dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie jaka bryła budynku tańsza w budowie

    Witam,
    mam dylemat między dwoma projektami.

    1. http://projekty.muratordom.pl/projek...a,2678,0,0.htm
    2. http://www.mgprojekt.com.pl/bursztyn

    Posiadam działkę w kształcie przybliżonego prostokąta o szerokości od wjazdu (północy) 21m, na końcu 24m. Planowany dom zamierzam postawić ok 8m od wjazdu gdzie szerokość działki jest ok 21.5m. Działka długa na 60m.

    Który projekt budynku byście polecili? Chodzi mi konkretnie o koszty budowy... który dom z ww. byłby droższy w budowie i w czym byłaby różnica w kosztach?
    Wiadomo ze dom nr 2 musiałbym troszkę zwężyć.
    Obydwa ukłądy pomieszczeń w domach mi odpowiadają. Chodzi mi tylko o koszty budowy, który będzie tańszy.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Sądzę, że ten pierwszy będzie tańszy. Bo np. dach jest typowy, wykonany na budowie. A ten drugi wiązary kratowe - są znacznie droższe.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o oszczędności, to w projekcie nr 1 jest garaż. To bardzo podnosi koszty budowy bez przeniesienia na wielkość pomieszczeń dla ludzi.
    Ale ukochane autko ma te swoje 20 metrów kwadratowych...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Jeżeli chodzi o oszczędności, to w projekcie nr 1 jest garaż. To bardzo podnosi koszty budowy bez przeniesienia na wielkość pomieszczeń dla ludzi.
    Ale ukochane autko ma te swoje 20 metrów kwadratowych...
    W projekcie nr 2 tez jest garaz.

    A co oznacza ze garaz wykonany na budowie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Sądzę, że ten pierwszy będzie tańszy. Bo np. dach jest typowy, wykonany na budowie. A ten drugi wiązary kratowe - są znacznie droższe.
    Wiązary również można wykonywać na budowie nie ma zakazu.

    Zdecydowanie tańszy w budowie budynek nr2.

  6. #6

    Domyślnie

    Ale wymaga to wykwalifikowanych pracowników, dobrze przygotowanego miejsca pracy, drogich narzędzi np. do wciskania płytek kolczastych, i w zasadzie dźwigu. Chyba, że o coś innego chodzi z tymi wiązarami kratowymi
    Ale zawsze można zmienić konstrukcję dachu w projekcie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Ale wymaga to wykwalifikowanych pracowników, dobrze przygotowanego miejsca pracy, drogich narzędzi np. do wciskania płytek kolczastych, i w zasadzie dźwigu.
    Do wykonania dachu z dźwigarów wystarczy piła i młotek (do gwoździ) lub wkrętarka (do wkrętów). Czy to takie drogie? Dźwig do podania dźwigarów na dach potrzebny jest niezależnie czy dźwigary zrobisz na budowie czy w fabryce. A to że ludzie którzy coś robią powinni to potrafić to chyba oczywista oczywistość.
    Dźwigary drewniane to nie tylko płytki kolczaste które są u nas od kilkunastu lat.

  8. #8

    Domyślnie

    Chciałem tylko przekazać, że tradycyjny dach płatwiowo-kleszczowy zrobi ekipa w każdej wsi, przy użyciu piły i młotka i bez dźwigu. Wątpię aby tak łatwo poszło w prymitywnych warunkach z dźwigarem kratowym.Dużo zależy od ludzi. Ale pewniej , prościej jest zrobić po prostu zwykły dach płatwiowo-kleszczowy bo chyba każdy budowlaniec od dachu bez problemu go zrobi i ma doświadczenie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Moim zdaniem dwójka tańsza. Prostsza bryła, brak stropu, bez opcji poddasza, bez wykusza zwiększającego metry stolarki.
    Ale nie bez ale. Z czego tu zwęzić?
    Pomyśl jeszcze, jak chcesz z konstrukcją - strop i jakaś tam opcja pomieszczeń strychowych czy mieszkalnych (ale takie metry też trzeba liczyć w koszty, minimum stanu surowego zamkniętego z dociepleniami), czy wiązary i podwieszane sufity.
    No i jeszcze jakie opcje ustawienia budynku. Kalenica równolegle czy prostopadle do drogi, może projekt ustawić bokiem, skoro działka trochę wąska?
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pepa
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    128

    Domyślnie

    Ja trochę nie w temacie...bo budowa dopiero przed nami ale ten drugi dom jest ładniejszy...moze tez dlatego ze wita Cie dom a nie ...garaz.Garaż "tak na dzień dobry "wyglada słabo, nieestetycznie.
    Opcja nr jeden to garaz z domem.
    A moim zdaniem powinno by na odwrót.
    Na bociankach 2015 ktos ma podobny w wersji o wiele przyjemniejszej dla oka....(coś z rumiankiem w nazwie).
    A jak szukasz oszczędności to moze zrezygnuj z garażu. ....my na 90% tak robimy(niestety)

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o poddasze to nie chce go, w projekcie nr 1 to byłby domek parterowy z wysuniętym garażem, bez poddasza użytkowego.
    Wolałbym aby dom stał równolegle do wjazdu, niż prostopadle. Warunki zabudowy pozwalają mi na to. Za domem miałby być ogród.
    Strop w obydwu projektach byłby drewniany. Z Waszych wypowiedzi wynika, że ewentualne koszty byłyby większe w projekcie nr 1 przez dach (i czy faktycznie dużo większe np 2x ?) czy jeszcze coś podnosi koszt budowy tego projektu.
    Projekt nr 2 nie za bardzo jest też zwężać bo to i tak nie duży domek.
    W projekcie nr 1 zlikwidowałbym też wykusz w jadalni poszerzając całą ściąnę od kuchni i salonu, powiększyłoby to troszkę kuchnie i salon.

    Chyba, że postawie projekt nr 2 wzdłuż działki i poszerzę go jeszcze o 1 m...
    7m chyba wystarczy, żeby zrobić kąt 90st i wjechać autem do garażu...
    Ostatnio edytowane przez oletomada ; 26-04-2015 o 13:18

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał oletomada Zobacz post
    W projekcie nr 2 tez jest garaz.

    A co oznacza ze garaz wykonany na budowie?

    A rzeczywiście. W obu jest garaż. Czyli dosyć drogi dodatek dla ukochanego samochodzika.
    Wobec tego o co chodzi z tymi "kosztami" niższymi - bogaci o koszty nie pytają

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pepa
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    128

    Domyślnie

    Oletomada-my rozwazamy np ten projekt,projelt z archonu:
    DOM POD MORWĄ,
    Spojrz szerokosc i długość taka sama jak w Twojej opcji nr 2.
    A zamiast garazu,metraz wykorzystany dla domownikow-wieksze sypialnoe +salon 35 m.
    Jak liczysz sie z kosztami ,to moze warto przemyslec temat i olać ten garaz (teraz taka jestem mądra ale nie tak dawno mowilam ze garaz muszę miec na 100 %,tylko zaczelam sluchac innych i rozważać "za i przecie".
    Albo np ,wybuduj ten dom,dokladnie ten projekt bez garazu i kotlowni ,i tak masz tam obok jeszcze pom.gosp.i zobacz ile metrow i przez to ile kasy zostanie Wam w kieszeni.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Sprawa 1 - garaż
    Zwróćcie uwagę na rozmiary tego garażu. Da się łatwo wjechać dużym samochodem (za 5-10 lat możecie taki mieć)? Nie jest za wąski, za krótki? Da się drzwi otworzyć swobodnie? Będą szafki przy ścianach? Będzie się łatwo przechodzić?

    Miałem (nie)przyjemność wjeżdżać do takich garaży klitek z projektów. Koszmar. Trzeba uważać na lusterka, nie zachaczyć, nie zarysować.... i tak codziennie? BBBrrrrr.... Taki typowy garaż z gotowego projektu biura poszerzyłbym o 1m + szersza brama wjazdowa.

    20m2 * 1500 zł (załóżmy taką cenę m2 budowy metra garażu - dla domu 2500zł/m2) = 30 000 zł. Warto? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie i wybiera to co chce - warto to przemyśleć i świadomie podjąć decyzję. W wielu przypadkach taki garaż służy za składzik/warsztat, a samochód i tak parkowany jest w większość dni przed garażem (rozejrzyjcie się po swojej okolicy).

    Piękne wiaty dwustanowiskowe na alledrogo są po 15 000 zł, a samemu można taniej załatwić.

    Nie odradzam - polecam przemyśleć temat i racjonalnie podejść do sprawy żeby potem nie żałować że za mały albo, że w ogóle jest. Projektanci chętnie wpychają garaże do projektów, ale czy dopasowane do potrzeb inwestora? Śmiem wątpić.

    Sprawa 2 - koszty budowy
    Zmagam się teraz z etapem wyceny robocizny za SSO prostego domu stodoły z dwuspadowym dachem. Rozrzut cenowy jest bardzo duży od 30 000 zł do 60 000 zł za SSO. Mam wrażenie, że dla wielu ekip prostota bryły budynku i uproszczenia nie mają większego znaczenia. Ale to moje odczucie. Myślę, że na podobny scenariusz możesz się przygotować przy szukaniu ekipy.
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 26-04-2015 o 20:20

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał oletomada Zobacz post
    Witam,
    mam dylemat między dwoma projektami.

    1. http://projekty.muratordom.pl/projek...a,2678,0,0.htm
    2. http://www.mgprojekt.com.pl/bursztyn

    Pozdrawiam
    Pierwszy
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16

    Domyślnie

    Jak widzę to zdania są podzielone nt. kosztów budowy tych projektów. Może nie różnią się aż tak mocno kosztami od siebie.
    A z garażu chyba nie zrezygnuje...Będę miał piec na paliwo stałe i kotłownie chce z wejściem bezpośrednio z zewnątrz.
    Dach w projekcie nr 2 Bursztyn jest dużo droższy do wykonania niż w projekcie nr 1?

  17. #17

    Domyślnie

    Co do konstrukcji dachu to nie demonizowałabym tak wiązarów prefabrykowanych, pamiętajmy że do zwykłej więźby należy doliczyć jeszcze koszt lanego stropu, oczywiście podwieszany sufit też kosztuje, ale na pewno mniej niż teriva. Poza tym dobry cieśla jak ma projekt to i wiązary zbije na działce. Mnie bardziej podoba się bursztyn, albo inaczej po prostu projekt nr 1 nie podoba mi się wcale ten garaż to mi się z budą dla psa kojarzy...a może po prostu ten render jakoś tak kiepsko go uchwycił. Ale nie pytasz o to co sie komu podoba tylko o koszty, wg mnie podobne, prosta bryła to termin z muratora ktory przyświecał mi jak jakiemuś maniakowi, kiedy rysowaliśmy z mężem projekt. Powtarzałam mu to jak mantrę, termin przeterminowany każdy wykonawca SSO liczył powierzchnię domu i tyle, taniej jest jak buduje się samemu, bo szybciej a czas to pieniądz więc taniej. Także jeden wykusz czy podcień nie obniży kosztów budowy domu.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pollo_loco

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    68

    Domyślnie

    W pierwszym projekcie jest materiał bloczek betonowy 25 + docieplenie. Super połączenie. Akustyka pudełka od zapałek... ^^ Ja nie rozumiem po co się wrzuca do projektu ten materiał z zamysłem stosowania go na ścianę dwuwarstwową. Przy dwuwarstwówce materiał nośny musi mieć dobrą nośność i izolacyjność akustyczną! Izolacja termiczna i tak załatwi problem ciepła, więc nie ma sensu moim zdaniem murowanie się w takiej sytuacji z dość "ciepłego", ale za to marnego od strony nośności i fatalnego akustycznie betonu komórkowego. Proponowałbym zamienić w projekcie materiał na ceramikę poryzowaną - ściana będzie miała identyczną grubość (jest Porotherm 25 cm), ale zyskacie kilka (-naście?) Mpa nośności i ładnych 7-8 db na izolacyjności akustycznej. Projekt nr 1 jest w ogóle całkiem fajny i z pewnością tańszy niż projekt 2!

  19. #19

    Domyślnie

    to czemu cermika ? silikat ma jeszcze lepsze wlasciwosci akustyczne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony