zastosować jak już do jest gotowy klima-konwektory

  3. #3

    Domyślnie

    Najprościej kupić klimatryzator(y typu split).
    Duużo drożej dołożyć klimakonwektory, co przy gotowym ogrzewaniu podłogowym ociera sie o przeinwestowanie.
    Albo zamiast podłogowego założyć lub dołożyć maty kapilarne- to jednak tak ogromna i też kosztowna zmiana, że lepiej ta drogę wybrać przed budową domu.

  4. #4
    Banned
    maciek_knap

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-002
    Posty
    72

    Domyślnie

    Bez kombinowania polecam standardowy klimatyzator z zewnętrzną jednostką centralną. Wydatek nie jest duży, pobór prądu też nie bije po kieszeni, a wydajność i skuteczność takiego urządzenia jest super - szczególnie przy domu parterowym. Dobrze jest też pomyśleć o lecie już na etapie budowania domu i unikać materiałów z małą pojemnością cieplną, bo one nagrzewają się zdecydowanie najszybciej. W moim przypadku (ceramika Porotherm) w lecie bez klimatyzacji miałem max 23 stopnie. Przy włączonej klimie spokojnie byłem w stanie zejść nawet do 20.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Kilka dni temu nabyłem klimakonwektor pomieszczeniowy, wygląda to tak samo jak jednostka wewnętrzna klimatyzatora. Trochę danych:
    Przepływ powietrza max 1020m3/h
    Pobór mocy 60W
    Różnicę między jednostkami wewnętrznymi widać od razu po zdjęciu obudowy, w klimakonwektorze średnice rurek wymiennika są większe, króćce przyłączeniowe 3/4''.
    Zakup w celach testowych do pracy tylko na dolnym źródle.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 30-05-2015 o 22:35

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    misq poszło na priv.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał instalator48 Zobacz post
    Ja posiadam pompę ciepła Galmetu z pasywnym chłodzeniem a chłód jest przekazywany przez kapilary sufitowe lecz to wiąże się z przeróbkami. Najlepiej zastosować jak już do jest gotowy klima-konwektory
    Możesz napisać coś więcej na temat tego typu chłodzenia?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #8

    Domyślnie

    klimakonwektory nie są ci potrzebne, ale mogą być opcją. aby korzystać z tej funkcji należy wyposażyć pompę w moduł chłodzenia pasywnego - to na pewno. Moduł może współpracować z ogrzewaniem ściennym, ewentualnie tak jak wspomniałem z klimakonwektorami. w wielu publikacjach na temat chłodzenia pasywnego możesz znaleźć informacje, że możemy również chłodzić przez podłogówkę, ale nie ma się co czarować, bo w praktyce chłodzenie za pomocą ogrzewania podłogowego okazuje się nieskuteczne.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gosc na forum

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-354
    Posty
    3

    Domyślnie

    jak w przypadku mat kapilarnych rozwiazac problem pozniejszego montazu opraw nastropowych? po otynkowaniu mat jak chce sie cos nawiercac w suficie to mozna uszkodzic kapilary. Jak to przygotowac np przed tynkowaniem?

  10. #10

    Domyślnie

    najlepiej i najtaniej to rozwiązać ogrzewaniem płaszczyznowym. wtedy masz i z podłogi i ze ścian chłodzenie z tym, że trzeba odpowiednio to rozplanować względem stałego umeblowania typu szafy wnękowe, które nie mogą zakrywać takiej ściany

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony