dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 114 z 114
  1. #101
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Kontynuujemy naszą akcję. Oto pytania na sierpień. Prosimy o relację lub refleksję na temat (szczególnie punktu drugiego)

    2. Montaż okna dachowego - oczekiwania, wykonanie, dobre rady
    Prosimy o bardzo konkretny opis, jak przebiegał montaż okna, na jakim etapie budowy domu montowaliście okna dachowe, jak okno zostało zamontowane, kto wykonał te prace, jak ocieplona jest połać wokół okna. Lub: na jakiem etapie budowy planujecie montaż okien dachowych, jak okno zostanie zamontowane, jak ocieplone, kto wykona te prace, itd.
    [/COLOR]
    Ta przygoda jeszcze przede mną. Planowane jest by w momencie krycia dachu zamontować od razu okna i chyba dogadam się z dekarzem tak by wykonał tylko odpowiednie otwory pod okna, a sam ich montaż zlecę firmie gdzie będę je kupował. Według mnie dwie kwestie za tym przemawiają, mianowicie to że zakup okien będzie można policzyć z 8% vatem, gdyż będzie też usługa, no ale co ważniejsze to zakładam że odpowiednie osadzenie okna i właściwe zabezpieczenie go przed wilgocią i ucieczką ciepła powinno być już odpowiednio wykonane. Nie jestem jeszcze pewien czy od razu montował będę siłowniki do okna, bo takowe też są przewidziane, ale na pewno będzie trzeba już przewidzieć doprowadzenie odpowiednich przewodów zarówno sterujących, jak i zasilających. Co do samych okien to najprawdopodobniej będą to albo produkty FAKRO, albo VELUX-a, zobaczymy gdzie oferta będzie bardziej atrakcyjna

  2. #102
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post

    1. Jak zadbam o komfort akustyczny w domu (ściany działowe, izolacje, dom a otoczenie)?
    Zagadnienia:
    Z czego ściany działowe, źródła hałasu i walka z hałasem, materiały wykończeniowe wbudowane – Wasze doświadczenia, plany, wątpliwości...
    Komfort akustyczny był jednym z elementów wyboru technologii ścian. Ponieważ mieszkamy w cichej okolicy, ściany zewnętrzne mamy z Ytonga i 20 cm styropianu. Do wewnątrz planowaliśmy zastosowanie SILKI. Ze względu na fakt, iż buduję dom własnoręcznie, a spotkałem się z wieloma opiniami na temat problemów z obróbką tego materiału, postanowiłem zmienić technologię na ścianki KG. Po analizie okazało się, iż ścianka z 4 płyt KG z 10 cm wełny aku, ma lepsze właściwości izolacji akustycznej niż planowana SILKA E12, a przy tym stawianie ścian i ich obróbka (prowadzenie instalacji, itp) jest znacznie prostsza.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  3. #103
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post

    2. Jakie mam pomysły na wykończenie poddasza (skosy, wnęki, wentylacja)?
    Zagadnienia:
    Pomysły i wykonanie – założenia, przebieg prac, problemy, szczegóły wykonawcze, wątpliwości...

    U nas poddasze będzie użytkowe, wysoka ścianka kolankowa (z wieńcem i murłatą ponad 160 cm), skosów w pomieszczeniach będzie niewiele. W całym domu zastosowana będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Co do ocieplenia połaci dachowych, a zarazem skosów i stryszku, mam dylemat, mianowicie: co będzie lepszym rozwiązaniem, zastosować 30 cm wełny (20 cm między krokwiami i 10 cm pod krokwiami) na całym dachu i mniejsza izolacja w suficie (pomiędzy poddaszem, a stryszkiem), czy też obłożenie wełną (30 cm) skosów i sufitu, a docieplenie dachu (na stryszku) minimalne.
    Dodam jeszcze że na strychu będzie prawdopodobnie rekuperator.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał PawełS. Zobacz post
    ... Mianowicie zastanawiałem się nad zakupieniem najtwardszego XPS-a (700 kPa) i ułożenia go właśnie na warstwie bloczków fundamentowych i dopiero na tej warstwie zacząć murować ściany. Wydaje mi się że byłaby to niezła bariera jaka zabezpieczałaby ucieczkę ciepła przez ściany do ściany fundamentowej i dalej do gruntu. Z tym że nie bardzo wiem jak wyliczyć obciążenie ścian i czy taki polistyren wytrzymał by takie obciążenie?
    To moze policzyc tylko konstruktor i sie pod tym podpisac. Niestety styropian sie nie nadaje, szkoda czasu na rozpatrywanie takiego wariantu.

  5. #105
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To moze policzyc tylko konstruktor i sie pod tym podpisac. Niestety styropian sie nie nadaje, szkoda czasu na rozpatrywanie takiego wariantu.
    Hmm szkoda, bo właściwości XPS-a wydawało mi się że mogłoby to być całkiem ciekawe rozwiązanie a koszt byłby zdecydowanie inny niż bloczka isomur.

  6. #106
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Drogie Bocianki, biorące w akcji i wszyscy chętni, prosimy o odpowiedź na pytania wrześniowe:

    1. Jak zadbam o komfort akustyczny w domu (ściany działowe, izolacje, dom a otoczenie)?
    Zagadnienia:
    Z czego ściany działowe, źródła hałasu i walka z hałasem, materiały wykończeniowe wbudowane – Wasze doświadczenia, plany, wątpliwości...


    POZDRAWIAMY
    [/COLOR]
    Zarówno ściany zew i wew planuję z ceramiki. Rozmieszczenie pokoi mam takie że sąsiadujące ze sobą na parterze dodatkowo oddzielone są garderobą więc zakładam że ta przestrzeń też będzie nieco tłumić odgłosy. Co do otoczenia wokół domu szczęśliwie wydaje się że nie będzie tu dużych problemów gdyż droga przed działką jest tylko dojazdową a pozostała przestrzeń to działki innych sąsiadów i las. Zastanawiam sie jeszcze jak wielka jest różnica w stropach teriva a drewnianego i czy hałasy w przypadku tego drugiego faktycznie są dość znaczne. Różnica w kosztach wykonania będzie pewnie znaczna i tą kasę można by było zainwestować w lepsze okna czy drzwi. Ktoś mi kiedyś powiedział że budowa to sztuka kompromisu i chyba się właśnie do tego przekonuję.

  7. #107
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Drogie Bocianki, biorące w akcji i wszyscy chętni, prosimy o odpowiedź na pytania wrześniowe:


    2. Jakie mam pomysły na wykończenie poddasza (skosy, wnęki, wentylacja)?
    Zagadnienia:
    Pomysły i wykonanie – założenia, przebieg prac, problemy, szczegóły wykonawcze, wątpliwości...



    POZDRAWIAMY
    [/B]
    Pierwsza moja wątpliwość do strop. Poddasze będzie użytkowane ale może w późniejszym czasie, tak więc na początku będzie ono wykończone tylko w wersji podstawowej. Doprowadzone będą instalacje i przygotowane ściany, ale ostateczne wykończenie zostawiam sobie na później i planuję już zrobić we własnym zakresie. Nie mam żadnych lukarn czy innych załamań, wnęk więc mam nadzieję że wykończenie będzie dość proste. Idealnie byłoby zrobić z tego poddasza miejsce na relaks gdzie można by wrzucić stół bilardowy, jakiś barek i może jakąś plazmę czy rzutnik Jednak zanim to najpierw trzeba pociągnąć wszystkie instalacje, włącznie z rekuperacją i ogrzewaniem podłogowym. Choć jeszcze zastanawiam się czy podłogówka jest tu wymagana, może zwykłe grzejniki by również dały radę? W zasadzie na poddaszu przeważnie jest zbyt gorąco niż zimno. Ktoś ma może doświadczenie w takim temacie ?

  8. #108
    Banned
    kat-maj@o2.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-502
    Posty
    5

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe pytanie, podłączam się!

  9. #109
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Kontynuujemy naszą akcję. Oto pytania na sierpień. Prosimy o relację lub refleksję na temat (szczególnie punktu drugiego)

    1. Izolacja termiczna ścian – oczekiwania, wykonanie, dobre rady
    Prosimy o bardzo konkretny opis wykonania izolacji domu lub opis, jakie parametry będzie miała izolacja budynku: ściany, dach, podłoga. Jak przebiegały prace. Lub: jakie macie oczekiwania i obawy, na co chcecie zwrócić uwagę, kto wykona te prace, kto będzie nadzorował, jak sprawdzicie jakość prac, itp.

    Cytat Napisał PawełS. Zobacz post
    Póki co rozpoczęła się u mnie izolacja ścian fundamentowych. Wstępnie myślałem o XPS-ie jednak po dłuższym rozważeniu tematu i porozmawianiu z kilkoma osobami uznałem że jednak zastosowany będzie styropian aqua EPS 150. Zdecydowałem się na niego ponieważ grunt na którym buduję jest piaszczysty, działka jest na lekkiej górce a wody powierzchniowe są głęboko. W planach jest zastosowanie ciepłych bloczków startowych na styku ścian fundamentowych i ścian nadziemia i to one mają odciąć drogę ucieczki ciepła z pomieszczeń przez ściany do ścian fundamentowych i dalej do gruntu. Lekkim problemem jest to, że póki co znalazłem tylko jednego producenta takich bloczków Stahlton, a jak nie ma konkurencji to wiadomo że z ceną można poszaleć i wydaje mi się, że póki co faktycznie cena jest przesadzona. Co do ścian to będzie 20 cm styropianu grafitowego. Na podłogę zaplanowane mam 30 cm ubitego piachu, do tego dojdzie 20 cm betonu, hydroizolacja i 25 cm EPS 200. Zobaczymy jak wyjdzie ekipie pierwsze ocieplenie fundamentów i będę mógł ocenić czy wiedzą jak to robić by nie było za dużo odpadów i wykonać robotę dokładnie i precyzyjnie.
    Ocieplenie fundamentów już za mną. Wydaje się że budowlańcom poszło całkiem sprawnie. Nie generowali za dużo odpadów i w jednym miejscu mały kawałem styropianu się odkleił więc poprawili. I tak jak patrzyłem na ten etap przekonałem się że prosta bryła budynku to naprawdę dobry wybór. Gdybym miał jakieś wykusze, wnęki i inne wymysły to z pewnością odpadów na materiale byłoby więcej a i dokładność mogłaby być mniejsza. Za jakiś czas przyjdzie ocieplać ściany i muszę zwrócić uwagę by tu dołożyć wszelkich starań nad dokładnością. Przy tym etapie zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia a mianowicie listwa startowa jaką montuje się na dole i od niej zaczyna się układanie styropianu. Taka listwa to ponoć piękny liniowy mostek cieplny, ktoś ma może pomysł jak go uniknąć ?

  10. #110
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Kontynuujemy naszą akcję.
    Oto pytania na sierpień. Prosimy o relację lub refleksję na temat (szczególnie punktu drugiego)

    2. Montaż okna dachowego - oczekiwania, wykonanie, dobre rady
    Prosimy o bardzo konkretny opis, jak przebiegał montaż okna, na jakim etapie budowy domu montowaliście okna dachowe, jak okno zostało zamontowane, kto wykonał te prace, jak ocieplona jest połać wokół okna. Lub: na jakiem etapie budowy planujecie montaż okien dachowych, jak okno zostanie zamontowane, jak ocieplone, kto wykona te prace, itd.
    [/COLOR]
    Cytat Napisał PawełS. Zobacz post
    Ta przygoda jeszcze przede mną. Planowane jest by w momencie krycia dachu zamontować od razu okna i chyba dogadam się z dekarzem tak by wykonał tylko odpowiednie otwory pod okna, a sam ich montaż zlecę firmie gdzie będę je kupował. Według mnie dwie kwestie za tym przemawiają, mianowicie to że zakup okien będzie można policzyć z 8% vatem, gdyż będzie też usługa, no ale co ważniejsze to zakładam że odpowiednie osadzenie okna i właściwe zabezpieczenie go przed wilgocią i ucieczką ciepła powinno być już odpowiednio wykonane. Nie jestem jeszcze pewien czy od razu montował będę siłowniki do okna, bo takowe też są przewidziane, ale na pewno będzie trzeba już przewidzieć doprowadzenie odpowiednich przewodów zarówno sterujących, jak i zasilających. Co do samych okien to najprawdopodobniej będą to albo produkty FAKRO, albo VELUX-a, zobaczymy gdzie oferta będzie bardziej atrakcyjna
    Kontynuując temat okien dachowym oczywiście kolejny dylemat przyszedł do rozwiązania. Mianowicie okna z jakim otwieraniem wybrać? Obrotowe, uchylno-obrotowe, czy może takie z zawiasami w górnej części ościeżnicy? Z jednej strony te ostatnie wydają się najwygodniejsze i widok z nich najlepszy, bo nie trzeba uważać na głowę, ale tak naprawdę jak długo wygląda się przez takie okno Myślę że tu nie będziemy zbytnio szaleć, bo dopłata do takich zawiasów wydaje mi się lekko przesadzona. Co do samego montażu to jeszcze z pewnością zwrócę uwagę na montaż fartucha i obróbkę blacharską wokół okna by mieć pewność że zachowana będzie szczelność i gwarancja.

  11. #111
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Drogie Bocianki, biorące w akcji i wszyscy chętni, prosimy o odpowiedź na pytania wrześniowe:

    1. Jak zadbam o komfort akustyczny w domu (ściany działowe, izolacje, dom a otoczenie)?
    Zagadnienia:
    Z czego ściany działowe, źródła hałasu i walka z hałasem, materiały wykończeniowe wbudowane – Wasze doświadczenia, plany, wątpliwości...


    POZDRAWIAMY
    [/COLOR]
    Zarówno ściany zew i wew planuję z ceramiki. Rozmieszczenie pokoi mam takie że sąsiadujące ze sobą na parterze dodatkowo oddzielone są garderobą więc zakładam że ta przestrzeń też będzie nieco tłumić odgłosy. Co do otoczenia wokół domu szczęśliwie wydaje się że nie będzie tu dużych problemów gdyż droga przed działką jest tylko dojazdową a pozostała przestrzeń to działki innych sąsiadów i las. Zastanawiam sie jeszcze jak wielka jest różnica w stropach teriva a drewnianego i czy hałasy w przypadku tego drugiego faktycznie są dość znaczne. Różnica w kosztach wykonania będzie pewnie znaczna i tą kasę można by było zainwestować w lepsze okna czy drzwi. Ktoś mi kiedyś powiedział że budowa to sztuka kompromisu i chyba się właśnie do tego przekonuję.
    W dalszym temacie co do akustyki pomieszczeń ciekawy jestem jak sprawdzi sie u mnie pustka nad salonem. W zasadzie nie będzie ona jakaś duża, bo tylko nad częścią wypoczynkową, ale z drugiej strony raczej za dużo meblościanek i wielkich szaf w salonie nie planuję, więc nieco echo może się nieść. Chciałbym by mimo tej wysokości na jaką się zdecydowaliśmy (pomysł jest taki że zamontowane będą okna połaciowe w dachu, które mam nadzieje fajnie doświetlą całość) salon sprawiał wrażenie ciepłego i przytulnego. Nie jest on zbyt wielki patrząc pod kątem powierzchni, więc ta przestrzeń w górę chyba wizualnie będzie powiększać. Myślę że można fajnie taki salon wykończyć ciekawym oświetleniem czy jakimś fotelem zawieszonym na linie, co da nieco oryginalności. Może ktoś z forumowiczów też ma podobne rozwiązanie w salonie i mógłby się podzielić jakimś pomysłem na wykończenie i poradzenie sobie z echem ?

  12. #112
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PawełS.

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    26

    Domyślnie


    Drogie Bocianki, biorące w akcji i wszyscy chętni, prosimy o odpowiedź na pytania wrześniowe:


    2. Jakie mam pomysły na wykończenie poddasza (skosy, wnęki, wentylacja)?
    Zagadnienia:
    Pomysły i wykonanie – założenia, przebieg prac, problemy, szczegóły wykonawcze, wątpliwości...

    POZDRAWIAMY
    Pierwsza moja wątpliwość do strop. Poddasze będzie użytkowane ale może w późniejszym czasie, tak więc na początku będzie ono wykończone tylko w wersji podstawowej. Doprowadzone będą instalacje i przygotowane ściany, ale ostateczne wykończenie zostawiam sobie na później i planuję już zrobić we własnym zakresie. Nie mam żadnych lukarn czy innych załamań, wnęk więc mam nadzieję że wykończenie będzie dość proste. Idealnie byłoby zrobić z tego poddasza miejsce na relaks gdzie można by wrzucić stół bilardowy, jakiś barek i może jakąś plazmę czy rzutnik Jednak zanim to najpierw trzeba pociągnąć wszystkie instalacje, włącznie z rekuperacją i ogrzewaniem podłogowym. Choć jeszcze zastanawiam się czy podłogówka jest tu wymagana, może zwykłe grzejniki by również dały radę? W zasadzie na poddaszu przeważnie jest zbyt gorąco niż zimno. Ktoś ma może doświadczenie w takim temacie ?
    Zastanawiam się też jak wykończyć poddasze, by wykorzystać również krokwie z więźby dachowej jako element dekoracyjny. Jednak chciałbym jakoś połączyć styl drewniany z nowoczesnym, co może nie być łatwe ale jak się uda będzie robiło niezłe wrażenie. Myślę że odpowiednie dobór oświetlenia, zarówno LED-owego jak i tradycyjnego może dużo tu wnieść. W moim projekcie jętki stężające całą krokiew są na wysokości ok 235 cm, więc jest to niżej niż standardowa wysokość sufitu jaką mamy na parterze, ale z drugiej strony powyżej tych jętek jest wolna przestrzeń gdzie będzie można puścić rury od rekuperacji i odejdzie wykonanie sufitu powieszanego, co będzie miało miejsce na parterze. Tak jak wspominałem w jednym z wcześniejszych wpisów mam też zaprojektowaną pustkę nad salonem i w zasadzie jeszcze zastanawiam się czy murować ściany w części komunikacyjne do samej góry, czy może zostawić je niższe, by była widoczność na salon. Efekt myślę byłby fajny, jednak boję się hałasów jakie będą przenosić się z góry na salon, no a druga kwestia to ciepło jakie z salonu z podłogówki będzie unosić się ku górze i rozchodzić po całej powierzchni. Ten efekt w zasadzie można potraktować jako wadę, albo jako zaletę, zależy jak na to spojrzeć

  13. #113

    Domyślnie

    Chciałem podziękować za udział w Akcji. Fajnie było poznać Koleżanki i Kolegów Bocianków, poznać ich poglądy, spotkać się na zlocie FM, no i jeszcze na koniec otrzymać nagrodę od Organizatorów Akcji. Pozdrawiam serdecznie!

  14. #114

    Domyślnie

    Witam,
    Ja rownież chciałem podziękować.
    Niestety nie rozpocząłem w tym roku budowy, bo urzędnicy dopilnowali juz, bym jej nie rozpoczął... Nagrody tez nie odebrałem... Ale upomnę sie o ta wizytę u mnie na budowie w przyszłym roku liczę na nią mocno
    Do zobaczenia w wątku 2016
    Pozdrawiam

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony