dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie powietrze do kominka.. jak to się je?

    wiele postów rozpisywało się o doprowadzeniu powietrza do kominka... najczęściej pod kominek... jak mam to rozumieć... robiąc fundamenty, w tym ten na komin mam umieścić rure z doprowadzeniem powietrza centralnie w pionie pod miejscem gdzie bedzie stał kominek? proszę o radę tych co już to robili i uznali że gdzieś można coś ulepszyć.. cenię każdą poradę popartą praktyką..

  2. #2

    Domyślnie

    Przy układaniu podposadzkówki (przed wylaniem betonu pod posadzki), trzeba położyć rurę do ściany zewnętrzej budynku (po najkrótszej sensownej lini). Przejście przez ściankę fundamentową można wykuć lub wykonać otwór przy wylewaniu wstawiając w szalunek kawałek rury większej średnicy albo poprostu ramke z desek. Podejście pod kominka wyprowadzone do pionu (kolanko 90 do rury poziomej). Są też gotowe do wstawienia kanały napowietrzające właśnie do kominków.

    tu wyjście kanału już przy wymurowanym pionie z Schiedla

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie rura z PCV leci od elewacji (kratka) pod wylewką ( w warstwie styropaianu) do obudowy kominka.Wstawiłem jeszcze przepustnicę (jak w gaźniku) aby mieć możliwość zamknięcia/otwarcia dopływu powietrza.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tedii
    U mnie rura z PCV leci od elewacji (kratka) pod wylewką ( w warstwie styropaianu) do obudowy kominka.Wstawiłem jeszcze przepustnicę (jak w gaźniku) aby mieć możliwość zamknięcia/otwarcia dopływu powietrza.
    zrobiłem tak samo, rura pcv;ka kibelkowa 110 w warstie styropianu, w linii protej przez mur na zwenątrz, na elewacji ładna kratka, w ramach przepustnicy zamontowałem amenostat 110 mm pod samym wkładem, zrobiłem też sobie dostęp do tego amenostatu z boku kominka przez kratkę 14x14cm, tak na wszelki wypadek gdybym chciał "przykręcić" zimne powietrze z dworu, a to dlatego że nie palę non stop tylko dla przyjemności. Sąsiad nie ma "przepustnicy" pali tak samo jak ja, i gdy nie pali, czuje, że mu zdrowo podwiewa 2m od kominka

  5. #5

    Domyślnie

    Kierując się zasadą by wlot powietrza z zew. był od strony zachodniej musiałabym te rurę przeprowadzić przez prawie całą długość domu, Pietrov pisze że powinno to byc przeprowadzone po mozliwie nakrótszej lini. To co ja mam w takim układzie zrobić? najkrótsza odległość do ściany do kominka wypada u mnie na strone -północ-wschód, moze tak być?
    No i zaleca sie tez rure 160, moge wstawić mniejszą? zakładam ze będe cześciej pałić w kominku niż tylk na weekend, oczywiście kominek to nie jedyne źródło ogrzewania domu. Zastanawiam sie więc czy mogępozwolić sobie na mniej niz 160. Budowlańcy z którymi rozmawial mój mąż twierdzą, że ludzie wstawiają z reguły 100.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    najkrótsza odległość do ściany do kominka wypada u mnie na strone -północ-wschód, moze tak być?
    Może.

    Co do średnicy, faktycznie zalecane jest 160, ale ja mam 110 i nie odczuwam dyskomfortu.

  7. #7

    Domyślnie

    Autor wątku miał jeszcze wątpliwości gdzie konkretnie ma się rura z powietrzem w domu kończyć. Ja sam miałem problem z wyobrażeniem sobie samego wkładu kominkowego plus jego obudowy by stojąć po kostki w pospółce przewidzieć dokładnie miejsce zakończenia rury. Trzeba tu jednak pokombinować i pomierzyć trochę, wkład kominkowy to minimum 80x70 cm, do tego obudowa. Na pocieszenie, nikt pewnie nie trafia idealnie w środek przyszłego kominka byle by jednak pod przyszłą obudową. W razie czego można przecież rurą spiro pokierować jeszcze powietrzem pod kominkiem.

    U mnie rura fi = 150 wyszła ok. 20 cm od środka wkładu kominkowego. Połączona jest rurą spiro fi = 150 z turbiną wkładu (mam turbokominek Makroterm). Pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeżeli doprowadzenie świeżego powietrza planuje się już na etapie projektu to kierunek przeprowadzenia rury i jej długość jest obojętna gorzej jak o tym zaczyna się myśleć na etapie wykończeniówki. Najlepiej w budynkach bez piwnicy taką rurę umieścić w piachu pod chudziakiem (mamy swego rodzaju GWC). Ja zastosowałem rurę PCV fi 200, bo powietrze doprowadzam do kominka, kotłowni i kuchni kaflowej (dom stoi w lesie, więc drewna pod dostatkiem). Dokładne wymierzenie wylotu powietrza nie jest parametrem najistotniejszym. Wystarczy by był on w pobliżu odbiornika by niepotrzebnie nie wychładzać pomieszczenia i by był zaopatrzony w przepustnicę z tych samych powodów.
    ppp.j

  9. #9

    Domyślnie

    jakie wychladzanie? trzeba kupic taki wklad - ktory ma krocce przylaczeniowe do powietrza z zewnatrz i nie ma wychladzania!!!
    Michał z Łodzi

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppp.j
    Dokładne wymierzenie wylotu powietrza nie jest parametrem najistotniejszym. Wystarczy by był on w pobliżu odbiornika by niepotrzebnie nie wychładzać pomieszczenia i by był zaopatrzony w przepustnicę z tych samych powodów.
    Ale jeżeli ktoś planuje zafundować sobie w domu wentylację mechaniczną, to powinien mieć kominek z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do jego paleniska. Bo taka rura obok kominka, to działa trochę jak wentylacja grawitacyjna, a tych dwóch typów wentylacji łączyć nie należy. A drugi powód ekonomiczny: tą rurą jednak z zewnątrz zimne powietrze wlatuje (w zimie oczywiście, bo latem to odwrotnie )
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  11. #11

    Domyślnie

    wlatuje ale tylko do wkladu kominka - jak jest podlaczony oczywiscie do tej rury
    Michał z Łodzi

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    patryk1000

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    5

    Domyślnie

    A jak mam doprowadzić powietrze do kominka jeżeli mieszkam w bloku ??

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał johny27
    wlatuje ale tylko do wkladu kominka - jak jest podlaczony oczywiscie do tej rury
    Właśnie mówię, że wlatuje, jak powietrze jest doprowadzone w pobliże kominka, a nie do jego paleniska.
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carrrlos
    Cytat Napisał Tedii
    U mnie rura z PCV leci od elewacji (kratka) pod wylewką ( w warstwie styropaianu) do obudowy kominka.Wstawiłem jeszcze przepustnicę (jak w gaźniku) aby mieć możliwość zamknięcia/otwarcia dopływu powietrza.
    zrobiłem tak samo, rura pcv;ka kibelkowa 110 w warstie styropianu, w linii protej przez mur na zwenątrz, na elewacji ładna kratka, w ramach przepustnicy zamontowałem amenostat 110 mm pod samym wkładem, zrobiłem też sobie dostęp do tego amenostatu z boku kominka przez kratkę 14x14cm, tak na wszelki wypadek gdybym chciał "przykręcić" zimne powietrze z dworu, a to dlatego że nie palę non stop tylko dla przyjemności. Sąsiad nie ma "przepustnicy" pali tak samo jak ja, i gdy nie pali, czuje, że mu zdrowo podwiewa 2m od kominka
    Witam.
    Mam takie same średnice czerpni.
    Szukam natomiast od dłuższego czasu kratki fi 110 żeby ją założyć na zewątrz na rurę i nie mogę znaleźć o takiej średnicy.Jak rozwiązałeś ten problem - założyłeś karatkę kwadratową i przymocowałeś do elewacji? Natomiast koniec rury pod kominkiem będę zaślepiał zwykłym korkiem kanalizacyjnym.
    mario1973

  15. #15

    Domyślnie

    A czy ktoś mógłby się jeszcze pochwalić jak zrobić przepustnicę?
    Wspomniany wyżej anemostat nie rozwiązuje do końca problemu, gdyż zimne powietrze może dolatywać w zasadzie do końca rury i w pewnym (fakt, że nikłym) stopniu wychładza pomieszczenie pod którym biegnie.
    Kratka z żaluzją na zewnątrz też nie załatwia problemu, bo trzebaby za każdym razem wychodzić z domu po wygaszeniu kominka i przed jego rozpaleniem.
    Idealnym rozwiązaniem byłaby wajacha umieszczona jak najbliżej wlotu powietrza, ale już w pomieszczeniu. Tylko czy coś takiego można kupić? Albo jak to zrobić?
    grzes

  16. #16

    Domyślnie

    Przepustnicę mopżna kupić np. w Castoramie. Jest z odcinkiem linki do sterowania.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Kamil1967

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    588
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał grama
    A czy ktoś mógłby się jeszcze pochwalić jak zrobić przepustnicę?
    Wspomniany wyżej anemostat nie rozwiązuje do końca problemu, gdyż zimne powietrze może dolatywać w zasadzie do końca rury i w pewnym (fakt, że nikłym) stopniu wychładza pomieszczenie pod którym biegnie.
    Kratka z żaluzją na zewnątrz też nie załatwia problemu, bo trzebaby za każdym razem wychodzić z domu po wygaszeniu kominka i przed jego rozpaleniem.
    Idealnym rozwiązaniem byłaby wajacha umieszczona jak najbliżej wlotu powietrza, ale już w pomieszczeniu. Tylko czy coś takiego można kupić? Albo jak to zrobić?
    I masz rację, że taka wajcha jest najlepszym rozwiązaniem. Znalazłem coś takiego w www.kratki.pl. Jest to przepustnica regulowana, którą można zamontować bezpośrednio przed wkładem. Mają 2 wymiary fi 100 i fi 125.
    Postaram się zrobic zdjęcie tego ustrojstwa w sobotę.
    Pozdrawiamy B i S
    "Poszukujemy projektu małego domku"

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil1967
    I masz rację, że taka wajcha jest najlepszym rozwiązaniem. Znalazłem coś takiego w www.kratki.pl. Jest to przepustnica regulowana, którą można zamontować bezpośrednio przed wkładem. Mają 2 wymiary fi 100 i fi 125.
    Postaram się zrobic zdjęcie tego ustrojstwa w sobotę.
    Dzieki, poszukałem na tej stronie i znalazłem:
    http://sklep.kratki.pl/index.php?Dzi...&ProduktID=306
    Problem w tym, że ja chcę doprowadzić powietrze do kominka rurą PCV fi 160. Pozostaje mi szukać dalej.
    Jak zapytałem się o taką przepustnicę w Leroy Merlin to spojrzeli na mnie jak na dziwaka...
    grzes

  19. #19

    Domyślnie

    A jak to jest z firmą Jotul, będę chciał montować ich kominek i z tego, co się dowiadywałem i oglądałem u znajomego jak mu firma montowała wszystko, to założyli rurę doprowadzającą powietrze pod kominek fi75 i drugą rurę doprowadzającą powietrze bezpośrednio do paleniska fi50, a z tego, co tu piszecie wynika, że rurki są za cienkie, no chyba, że można je z sumować niech mi ktoś odpowie, bo za niedługo będę montował te rurki w podłodze

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    adwalk

    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    341
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Pomysł z ogrzewaniem powietrza przez puszczenie rury obok komina nie jest dobry bo będzie to schładzało komin.
    A chłodny komin to gorszy ciąg kominowy i potencjalne problemy z paleniem w kominku.
    Na schłodzonym fragmencie komina może wykraplać się woda i stwarzać dodatkowy kłopot.

    O ile wiem w kotłach kondensacyjnych "ciąg kominowy" gwarantuje wentylator wymyszyający przepływ spalin.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony