dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła - zabezpieczenia prądowe

    Jak w pytaniu - jakie powinny być zabezpieczenia prądowe przy pompie trójfazowej np 10 kW? Zabezpieczenie nadprądowe, różnicowo-prądowe, jakieś inne? O jakiej charakterystyce, parametrach? Jakie macie u siebie???
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  2. #2

    Domyślnie

    Kolego, takie rzeczy zawarte są w specyfikacji DTR-ce każdego urządzenia.
    Do czego zmierzasz w tym pytaniu ?

  3. #3

    Domyślnie

    Do czego zmierzam? Do tego, jak ludzie mają zabezpieczone w rozdzielni te urządzenia. Nie wiedziałem, że to jest w DTR...
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  4. #4

    Domyślnie

    Pc nie wymaga jakichś specjalnych zabezpieczeń, ale podsumujmy co powinno być:
    - zabezpieczenie nadprądowe zgodne z podanym w specyfikacji pc
    - dla 3-fazowych warto sprawdzić, czy pc ma czujnik zaniku i kolejności faz, jeśli ma, to fajnie, jeśli nie to warto założyć, żeby sprężarka się nie męczyła jak zaniknie np. 1 faza
    - domowa instalacja powinna mieć antyprzepięciówkę np. B+C która chroni cały dom przed przepięciami, w wym i pc
    - no i rzecz najważniejsza bez której w zasadzie nie da się korzystać z pc: jest to licznik energii elektrycznej z którego będziemy odczytywali zużycie prądu naszej pc i za jego pomocą będziemy się mogli chwalić na forum . Pc bez licznika to nie pc. Można też od razu pomyśleć o monitoringu pompy ciepła on-line na http://pvmonitor.pl i z tego powodu warto od razu zakupić licznik z interfejsem albo impulsowym albo RS-485
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    No właśnie, co z tą przepięciówką? Powinna być, czy nie? Najpierw chciałem zamontować, później sobie odpuściłem. Ale ostatnio burze jakby częściej się zdarzają. Tylko że tanie to nie jest...

  6. #6

    Domyślnie

    Jak Ci od przepięcia padnie sterownik, tv i komp, to straty będą większe...
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    Co do tego to nie mam wątpliwości, chodzi mi raczej o to, czy spotkaliście się (zwłaszcza instalatorzy) z sytuacją że zadziałał ochronnik w rozdzielni, a pompa, ewentualnie inna elektronika przeżyła wyładowanie?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Należy pamiętać, że aby przepalenie poszło po instalacji, piorun musi walnąć w przewody/transformator. To jednak nie jedyne zagrożenie. Jeśli jest na domu instalacja odgromowa i blisko niego położone przewody "transmisyjne" to po uderzeniu pioruna może nastąpić indukowanie napięcia na tych przewodach, a wtedy narażone będą delikatniejsze elementy (sterowniki, poprzez np. porty transmisyjne typu LAN).

    Tak się składa, że przeżyłem uderzenie takiego pioruna niecałe 50m od mojej osoby. Piorun uderzył w brzozę na sąsiedniej działce, następnie przeskoczył na "skrzynkę". Dosłownie 5 sek. wcześniej wyłączyłem komputer i wyciągnąłem wtyczkę z kontaktu. Niestety nie zdążyłem wyłączyć przewodów LAN/tel w wyniku czego router, modem i faks się przepaliły. To dlatego, że po elewacji od strony z której walnął piorun biegły przewody LAN/tel. Spaliła się także pompa głębinowa. Ogólnie w okolicy u sąsiadów poleciało sprzętu za ~30 tys. zł.

    Tak wyglądało drzewo po strzale:







    Tyle zostało ze "skrzynki"

    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 24-05-2015 o 10:12
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #9

    Domyślnie

    I znowu wszystko przez brzozę...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.sto1 Zobacz post
    czy spotkaliście się (zwłaszcza instalatorzy) z sytuacją że zadziałał ochronnik w rozdzielni, a pompa, ewentualnie inna elektronika przeżyła wyładowanie?
    Zazwyczaj nawet nie zauważysz, że ochronnik zadziałał, bo to wielorazowy warystor, który robi zwarcie gdy napięcie na kablach wzrasta powyżej pewnego progu, a jak napięcie spadnie to potem znów jest izolatorem. Jak się spali to znaczy, że udar był bardzo duży i niestety nie wytrzymał, ale to raczej nie zdarza się za często.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    po uderzeniu pioruna może nastąpić indukowanie napięcia na tych przewodach
    Dlatego dla najcenniejszych i wrażliwych urządzeń można zastosować zabezpieczenie typu D, które się montuje jak najbliżej urządzenia, tak samo są ochronniki dla linii telekomunikacyjnych.
    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Tyle zostało ze "skrzynki"
    Chyba ochronnik by nie pomógł...
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    I znowu wszystko przez brzozę...
    To był zwiastun, bo to drzewo poległo w 2006. Swoją drogą ja byłem w szoku. Drzewo zostało okorowane dokładnie od połowy wysokości i w tym też miejscu zostało roztrzaskane. Niezła siła.

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Dlatego dla najcenniejszych i wrażliwych urządzeń można zastosować zabezpieczenie typu D, które się montuje jak najbliżej urządzenia, tak samo są ochronniki dla linii telekomunikacyjnych.
    Fax był podpięty przez zabezpieczenie w UPS -- i też się zjarał. Co ciekawe przestało działać też gniazdko na ścianie od strony walnięcia pioruna. To już była zagadka. Jeszcze większą zagadką było, że gniazdko zaczęło działać same z siebie po dwóch latach. Czary mary.

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Chyba ochronnik by nie pomógł...
    Raczej nie...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 24-05-2015 o 20:44
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #13

    Domyślnie

    u mnie wymagane jest zabezpieczenie prądowe C 25A

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    u mnie wymagane jest zabezpieczenie prądowe C 25A
    No tak, bez softstartu czasami potrzebne C, ale żeby wymagać 25A?

    Masakra, co to za wynalazek że wymaga takiego zabezpieczenia???
    Chyba że masz dom 500m2 a pompa na jednej sprężarce?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    u mnie wymagane jest zabezpieczenie prądowe C 25A
    Czyżby Vikersonn?
    Ta firma podaje wymagane C25 dla sześciu modeli o grzewczej od 7,7kW do 20,6kW (B0/W35).

  16. #16

    Domyślnie

    Witajcie
    Podepnę się do tematu ażeby nie tworzyć nowego.
    Jaki licznik energii elektrycznej Koledzy byście polecili do pompy? Chciał bym aby pokazywał chwilowe zużycie oraz sumaryczne i najlepiej jak by te dane zapisywał i mozna by je z netu przeglądać? Czy coś takiego istnieje?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebapulawy Zobacz post
    Chciał bym aby pokazywał chwilowe zużycie oraz sumaryczne i najlepiej jak by te dane zapisywał i mozna by je z netu przeglądać? Czy coś takiego istnieje?
    Jest kilka opcji:
    1) jakikolwiek - czytać będziesz ręcznie, a zapisywać na kartce
    2) z interfejsem impulsowym + LanKontroler (http://tinycontrol.ats.pl/pl/kontrol...roller,167,363) umożliwi wysyłkę na http://pvmonitor.pl gdzie będziesz mógł dane przeglądać z netu (jest sekcja dla pomp ciepła) , prosta konfiguracja i podłączenie, opis na pvmonitor.pl
    3) z interfejsem impulsowym lub RS485 + raspberry pi - będziesz mógł logować dane u siebie i wysyłać na pvmonitor.pl, ale jak sobie to odpowiednio skonfigurujesz i zrobisz odpowiednie skrypty
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #18

    Domyślnie

    "2) z interfejsem impulsowym + LanKontroler (http://tinycontrol.ats.pl/pl/kontrol...roller,167,363) umożliwi wysyłkę na http://pvmonitor.pl gdzie będziesz mógł dane przeglądać z netu (jest sekcja dla pomp ciepła) , prosta konfiguracja i podłączenie, opis na pvmonitor.pl"
    ta opcja mi się szczególnie podoba. Widziałem rwxw twoje instalacje na pvmonitor. Możesz mi konkretnie napisać co mam kupić do monitorowania tej pompy? Chdzi mi tez o to aby mieć podgląd do temperatur.
    Ostatnio edytowane przez sebapulawy ; 31-05-2015 o 12:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony