dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Odległości odwiertów na sąsiednich działkach

    Mam pytanie o prawidłowe odległości odwiertów na sąsiednich działkach. Czy zbyt blisko siebie położone odwierty mogą zmniejszać efektywność dolnego źródła lub spowodować, że będzie w ogóle nieefektywne? Najbliższy mój odwiert leży ok. 15m od odwiertów sąsiada, który jeszcze nie uruchomił instalacji. Sąsiad ma głębokie odwierty ok. 100m , ja płytkie 20m. Czy mogę mieć problemy?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Płytkie te odwierty.. Nie będzie problemów przy takiej odległości.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Czy nie rozmawialiśmy na ten temat kilka miesięcy wcześniej?? Coś kojarzę taki problem.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #4

    Domyślnie

    co do odległości od sąsiada to bym się nie martwił, ale pamiętaj, że głębokość oraz ilość odwiertów zależą od mocy grzewczej pompy ciepła, z reguły głębokość odwiertów mieści się w 100 m, przy czym twoje 20m wydaje się być tutaj większym problemem

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    przy czym twoje 20m wydaje się być tutaj większym problemem
    Jakim problemem? Co to ma do rzeczy? Wszystko zalezy od geologii a najbardziej od indywidualnego spojrzenia na każdy przypadek. Czytając twoje komentarze mam wrażenie że bez większego zastanowienia powtarzasz potoczne gminne opowieści...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #6

    Domyślnie

    A jaka pompa ciepła pójdzie na odwiertach 20 metrowych? Albo czym się ta geologia musi charakteryzować by taka powiedzmy 7kW na tym działała i nie miała COP 1,5?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    ...... z reguły głębokość odwiertów mieści się w 100 m, przy czym twoje 20m wydaje się być tutaj większym problemem
    - ble, ble, ble.

    Pytanie raczej dlaczego tylko 20m, a nie 30m - bo do tej głębokości (30m) odwierty są bez paierkologii geologicznej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A jaka pompa ciepła pójdzie na odwiertach 20 metrowych? ............
    Każda, o ile sumaryczna długość odwiertów będzie "zabezpieczała" potrzeby PCi. dobrane min. z "właściwości" "termicznych" gruntu.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A jaka pompa ciepła pójdzie na odwiertach 20 metrowych?...
    Pompa ciepła nie wie, czy glikol przepływający przez parownik został podgrzany w kolektorze liniowym, spiralnym, koszowym, odwiertach, czy w dowolnej kombinacji wymienionych. Dla niej istotna jest jego temperatura i wartość przepływu.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie róbcie ze mnie głąba co nie wie jak pompa działa. To chyba jest jasne, że chodzi o temperaturę ale na to już nikt nie odpowiedział.
    Jakiego rzędu można się spodziewać temperatur przy takich odwiertach dla domu 100m2 zaizolowanym wg współczesnych standardów?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Nie róbcie ze mnie głąba co nie wie jak pompa działa. To chyba jest jasne, że chodzi o temperaturę ale na to już nikt nie odpowiedział.
    Jakiego rzędu można się spodziewać temperatur przy takich odwiertach dla domu 100m2 zaizolowanym wg współczesnych standardów?
    Temperatura jest tylko jednym z elementów - ważniejsza jest moc jaka można "wyciągnąć" z 1mb kolektora
    Długość odwiertów zależy od mocy PCi, oraz rodzaju gruntu.
    Jest wiele dostępnych tabelek np. dla kolektora pionowego:



    A dla domu jaki opisujesz (moc PCi około 5kW) - czyli łączna długość odwiertów od 60 do 250 mb kolektora (bez przewymiarowania).

    A jak masz szczęście i masz dom np. w okolicach Cieplic, to z 1mb kolektora można wyciagnąć nawet 140W/mb - czyli rzeczony kolektor miałby tylko 35mb.

    Ps. tak dla porównania tabelka dla wymiennika poziomego:

    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 08-08-2015 o 12:21
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Odpowiadając na pytanie, co do odległości między kolektorami pionowymi.
    Przyjmuje się że odległość miedzy nimi, nie powinna być mniejsza niż 5m - bez względu na to, czy są na jednej działce.

    Ps. Przepisy nie określają odległości odwiertu od granicy działki
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony