dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24
  1. #21

    Domyślnie

    Na kratki.pl są kominki o mocy nominalnej 8-9 kW i mocy wody 7 kW, to za dużo do tego typu domu?
    W sezonie po napaleniu w kominku mam pogrzaną wodę do c.o. i c.w.u.
    Rozważając opcję z solarami (poza sezonem) całe lato mam podgrzaną c.w.u. bez konieczności palenia w kominku. Nie rozumiem więc dlaczego więc jest to nieekonomiczne?

    Mogę zamontować kominek z DGP, ale wtedy chyba musiał bym dodatkowo grzać wodę do c.w.u i do ogrzewania centralnego/podłogi? Poza tym przy takim rozwiązaniu muszę mieć kotłownię z drugim piecem (pomijam już tutaj kwestę tego na jakie paliwo).
    pod hałdą

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp5_10sd Zobacz post
    Rozważając opcję z solarami (poza sezonem) całe lato mam podgrzaną c.w.u. bez konieczności palenia w kominku. Nie rozumiem więc dlaczego więc jest to nieekonomiczne?
    Raz na 5 lat wymienisz glikol i po oszczędnościach, do tego niezbyt sterowalna instalacja. lepiej isć w fotowoltaike, troche drozej ale bez nakładów później i bez problemu można odłączyć

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    Raz na 5 lat wymienisz glikol i po oszczędnościach, do tego niezbyt sterowalna instalacja. lepiej isć w fotowoltaike, troche drozej ale bez nakładów później i bez problemu można odłączyć
    Ta opcja też mi odpowiada, panele PV (może nawet z dopłatą z prosumenta) i mogę grzać prądem
    pod hałdą

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inwestorbb

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    BB
    Posty
    185

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp5_10sd Zobacz post
    Mam zaplanowany system kominka z płaszczem + w przyszłości solary. Gazu nie ma (nawet w planach), a węgiel brudniejszy niż drewno. Pompa ciepła za droga. Poza tym na czymś trzeba oszczędzić, żeby później móc wydawać
    W zimie gdy np. nie będzie mnie tydzień w domu to dobrze by było zostawić coś włączonego co będzie podgrzewać wodę. Jako nienadzorowane źródło ciepła może kospel 4kw albo grzałkę 2-3kw wkręcaną w zbiornik-wymiennik.
    Na dole zrobił bym podłogówkę (+ mały grzejnik w sieni i może w garażu) a na górze w pokojach grzejniki.
    Witaj

    Kominek z płaszczem wodnym zajmie Ci dużo miejsca, które w przypadku tego projektu jest deficytowe. Pamiętaj, że kubik drewna to ok 190 zł/m3. O solarach nie wypowiadam się przez szacunek do osób je zachwalających. Na Twoim miejscu rozważyłbym P.C. typu split mocy ok 13 - 17kW, koszt całości z buforem ok. 25 tys. - likwidację kominów + kaloryfery (najtaniej).
    To co wydasz więcej na źródło ogrzewania możesz przyoszczędzić na warstwach ocieplenia. Przelicz to globalnie, a nie jednostkowy zakup jednostki grzewczej bo ceny warstw izolacji + robocizna mogą Cie niemiło zaskoczyć.

    ps. 1 Jeśli uważasz, że nadal drogo to pomyśl ile będzie kosztował gustowny garaż w bryle budynku. Zauważysz z czego warto zrezygnować i jeszcze Ci zostanie

    ps. 2 Fotowoltanika ok. ale przy śnieżnych zimach (kiedy jest najbardziej potrzebna) lekko problematyczna przynajmniej w mojej części kraju. Koszty min. ok. 35 k PLN.
    Ostatnio edytowane przez inwestorbb ; 03-07-2015 o 07:53

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony