dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 115 z 115
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Boicie się tej matematyki jak diabeł święconej wody
    Pompa do cwu 7tys.zł bojler 1tys zł czyli różnica 6tys.zl dalej zużycie na cwu na 4 osoby to ok. 4000kWh, przez pół roku kocioł czyli do zaspokojenia zostaje 2000kWh, grzejac bojlerem zapłacimy za nie 600zl A grzejac pompa 200zl, różnica to 400zl A różnica w inwestycji 6000zl.Dodam, ze ekosyf wyjdzie za te 2000kWh 350-500zl.
    Dla mnie proste
    A dla mnie nie. Arturo nie wmawiaj ze pompa do cwu za 7000 zł jest opłacalna, nie pisz ze całoroczny COP=3 dla takiej pompy, bo to nieprawda. Pompa w takim koszcie
    nie ma sie szansy zwrócic. Nie powtarzaj sloganów TB. Teraz moze troche liczb.
    Przyjmijmy taryfę G12w Tauron I tar ok 69 gr II tar 26,5 gr
    Zapotrzebowanie na ciepło cwu=4000 kWh
    Grzejąc bojlerem w II taryfie koszrt roczny = 1060 zł
    Grzejąc pompą: założmy COP ok 2,7 na wiekszy nie ma szans, oraz 70% II tar oraz 30 % I tar. (proporcje uzaleznione od wielkosci zasobnika i mocy pompy)
    0,69*4000*0,3/2,7+,265*4000*,7/2,7=306,66+274,81=881,47 zł
    Róznica ok 178 zł
    Teraz koszty
    Pompa z montażem ok 7000 zł
    Bojler 300l ok 2500 zł
    Róznica 4500 zł
    Róznica kosztów rocznych - 200 zł (uwzględniając koszty kredytu na zakup pompy jeszcze mniejsza)
    czas zwrotu ok 15 lat, czas zywotnosci pompy i bojlera ok 10 lat.
    Wniosek jest jeden, pompy do cwu nie są opłacalne, ale kto bogatemu zabroni.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 15-05-2015 o 08:32

  2. #102
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Przecież pisze wyraźnie i pokazuje i liczę ze pompą ciepła do cwu nie jest w żaden sposób zasadna ekonomicznie

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Przecież pisze wyraźnie i pokazuje i liczę ze pompą ciepła do cwu nie jest w żaden sposób zasadna ekonomicznie
    Tak i tu sie zgadzamy, ale niektóre twoje załozenia do obliczen są zbyt optymistyczne i zniekształacaja wnioski koncowe.

  4. #104
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    asolt, ale Twoje wyliczenia też nie są w pełni "prawdziwe", bo skoro jest założenie PC tylko do CWU na lato + np. ekosyf do CO/CWU na zimę to niezależnie od tego czy dojdzie PC CWU czy nie, to bojler będzie zakupiony. Nie należy zatem jego ceny uwzględniać w wyliczeniach, i wtedy samą PC do CWU można kupić za 3,6 tys. zł BRUTTO (z VAT 22%). Piszę o PC CWU polskiej produkcji na markowych podzespołach. Siłą rzeczy znacznie skoczy COP takiej pompy (przy założeniu grzania w lato), jak i zmieni się mocno czas zwrotu zakupu PC do CWU.

    Oczywiście także się zgadzam, że inwestycja w PC tylko do CWU w przypadku planowanej dopiero instalacji CO/CWU, to strzał w kolano.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 15-05-2015 o 15:39
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #105

    Domyślnie

    [QUOTE BRUTTO (z VAT 22%) .[/QUOTE]

    ?

  6. #106

    Domyślnie

    Cytat Napisał born2july Zobacz post
    Pomijając waszą dyskusje, narazie zdecydowałem się po wizycie innego instalatora na podłogówke w całym domu, nie jestem zdecydowany jeszcze czy bede miał pompe ciepła do grzania wody, co do pieca to jeszcze nie wiem jakiej mocy, jaka firma itp, takze napisze tutaj wszystko jak instalator wejdzie do mojego domu pozdrawiam
    czekamy na relacje co twój magik wymyśli

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    asolt, ale Twoje wyliczenia też nie są w pełni "prawdziwe", bo skoro jest założenie PC tylko do CWU na lato + np. ekosyf do CO/CWU na zimę to niezależnie od tego czy dojdzie PC CWU czy nie, to bojler będzie zakupiony. Nie należy zatem jego ceny uwzględniać w wyliczeniach, i wtedy samą PC do CWU można kupić za 3,6 tys. zł BRUTTO (z VAT 22%). Piszę o PC CWU polskiej produkcji na markowych podzespołach. Siłą rzeczy znacznie skoczy COP takiej pompy (przy założeniu grzania w lato), jak i zmieni się mocno czas zwrotu zakupu PC do CWU.

    Oczywiście także się zgadzam, że inwestycja w PC tylko do CWU w przypadku planowanej dopiero instalacji CO/CWU, to strzał w kolano.
    Prawdziwe, mogę sie jedynie mylic ale niewiele jezeli chodzi o srednioroczny COP i proporcje wykorzystania II i I taryfy. W moich obliczeniach które niezbyt dokładnie czytałes porównywałem bojler/zasobnik elektryczny z pompą do cwu. Albo jedno albo drugie, nigdzie nie napisałem ze mają byc jednoczesnie. Chciałem i wykazałem ze zakup pompy do cwu w porównaniu z grzaniem w II taryfie jest nieopłacalny. Niezaleznie od zródła grzewczego do ogrzewania (za wyjatkiem pompy do cwu i co, bo wtedy porównanie jest bezprzedmiotowe). W przypadku kotła na paliwo stałe jest problem z cwu w lecie, albo ogrzwamy cwu kotłem albo pompą, co w takim przypadku jest kompletnym nieporozumieniem. Tak czy siak zakup pompy do cwu niezaleznie od rodzaju zródła ciepła jest zawsze nieopłacalny. Jest nieopłacalny nawet gdy taka pompa kosztuje 3600 z VAT, gdyz temp minimalna jest stosunkowo wysoka i czas jej wykorzystania jest stosunkowo krótki. Oczywiscie nikt nie nie zabrania montazu takich pomp, kazdy podejmuje indywidualnie taką decyzje, jezeli mu zbywa pieniedzy to kupi pompę. Gwoli scsłosci podałem ceny energii z Tauronu, w innych regionach kraju cena jest inna (wyzsza) i obliczenia sie nieco zmienią, zmienią sie takze z powodu sterfy klimatycznej. Trzeba przeliczyc dla konkretnej lokalizacji, ilosci domowników, dokładnego kosztu montazu i wtedy mozna podjąc decyzję.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 15-05-2015 o 16:36

  8. #108
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    asolt, ale Twoje wyliczenia też nie są w pełni "prawdziwe", bo skoro jest założenie PC tylko do CWU na lato + np. ekosyf do CO/CWU na zimę to niezależnie od tego czy dojdzie PC CWU czy nie, to bojler będzie zakupiony. Nie należy zatem jego ceny uwzględniać w wyliczeniach, i wtedy samą PC do CWU można kupić za 3,6 tys. zł BRUTTO (z VAT 22%). Piszę o PC CWU polskiej produkcji na markowych podzespołach. Siłą rzeczy znacznie skoczy COP takiej pompy (przy założeniu grzania w lato), jak i zmieni się mocno czas zwrotu zakupu PC do CWU.

    Oczywiście także się zgadzam, że inwestycja w PC tylko do CWU w przypadku planowanej dopiero instalacji CO/CWU, to strzał w kolano.

    Taka PPC do CWU ma latem COP 2,5-2,7 - wiem bo mam i zmierzyłem, więc raczej nic nie "skoczy".
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #109
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W moich obliczeniach które niezbyt dokładnie czytałes
    Masz rację, niedokładnie przeczytałem, zwracam zatem honor. Jedyne do czego mogę się jeszcze "przyczepić", to do ew. kosztu zakupu PC, jej trwałości i ew. COPu (nie średniorocznego, lecz sezonowego i dla poprawnie wykonanej instalacji) co korzystnie wpłynie na stosunek wykorzystania w 1/2T. Ew. jeszcze do stosunku 1/2T, bo są teraz w ofercie taryfy weekendowe (kiedy to zużycie CWU wzrasta), a wtedy PC może chodzić cały czas w 2T. Co nie zmienia nadal faktu, że do samego CWU jest to inwestycja mocno wątpliwa.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #110
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Masz rację, niedokładnie przeczytałem, zwracam zatem honor. Jedyne do czego mogę się jeszcze "przyczepić", to do ew. kosztu zakupu PC, jej trwałości i ew. COPu (nie średniorocznego, lecz sezonowego i dla poprawnie wykonanej instalacji) co korzystnie wpłynie na stosunek wykorzystania w 1/2T. Ew. jeszcze do stosunku 1/2T, bo są teraz w ofercie taryfy weekendowe (kiedy to zużycie CWU wzrasta), a wtedy PC może chodzić cały czas w 2T. Co nie zmienia nadal faktu, że do samego CWU jest to inwestycja mocno wątpliwa.
    Kwestia kosztow zakup, montazu trwałosci jest dyskusyjna, nikt nie udowodni ze pompa za 3000-4000 ma trwałosc, oraz COP porównywalne z pompami całocznymi renomowanych producentów. Na innym wątku podano przykład uszkodzenia bez mozliwosci naprawy pomp hewalexa które uległy uszkodzeniu zaraz po okresie gwarancyjnym, co prawda nie o one mi chodziło ale przykład ten pokazuje ze do trwałosci tych pomp trzeba podchodzic z rezerwą.

  11. #111

    Domyślnie

    Hej Mój projekt domu to dom w morelach 2 z powiększonym garażem zbliżony powierzchniowo do Dom w morelach 2 g2. Tj powierzchnia zabudowy 150m2. powierzchnia podłóg 240m2 powierzchnia użytkowa 165 m2 plus garaz 35m2 i kotłownia 10 m2. Kubatura 940m3. Chciałby się dowiedzieć jaką moc pieca należy dobrać. Okna 3 szybowe, ocieplenie gazobetonu styropianem 15 cm, posadzki ocieplone 15 cm styropianem, planuje wszędzie podłogówkę (dodatkowo grzejnik łazienki oraz pralniosuszarnia i garaż tylko grzejnik) CWU, piec HT Daspell z podajnikiem na pelet. Proszę o podpowiedź czy zdecydować się na 15 kw czy tak jak mi podpowiadają 20 KW

    http://archon.pl/projekty-domow/proj...ma461fb4f95e48

  12. #112
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    JOLAelblag

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    JA TEŻ MAM PROBLEM
    Proszę o pomoc. Domek 120 m, nie ocieplony. Od 14.01.16 posiadam piec na ekogroszek Altech RUBID 18. Na pierwszej dostawie groszku (grubszy, matowy)-po wszekich próbach i błędach przy ustawianiu paramertów, doszło do spalania 38,7 kg na dobę czyli 50 kg wystarczyło na 31 godzin opalania ( parametry : u0- 54°, u1 – 10 sek, u2 – 40 sek czyli stosunek ¼, histereza- 2, nadmuch- 2 bieg, przesłona wiatraka-połowa zamknięta, tem. W 5-ciu pomieszczeniach:17 stopni, temp.na zewnątrz : -10, -7)
    Problem zaczął się przy II dostawie groszku; drobniejszy i błyszczący (19.01.16).Piec nie spalał dokładnie paliwa i ponad 1/4 przesypywał do popielnika (odzyskiwałam jak kopciuszek )

    Po dobie zmieniłam parametry: u1 – 5 sek, u2- 20 sek, nadmuch – 4 bieg, reszta bez zmian. 50 kg groszku wystarczy tylko na 27 godzin. Wprawdzie po 15 godzinach obserwacji w komorze popielnikowej ( do dzisiaj do godz.9.00 ) była niewielka ilosc nie spalonego groszku ( 1 kg) ale 3 kilogramy popiołu i drobnej szlaki Moje obecne parametry przy piecu “chodzącym” na okrągło:

    histereza - 2
    U0 -Temperatura nadana – 54
    U1 – czas pracy podajnuka -0,10 sek
    U2 – czas pauzy podajnika – 0,40 sek
    Nadmuch- 4 bieg
    przesłona wiatraka- połowa zamknięta
    dzisiaj temp. Na zawnątrz: -8

    Moje pytania:
    1/ czy poprawić coś w paramertach?
    2/ jaką rolę pełni i na co wpływa przesłona wiatraka?
    3/ popielnik- czy to normalne, jak wskazałam wyżej?
    4/ na palniku retorowym- grubsze bryły szlaki ( moja piąstka

    Bardzo proszę Was, specjaliści, o podpowiedź co mogę jeszcze uczynić, a za Waszą poradą - się przyczynić aby piec chodził jak ta lala...i spalał mnieJ groszku.
    Pozdrawiam.

  13. #113
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał JOLAelblag Zobacz post
    Bardzo proszę Was, specjaliści, o podpowiedź co mogę jeszcze uczynić, a za Waszą poradą - się przyczynić aby piec chodził jak ta lala...i spalał mnieJ groszku.
    Pozdrawiam.
    Odpisałem we właściwym wątku, żeby nie spamować tutaj - podaję do niego link

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...groszek/page40
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  14. #114
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A korzystał ktoś może z konfiguratora Viessmann ? Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.

    SPAM
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 02-02-2016 o 18:29 Powód: SPAM
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #115
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    No w mordę że jeża. To już jest przeginka i podpada pod zwyczajny SPAM. W każdym wątku to samo p...nie o konfiguratorze. To jest forum dyskusyjne a nie tablica ogłoszeniowa!
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony