dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 18
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 345
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie "Pięknotki" pod Krakowem - nasza droga do wymarzonego domu :)

    Udało się ! Po 4 miesiącach zbierania papierów, otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Teraz tylko pozostaje wizyta w banku i trzeba zaczynać. Mam nadzieję, że z początkiem sierpnia uda się wbić pierwszą łopatę.


    Gorąco zapraszam do komentowania dziennika bezpośrednio pod postami
    Ostatnio edytowane przez leila87 ; 09-07-2015 o 06:57

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A wszystko zaczęło się pod koniec zeszłego roku, gdy częściej niż zwykle zaczęłam się "potykać" i "przewracać" o różne przedmioty, znajdujące się w naszym 31 metrowym mieszkanku. Tak - mieszkamy już od ponad 5 lat w jednopokojowej kawalerce. Do tej pory było ok i w zasadzie jakoś się mieściliśmy. Jednak dziecko już coraz większe i musiał w końcu nastąpić ten punkt zwrotny w naszym życiu

    Męża długo namawiać nie musiałam - od zawsze oby dwoje marzyliśmy o domku z ogródkiem, tym bardziej, że oby dwoje wychowaliśmy się w osiedlowych blokach. Jedyną obawą dla nas był wieloletni kredyt hipoteczny - co tu dużo mówić - na całe życie, jednak jakoś wszyscy dokoła nas byli wówczas na etapie podpisywania cyrografów z bankami. Cóż poradzić, że przyszło nam żyć w czasach kredytów hipotecznych Ustaliliśmy, że ratę przyszłego kredytu będziemy poprostu traktować, jak "opłatę za dom"

    Teraz wystarczyło wówczas tylko znaleść odpowiednią działkę, w odpowiedniej cenie. A to w okolicy Krakowa nie lada wyczyn

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    SZUKAMY DZIAŁKI

    Po wstepnej weryfikacji zdolności kredytowej, rozpoczęliśmy poszukiwania wymarzonego kawałka ziemi. Warunkiem koniecznym była w zasadzie tylko cena i stosunkowo bliska odległość od Krakowa. Oferty cenowe działek położonych na południu i zachodzie Krakowa zostały od razu odrzucone ze względu na zbyt wysoką cenę (nawet 20 000 zł za ar !) i skupiliśmy się na północnej i wschodniej stronie miasta. Oglądnęliśmy kilka działek, w których niby wszystko było ok - i cena, i położenie, i wielkość, ale nic nie wywarło na nas efektu WOW... Postanowiliśmy zaraz po nowym roku wybrać się jeszcze na oględziny działek do gminy Kocmyrzów. Dokładnie 2.01 umówiliśmy się na spotkanie z lokalnym biurem nieruchomości

    Przez święta Bożego Narodzenia marzyła mi się taka działka:
    - tania
    - płaska
    - wysoko położona
    - z malowniczym widokiem
    - w drugiej linii zabudowy
    - w sąsiedztwie młodych rodzin z dziećmi

    I chyba ją sobie wymarzyłam Bo na spotkaniu 2.01 Pani Pośrednik pokazała nam dokładnie taką działkę ! Wysoko położona, malownicza, płaska, prostokątna działka (wymiary 48 x 27,5 m, 11 ar), co więcej z widokiem na Tatry (w styczniu ! To jakie widoki muszą być w lecie ?!) ! Zakochaliśmy się w niej od pierwszego wejrzenia i wiedzieliśmy, że musi być nasza I co najlepsze - cena była w naszym zasięgu

    Sami zobaczcie, czyż nie jest piękna ?

    Widok na południe:









    Cóż, oczywiście zaklepaliśmy sobie to cudo i rozpoczęliśmy załatwanie formalności, które poszły całkiem sprawnie. 25 lutego byliśmy już pełnoprawnymi właścicielami działeczki i rozpoczęliśmy od razu kolejny etap - szukanie projektu i zbieranie dokumentów do PNB. Mąż naszej Pani Pośrednik okazał się projektantem adaptującym, zaoferował sprawne załatwienie PNB, więc nie zastawiając się długo, potwierdziliśmy chęć skorzystania z jego usług

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    WYBIERAMY PROJEKT

    Przy wyborze projektu kierowaliśmy się w zasadzie takimi samymi założeniami, jak przy wyborze działki - miał być tani i łatwy w budowie Rozpoczęliśmy studiowanie katalogów i na początku wydawało mi się, że nigdy nie uda nam się wybrać idealnego projektu... W tym podobało się to, w tym tamto, a w jeszcze innym co innego.. Przerabianie projektu mijało się z celem (ze względu na dodatkowe koszty), więc jednogłośnie ustaliśmy z mężem, że szukamy projektu, który poprostu zrealizujemy.

    Po poradach z naszym projektantem, ustaliśmy, że projekt tani w realizacji, to projekt:
    - z prostą bryłą (bez dodatkowych wykuszy itp.)
    - z prostym, dwuspadowym dachem (bez żadnych "jaskółek" itp.)
    - bez piwnicy (trochę jej szkoda .. )
    - niewielkich rozmiarów - do 100 m2 powierzchni użytkowej

    Trzymając się powyższych wytycznych, a także uwarunkowań naszej działki (wjazd od południowego-zachodu), wybraliśmy projekt z Archonu - "Dom w Pięknotkach"





    Parter:



    Poddasze:


  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Redd's

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    kujawsko - pomorskie
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witaj! W lipcu ubiegłego roku rozpoczęliśmy budowę naszej Pięknotki. Miło będzie popatrzeć jak powstaje Wasza Dodaję do ulubionych. pozdrawiam!

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redd's Zobacz post
    Witaj! W lipcu ubiegłego roku rozpoczęliśmy budowę naszej Pięknotki. Miło będzie popatrzeć jak powstaje Wasza Dodaję do ulubionych. pozdrawiam!
    Witaj Redd's, super bardzo mi miło Prowadzisz gdzieś dziennik budowy, żebym mogła podpatrzeć Waszą "Pięknotkę" ? Piszesz, że w lipcu 2014 rozpoczęliście - i jak idzie ? Na jakim etapie jesteście teraz ?

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ZMIANY W PROJEKCIE

    Nie obyło się jednak bez zmian Były to jednak zmiany kosmetyczne.

    Przede wszystkim pozmienialiśmy wymiary niektórych okien, jedno dachowe w garderobie zlikwidowaliśmy (ale wyjdzie w praniu, czy w trakcie budowy nie powrócimy do niego - co myślicie o tym ? ), w kuchni zmieniliśmy na okno narożne (strasznie mi się takie podobają, dają chyba dużo światła ? i gwarantują widoki na 2 strony świata, a nie tylko na jedną ), powiększyliśmy drzwi balkonowe w salonie na 3 metrowe i zlikwidowaliśmy wszystkie pięknie brzmiące "portfenetry" na normalne okna. Nie wiem czemu, ale to rozwiązanie w ogóle mi się nie podoba ;/ NIby bardziej doświetla pomieszczenie, jednak mnie się kojarzy jedynie z tym, że można przez to wypaść A przy dziecku w domu nie wytrzymałabym psychicznie W balkony nie chcieliśmy iść, żeby nie tworzyć mostków cieplnych i dodatkowych kosztów, a z resztą wszyscy, co już szczęśliwie zamieszkują domy, jednogłośnie potwierdzają, że w domu się z balkonu nie korzysta

    W toalecie na dole planujemy zrobić wnękę na prysznic, co będzie się wiązało z koniecznością przesunięcia drzwi do garażu. Tym samym, aby wejść do garażu z wiatrołapu, będzie konieczne zamknięcie najpierw drzwi wejściowych - może trochę pod chińsku, ale myślę, że nie będzie nam to zbytnio przeszkadzało.

    I najważniejsza zmiana - likwidujemy belki od strony tarasu na rzecz pergoli Pamiętam, jak zobaczyłam pergolę pierwszy raz w jakimś zwizualizowanym projekcie i od razu wiedziałam, że chcę taką mieć ! I że jest to całkowity must have Co sądzicie o tym rozwiązaniu ? Dla mnie wygląda przecudnie !




    Zdecydowaliśmy się na pergolę narożną, tak jak to ma miejsce na poniższym zdjęciu. Być może ją częściowo zadaszymy, ale to się jeszcze zobaczy.



    Czy ktoś z Was ma w swoim projekcie/domu pergolę ? Jak się sprawdza ?


    Poniżej zamieszczam skany elewacji "Pięknotek" po wprowadzeniu powyższych zmian:

    Elewacja wejściowa - południowy wschód:



    Elewacja ogrodowa - południowy zachód



    Elewacja ogrodowa 2 - północny zachód



    Elewacja tylna - pólnocny wschód




    I jak Wam się podoba ? Czekam na uwagi i opinie Chętnie zasięgnę Waszych porad - w końcu jeszcze nie rozpoczęliśmy
    Ostatnio edytowane przez leila87 ; 17-07-2015 o 20:08

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dokumenty, dokumenty, dokumenty ....


    Cała biurokracja poszła nam w miarę sprawnie. Wszystkie wnioski poskładał za nas nasz projektant adaptujący, a naszym zadaniem było jedynie odbierać warunki ze skrzynki pocztowej. Warunki przyłączeniowe gazu, dostęp do drogi publicznej, informacja o braku kanalizacji przyszły w miarę szybko, jedyne opóźnienie miał Tauron i musiałam interweniować Niestety, nie wyrobili się w terminie 30 dni... Co więcej, wystawili nam warunki na przyłącze naziemne ... średniowiecze ;/ Tak więc, wniosek o warunki przyłączeniowe, z zaznaczeniem przyłącza kablowego, musiałam złożyć ponownie... Udało się połowicznie, ponieważ nowe warunki wystawili nam dokładnie takie: "napowietrzne przewodem typu AsXSn z zabudową słupów, kablowe kablem YAKXS 4x35, zabudowa zestawu złączowo-pomiarowego". Czy ktoś może wie, co to oznacza ?? Na pierwszych warunkach mieliśmy tak: "napowietrzne przewodem typu AsXSn z zabudową słupów, napowietrzne przewodem typu AsXSn 4x16".

    I najlepsze - termin realizacji za 18 miesięcy - na grudzień 2016 ... A Wy ile czekaliście na podłączenie prądu ? Rzeczywiście tak długo ?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Redd's

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    kujawsko - pomorskie
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witaj!
    Dziennika budowy nie prowadzę, nawet papierowego na bieżąco nie uzupełniam, z braku czasu rzecz jasna . Zmiany wprowadziliśmy kosmetyczne. Tak jak Wy, pozbyliśmy się okna w garderobie z jednego powodu - słońce wypalałoby ubrania (można się śmiać ). To jest mój drugi dom i w poprzednim miałam w garderobie okno i miałam też paski na ubraniach od słońca. W sumie to zależy jeszcze od której strony jest garderoba. Nam akurat okno też tam nie pasowało. Również zmieniliśmy wymiary okien, bo mam to samo zdanie o portfenetrach. Ostatnią najważniejszą zmianą jest ścianka pomiędzy kuchnią a salonem. Teraz mam kuchnię, jak ja to nazywam, półotwartą. I to mi pasuje. Reszta została bez zmian.
    Jesteśmy na etapie wykończenia. Mam już kuchnię, a teraz robi się łazienka na górze. Trochę nam słabo idzie, bo mąż robi wszystko sam. Chcemy zamieszkać tam jak najszybciej, więc pewnie zrobimy niezbędne minimum.
    Bardzo podoba mi się pomysł z pergolą, fajnie to wykombinowałaś.
    Co do prądu to mieliśmy czekać 16 miesięcy, ale pan był tak uprzejmy, że "przepchnął" nasz wniosek i oto mamy prąc po 9 miesiącach oczekiwania Może u Was też nie będzie tak źle i znajdzie się jakiś miły człowiek, co załatwi sprawę szybciej. Dzwońcie, pytajcie, proście... może im się znudzi i Was podłączą.

  10. #10

    Domyślnie

    Piękna działka i widok będziemy mieć podobny (Tatry), tylko my kilkadziesiąt km na południe

    Do Taurona polecam dzwonić - u nas ociągali się z warunkami, dopiero po telefonie obiecali przyspieszyć i podobno wysłali w poniedziałek, do tej pory nie dotarły a miesiąc od złożenia dawno minął

    Projekt macie zgrabny, ale nie umiem umiejscowić stron świata - wjazd od południowego zachodu czy południowego wschodu? (skany elewacji mnie zmyliły )
    Też myślałam o pergoli, ale będzie praktyczniejszy dach, żeby korzystać z tarasu także w deszczu.
    O balkonie mam podobne przemyślenia, czy robić balkon tylko do suszenia prania/wietrzenia pościeli
    Trzymam kciuki za szybkie dopięcie formalności i dobrą pogodę w sierpniu, będę śledzić

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Witam i melduje się.
    Opisz coś o samej kostrukcji-co z czego i dlaczego. W jakim banku będziecie mieli kredyt? u nas bgż i pko dały fajną ofertę.
    Pozdrawiam
    Z242 na kujawach

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Redd's też mam obawy, czy znajdę czas na sumienne i regularne prowadzenie dziennika... Jednak, jak obejrzałam tyle super prowadzonych dzienników na forum, to stwierdziłam, że jest to świetna pamiątka na później Także postaram się wszystko opisywać i wrzucać duuużo zdjęć Takie fotostory będzie Powiedz, jak z kosztami u Was ? Wyrobiliście się z widełkach, które podawał Archon ? My mamy plan, aby całość była niskobudżetowa, czyli negocjować każdą pierdołkę na składzie i ogólnie wybierać możliwie tańsze rzeczy. A jak wyjdzie w praniu, to się okaże

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Niechaj tak obstawiałam, że właśnie będziecie gdzieś na południu budować Czy rzeczywiście "Na Bani" ? Super wybór, też kiedyś marzyliśmy o tamtej stronie, jednak ceny działek miażdżą )) Jednak okazało się, że Tatry można widzieć również po drugiej stronie miasta

    Z Tauronem podpisaliśmy umowę w piątek. Planowany termin realizacji - styczeń 2017 .... Mam nadzieję, że będzie szybciej Nadzieja matką głupich, ale jak każda matka dba o swoje dzieci, więc tego będę się trzymać. A tak na serio, to w umowie mamy namiar na jakąś babeczkę, z podanym numerem stacjonarnym do kontaktu i dziewczyna z obsługi klienta, powiedziała, że w razie jakichkolwiek pytań już można się bezpośrednio z nią kontaktować. Technicznie, do miesiąca wykonawca przyłącza powinien się z nami skontaktować. Jednak ja już widzę ich miesiąc ....

    A wjazd mamy dokładnie - od południowego zachodu, czyli jakby od strony tarasu. A wejście do domu ustawiliśmy z boku. Dom będzie cofnięty w głąb działki, żeby jak najwięcej miejsca zostawić na ogród. Nie mogę znaleść mapki w pdf., ale jak znajdę, to na pewno dorzucę

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar leila87
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kraków... jeszcze, ale już niedługo :)
    Posty
    331
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Witam serdecznie Xesxpox
    Cieszę się, że zawitałeś na mój dziennik. Grono się powiększa

    Co do konstrukcji, to niby materiał wybrany, jednak mąż nie jest na 100% przekonany. W projekcie mamy Ytonga 24cm i 20 styropianu, jednak tutaj u nas na południu króluje Porotherm Gdzie się nie popatrzy, to budowa z Porothermu Do tego, wszyscy budowlańcy "straszyli" nas, że jak Ytong zamoknie, to długo schnie itp., architekt nasz też rekomendował Porotherm, na składzie mają promocję na Porotherm teraz, więc nie było powodów, żeby go nie wybrać. I stanęło na Porothermie - 25 cm. I do tego 20 cm styropianu pójdzie.

    A co do banku, to na działkę braliśmy w ING, bo raz, że mieli najniższą marżę, a dwa mamy u nich konta, i teraz też chyba zostanie ING. Obecnie marża jest odrobinę wyższa, ale ogólnie i tak jest ok. W piatęk złożyliśmy wniosek, także czekamy na decyzję. Oferty BGŻ nie sprawdzałam, a PKO BP to chyba drogo mi się kojarzy ?

  15. #15

    Domyślnie

    Również będę podglądał Pozdrawiam!

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MadziulaPM
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    213

    Domyślnie

    Fajna działeczka Domek bardzo ciekawy ma układ komunikacja nie zabiera za dużo powierzchni, bardzo fajnie rozlokowane pomieszczenia- bardzo w moim typie

    Ja też marzyłam o oknach narożnych- ale ze względów na stabilniejsza konstrukcję będą to 2 okna ze słupem betonowym na roku domu. Wydaje się to bardziej stabilną i tańszą alternatywą Tylko u nas będą 2 takie okna

    Też bym zrezygnowała z tych portfenetr- bardzo nie w moim guście i też bałabym się ich przy dzieciach

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar letniowoc
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Witam serdecznie
    Widzę, że mamy wiele wspólnego

    My również rozpoczynamy budowę pod Krakowem,południowe rejony. Podobne wymiary działki (u nas 25x42 m). Projekt również z Archonu, kryteria nieduży, zgrabny i tani, padło na Dom w wisteriach 2 W. Podobny metraż domu jak u Was, podobny wygląd i też okno narożne, z tym że w jadalni. Również brak kanalizacji.
    Materiał na ściany Porotherm 25 cm plus styropian 20 cm. Brak belek i zadaszenia od strony tarasu, może też będzie pergola, bo bardzo nam się podoba.
    My zostawiamy balony francuskie (dadzą dużo południowego słońca i przydadzą się do wietrzenia pościeli), podobają nam się i pasują do elewacji, nie mam jakoś obaw o bezpieczeństwo dzieci, równie dobrze może wypaść przez zwykłe okno.

    Trzymam kciuki za Waszą budowę i kredyt. Będę zaglądać i kibicować Waszym podkrakowskim Pięknotkom!
    Ostatnio edytowane przez letniowoc ; 13-07-2015 o 11:29

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Redd's

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    kujawsko - pomorskie
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał leila87 Zobacz post
    Redd's też mam obawy, czy znajdę czas na sumienne i regularne prowadzenie dziennika... Jednak, jak obejrzałam tyle super prowadzonych dzienników na forum, to stwierdziłam, że jest to świetna pamiątka na później Także postaram się wszystko opisywać i wrzucać duuużo zdjęć Takie fotostory będzie Powiedz, jak z kosztami u Was ? Wyrobiliście się z widełkach, które podawał Archon ? My mamy plan, aby całość była niskobudżetowa, czyli negocjować każdą pierdołkę na składzie i ogólnie wybierać możliwie tańsze rzeczy. A jak wyjdzie w praniu, to się okaże
    Nie braliśmy w ogóle kosztów pod uwagę, oczywiście tych, które Archon podaje. Nie oszczędzaliśmy na ociepleniu, dachu oknach i drzwiach wejściowych, bo na tym się przejechaliśmy w poprzednim domu (też budowany przez nas). Ale nie robiliśmy też z przesadą. Staraliśmy się wszystko optymalnie zrobić na nasze warunki, nie tylko atmosferyczne Budujemy z pustaka tzw. "ciepłego", nie pamiętam jakiej gęstości, chyba 400. Nie mieliśmy problemów z nasiąkaniem i ich wysychaniem. Może nie odczuwałam tego, bo nie miałam porównania... nie wiem. Jeśli chodzi o koszty to wydaliśmy już 200 tyś. i zostało nam do kupienia jeszcze trochę. Mam nadzieję, że wyrobimy się w tych 250 tyś. Nie liczę zakupu działki.

  19. #19

    Domyślnie

    bardzo fajny domek coraz więcej nas na forum, tych budujących male domy
    tez uważam ze te balkony z barierka sa do kitu (nawet nie wiedziałam ze to się nazywa portfenetr )
    mi się kojarzą z domami starości nie wiem czemu i nie widze ich sensu
    powodzenia z kredytem, u nas trwalo to wyjątkowo długo, oby Wam poszlo szybciej

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ewitek
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    miasto królów
    Posty
    51

    Domyślnie

    Fajna działeczka i bardzo zgrabniutki i funkcjonalny domek, a ten tarasik to bardzo świetna sprawa, mieliśmy taki kiedyś na wakacjach, fajny cień robi jak zarośnie pnączem. A gdzie się budujecie? Bo my 10km na północ od granicy Krakowa w kierunku Olkusza. Mamy już piętro, więc widoki na góry, a wieczorem na blask świateł Krakowa nieziemskie..

Strona 1 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony