dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar quisquis
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Lublin
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie Dom 90m2 pu. - potrzebuję Waszej opinii.

    Witajcie,
    długo zbierałam się, żeby napisać, bo obawiałam się, że odpiszecie mi tylko "czytaj forum". Sporo juz przeczytałam, ale chyba im więcej tym bardziej nie wiem. Problem polega na tym, że nie wszystko mam wybrane (okna, ocieplenia), a budowa zaczyna się za około miesiąc, dwa.

    Trochę na wariata to robimy i chyba nie jesteśmy najlepszymi inwestorami

    Podam Wam to co wiem i proszę podpowiedzcie jakie ogrzewanie lub w co szczególnie zainwestować (ocieplenie, okna itp)
    Robiłam OZC takie dostępne w necie, ale za dużo jak dla mnie niewiadomych, a rozumiem, że nie znając wszystkich parametrów nie zrobię teraz profesjonalnego.

    Projekt LEA Archipelag http://www.archipelag.pl/projekty-domow/lea-wersja-a , prosta bryła, dach dwuspadowy, 4 okna dachowe.

    Powierzchnia użytkowa 90m2

    Powierzchnia zabudowy 71.01 m²
    Pow. netto 111.78 m²
    Kubatura 284.67 m³
    Wymiary budynku 9.2 × 7.7 m
    Wysokość budynku 8.16 m
    Kąt nachylenia dachu 42o
    Powierzchnia dachu 124 m2

    Budowa całość beton komórkowy 500 - 24 plus 15 cm ocieplenia (???? to minimum, plan oszczędnościowy), poddasze ocieplone 30 cm, podłoga 20cm. Nie wiem jakie okna, myślę, że jakaś średnia półka.
    Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Najbliżej jesteśmy ekogroszku, ale i pc woda-powietrze mnie pociąga, chociaż serio to boję się totalnej zależności od prądu. Brak gazu na działce!
    W domu musi pozostać chociaż jeden komin, bo bardzo chcemy mieć kozę w salonie i tego już nie zmieniamy. Możemy za to usunąć drzwi do kotłowni i komin w niej. Bardzo chciałabym porównać koszty instalacji, ale przede wszystkim eksploatacji ogrzewania w moim domu.
    Czy mogę liczyć na pomoc, mimo, że tego typu tematów jest masa?

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał quisquis Zobacz post
    Najbliżej jesteśmy ekogroszku...
    To coś bardzo słabo czytałaś forum jak chcesz pakować ekosyf do takiego domu,gdzie na rynku nie ma kotłów do takich domów i jest to najdroższa opcja do tego domu.

    Po drugie,jeśli ma być wersja oszczędnościowa to zabierz z 5cm styropianu z podłogi i wrzuć te dodatkowe 5cm na ściany i to styropianu z niską lambdą.

    I podstawą do dalszych rozważań na temat systemu grzewczego jest wynik zapotrzebowania domu na ciepło,będziesz wiedziała wtedy ile dom potrzebuje energii do ogrzewania i wtedy zobaczysz i rozważysz czy tą energię zmniejszyć czy pasuje Ci tyle ile wyjdzie.
    Najtańsza opcja to ogrzewanie prądem czy to przez kociołek elektryczny czy to przez bufor ciepła z grzałkami,koszt takiego systemu grzewczego to 3-5tys.zł a rachunek za ogrzewanie za sezon grzewczy jak pomyślisz będzie rzędu 1000-1500zł czyli jakieś 3000-4000kWh+cwu ok.3000kWh
    Pompa ciepła p-w jest też fajną opcją, ale jest droższą opcją od prądu bo max.20tys.zł ale za to zmniejsza Ci zużycie energii czyli rachunki za c.o+cwu 3 razy ,także to ty musisz zdecydować i policzyć co bardziej Ci pasuje.

    Braku prądu nie musisz się obawiać pod kątem zamarznięcia bo po pierwsze masz kozę a po drugie zanim temp.w takim domu spadnie o 5st.C to minie z tydzień

    A że brak gazu na działce to się ciesz z tego,bo to droga opcja
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-05-2015 o 12:35

  3. #3

    Domyślnie

    ogrzewanie prądem będzie ciężko przepchnąć pod względem formalnym, chyba że uwzględni się w projekcie kozę jako źródło ogrzewania a nie mebel . doradziłbym:
    - 20 cm dobrego styropianu na ściany
    - wykonać OZC, które pozwoli określić koszt ogrzewania domu oraz wymaganą moc źródła ciepła (więc także koszt jego zakupu)
    - nie iść w kotłownię na paliwa stałe, szczególnie że i tak chcecie mieć kozę
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar quisquis
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Lublin
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Dzięki, rozumiem, że na tym etapie (za kilka dni odbieram pnb) mogę jeszcze planować każdy rodzaj ogrzewania. Słyszałam, że kominek nie może byc jedynym źródłem, koza tym bardziej, myślę. Ale o prądzie nie słyszałam??? Są z tym problemy?
    Na jakim etapie będę mogła zrobić fachowo OZC? Muszę mieć wybrane okna? Teraz jeszcze mogłabym usunąć komin, niedługo będzie za późno, dlatego tak bardzo potrzebuję pomocy.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał quisquis Zobacz post
    Teraz jeszcze mogłabym usunąć komin, niedługo będzie za późno, dlatego tak bardzo potrzebuję pomocy.
    Z kotłowni komin usuwaj śmiało,nie będzie Ci nigdy potrzebny a samo pomieszczenie na kotłownię zrobisz sobie jako typowo użytkowe bo widzę,że sa fajne możliwości ku temu.
    OZC można zrobić i należy wręcz zrobić przed budową,tylko musisz znać już parametry techniczne izolacji i okien.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał quisquis Zobacz post
    Dzięki, rozumiem, że na tym etapie (za kilka dni odbieram pnb) mogę jeszcze planować każdy rodzaj ogrzewania. Słyszałam, że kominek nie może byc jedynym źródłem, koza tym bardziej, myślę. Ale o prądzie nie słyszałam??? Są z tym problemy?
    Na jakim etapie będę mogła zrobić fachowo OZC? Muszę mieć wybrane okna? Teraz jeszcze mogłabym usunąć komin, niedługo będzie za późno, dlatego tak bardzo potrzebuję pomocy.
    OZC jak najwcześniej, jeśli masz projekt.

    od 2014 r. z prądem są problemy (a będą jeszcze większe, bo przepisy coraz ostrzejsze), bo dom musi się zmieścić w danym zużyciu energii pierwotnej. dla prądu współczynnik nakładu jest wysoki, więc łatwo przekroczyć tę wartość. dlatego wspomniałem o kozie jako źródle (dodatkowym) ogrzewania, co ze strony formalnej mogłoby podratować sytuację, podobnie jak np. klimatyzator z funkcją grzania. dodatkowo ten współczynnik powinien być w projekcie i jest wymagany do otrzymania pozwolenia na budowę. nie wiem jak to teraz jest ze zmianami. kiedyś to nie był kłopot, ale dom musiał tak naprawdę spełniać tylko normy grubości izolacji. teraz trudno mi powiedzieć.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar quisquis
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Lublin
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Projekt mam, już czekam na pnb.
    Znalazłam coś takiego jak szacunkowa charakterystyka energetyczna. Max wartość wskaźnika EP wg wymagań WT2014 - 120
    W przypadku grzania gazem - 119,6, przy pc (tu vitotal 222-G) , CWU kotły niskotemperaturowe o mocy do 50kW - 92
    ????
    Zapotrzebowanie na energię końcową:
    gaz - 130
    pc- 54 (kWh/(m2*rok))
    współczynnik start mocy cieplnej przez przenikanie przez wszystkie przegrody zewnętrzne - 106(W/K)
    współczynnik strat mocy cieplnej przez wentylację - 89 (W/K)
    Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną , ogrzewanie i wentylacja - gaz - 11149, pc- 7258
    -,,- CUW - 5714

    Ale to sa dane do projektu, my pozmienialiśmy okna (trochę mniej, trochę mniejsze) i u nas będzie bk 24 + ocieplenie, a w projekcie ytong 36.

    Poza tym nic nie rozumiem.

    Teraz musimy załatwiać wiele spraw w związku z rozpoczęciem budowy i przyłączami, pracować i żyć. Zaczyna mi brakować czasu na zgłębianie wszystkiego. Obawiam się, że nie wybiore teraz okien i nie ogarnę wszystkich potrzebnych parametrów. Szkoda.

    Jednak wizja jednego dodatkowego i w dodatku czystego pomieszczenia rozpaliła moją wyobraźnię. Jestem skłonna zrezygnować z komina. Czy takie zmiany mogę wpraowadzić w czasie budowy? Drzwi do kotłowni też bym usunęła. Są od strony północnej i chyba lepszy dla domu byłby ich brak.

    Jeśli grzanie prądem to jaki układ byście mi zaproponowali? To co pewne to koza w salonie i podłogówka w całym domu. Co wyjdzie mi najtaniej inwestycyjnie, a co eksploatacyjnie? Czy potrzeba być magikiem elektrykiem, żeby zrobić taką instalację, czy przeciętni elektrycy ogarniają? Jakim kluczem szukać fachowca? Jestem już bardzo wdzięczna za to co do tej pory

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał quisquis Zobacz post
    Jeśli grzanie prądem to jaki układ byście mi zaproponowali? To co pewne to koza w salonie i podłogówka w całym domu. Co wyjdzie mi najtaniej inwestycyjnie, a co eksploatacyjnie? Czy potrzeba być magikiem elektrykiem, żeby zrobić taką instalację, czy przeciętni elektrycy ogarniają? Jakim kluczem szukać fachowca? Jestem już bardzo wdzięczna za to co do tej pory
    Są dwie opcje,kociołek elektryczny np:
    http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5065627415.html
    lub bufor ciepła z grzałkami,też ok.9kW np:
    http://allegro.pl/bufor-zbiornik-akumulacji-ciepla-500l-austria-i5367806006.html
    Obie opcje podpina się bezpośrednio pod wodną podłogówkę i zrobi to pierwszy lepszy hydraulik a wtyczkę chyba każdy umie wpiąć do gniazdka
    Opcja z kotłem jest tańsza ale bufor ma to zaletę,że ładuje się go w taniej taryfie a korzysta kiedy się chcę,chociaż jeśli będzie grubsza wylewka to taki "bufor" mamy w wylewce,obie opcje w eksploatacji będą takie same.

    Cytat Napisał quisquis Zobacz post
    Jednak wizja jednego dodatkowego i w dodatku czystego pomieszczenia rozpaliła moją wyobraźnię. Jestem skłonna zrezygnować z komina. Czy takie zmiany mogę wpraowadzić w czasie budowy? Drzwi do kotłowni też bym usunęła. Są od strony północnej i chyba lepszy dla domu byłby ich brak.
    Ja miałem to robione na etapie adaptacji bo też zrezygnowałem z kotłowni i z komina ale są to zmiany nie istotne i kierownik budowy może w każdej chwili wpisem w dzienniku i na projekcie wykreślić komin.

    Co do drzwi to i wewnętrzne bym usunął i zewnętrznę,powstanie typowa klatka schodowa a ścianę z WC bym przedłużył i powstanie tam pralnio-suszarnia gdzie na ścianie możesz powiesić kociołek lub w rogu postawić bufor
    Ale to już wg własnego uznania.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-05-2015 o 17:52

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar quisquis
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Lublin
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Wielkie dzięki. Zaczyna mi się to układać Jestem za opcją z buforem, nie wiem tylko jakiej pojemności byłby najlepszy. Czy z bufora powinniśmy też czerpać WU? Co w lecie? Bufor to trochę za dużo wody jak dla rodziny 2+2 . Czy to będzie ekonomicznie uzasadnione? Czy lepiej odłączyć całą instalację ogrzewania i pozostać przy bojlerze w lecie?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Mam podobny dom i azryzykowalem gas na propan.Rocznie nie przekroczysz 4-5 tys.Wygoda i komfort w domu.Okna dachowe daja w zimie wiecej zimna wiec mam tylko jedno w najwiekszym pokoju(strona poludniowa).Wszedzie rob ogrzewanie podlogowe.Zrobilem mieszane czyli dol podlogowe a gora grzejniki i wiem terqz ze lepiej wszedzie podlogowka.Piec jednofunkcyjny.Mam kominek bez plaszcza wodnego bez dmuchawy czyli taki najprostszy i w calym roku uzywalem doslowinie 10 razy po 3-4 godziny.Jest porostu za cieplo w calym domu.Nie bylo zimy aby sie nim wiecej bawic.Najwazniejsze zrob dobre ocieplenie a szczegolnie dachu
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CafeDelTom27 Zobacz post
    Mam podobny dom i azryzykowalem gas na propan.Rocznie nie przekroczysz 4-5 tys.Wygoda i komfort w domu.Okna dachowe daja w zimie wiecej zimna wiec mam tylko jedno w najwiekszym pokoju(strona poludniowa).Wszedzie rob ogrzewanie podlogowe.Zrobilem mieszane czyli dol podlogowe a gora grzejniki i wiem terqz ze lepiej wszedzie podlogowka.Piec jednofunkcyjny.Mam kominek bez plaszcza wodnego bez dmuchawy czyli taki najprostszy i w calym roku uzywalem doslowinie 10 razy po 3-4 godziny.Jest porostu za cieplo w calym domu.Nie bylo zimy aby sie nim wiecej bawic.Najwazniejsze zrob dobre ocieplenie a szczegolnie dachu
    rocznie 4-5 tys. zł to bardzo dużo, szczególnie że propan to spora inwestycja. może dzierżawisz zbiornik?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    lub bufor ciepła z grzałkami,też ok.9kW np:
    http://allegro.pl/bufor-zbiornik-akumulacji-ciepla-500l-austria-i5367806006.html
    Obie opcje podpina się bezpośrednio pod wodną podłogówkę i zrobi to pierwszy lepszy hydraulik a wtyczkę chyba każdy umie wpiąć do gniazdka
    Opcja z kotłem jest tańsza ale bufor ma to zaletę,że ładuje się go w taniej taryfie a korzysta kiedy się chcę,chociaż jeśli będzie grubsza wylewka to taki "bufor" mamy w wylewce,obie opcje w eksploatacji będą takie same.
    Bez sensu jest proponować bufor bez węzownicy cwu. Po co 2 zasobniki jezeli moze byc tylko jeden, poza tym grzałka 9 kW moze byc za mała jezeli wykorzystywać tylko drugą taryfę. Nie wpinamy bezposrednio bufora do podłogówki a poprzez zawór mieszający dla ograniczenia temp. zasilania podłogówki

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Bez sensu jest proponować bufor bez węzownicy cwu. Po co 2 zasobniki jezeli moze byc tylko jeden, poza tym grzałka 9 kW moze byc za mała jezeli wykorzystywać tylko drugą taryfę. Nie wpinamy bezposrednio bufora do podłogówki a poprzez zawór mieszający dla ograniczenia temp. zasilania podłogówki
    jaka jest różnica w cenie między mniejszym buforem (odpowiednim tylko do grzania) bez wężownicy a dużym (CWU+CO) z wężownicą?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    temat i mnie ciekawi, więc się dołączę... Nasz dom ma prawie taką samą powierzchnię tj. 94m2 pow. uż. (proj. Z273) i również rozmyślam nad ogrzewaniem.
    Nie chcę na paliwa stałe i zainteresowała mnie opcja prądowo-wodna, ale ludzie mi odradzają, że się puszczę z torbami...

    Przy założeniu, że:
    - będzie podłogówka po całości,
    - będzie II taryfa,
    - będzie płyta fundamentowa, a pod nią ze 10-20cm eps,
    - na ścianach 20 cm styro,
    - ściany z solbetu 24cm,
    - będzie poddasze nie użytkowe (narazie), (pytanie tylko jak ocieplić takie poddasze, aby było to najefektywniejsze? dać wełnę na dach, czy styro na podłogę?)
    - będzie strop teriva ,
    - będą wylewki 10cm (pytanie czy dawać pod wylewkę też styropian? czy on coś w ogóle da?)

    Przy takiej konfiguracji o buforze jakiej pojemności mówimy? i jakiej mocy grzałkach, aby to podgrzewało się w taniej taryfie i nie zabrakło ciepła w dzień?
    taki bufor jak będzie działał dziennie to przecież to tanie chyba nie będzie?

    proszę o wyjaśnienie, sprostowanie i ewentualnie sprowadzenie na ziemię


    wiem, ze muszę wykonać OZC, ale muszę poczekać bo okien nie wybrano i nie ma jeszcze nic namierzonego ...

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał lambert86 Zobacz post
    Nie chcę na paliwa stałe i zainteresowała mnie opcja prądowo-wodna, ale ludzie mi odradzają, że się puszczę z torbami....
    Sądzę,że to ludzie nie mający pojęcia o tym,że to dom zużywa energię a przez prąd ta energia jest mu dostarczana na pokrycie strat ciepła,głownie to ludzie posiadający ekosyf i nie zdający sobie z aktualnej ceny prądu i specyfiki domów
    Cytat Napisał lambert86 Zobacz post
    jakiej mocy grzałkach, aby to podgrzewało się w taniej taryfie i nie zabrakło ciepła w dzień?
    taki bufor jak będzie działał dziennie to przecież to tanie chyba nie będzie?
    proszę o wyjaśnienie, sprostowanie i ewentualnie sprowadzenie na ziemię
    Grzałki sądzę,że 9-12kW,właśnie bufor ma tą zaletę,że jest ładowany w godzinach taniej taryfy a rozładowuje się wtedy kiedy potrzeba w dzień czy w nocy.
    A o pójście z torbami to zaskoczysz znajomych z ekosyfem jak zapłacisz mniej za ogrzewanie od nich
    Budujesz domek z zapotrzebowaniem ok.30-40kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zużyjesz ok.94m2*40=ok.4000kWh a to w II taryfie da kwotę ok.1200zł

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    tak czytam i czytam...
    zastanawiam się jaki sens ma bufor przy ogrzewaniu elektrycznym i podłogówce w całej chałupie...?
    no chyba tylko po to aby zwiększyć koszty inwestycyjne...

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    tak czytam i czytam...
    zastanawiam się jaki sens ma bufor przy ogrzewaniu elektrycznym i podłogówce w całej chałupie...?
    no chyba tylko po to aby zwiększyć koszty inwestycyjne...
    No jestem tego samego zdania ale to dla niektórych jak placebo bo będzie za zimno w dzień

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    wyliczenia zacne, tylko pytanie czy w praktyce będzie tak samo?
    zakładając, ze zapotrzebowanie będzie ok.50kWh/m2/rok - czyli okolo 5000kWh
    dzieląc to przez ilośc miesięcy z grzaniem powiedzmy 8 miesiecy to wychodzi jakies 600Kwh/miesiąc wg mnie bardzo mało, aż cięzko mi uwierzyć... w takie wyniki przy prądze

    przy tym wyjaśnijcie proszę ku ścisłości..
    1. na taki dom wystarczy mi bufor 500L? i co z CWU? bo to kolejna kwestia do ugryzienia przy buforze...? i jak długo takie ogrzewanie musi chodzić dziennie aby takie wyniki utrzymać ...

    2. będą wylewki 10cm (pytanie czy dawać pod wylewkę też styropian? czy on coś w ogóle da?
    3. poddasze nie użytkowe (narazie), - pytanie tylko jak ocieplić takie poddasze, aby było to najefektywniejsze? dać wełnę na dach, czy styro na podłogę?
    Ostatnio edytowane przez lambert86 ; 31-05-2015 o 10:06

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lambert86 Zobacz post
    wyliczenia zacne, tylko pytanie czy w praktyce będzie tak samo?
    na taki dom wystarczy mi bufor 500L? i co z CWU? bo to kolejna kwestia do ugryzienia przy buforze...
    OZC powie Ci prawdę. CWU ja grzeję osobno w bojlerze. CO to niewielki bufor 200 L, w zasadzie kocioł. przy odpowiednio niskim obciążeniu cieplnym domu (i ciężkiej konstrukcji) bufor do CO nie jest koniecznością (a na pewno nie duży bufor).

    pamiętaj też, żeby podłogówkę zrobić dobrze - instalatorzy od ekogroszka mogą zaproponować rozstawy rury z czapy i wysoką temperaturę zasilania, co spowoduje w przyszłości problem z przejściem na niskotemperaturowe źródło ciepła.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    Witaj, OZC zrobię na pewno, bo nie ma co wróżyć z fusów...

    może ty pomożesz w mojej nie wiedzy w 3 moich zadanych punktach..

    a druga sprawa odnośnie samej podogówki, instalatorzy proponują rurki co 10cm (bez wyliczeń) tylko tak po prostu się robi :| ?

    jak taki bufor 200-500L nagrzejemy do... no właśnie do ilu stopni?? to jak długo temperatura w nim będzie odpowiednia? oczywiście przy działającym ogrzewaniu podłogowym? tzn. jak czesto będą chodziły grzałki w takim systemie ?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony