dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Jak prawidłowo działa wentylacja?

    Cześć,

    od kiedy sięgam pamięcią, w kuchni mojego mieszkania czuć było papierosy. Pomaga jedynie otwarcie okno, dzięki czemu zmienia się ciąg i z kuchni wywiewa powietrze, zamiast wnosi dym od sąsiadki z góry. Problem polega na tym, że od kilku dni, kiedy zrobił się wielki upał, otwarte okno przestało pomagać. Śmierdzi tam nie tylko dymem, ale także specyficznym zapachem, który wydobywa się z mieszkania tej sąsiadki. Ona mieszka na ostatnim piętrze i teraz dodatkowo wietrzy swoje mieszkanie poprzez otwarcie drzwi wejściowych (oczywiście śmierdzi też na klatce schodowej), co moim zdaniem zmieniło cyrkulację powietrza i w ten sposób dym i smrody z jej mieszkania są intensywnej wpompowywane do wentylacji.

    Zatem:

    1. Czy kiedy ona ma otwarte drzwi, to ciąg jest na tyle duży, że mimo okna otwartego w mojej kuchni, i tak czuć dym?
    2. Czy można coś z tym zrobić?
    3. Jakiś czas temu na forum poruszałem temat smrodu wydobywającego się z odpływu wanny, poradziliście mi, że trzeba to zgłosić do administracji bo mógł się zapchać komin wentylacji pionowej czy coś takiego. Czy teraz może być podobnie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Bardzo trudno jest rozwiązać taki problem szczególnie w blokach i szczególnie w taką pogodę (wysokie temperatury na zewnątrz)
    Można oczywiście pokusić się o wizytę w administracji po raz kolejny ale ten problem będzie występował w niesprzyjających warunkach atmosferycznych dla wentylacji grawitacyjnej. Niektóre spółdzielnie różnie sobie z tym radzą przeznaczając na ten cel pieniądze z funduszu remontowego modernizując wentylację(foto) zapewne to pomaga.
    Montaż wentylatora w kuchni sprawi wymuszony ciąg jednak nie jest to wskazane, a wręcz zabronione - to co robi sąsiadka mnie nie dziwi to u niej działanie wentylacji jest najmniej skuteczne, ochładzając powietrze wpuszczane przez klatkę schodową wymusza ciąg wsteczny w Twoim mieszkaniu które zapewne jest połączone przy wspólnym szybie(kominie) wentylacyjnym.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	39485.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	323291   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ELEMENTY5.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	4,8 KB
ID:	323292   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15092011046.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	61,3 KB
ID:	323293  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    No masz rację. Zauważyłem, że jak jest chłodniej za oknem (25 stopni i mniej), to nie czuć w kuchni dymu. Jak robi się gorąco (powyżej 25 stopni), to im wyższa temperatura na zewnątrz, tym bardziej śmierdzi fajkami. Niestety administracja nic z tym nie zrobi, więc nawet nie mam po co dzwonić. Mam natomiast jeszcze jedno pytanie:

    Czy jeżeli zakleję taśmą kratkę w kuchni, to może to mieć jakieś szkodliwe działanie na organizm? Można zatruć się jakimś gazem czy tlenkiem węgla? Wiem, że do takich sytuacji dochodzi jak ma się piecyk gazowy. Ja takiego w mieszkaniu nie mam (więc wątpię by ktokolwiek w bloku miał), nie znam się jednak na tym i wolę zapytać. W końcu kuchenka gazowa to też spalanie i śladowe ilości tlenku węgla też może wydzielać w trakcie spalania. Sorry, jeżeli pytanie wydaje się banalne.

    Oczywiście nie chcę zaklejać na zawsze. Patrzę na pogodę i mają być rekordowe upały, podchodzące pod 40 stopni i wtedy to w ogóle wszystkie smrody od sąsiadki przejdą rurami. Cały sierpień tak ma być i chociaż na miesiąc chciałbym tę kratkę zakleić, ale nie wiem czy to grozi jakimś niebezpieczeństwem. Okno w kuchni mam otwarte całą dobę, nawet jak pada (uchylone od góry) czy w nocy, a także zimą. Nigdy go nie zamykam. Mam żonę w ciąży i nie chcę by w kuchni wdychała dym papierosowy sąsiadki...

    Podsumuję pytania, będzie łatwiej:

    1. Czy czasowe zaklejenie kratki grozi czymś niebezpiecznym dla zdrowia (zatrucie)?
    2. Czy zaklejenie kratki w kuchni spowoduje, że dym zacznie wylatywać kratką w WC? Teraz tam nic nie czuć, ale w WC ze względu na wilgotność nie mogę kratki zakleić.
    3. Rozumiem, że nie ma opcji, że ktokolwiek w bloku może z tego powodu ucierpieć, bo np. nie wiem - ma podgrzewaną wodę piecykiem, chociaż to chyba niemożliwe, skoro u mnie piecyka nie ma?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał john80 Zobacz post
    Podsumuję pytania, będzie łatwiej:

    1. Czy czasowe zaklejenie kratki grozi czymś niebezpiecznym dla zdrowia (zatrucie)?
    2. Czy zaklejenie kratki w kuchni spowoduje, że dym zacznie wylatywać kratką w WC? Teraz tam nic nie czuć, ale w WC ze względu na wilgotność nie mogę kratki zakleić.
    3. Rozumiem, że nie ma opcji, że ktokolwiek w bloku może z tego powodu ucierpieć, bo np. nie wiem - ma podgrzewaną wodę piecykiem, chociaż to chyba niemożliwe, skoro u mnie piecyka nie ma?
    1.Tak nie możesz tego zrobić pod żadnym pozorem
    2..Bardzo możliwe, nie zaklejać!
    3.Nie możesz decydować i stwierdzać czegoś czego nie jesteś pewny, może ktoś ma i co wtedy?

    Zamontuj wentylator mechaniczny w kuchni i uchylaj okno. Wentylator wymusi niewielkie nadciśnienie w przewodzie wentylacyjnym być może nie wyleci u sąsiadki a wyżej na dachu. Nocą wyłączaj wentylator w tym przypadku wentylacja powinna działać samoczynnie bo sąsiadka nie śpi z otwartymi drzwiami
    Być może Twoje działanie spowoduje interwencje administracji w innych mieszkaniach?
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    serenada77

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Przeczytałam z uwagą i mam pytanie- w przypadku wadliwie działającej wentylacji może w mieszkaniu robic sie wilgoc? Co wtedy? Jeśli administracja nie reaguje? Czy wystarczy w takim przypadku miec choćby taki pochłaniacz http://www.pochlaniaczewilgoci.pl/po...ci-silica-gel/ żeby wilgoć zlikwidować?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    To na pewno zbyt mały element pochłaniający wilgoć
    Trzeba było kupić osuszacz powietrza raczej większy , że zbiornikiem na wodę taki do 60-80m* i umieścić je w pomieszczeniu o największej wilgotności
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony