dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na pellet do małej kotłowni w małym domu

    Witam,

    Rozpoczynam budowę domu Z253 (http://z500.pl/projekt/726/Z253,part...ne-ogolne.html). Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie pelletem. Niestety nie znam się na tym, dlatego też proszę o radę jaki kocioł mam wybrać. W kotłowni znajdować się będzie jeszcze sprzęt do solarów więc szału z miejscem nie ma. Sam pellet będę składował najprawdopodobniej poza domem.

    Pozdrawiam
    Kuba

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ekspert NIBE
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-703
    Posty
    12

    Domyślnie

    Proponuje 2 rozwiązania:
    1) w salonie jest kominek. Na rynku dostępni są producenci kominków na pelet wyposażonych w sterownik oraz podajnik i zasobnikiem peletu (są zabudowywane np. płytą g-k by tworzyć estetyczny wygląd) z możliwością również palenia polanami drewna. Ewentualnie można sprawdzić producentów piecyków wolnostojących na pelet.
    2 ) kotłownia o pow 3,8 mkw. Ze względu na planowany zapewni stojący wymiennik ciepłej wody użytkowej do podłączenia solarów - najlepiej 2 wężownicowy z możliwością podpięcia kotła - warto wziąć pod uwagę kocioł który wyposażony jest w zasobnik w 1 bryle urządzenia, przez co ma niewielkie gabaryty. Obecnie na rynku najmniejszy jak się nie mylę kocioł ma moc 10 kW z możliwością modulacji w zakresie 30-100% ( może pracować z mocą 30% tj 3kW jak i max 100% czyli 10kW).
    Wydaje mi się to 2 rozwiązanie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Wymiary takiego kotła ( szer x gł) nie przekraczają 1x1 m. zezwalając na swobodny dostęp do czyszczenia kotła, wyczystki czy też komina, dodatkowo nie musimy codziennie palić w kominku i nosić opał do salonu.

    Przy takiej powierzchni użytkowej domu tj 78 mkw urządzenie powinno mieć moc moc ok 4-5 kW.

    Pozdrawiam,

    Paweł Radkowski
    Menedżer ds. Kotłów Peletowych
    tel. kom. +48 781 710 128
    tel. +48 85 662 84 94
    fax +48 85 662 84 14
    [email protected]

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał zmajzlik Zobacz post
    Witam,

    Rozpoczynam budowę domu Z253 (http://z500.pl/projekt/726/Z253,parterowy-dom-z-dwuspadowym-dachem-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html). Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie pelletem. Niestety nie znam się na tym, dlatego też proszę o radę jaki kocioł mam wybrać. W kotłowni znajdować się będzie jeszcze sprzęt do solarów więc szału z miejscem nie ma. Sam pellet będę składował najprawdopodobniej poza domem.

    Pozdrawiam
    Kuba
    A po jaką cholerę chcesz jakiś kocioł na paliwa stałe do tak małego domu? Nie szkoda ci miejsca w kotłowni? Policz najpierw ile kWh zużyje tak mały dom w ciągu sezonu grzewczego, to może da ci to do myślenia!

    Powiem tak. NIE IDŹ TĄ DROGĄ!

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ekspert NIBE
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-703
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam ponownie
    Osobiście również polecałabym coś innego nić kocioł stałopalny, a mianowicie pompę ciepła. Jeżeli zależy Państwu na niskich kosztach inwestycji, to oczywiście pompę powietrzną.
    Pompę ciepła powietrze/woda NIBE F2040-8kW ze sterownikiem SMO 20, można kupić już za 16 000zł netto.
    Zapraszam do wypełnienia formularza doboru pomp ciepła na naszej stronie internetowej to przygotujemy ofertę i polecimy autoryzowanego instalatora:
    http://www.biawar.com.pl/produkty-po...dobor-urzadzen
    Pozdrawiam
    Dział OZE, NIBE-BIAWAR

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Nie pompę ciepła, a prąd w II taryfie!

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ekspert NIBE
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-703
    Posty
    12

    Domyślnie

    Pompę ciepła+prąd w II taryfie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekspert NIBE Zobacz post
    Pompę ciepła+prąd w II taryfie.
    Przy tak małym metrażu nie ma to ekonomicznego sensu.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Solary zwrócą ci się po 20-30 latach więc też przemyśl tę inwestycję.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #9

    Domyślnie

    20-30 latach? dość odważna kalkulacja w mojej opinii. strzelałbym raczej w połowę tego. chociaż i tak szybciej zwraca się pompa ciepła

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    U mnie grzanie ciepłej wody użytkowej (poza sezonem grzewczym) kosztuje około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok (kocioł na pellety, lub prąd w II taryfie).
    Ile lat musi minąć żeby mi się zwróciła instalacja za 12 tys? - ponad 20 lat!
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 16-10-2015 o 19:24
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  11. #11

    Domyślnie

    tylko, że koszt tego samego przy pompie ciepła będzie około połowę niższy, więc przy takim samym koszcie instalacji, jest to 10 lat...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony