dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Unhappy Instalacja solarów - kłopotliwy dach

    Zakupiłem zestaw solarny Hewalex 2KS2100-mac-300. Zestaw posiada zbiornik 300L oraz trzy panele solarne. W domu mieszkają 4-5 osób.

    Problem mam następujący: w domu szeregowym dach ma spady na wschód oraz na zachód. Niestety nie ma spadu na południe.
    Doskonale to widać na google maps: https://www.google.pl/maps/@52.41388.../data=!3m1!1e3

    Instalator twierdzi, że trzy panele spowodują, że woda będzie się latem gotować w zbiorniku. Więc proponuje on zamontować solary na części dachu opadającej na wschód. Ewentualnie dwa panele na części wschodniej, a jeden na zachodniej. Argumentuje to tym, że trzy panele to za dużo na 300 litrów.

    Wszędzie się mówi, że trzeba panele kierować na południe. Ja jestem za tym aby zespawać konstrukcję i skierować je na południe, ale nie wiem co o tym sądzić? Instalator straszy, że zawór bezpieczeństwa będzie latem "wybuchać". Co sądzicie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Moim zdaniem - podziękuj instalatorowi za współpracę.
    W pakiecie tego nie masz ale niech firma, która będzie Ci to montować zainstaluje na wyjściu ciepłej wody ze zbiornika zawór termostatyczny np. VTS520 (http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty...szajace/vts520). W zbiorniku będziesz mógł mieć 80-90stC a do kranów popłynie tyle ile ustawić na tym zaworze - ograniczasz możliwość poparzenia i zwiększasz ilość energii ze słońca.
    Trzy kolektory zainstaluj od wschodu, rury łączące kolektory z grupą pompową oraz zbiornikiem zainstalowałbym miedziane 15mm - rury ze stali nierdzewnej DN16 mają za dużą średnice.
    Przepływ maksymalny, przy 3 kolektorach, powinien być ustawiony na ~5,4-5,5l/min.
    Zawór bezpieczeństwa - wypływ z zaworu może nastąpić w sytuacjach awaryjnych (wypływ powinien być wyłapany do naczynia wyłapującego - nie do kanalizacji). W prawidłowo zaprojektowanej, wykonanej i sprawnej instalacji, również w czasie przestoju nie ma prawa ciśnienie w instalacji solarnej otworzyć zaworu bezpieczeństwa. Podstawą jest dobranie naczynia przeponowego o odpowiedniej pojemności.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Na stronie Hewalexu znalazłem listę instalatorów certyfikowanych przez Hewalex. Umówię się z nimi na spotkanie.

    "Trzy kolektory zainstaluj od wschodu"
    Latem po godzinie 17 słońce przestaje świecić na wschodnią część dachu - kalenica zaczyna rzucać cień. Zimą będzie jeszcze mniej słońca.
    Biję się jeszcze z myślami, żeby zespawać stelaż i zamontować je na południe. Każdemu zależy, żeby instalacja zwróciła się możliwie najszybciej i dawała jak najwięcej ciepła.

  4. #4

    Domyślnie

    Instalator straszy mnie, że moja instalacja solarna posiadająca trzy panele latem będzie się przegrzewać i przez zawór bezpieczeństwa będzie się wydostawać glikol.

    I teraz się zastanawiam...
    W komplecie jest naczynie przeponowe ZNP 18 DS o poj. 18L. Czytam, że przy prawidłowo zaprojektowanej instalacji to naczynie przeponowe powinno przejąć nadmiar glikolu i nie powinien on wylać się przez zawór bezpieczeństwa.
    Jeśli producent do zestawu dołączył takie naczynie przeponowe, to kupując zestaw jestem przekonany że producent dobrze dobrał elementy zestawu. Komu mam wierzyć? Instalatorowi czy producentowi?

    Wytłumaczcie mi jeszcze jedną rzecz.
    A co jeśli mamy środek lata, domownicy wyjechali na weekend a w zasobniku woda osiągnie wysoką temperaturę i glikol nie będzie miał możliwości przekazania energi cieplnej do zasobnika? Naczynie przeponowe przejęło nadmierną objętość glikolu. Ale słońce świeci cały czas i grzeje dalej. Co wtedy?
    Można zaprogramować pompę cyrkulacyjną żeby się włączyła ale układ cyrkulacji też ma ograniczone możliwości odbioru energii.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Kto da Ci gwarancje, że stelaż/manufaktura wytrzyma 20-30 lat?

    Zastanów się na jakiej podstawie producent ma dobrze dobrać naczynie przeponowe gdy sprzedaje taki sam zestaw 100 różnym klientom.
    Na stronie Reflex`a możesz sobie wyliczyć pojemność naczynia - http://reflex.pl/?k=strony_p&m=&ns=13&pns=13

    Jechać na wakacje i się dobrze bawić.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ale powiedzmy że Z jakiegoś powodu nie będzie obiegu w upalny dzień I glikol zacznie się gotować co się W tedy stanie?część ciśnienia przyjemnie naczynie a co z parą chyba że z gotującego się glkolu nie ma pary?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Dobrze dobrane naczynie przeponowe ma obowiązek przejąć wzrost objętości płynu, również pary w kolektorze i jego okolicy.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Trzy kolektory zainstaluj od wschodu, rury łączące kolektory z grupą pompową oraz zbiornikiem zainstalowałbym miedziane 15mm - rury ze stali nierdzewnej DN16 mają za dużą średnice.
    .
    Nie zgodzę się. Średnica rur nie ma tu nic do rzeczy a jedynie wielkość przepływu. Na nierdzewce karbowanej jest o wiele łatwiej wykonać taką instalację, tym bardziej, że jeżeli trzeba ją przepychać przez komin wentylacyjny. Miedziana rura miękka jest miękka tylko z nazwy,, wykonanie kolana lub łuku jest w warunkach amatorskich wręcz nie możliwe, robiąc w nierdzewce nie stanowi to żadnego problemu.
    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ale powiedzmy że Z jakiegoś powodu nie będzie obiegu w upalny dzień I glikol zacznie się gotować co się W tedy stanie?część ciśnienia przyjemnie naczynie a co z parą chyba że z gotującego się glkolu nie ma pary?
    Dla tego tego typu instalacje wykonuje się w systemie drain back:
    http://www.słoneczny.com.pl/aqua.php poczytaj.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 22-06-2015 o 21:08
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #9

    Domyślnie

    Żeby wykonać instalację w systemie drain back musiałbym kupić inny zbiornik.
    Problem w tym, że ja już mam cały zestaw: solary, pompa, naczynie przeponowe, glikol itp...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amadek Zobacz post
    Żeby wykonać instalację w systemie drain back musiałbym kupić inny zbiornik.
    Problem w tym, że ja już mam cały zestaw: solary, pompa, naczynie przeponowe, glikol itp...
    Nie, zbiornik jest ten sam. Zamiast grupy solarnej potrzebujesz zbiorniczek drenazowy.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Nie zgodzę się. Średnica rur nie ma tu nic do rzeczy a jedynie wielkość przepływu.
    Okey, skoro tak to podłącz rurą DN12 pole kolektorów o powierzchni czynnej 30mk^2.

    Na nierdzewce karbowanej jest o wiele łatwiej wykonać taką instalację, tym bardziej, że jeżeli trzeba ją przepychać przez komin wentylacyjny.
    Łatwiej nie znaczy lepiej i pamiętać należy, że nie każdym wolnym kanałem można przeprowadzić rury.

    Miedziana rura miękka jest miękka tylko z nazwy,, wykonanie kolana lub łuku jest w warunkach amatorskich wręcz nie możliwe.
    Rozmawiamy o instalacji wykonywanej przez firmę instalacyjną - więc są to profesjonaliści a nie amatorzy.

    Dla tego tego typu instalacje wykonuje się w systemie drain back:
    http://www.słoneczny.com.pl/aqua.php poczytaj.
    I jeśli kolektor innego producenta ulegnie uszkodzeniu np. z powodu braku madium to pokarze on "figę z makiem" klientowi.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Okey, skoro tak to podłącz rurą DN12 pole kolektorów o powierzchni czynnej 30mk^2.
    Rozmowa była o trzech kolektorach a nie o dziesięciu. Średnice rur dobiera się w stosunku do wielkości przepływu. Można połączyć wiele kolektorów rurą DN12 ale trzeba dać taką pompę aby zachować wielkość przepływu a jest to irracjonalne.

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    .Łatwiej nie znaczy lepiej
    Łatwiej i lepiej jest stosować nierdzewkę karbowaną.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    i pamiętać należy, że nie każdym wolnym kanałem można przeprowadzić rury.
    Skoro jest wolny (nie używany) to jakie przeciwwskazania?
    Życzę szczęścia klientom którym na rurę miedzianą nałożono miękką otulinę kauczukową i przepchnięto przez "kostropaty" komin, "profesjonalizm" czystej wody.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Rozmawiamy o instalacji wykonywanej przez firmę instalacyjną - więc są to profesjonaliści a nie amatorzy.
    Rozumiem, że instalację miedzianą kładą profesjonaliści a nierdzewkę amatorzy. A czy ci profesjonaliści spróbowali kiedykolwiek położyć nierdzewkę?
    Pewnie do głowy im to nie przyszło.


    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    I jeśli kolektor innego producenta ulegnie uszkodzeniu np. z powodu braku madium to pokarze on "figę z makiem" klientowi.
    I takich kolektorów się należy wystrzegać bo stagnacji nie wytrzymują a więc są to kiepskie kolektory.
    A tak na marginesie co się może stać kolektorowi w stagnacji?
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 29-06-2015 o 14:20
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Średnice rur dobiera się w stosunku do wielkości przepływu.
    I tu jest gwóźdź programu. Moim zdaniem 99% instalatorów stosuje rury karbowane DN16 ... bo takie są bardzo łatwo dostępne i stosunkowo tanie.
    Przykład:
    kolektor płaski 2,06m^2 powierzchni całkowitej, 2,06m^2 x 3szt. = 6,18m^2
    moc przy 50stK 1,11kW x 3szt. = 3,33kW
    Przepływ jaki należy zapewnić to ~210l/h (~3,5l/min) i dla takiego przepływu odpowiednią średnicą będzie Cu15

    Stosujemy i przewody solar ( Cu12/15/18 jaki i DN10/12/16/20 ) w otulinie kauczukowej w specjalnej "skarpecie" z metalowymi nitkami. Trzeba się mocno postarać by coś takiego uszkodzić.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #14

    Domyślnie

    Sam mam pochylenie dachu na zachód a kolektory na południe to żaden problem Ja bym dal normalnie na południe ale bym je postawił więcej do pionu . Tym sposobem masz więcej energi jesienią i wiosną kiedy słonka mniej , a latem jak jest w nadmiarze unikasz go więc gotowanie nie grozi ! mam tak i jest GIT! Kąt + - ok 50 i gitara
    Ostatnio robiłem ramę dla klijenta ; dach dwu spadowy spady w kier wsch. i zach ; rama stoi okrakiem na dwóch spadach każda noga inny wymiar kolektory skierowane o ok 45 stopni od spadów idealnie na południe Nie ma problemu z żadnym dachem kwestia dobrego ślusarza
    Sam u siebie też mam dach wsch -zach a kolektory na południe
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 13-07-2015 o 18:45

  15. #15

    Domyślnie

    Witam ja mam pytanie w jaki sposob bezpiecznie zamontowac kolektory na dach zeby nic nie uszkodzic (jak wy to robicie z ruztowania) instalacja juz mam gotowa tylko wyrzucic panele na dach i nabic glikol.dzieki.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Np.: dźwig; dwie drabiny i liny z bloczkami i stoperami.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  17. #17

    Domyślnie

    Solary wrzucone na dach przy pomcy dwoch drabin alumoniowych i 3 kolegow i ja(dwie osoby na dachu i dwie na ziemi)poszlo wszystko super 1h roboty.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony