dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 12
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 224

Temat: Ciepły Z242

  1. #121
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    A podasz cyferki z tabeli u mnie nr: 36 i od 43 do 51 oraz koło ze stratami? -Proszę o to bo ja mam liczoną wentylację bez reku i będę miał mniej więcej porównanie.
    Co do okien też patrzyłem na ms-y 82 lecz miejscowy diler wywalił cenę najwyższą w mieście za okna i montaż. Taniej było już w salonie vetrx-u z oknami veca 82 soft line parametry te same, montaż 3/4 ceny taniej i okna ciut niżej niż ms-y. Ostatecznie wziąłem veka soft line ale od lokalnego montera. Cena o około 5000zł taniej z montażem niż ms-y.
    Kominek fajny tylko powiedz masz jakąś wiedzę na temat paleniska bez rusztu?-ciekawe jak w rzeczywistości będzie się to wszystko spalać. Przy moim obciążeniu 4,1kW to starczyłby mi ten:
    https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-k...a_aquariom8pww
    Jaki duży bufor zamierzasz robić? u mnie asolt stwierdził że 600l styknie na co i cwu
    Z242 na kujawach

  2. #122
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    A podasz cyferki z tabeli u mnie nr: 36 i od 43 do 51 oraz koło ze stratami? -Proszę o to bo ja mam liczoną wentylację bez reku i będę miał mniej więcej porównanie.
    Co do okien też patrzyłem na ms-y 82 lecz miejscowy diler wywalił cenę najwyższą w mieście za okna i montaż. Taniej było już w salonie vetrx-u z oknami veca 82 soft line parametry te same, montaż 3/4 ceny taniej i okna ciut niżej niż ms-y. Ostatecznie wziąłem veka soft line ale od lokalnego montera. Cena o około 5000zł taniej z montażem niż ms-y.
    Kominek fajny tylko powiedz masz jakąś wiedzę na temat paleniska bez rusztu?-ciekawe jak w rzeczywistości będzie się to wszystko spalać. Przy moim obciążeniu 4,1kW to starczyłby mi ten:
    https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-k...a_aquariom8pww
    Jaki duży bufor zamierzasz robić? u mnie asolt stwierdził że 600l styknie na co i cwu
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4736 W

    Powietrze infiltrujące Vinfv: 34,2 m3/h
    Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h
    Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 135,7 m3/h
    Powietrze nawiewane mech. Vsu: 165,0 m3/h
    Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 165,0 m3/h
    Powietrze usuwane mech. Vex: 165,0 m3/h
    Średnia liczba wymian powietrza n: 1,1
    Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 376,7 m3/h
    Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 9,6 °C

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	straty.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	345777

    Ja w temacie okien mam 3 opcje do wyboru : Vertex i polecany montażysta na forum, MS i lokalny " fachowiec " z dobrymi opiniami.
    Kominek miał raczej dobre opinie na forum
    Bufor chyba 800-1000l bo mam miejsce a w tym przypadku rozmiar ma znaczenie bo wolniej się wychładza.

    Na razie czekam na pogodę i murowanie ścian, montaż stropu itp, wszystkie dylematy będę rozwiązywał na bieżąco i uzupełniał wiedzę.

  3. #123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Dzięki. Temperatura nawiewanego powietrza u mnie -1,7 u ciebie dzięki reku 9,6 różnica duża i dlatego chyba trzeba pomyśleć żeby instalację przygotować pod reku jak kasy zostanie to można wtedy go wpiąć jakby wentylacja by nydar nie spełniała swojej roli.
    Z242 na kujawach

  4. #124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    Xesxpox tak pytałem o stal, ale rozwiałem wątpliwości odpadowe i skasowałem kupić muszę na wymiar za drożej, bo za dużo odpadu zostaje... ponad 500kg, no chyba ze zacząłbym łączyć kawałki.

    co do ozc ja wezmę się za to po wykonaniu płyty, bo jej izolacji z xps już ruszać nie będę. U Ciebie się polepszy jak zapodasz reku to jest więcej jak pewne. Gdzieś na forum kiedyś trafiłem na ozc bez reku i z reku, różnica duża, a jescze większa, jak do reku podpieli GWC rurowe.

    umowa na wykonanie płyty u mnie już podpisana, czekam na pozwolenie i kopiemy

    teraz szukam rury pex do istalacji wodnej, żeby dać w XPS, i tu mnie troche zahamowało....
    1. kan-therm 20x2 - z tym, że to nie jest pex tylko jakix pe...rt ..
    2. herz 20x2 tez nie jest to pex
    3. trafiłem na pex-al-pex Viessmann
    4. ostatnie co mi wpadło to rura pex-al-pex Rodana - tylko co to jest?

    NIe wiem czy musi być pex-al-pex czy nie, i czy to w ogóle będzie miało znaczenie? rura musi być 20x2 bo taki mam rozdzielacz, i nie chce już kombinować z wodą.
    Ostatnio edytowane przez lambert86 ; 05-02-2016 o 06:55

  5. #125
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał lambert86 Zobacz post
    Xesxpox
    teraz szukam rury pex do istalacji wodnej, żeby dać w XPS, i tu mnie troche zahamowało....
    1. kan-therm 20x2 - z tym, że to nie jest pex tylko jakix pe...rt ..
    2. herz 20x2 tez nie jest to pex
    3. trafiłem na pex-al-pex Viessmann
    4. ostatnie co mi wpadło to rura pex-al-pex Rodana - tylko co to jest?
    Dla mnie wybór byłby prosty, wybrałbym KAN bo to firma, która ma dobre opinie i sporo ludzi z forum jej użyło, i co ważne jest to firma polska więc dajesz prace i zarobić polakom.

  6. #126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    masz rację w 100%, tylko z tego co się dowiedziałem rury tego typu, lecz nie Pex-al-Pex sprawdzają się do podłogówki przy niskiej temperaturze. rury kan nie są czystymi pex'ami i ponoć pływają przy pracy w~ >50 stopni, a tyle będzie przy cwu. stąd obawy..
    typowy pex od kana jest od fi50mm

  7. #127
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał lambert86 Zobacz post
    masz rację w 100%, tylko z tego co się dowiedziałem rury tego typu, lecz nie Pex-al-Pex sprawdzają się do podłogówki przy niskiej temperaturze. rury kan nie są czystymi pex'ami i ponoć pływają przy pracy w~ >50 stopni, a tyle będzie przy cwu. stąd obawy..
    typowy pex od kana jest od fi50mm
    Przy CWU > 50* ? hmm.. po montujesz zawór mieszający przy bojlerze na wyjściu bo inaczej możesz się niechcący poparzyć..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  8. #128
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    _artur_ masz rację, nie pomyślałem wcale o takim zaworze. w takim razie chyba problem rury załatwiony i zakupię kan-therm'a.

  9. #129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Lambert ja mam pexa kanthermu 16x2 pert ten niebieski płaciłem chyba coś koło 2,2zł/m, a ty ile zapłacisz za tą 20-stkę? pewnie ze 1,5zł więcej? Masz projekt podłogówki czy aż taki pex ci potrzebny? nie taniej jest sprzedać/oddać rozdzielacz i kupić pexa o mniejszej średnicy? -dom będzie dobrze izolowany to i pexa można mniejszego. Jest taka hurtownia internetowa oninen ja u nich brałem.
    Co do stali bierześ siatki? jakie fi?
    Z242 na kujawach

  10. #130
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    Pex 20 to do cwu pod plyta, nie do podlogowki za metr okolo 6-8 pln,
    Co do stali, chcialem siatki fi 10mm, dostalem dobra cene bo 209 pln za sztuke, ale wezme chyba prety ciete na wymiar i niech klada... Siatki cenowo ciutke wiecej, ale potrzeba tez i pretow. Wole roznice zostawic na reku

  11. #131
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    czemu fi10? kurcze przecież ty masz mały domek-masz skody górnicze czy cuś? Na budowie majstry ściankę między salonem i pokojem stawiają której nie skończyli z uwagi na brak silki 12-tki na koniec roku.
    Z242 na kujawach

  12. #132
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    nie mam szkód, ale na śląsku róznie bywa, dziś nie ma za rok mogą być, więc nie ma co narzekać aż tak bardzo, ale konstruktor nie chciał już dać mniejszej średnicy. Były fi12 po całości jakieś 3,5 tony, zeszliśmy na fi 10 i 1,79 tony.

  13. #133
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    jeszcze zapytam czy te rury niebieskie to kładłeś sam czy pod nadzorem jakiegoś hydraulika? daj jeszcze parę zdjęć bo mam duże wątpliwości czy tak jak są to będą działać właściwie.. a niestety z tego co widzę to nie napawa mnie optymizmem..
    chodzi o to:
    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post

    i o to:

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post

    daj parę zdjęć z tego przed zalewaniem bo moze tylko na tych fotkach dla mnie źle to wygląda..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  14. #134
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    powiem ci że nie mam zbytnio innych zdjęć- wszystkie robione raczej pod takim kątem jak dwa powyższe, powiedz co Cię nie napawa optymizmem to łatwiej będzie mi jakieś fotki wrzucić z jakimiś szczegółami. Układałem na dolną warstwę z kumplem ale do górnej i klipsy sam mocowałem/przenosiłem.
    Z242 na kujawach

  15. #135
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    ok, przede wszystkim tu trzeba zachować staranność bo to roboty ktorych nie da się w żaden sposób poprawić.. teraz chyba za późno.. ale napiszę trzy, może cztery rzeczy:
    1. długości pętli - jaki jest podział bo wygląda że pętle są bardzo długie i nie są podzoelone na pomieszczenia - ile poszło Ci rury?

    2. zupełnie różne odległości pomiędzy rurkami.. drugie zdjęcie przy rurze masz olbrzymi zakręt, dalej nierówno ułożoną linię, jakieś wybrzuszenia, odchyłki, bardzo nierówno, przy ścianach mało rurek, to samo zdjęcie - na wysokości rury pomarańczowej - bardzo szeroko pętla rozsunięta, obok znowu za. blisko.. z moich doświadczeń wynika że rozsunięcie dalej niż 20cm będzie mocno odczuwalne.. 15-20cm to max odległości między rurkami/kablami
    3. nie widzę na zdjęciach w ogóle izolacji na "dojsciach" pomiędzy rozdzielaczami a właściwymi początkami pętli - pokaż zdjęcie miejsca gdzie wychodzą rurki do góry..
    4. wg mie największy błąd przy takich długościach i niechlujnym ułożeniu rurek - układanie ich jak leci zamiast układu "w ślimaka" (zerknij u mnie do dziennika o co chodzi - powinno być widać na zdjęciach) - podłogówkę napędzamy niskotemperaturowo i taki uklad jak masz spowoduje duże różnice pomiędzy początkiem a końcem pętli - jak jest w ślimaka to masz naprzemiennie rurkę zasilania i powrotu..
    nie wiem, mam nadzieję że może się mylę ale tak to wygląda z tego co widzę..
    edit:
    na rysunkach rozkład temperatur
    http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie...niu-podlogowym
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 08-02-2016 o 21:51
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  16. #136
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    jeden obraz wart 1000 słów to wrzucam dwa
    wziąłem teraz kamerę i pstryknąłem w termowizji dwie fotki podłogi u mnie.. jedna pod panelami, a drugi kawałek w łazience..
    zobacz jak rozkładają się temperatury - a kabel nagrzewa się do 60 albo 80*.. przy większych odległosciach te różnice będą jeszcze większe - na tyle, że może być to odczuwalne..Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	346244
    to co jest na tej fotce bez problemu da się odczuć stopą:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	346245
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  17. #137
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    będę się odnosił do zdjęć z posta nr 133
    ad 1. Pętle czy ja wiem czy takie długie? średnio do 50m długości, łącznie na te 96m2 poszło mi coś ponad 500m pexa, pomieszczenia są na oddzielnych pętlach- sypialnia i pokój mają po 2, salon chyba ma 3, kuchnia 2, łazienka 2, pg 1 i jednej nie mogę zlokalizować bo razem jest chyba 11 pętli
    ad 2. Fakt że odległości jakoś mocno nie pilnowałem i nie spuszczałem się nad tym i nie zawsze można było tą podłogówkę równo rozkładać przy tych dziadowskich dystansach typu wąż, na drugim zdjęciu (kuchnia i pomieszczenie gospodarcze) rurki od wewnętrznej krawędzi lewej ściany są w odległości około 25-30cm a i tak po całej długości będzie zabudowa. Na pierwszym zdjęciu rurki są odsunięte od prawej ściany ok 10 cm- to chyba nie jest dużo, a od tej ściany na dole patrząc na pierwsze zdjęcie odsunięcie jest około 40-50 cm bo w tym miejscu ma być szafa.
    ad 3. nie widać izolacji bo jej nie dałem na dojściach, myślisz że otulina 5mm zatopiona w płycie ma wielkie znaczenie dla jej wychładzania przy rurkach zasilanie/powrót?
    ad 4. przy rozkładaniu rurek nawet się nie zastanawiałem nad tą kwestią i faktycznie może rozłożenie w "ślimaka" daje lepszy efekt, czas pokaże, chociaż tak sobie myślę że przy pracy pompki może początek pętli i jej okolica szybciej odbierze ciepło ale jak już osiągnie temperaturę właściwą dalsza część osiągnie tą samą temperaturę może w trochę dłuższym czasie niż przy "ślimaku".
    Fajnie że ktoś się w końcu "czepia". Faktycznie może i miejscami przesadziłem z tymi odstępami ale teraz już nic nie zrobię. Średnio wychodzi mi 5-6mb rurki/m2. Robiąc podłogówkę u góry bardzie się przyłożę do tego
    Z242 na kujawach

  18. #138
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    nie to że się czepiam tylko tak na oko widać..
    zawsze możesz zrobić jak r&k - flexa w dłoń i natniesz rowki, wsadzisz kable i 2cm wylewkę zrobisz
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  19. #139
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    _artur_ nie przesadasz? Co innego kable w wylewce 5cm a co innego rurki niskotemperaturowe z takiej grubej płycie - tu się temperatura rozłoży

    Ciekawe z tą ilością stali. Widać, że nikt tego nie liczy . Sam próbowałem ale to nie jest takie proste

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    zibuch OZC właśnie się liczy. Orientujesz się jaką pomę ten rwxw posiada?

    Wysunięcie w izolację to dodatkowe duże koszty które wg mnie raczej się nie zwrócą. Choć może dwa okna tarasowe tj w kuchni i duże tarasowe które będą używane najczęściej może i wysunę właśnie w ocieplenie ale jeszcze bije się z myślami. Teraz to już nie cięcie silki tylko betonu b25 bo większość okien stoi na poziomie 0.
    -o co pytasz? dół xps, boki xps u góry własnie może braknąć miejsca na xpsa bo okna już są a nadproża nie będę ciął.
    ?
    nie wiem nic więcej o instalacji rwxr

    Z tym oknem to chodziło mi o to, żebyś zobaczył jak będzie wyglądał analogiczny przekrój poziomy, czyli przez ramę pionową okna. No chyba, że chciałeś ciąć silkę po obwodzie i dodawać XPS. Jakby nie było uważam, że bez sensu. A jeśli już nie uważasz, że wysunięcie to koszty - wysuń na 6cm i zostaw oparcia 2cm na murze. Jak Ci wstawią okna w murze to i tak okaże się, że się trzymają na piance, przekonasz się
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 12-02-2016 o 09:09

  20. #140
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    _artur_ nie przesadasz? Co innego kable w wylewce 5cm a co innego rurki niskotemperaturowe z takiej grubej płycie - tu się temperatura rozłoży
    Nie wiem..
    ale zobacz tak - jak bedziesz miał rurki co 20 cm to na 1m będziesz miał ich 5, ale jak już pokombinujesz i dasz co 25 bo lekko "zeszło" to już będą 4 czy li 20% mniej ciepła do tej samej powierzchni będzie przekazane.. tylko tyle i aż tyle..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

Strona 7 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony