dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie PC, kocił pelletowy i solary w jednej instalacji - jak połączyć?

    Witam
    Chciał bym się poradzić jak do obecnej instalacji włączyć PC.
    Obecnie to wygląda tak: ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe i troszkę podłogówki jest zasilane w układzie zamkniętym przez piec pelletowy. Poprzez zawór 3 drogowy (sterowny przez piec) jest rozdzielone na CO i CWU. Dodatkowo do zasobnika 250 l CWU dołączone są solary. Piec sterowany jest przez termostat pokojowy.
    Udało mi się tanio kupić PC Daikina 8 KW (nowa z 2009 roku) i chciał bym jakoś sensownie podłączyć ją do istniejącej instalacji.

    Założenie jest takie iż pompa ma grzać CO i CWU do jakieś temperatury (ekonomicznie uzasadnionej) po jej przekroczeniu ma się wyłączyć i role ogrzewania ma przejąc piec pelletowy. Dodam może iż posiadam taryfę G12 i fotowoltaike 6 KW.
    Jak to wszystko sensownie połączyć i czy jest możliwość do tego automatyki która sterował by całością?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Klasyczny układ z buforem, że pc pracuje cały czas, a dołącza się do niej źródło szczytowe w postaci kotła masz opisany tutaj
    Tam co prawda jest pompa wysokotemperatura i kocioł olejowy, ale zasada jest ta sama.

    Jeśli wykluczasz pracę równoległą obu źródeł ciepła (tylko niezależna praca - albo pompa albo kocioł), to możesz wpiąć pompę tak jak kocioł na pellet, ale problem będzie ze znalezieniem odpowiednich zaworów przełączających i histerez pracy. Nocą jest chłodniej, w ciągu dnia cieplej. Będzie Ci to cykać pompa/kocioł. Odradzam to rozwiązanie.

    Co do cwu - pompę do ładowania cwu ustaw tak samo jako kocioł, czyli też zawór 3d. Tylko z odejściami i zaworami na trójnikach. Wiosną przejdziesz ręcznie na pompę a jesienią na kocioł. Ładujesz tą samą wężownicę zasobnika z kotła i pc. W zasobniku potrzebna będzie grzałka do przegrzewu lub przegrzew zrobisz ręcznie z kotła.

    Solary zostaw tak jak są.
    pzdr.

  3. #3

    Domyślnie

    czyli oba żródła są równolegle wpięte do bufora... ale jak można uprościć instalacje i sterowanie tak aby była bezobsługowa i maksymalnie wykorzystywała PC oraz załączała szczytowe źródło ciepła...
    Powiem szczerze iż się już pogubiłem...

    Ja wyobrażałem sobie ten układ tak spiety lecz sterowany zewnetrznym sterownikiem który sterował by użyciem źródła, lecz faktycznie może to za często się przełączać.


    No ta wszystko fajnie, tylko że ja mam LT... czy ona potrafi sterować tym wszystkim: tzn załaczyć piec pelletowy jak już sama nie da rady, programy czasowe, termostat pokojnowy, przełaczanie grzania CWU?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Przeczytaj uważnie ten wpis.
    Tam nie ma co upraszczać. Kocioł i pompa razem wpięte są w bufor.
    To nie pompa steruje piecem tylko układ czujników temp.
    Chyba ten kocioł ma jakieś styki on/off
    Pompa pracuje cały czas. Do tego masz czujniki/czujnik temp. zewnętrznej i bufora.
    Jeśli:
    1. spadnie temp. zewnętrzna poniżej zadanej
    2. w buforze spadnie temp. poniżej zadanej (pompa nie daje rady bo jest tak duży rozbiór)
    to startuje kocioł i podbija temp. bufora, która idzie na instalację
    A temp. na kotle ustawisz z palca

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli PC Daikin ta którą mam ma możliwość sterowania na podstawie temp zew i temp bufora włączeniem pieca? dobrze dotarło do mnie?
    tak piec ma wyjście on/off

    natomiast co i cwu ogarnie termostat pokojowy, np. taki: http://www.frisko24.pl/MR65_M1_regul...lacja-157.html

    czy użyć 2 zaworu 3 drożnego dla pc, wpiętym równolegle z tym od pieca?
    Ostatnio edytowane przez sebapulawy ; 02-06-2015 o 13:09

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Nie dobrze dotarło.
    Pompa niczym nie steruje. Pracuje cały czas.
    Kocioł musi dostać sygnał startu, np. w oparciu o temp. zewn. i temp. bufora. A jak ten sygnał podasz to już Twoja sprawa.
    Pompę też możesz włączyć/wyłączyć zdalnym sygnałem.
    Jak chcesz by pompa przygotowała cwu, potrzebujesz zawór 3d, czujnik temp. zasobnika, przegrzania oraz stycznik uruchamiający grzałkę w zasobniku o ile będziesz chciał z niej korzystać i ja tam masz.

  7. #7

    Domyślnie

    rozumiem chyba
    1 termostat steruje pc/piec a drugi co/cwu

    A w powyższym przykładzie z PC HT, co załącza kocioł olejowy? aco steruje cwu i co? tylko sama pompa? a piec manualnie?
    Możesz mi napisać dokładnie czego użyłeś w powyższym przykładzie?
    Ostatnio edytowane przez sebapulawy ; 02-06-2015 o 19:29

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    skup się i przeczytaj spokojnie instrukcje i wpisy
    Przygotowaniem cwu z kotła steruje kocioł
    Przygotowaniem cwu z pompy steruje pompa
    steruje tzn przełącza zawór 3d
    zimą cwu z kotła, a latem z pompy. przełączenie zaworów na wężownicę zasobnika ręczne
    dokup termostat z czujnikami temp, który będzie sterował kotłem jako źródłem szczytowym, np. w oparciu o temp. bufora i zewn. (tak jest w przypadku HT)
    grzanie w pc włączasz z palca i chodzi; cwu w pc włączasz z palca i chodzi
    wybierz mądry bufor ze stratyfikacją temp. tak by pompa (a masz LT) mogła podbijać np. z 30-35 do 40, a kocioł z 40 do 50, zwróć uwagę na króćce przyłączeniowe bufora. Wtedy przy szczycie masz coś w rodzaju pracy hybrydowej, równoległej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony