dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Co to znaczy dołowanie?

    oczywiście nie mnie przez "życzliwych" ludzi, ale roślin?

    Jako kompletna nowicjuszka (patrz inny wątek) zaczęlam czytać "Mój ogród".

    Tak by się chciało już coś robić, ale na działce ciągle niestety budowa ...

    I spodobał mi się pomysł posadzenia cebul w skrzynkach donicach; miałabym coś na wiosnę wokół domu.

    Tylko nie rozumiem jak zadołować taką skrzynkę. W artykule piszą zadołuj skrzynkę w ziemi?

    To znaczy zakop? Ale jak glęboko? Przysypać od góry jeszcze ziemią? I czy plastkowa skrzynka, donica może być, czy lepiej ceramika?

    Pewnie pytania głupie, ale chyba takim jak ja powinni dawać te artykuły do przeczytania przed wydaniem, wtedy sprawdziliby czy dla wszystkich są zrozumiałe

    M.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Z tego co wiem o dołowaniu,to wykopuje się dołek taki który zmieści spokojnie całe korzenie /nie dołowała bym skrzynek/i potem zasypaniu tego ziemią.Sadzonki powinny być zdołowane pod kątem żeby było im łatwiej! Dołuje się szczególnie roślinki z odkrytym korzeniem,których nie można od razu wysadzić na stałe miejsce...
    Dołowanie skrzynek to chyba tylko w przypadku,gdy nie ma ich gdzie przezimować i żeby nie przemarzły,zakopiuje je się w ziemi na głebokośc pojemnika!Można to jeszcze dla pewności obsypać korą lub osłonić ziemię czymś podobnym!

  3. #3

    Domyślnie

    ja jestem np zdołowany po rozmowie ze swoim szefem. co prawda niczego mi nie obrywał ale obrzucił i owszem i za co ? za niewinnosc tylko co z tym wspólnego maja rosliny i ogrody????
    A tak powaznie to dokladnie tak jak opisala Agacka. ostatnio nawet widzialem jak to robili w hodowli: przycinali , obrywali liscie i do ziemi na skos obsypujac korzenie.
    zielonym do góry

  4. #4

    Domyślnie

    W tym przypadku chodzi o zakopanie donicy lub specjalnego plastikowego kosza w ziemi, wraz z posadzonymi w nim np. cebbulami. Zakopuje się tak, by brzeg donicy był równo z poziomem ziemi w ogrodzie lub troche płycej (jesli sie nie chce później szukac cebul w całym ogrodzie).
    Cel takiego działania jest podwójny: po pierwsze - taki sposób sadzenia zabezpiecza posadzone cebule przed zapędami kretów i nornic (które nie mogą dostać się w takim przypadku do cebuli metodami podziemnymi, a po drugie - kiedy cebule trzeba wykopać po zakończeniu okresu wegetacji - łatwo zlokalizować donice czy kosz z nimi - w przeciwieństwie do cebul sadzonych "luzem".
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony