dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 65 z 65
  1. #61
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Te stanowiska, to na dzień dzisiejszy, przynajmniej dla moich urzędów, informacje pod którymi nikt nie miał odwagi się podpisac, ale faktem jest, że wiszą na oficjalnych stronach GUNBu, który odpowiada za ich treśc.

    Na moim terenie nic się zmieniło i nadal dokumentacja jest kompletna, ale jeżeli trafię na starostwo, które przyjmuje okrojoną o instalację dokumentację, zastanowię się wtedy jak zabezpieczyc siebie w takiej sytuacji.

    Wbrew pozorom, nowelizacja prawa budowlanego może przynieśc dla inwestorów budynków jednorodzinnych potencjalne problemy na etapie projektowania i wykonywania instalacji na etapie późniejszym. Nie wspomnę już o panach Kaziach i Rysiach, którzy przejmą obowiązki projektantów podczas wykonywania instalacji sanitarnych w budynkach, za które zaczną ponosic pełną odpowiedzialnośc.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... Tak jak piszesz, odpowiedzialność może się "rozmyć" dla projektów instalacji i ich realizacji. Jakoś nie jestem przekonany do tego, aby " wydawać " samą Architekturę i Konstrukcję budynku pozostawiając Inwestora z nierozwiązanymi instalacjami. Może to kwestia podejścia do projektowania ...
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 27-07-2015 o 16:30
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #63
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ania126

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zamosc
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    5

    Domyślnie

    I jak wyszło z tymi fundamentami?

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Witam Wszystkich,
    Przyznam się, że mam nie lada dylemat i chyba najważniejszy problem do rozwiązania na etapie SSZ.
    Rozmawiałem już na ten temat z trzema konstruktorami.
    Niestety żaden z nich nie zaproponował jednoznacznego rozwiązania i każdy właściwie podsumował dyskusję tym, że decyzję muszę podjąć sam.
    oni mogą przeprojektować fundamenty ale na jakie rozwiązanie decyzja lezy po mojej stronie.
    Jak muszę to muszę .
    Skoro nie jestem budowlańcem jak pewnie większość z was, proszę o opinię osób, które miały podobny dylemat lub znają się generalnie na temacie.

    Do rzeczy:
    Będzie my stawiali taki dom:
    http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-azuryt_4.php

    Problem w tym, że na naszej działce jest duża skarpa i różnice na fundamentach wychodzą jak pokazano tutaj:
    https://www.dropbox.com/s/7ybmq5x4wx...nosna.pdf?dl=0
    Na czerwono macie zaznaczone różnice w rzędnej terenu i na niebiesko dodana głębokość w danym miejscu warstwy nośnej.
    Jak widać jak na złość w miejscu gdzie jest najniżej dodatkowo warstwa nośna jest głęboko schowana,

    Propozycje aktualnie na stole są następujące:
    1. Najbardziej chyba klasyczna - ławy schodkowe sięgające warstwy nośnej. W najwyższym miejscu (garaż) ściany lane z betonu i zbrojone, reszta murowana z bloczka. + ocieplenie do 1,5 m i standardowa izolacja przeciwwilgociowa.

    2. Propozycja 1+piwnica pod garażem. Jeden z konstruktorów boi się o stabilność w/w fundamentów i wymyślił, że pod garażem zrobimy piwnicę, która niejako zepnie wysokie ściany fundamentów i dodatkowo usztywni budynek w tym miejscu... Od razu mówię, że piwnicy najchętniej bym NIE robił. Podroży to całe koszty budowy i późniejszego utrzymania. Będę musiał zrobić ciężką izolację przeciwilgociową itd itp...

    3. Propozycja nowa zupełnie odmienna - ściągnięcie humusu, nawiezienie zwietrzeliny granitowej, zwalcowanie i zrobienie nasypu pod dom na odpowiednią wysokość (zwróćcie uwagę, że w krytycznym miejscu nasyp będzie miał ze 4 m). Potem posadowienie budynku na płycie fundamentowej co podobno ma mimo wszystko być mniej podatne na nierówne osiadanie i zagrożenie osunięciem.....
    O tym rozwiązaniu jak usłyszał mój kier-bud to mu się włosy na początku zjeżyły. Raczej nie wykonywał nigdy płyty fundamentowej nie mówiąc już o sypaniu najpierw góry i posadowieniu jej właśnie na niej.

    Dom ma być energooszczędny ( 20cm styro na ścianach, 30-40 cm wełny, pianki, celulozy w dachu, podłoga 20 cm styro, WM z rekuperatorem, okna z U około 0.8 itd....)
    Po głębszym zastanowieniu coraz bardziej mnie przekonuje taka opcja, ponieważ dobrze wpisuje się w budowę domu w miarę energooszczędnego.
    Jest jednak jeden problem.

    Na działce nie ma znów tyle miejsca żeby sypać sobie nasypy w każdą stronę ile mi się chce, poza tym zaraz za domem są drzewa w odległości około 2-3 metry które chciałbym ocalić a nasyp by je pewnie w części przysypał.....
    Podczas dyskusji powstała kolejna opcja:

    4.Propozycja 3 lecz zmodyfikowana:
    https://www.dropbox.com/s/5sd68aziu9...osna1.pdf?dl=0
    Na tym rzucie strefa zielona to nasyp i budynek na płycie fundamentowej.
    potem ściany oporowe na niebiesko + słupy również na niebiesko...

    To rozwiązanie ma taką zaletę, że nasyp będę sypał tylko w części, gdzie wokół domu i tak mam zaplanowany taras więc nie przeszkadza to drzewom itd.
    Jest pewnie bardziej skomplikowane i droższe w budowie niż rozwiązanie 3.
    Obawiam się nierównomiernego osiadania choć konstruktor powiedział, że obliczy dokładnie jak mają być posadowione ściany oporowe i słupy aby budynek osiadał równomiernie.

    CO o tym sądzicie,
    Bardzo proszę o opinię wszystkich, którzy mogą coś sensownie doradzić zarówno pod względem kosztów jak i poziomu trudności technicznej danego rozwiązania a co za tym idzie późniejszego wpływu na stabilność budynku.

    Pod humusem mam na działce zwietrzelinę granitową......

    i na czym stanęło?

  5. #65
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    No i jaki finał?

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony