dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka z pompą ciepła raz jeszcze

    Jak w temacie, ale kilka pytań dosyć poważnych mam.

    Dom 195 m2, 20 cm grafit ściany, 15 cm cs 80 podłoga, 20 cm Eps 40 strop zelbetowy, poddasze nieużytkowe, rekuperator, dobre okna - tak to wygląda u mnie. W planach pompa gruntowa 10 kw inwerterowa i kilka pytań:

    1. Instalator zamontował dwie szafki przygotowane pod rozdzielacze na rurach PP stabi glass 32x 4,4, które są podciągnięte do kotłowni. Każda rura zasilająca i powrotna ma długość około 3m. W kotłowni pewnie zostaną spięte jakąś rurą o jeszcze większej średnicy i doprowadzone do pompy. Rozdzielacze będą 12 sekcyjne lub delikatnie mniejsze. Pętle w okolicach 80m. Czy średnica rury 32 x 4,4 jest ok?

    2. W załączeniu dwa rysunki , w których wstępnie narysowałem jak ja bym widział wyprowadzenie rurek OP z rozdzielaczy. Na parterze drzwi do pomieszczenia, gdzie jest rozdzielacz są wąskie, więc tym bardziej zależy mi na zrobieniu tego dobrze. Czy możliwe jest zasilanie i powrót pętli OP przez ściany ? Mała dziurka, później zapianowana bądż zarzucona zaprawą (wtedy na rurki otulina). Można ?

    3. Pex Al Pex, PE-RT Al PERT, Pert Blue Floor, Alupex... Które tak na prawde najlepiej nadają sie do ogrzewania podłogowego?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro pytanie.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	316042   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter pytanie.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	316043  
    Ostatnio edytowane przez Ifarrg ; 06-05-2015 o 13:12
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  2. #2

    Domyślnie

    Hmm, nikt tak nie ma?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  3. #3

    Domyślnie

    1. średnica 32x4,4 powinna wystarczyć bez problemu.
    2. Rury mogą przechodzić przez przegrody budowlane, najlepiej je zabezpieczyć, oczywiście nie powinny przechodzić przez przewody kominowe jak to zaznaczyłeś na rysunku
    3. warto zainwestować w rurę dobrej jakości (markowej) - w końcu wykonujesz to raz na całe życie. Osobiście z oferty KAN oferuje zawsze rury PE-RT Blue Floor - jest to typowa rura przeznaczona dla instalacji ogrzewania podłogowego, dobrze się układa - jest elastyczna, wykonana z materiałów najwyższej jakości, produkt w 100% polski.

    Pozdro.
    http://pl.kan-therm.com/

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Rury mogą przechodzić przez przegrody budowlane, najlepiej je zabezpieczyć, oczywiście nie powinny przechodzić przez przewody kominowe jak to zaznaczyłeś na rysunku
    No to dobrze, bo bez tego była by sieka w drzwiach. A rurki tylko na rysunku przechodza przez komin. W rzeczywistości tam nic nie ma ;P

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    warto zainwestować w rurę dobrej jakości (markowej) - w końcu wykonujesz to raz na całe życie. Osobiście z oferty KAN oferuje zawsze rury PE-RT Blue Floor - jest to typowa rura przeznaczona dla instalacji ogrzewania podłogowego, dobrze się układa - jest elastyczna, wykonana z materiałów najwyższej jakości, produkt w 100% polski.
    No i ja o nich myślałem i na razie tak się składa, że KAN ma być u mnie Tylko też nastawiałem się na BF fi 18. A że potrzebne będą pętle 10 cm rozstawu, to projektant nie dal BF a 16 cm rury PE-RT (LPE-DOWLEX). No i teraz pytanie do Ciebie - czym te rury się różnią i jaki jest minimalny rozstaw rury BF 18?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Św.Mikołaj
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    515

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    1. średnica 32x4,4 powinna wystarczyć bez problemu.
    2. Rury mogą przechodzić przez przegrody budowlane, najlepiej je zabezpieczyć, oczywiście nie powinny przechodzić przez przewody kominowe jak to zaznaczyłeś na rysunku
    3. warto zainwestować w rurę dobrej jakości (markowej) - w końcu wykonujesz to raz na całe życie. Osobiście z oferty KAN oferuje zawsze rury PE-RT Blue Floor - jest to typowa rura przeznaczona dla instalacji ogrzewania podłogowego, dobrze się układa - jest elastyczna, wykonana z materiałów najwyższej jakości, produkt w 100% polski.

    Pozdro.
    Jaka jest zywotnsc proponowanych przez ciebie rurek i ile gwarancji daje producent?????
    Jestem człowiekiem więc piszę bez ogródek co o tym wszystkim sądze
    MK
    Podgląd pracy mojego kociolka na żywo https://device.esterownik.pl/device/3800/

  6. #6

    Domyślnie

    Generalnie średnica jak i rozstaw zależny jest od niezbędnej mocy jaką mamy uzyskać z instalacji OP.

    Rura PE-RT (LPE-Dowlex) wykonana jest z polietylenu PE-RT typu II który stosowany jest głównie na instalacje grzejnikowe (wyższe temp. zasilania) - z tego też tytułu jest to rura stosunkowo sztywniejsza niż rury Blue Floor.

    Rura PE-RT Blue Floor wykonana jest polietylenu PE-RT typu I który i przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla instalacji niskotemperaturowych (max. 70st. i 6 bar): podłogowe, ścienne itp. - dzięki temu materiałowi jest to rura bardziej elastyczna i tym samym łatwiejsza dla układania pętli grzewczych.

    W obu przypadkach, czyli rury Blue Floor jak i zwykłe PE-RT (LPE-DOWLEX) posiadają max. promień gięcia = 5 średnic zew. - rura o średnicy 18x2 może być wygięta w łuk o promieniu 9 cm (czyli mamy min. rozstaw 18 cm). Natomiast zwróć uwagę że w przypadku układania pętli w tzw. ślimaka nie jest to problemem, rury układane są trochę innym sposobem.

    Generalnie w przypadku zastosowania rur BF możesz uzyskać rozstaw 10 cm, pytanie tylko czy jest to zasadne, co już trochę wątpię.

    Zaznaczam też że rury Blue Floor występują w dwóch średnicach 16x2 i 18x2.

    Popatrz tu (strona 5): http://pl.kan-therm.com/kan/upload/p...liczeniowe.pdf

    Wydajności Ogrzewania Podłogowego - wylewka 4,5 cm ponad rurą - Średnica 18×2,0; tzasilania = 35ºC, tep. w pom. = 20st. C
    przy wykładzinie ceramicznej i rozstawie rury 10 cm masz ok. 91 W/m2 mocy grzewczej
    przy panelach i tych samych warunkach jak wyżej masz ok. 54 w/m2

    Wszystkie rury marki KAN-therm objęte są standardowo 10-letnią gwarancją materiałową.
    http://pl.kan-therm.com/

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze jedno krótkie pytanie.

    Układając samemu ogrzewanie podłogowe pierwszy raz lepiej wybrać rury Blue Pert 16x2 czy pert-al-pert 16x2?

    Róznice w cenie mam pomijalną, chodzi tylko o układnaie , trwałość i ogólnie chciałbym to, co pewniejsze.
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony