dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krycho007

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    9

    Domyślnie Wydzielenie działki budowlanej

    Witam serdecznie,
    chciałbym prosić o poradę, nie wiem jak swój problem mogę ugryźć, gdzie ewentualnie zgłosić się o opinię specjalisty.
    Teściowie chcą przepisać nam kawałek ziemi. Jest to część ich działki, leżąca za ich domem. W momencie, gdy wydzielą działkę, albo będzie wymagane (tak myślę, jeżeli jestem w błędzie to proszę mnie poprawić) ustanowienie służebności na ich terenie, abyśmy mogli dojechać do naszej działki, albo otrzymać służebność/współwłasność w drodze idącej do tej wydzielonej działki. Problem jest w tym, iż od tej drugiej strony jest wydzielona droga prywatna, która posiada aż 48 właścicieli, jednak my nie mamy do niej prawa(wszyscy się napewno nie zgodzą, aby oddać służebność- 48 osób do notariusza też nie zatargam.. ). Dodam, że bardzo zależy nam na tym, aby do działki właśnie od tej drugiej strony dojeżdżać, nie przez działkę teściów. Wpadłem więc na pomysł, iż zamiast chodzić po sądach i próbować ustanowić służebność drogi, po prostu kupię sąsiednią działkę od sąsiada. On udział w drodze ma.
    Moje pytanie brzmi - czy kupując sąsiednią działkę, obok tej, którą chcą wydzielić nam rodzice, następnie po wydzieleniu przez teściów naszego kawałka ziemi, mógłbym połączyć te dwie działki, mając prawny przejazd do mojej działki?
    Na chłopski rozum, skoro jestem częścią jakiejś wspólnoty mającej udział w drodze, mam prawo dojeżdżać nią na wszystkie swoje działki, graniczące z tą drogą?
    Gdzie mógłbym udać się po poradę? Do gminy? Do sądu rejonowego? Do notariusza? Do pośrednika nieruchomości?
    Z drugiej strony, ile razy można płacić za notariusza, 1 raz kupując działkę od sąsiada, drugi raz za podzielenie działki przez teściów, trzeci raz za połączenie działek ? Domyślam się ze koszt takiego czegoś to kilka tyś zł??
    Z góry dziękuję za pomoc,
    Krystian

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Prościej kupić sam udział w drodze wystarczy od 1 właściciela.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krycho007

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    9

    Domyślnie

    To by było najłatwiejsze rozwiązanie, chociaż wątpię żeby ktoś chciał swój udział w drodze sprzedać, jak on będzie wtedy dojeżdżać do swojej działki ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Moim zdaniem, jeśli kupisz działkę od sąsiada z udziałem w drodze, to masz możliwość dojazdu do działki od teściów i nie musisz łączyć tych gruntów (tzn. będą miały dwa odrębne numery).
    U notariusza nie płaci się za "podzielenie działek". Dzielenie działki będzie na obecnych właścicieli, wydzielona część dostaje nowy numer. Następnie u notariusza aktem darowizny teściowie przekazują Twojej żonie wydzieloną działkę z nowym numerem, a Ona, jeśli zechce, może włączyć grunt do Waszej wspólnoty majątkowej, dzięki czemu staniesz się współwłaścicielem.
    Kupno i darowiznę najlepiej załatwiać u jednego notariusza, jest wtedy taniej
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał krycho007 Zobacz post
    To by było najłatwiejsze rozwiązanie, chociaż wątpię żeby ktoś chciał swój udział w drodze sprzedać, jak on będzie wtedy dojeżdżać do swojej działki ?
    Nie musi całego udziału,wystarczy część-bez względu jak maleńki będzie udział masz prawo przejazdu.

    A podatek będzie miał mniejszy...
    Ostatnio edytowane przez Bejaro ; 11-06-2015 o 15:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony