dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar domi-nikka
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    znaleźliśmy swoje miejsce :)
    Posty
    257

    Domyślnie Sieć komputerowa i telewizyjna w domu

    Na początek zaznaczam, że jeżeli chodzi o instalacje TV i internetowe, to jestem zielona, więc nawet jeżeli moje pytania są śmieszne, proszę o wybaczenie

    Planuję właśnie elektrykę w domu i oczywiście utknęłam na instalacjach telewizji i internetu.

    Docelowa konfiguracja miałaby wyglądać tak:
    - jako źródło TV antena satelitarna lub kablówka
    - w obszarze mojego zainteresowania pozostaje pięć miejsc: salon, trzy sypialnie oraz gabinet będący jednocześnie pokojem gościnnym

    założenia:
    a. w salonie dostępne oglądanie TV i nagrywanie (także możliwość oglądania jednego a nagrywania innego programu) oraz możliwość odtworzenia obrazu z kamer zewnętrznych w domu (np. na jakimś konkretnym kanale)
    b. w sypialniach i pokoju gościnnym - możliwość oglądania TV bez nagrywania, ale tutaj telewizor byłby jednocześnie monitorem komputera
    c. w każdym z wymienionych miejsc możliwość podłączenia się do internetu kablem
    d. dodatkowo do sieci miałby być podłączony telefon (baza telefonu bezprzewodowego przy telewizorze w salonie)
    e. dodatkowo do sieci miałaby być podłączona drukarka w gabinecie tak, aby z każdego miejsca dało się wydrukować coś na tej drukarce
    f. dostępna sieć bezprzewodowa w całym domu (też najchętniej z możliwością drukowania)

    Moje pytania:
    1. jeżeli chodzi o sieć internetową - czy wystarczy, że z miejsca "głównego zarządzania" będącego przy TV w salonie przeprowadzę kabel sieciowy w każde miejsce, w którym chcę mieć możliwość wpięcia jakiegoś urządzenia do sieci? (np. komputer, drukarka, kamery itp.) i to wszystko podepnę do routera, który będzie miał dodatkowo funkcję WiFi? jaki router wybrać? podpowiedzcie proszę...
    2. jakie końcówki zaplanować na każdym z przeprowadzonych kabli sieciowych? czy gniazda ścienne sieciowe mogą być zarówno wyjściem jak i wejściem sygnału? w sensie, jeżeli w miejscu centralnym zaplanuję cztery gniazda sieciowe i z nich kable będą szły do konkretnych pomieszczeń (trzy sypialnie i gabinet), to będę mogła "wpuścić" nimi sygnał z routera? czy po prostu zrobić tam kable zakończone wtyczkami sieciowymi i potem te wtyczki podpiąć do routera? (z gniazdami byłoby estetyczniej, ale nie wiem, czy dobrze)
    3. czy do routera kablówki można podpiąć kolejny router sieci domowej?
    4. jak rozprowadzić telewizję po domu??? tu mam chyba największy problem...

    Będę Wam bardzo wdzięczna za pomoc, bo wyszukiwarka niestety niewiele mi powiedziała.
    Najpierw miała być budowa domu - odłożona ze względu na koszty.
    Potem miał być remont - segmentu, w którym mieszkamy z rodzicami.
    Potem miało być mieszkanie - bo mieliśmy dość wspólnego bytu
    Potem wróciliśmy do budowy i też.... z rodzicami - warunek był jeden - dom dwurodzinny i bezwzględnie oddzielne wejścia
    Teraz... Garda II ...o ile życie nie sprawi nam kolejnej niespodzianki...

    Dziennik budowy - wrzuciłam nowe wizualizacje wnętrz bardzo proszę o opinie
    Komentarze do dziennika

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    1) Przede wszystkim: nie rób "węzła" z którego rozprowadzasz internet na cały dom w salonie. To będzie całkiem spora plątanina przewodów, niekoniecznie malowniczo wyglądająca, lepiej zaplanuj miejsce na taki węzeł gdzieś na strychu, w garderobie, w pomieszczeniu technicznym i tam sprowadź z każdego pokoju (w którym planujesz media) przewody TV oraz ethernet. Router z WIFI może stać gdzieś, skąd będzie dobry zasięg na cały dom, niekoniecznie w salonie.

    2) końcówki? NIe wiem, czy Cię rozumiem, ale jesli chodzi o wtyki, to odpowiednie do roli. Przewody w pomieszczeniach powinny się kończyć odpowiednimi gniazdkami, a w punkcie zbiorczym - to już zalezy od tego, co tam będzie, w najprostszym rozwiązaniu na końcach przewodów powinny być pozarabiane odpowiednie złącza (F oraz RJ45), osoba, która to będzie wykonywac, będzie wiedzieć.

    3) na ogół tak. Jacyś providerzy co prawda kiedyś robili tu problemy, ale nie wiem, czy to aktualne jeszcze, bo to zwykłe świństwo z ich strony było.

    4) --> www.dipol.com.pl i tam poszukaj porad. Ciężko tu coś napisać bez wiedzy, co planujesz.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    Kable antenowe prowadzisz z każdego punktu w domu w jedno miejsce , gdzie w przypadku instalacji satelitarnej znajdzie się multiswitch, w przypadku kablówki, splitery i wzmacniacze do rozdzielenia sygnału. Do salonu idą dwa przewody.
    Jeśli będzie antena satelitarna do każdego konwertera anteny doprowadzasz 4 przewody, dodatkowo 1 przewód do DVB-T(jeśli planujesz).
    Sygnał z kamery załatwisz poprzez modulator - musisz doprowadzić sygnał video z wyjścia analogowego rejestratora.
    Co do sieci LAN, kabel jest dwukierunkowy, wszystko zależy od tego z której strony jest nadajnik, a z której odbiornik sygnału. Kable możesz bez problemu zakończyć gniazdami- w przypadku konieczności podpięcia urządzenia, podłączysz je do gniazda za pomocą krótkiego kabla

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Dokładnie tak, z każdego pokoju prowadzisz kabel do jednego miejsca. W tym jednym miejscu montujesz całkiem spory osprzęt w skrócie:
    gniazdka -> rozgałęźniki -> wzmacniacz -> rozgałęźnik ->
    -> 1) część do anteny zewnętrznej, poprzez zwrotnice antenową można podłączyć anteny VHF, UHV, radiową,
    -> 2) część do tunerów tv sat poprzez modulator,
    -> 3) część do monitoringu wizyjnego domku poprzez modulator,
    można jeszcze dodać przedłużacz pilotów ...

    to fajnie by było rozrysować na schemacie ... ale w necie jest ich sporo
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fox503

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-701
    Posty
    132

    Domyślnie

    Witam,

    Podepnę się pod temat:
    Przygotowywując miejsca na gniazda TV i SAT przed tynkowaniem , przygotowujecie puszkę podtynkową, montujecie do gniazdka kabel a całość zabezpieczacie przed nakładaniem tynkiem czy raczej montaż gniazda dopiero po tynkach ? Chodzi mi o bezpieczeństwo kabli..

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Gniazdka zawsze po tynkach, przed tynkami tylko puszki.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fox503

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-701
    Posty
    132

    Domyślnie

    OK, Aczkolwiek kilka osób ostrzegało mnie, że nie przygotowane kable koncentryczne w puszkach mogą łatwo się połamać i lepie odrazu przygotować je pod montaż do gniazka

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    No jeżeli ktoś kupi najtańsze przewody z aluminiowymi miedziowanymi żyłami, to może i tak

    Ale szczerze mówiąc nawet wtedy nie wyobrażam sobie ułamania przewodu przy tynkowaniu. Koniec zwijasz w kółko i w całości chowasz w puszkę, na puszke można nawet dekielek założyć (są specjalne osłonowe do tynkowania, choć tynkarze ich bardzo nie lubią, bo źle się z nimi tynk zaciąga).
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Przy kablówce pamiętajcie o przygotowaniu przyłącza - wyprowadzić jeden przewód koncentryczny ułożony na stałe oraz wtórnik (rurę osłonową) z pilotem dla możliwości wprowadzenia światłowodu - w zasadzie w niektórych miejscach już tylko światłowody wprowadzają, także koncentryk może okazać się niepotrzebny.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fox503

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-701
    Posty
    132

    Domyślnie

    To bardzo trafna sugestia pytanie tylko czy taką rurę/peszel wystarczy wyprowadzić za ścianę budynku czy wydłużyć aż do granicy działki ?

    Tak samo z kablem telefonicznym/podłączeniem ASDL.

  11. #11

    Domyślnie

    Najlepiej do granicy działki, np. w okolice furtki, bramy, złącza kablowego z licznikiem pomiarowym ZE - wykopać dół, nakryć jakąś płytą, zasypać - oznaczyć miejsce.
    Innym rozwiązaniem jest wywiad - w sensie ustalenie jaka firma obsługuje miasto/ ulicę u źródła można dostać wytyczne.

  12. #12

    Domyślnie

    Trochę już poczytałem wątków na ten temat. Ciągniemy sami elektrykę, więc przydało by się też TV i internet. Ale tu dotychczas byliśmy zieloni.
    TV już mniej więcej wiem. Do Satelity od multiswitcha 4 kable koncentryczne np. triset 113, plus jeszcze jeden koncentryk do anteny DVB - T.
    Potem do każdego pomieszczenia gdzie będzie TV po dwa koncentryki od multiswitcha .
    Z LAN trochę mniej już jestem pewny. Dotąd w bloku miałem kablówkę. Co prawda akurat teraz ciągną światłowód w okolicy ale jeśli chciałbym też mieć na wypadek internet radiowy czy nie wiem jak to się tam zwie.
    I z tego co doczytałem . To od anteny do routera trzeba ciągnąć np. Trilan 240. A póżniej co od od routera do każdego pomieszczenia po skrętce.
    A gdzieś przeczytałem że do anteny lte to trzeba już dwa takie kable tj. Trilan 240.
    A jeśli chciałbym internet przez "tepsę" to do okolic wyjścia z budynku można ciągnąć też kabel trilan 240 czy jakiś inny. I to jest potem połączane z modemem. Byłby w pobliżu routera.
    A co ze światłowodem.

  13. #13

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o internet radiowy - to zależy jaki to internet.
    Lokalni dostawcy świadczą usługi przeważnie po WiFi na pasmach 2,4 lub 5 GHz i dzisiaj u klienta instalują najczęściej antenę zintegrowaną z punktem dostępowym przez co do całego ustrojstwa wystarczy dociągnąć tylko klasyczną skrętkę. Drugi koniec wpina się w port WAN routera w domu. Zasilanie do anteny idzie po skrętce przez adapter PoE z zasilaczem (wszystko w domu).

    Jeśli chodzi o internet LTE (oferowany przez operatorów komórkowych) to do takiej anteny trzeba doprowadzić koncentryk 50 Ohm (może być jak najbardziej wspomniany Trilan 240) i z reguły są to nie jeden, ale dwa przewody.

    Internet przez "tepsę" czyli wszelkie technologie xDSL (np. Neostrada) korzystają z klasycznej linii telefonicznej, która wykorzystuje tylko jedną parę miedzianą (aczkolwiek warto dać zapas na wypadek uszkodzenia przewodu) dlatego wystarczy parowany przewód telefoniczny np. YTKSY 2x2x0,5, może to też być bez żadnych przeszkód skrętka komputerowa. Absolutnie nie nadają się do tego natomiast wszelkie przewody "domofonowe", "alarmowe" i inne nieparowane.

    Wszelkie przewody wystawione na działanie warunków atmosferycznych powinny oczywiście być w wersji do tego przeznaczonej.

    Światłowód - tutaj nie ma co układać przewodów samemu tylko doprowadzić rurę z zewnątrz do miejsca, gdzie ma być całe "centrum dowodzenia" siecią. Istotne jest, żeby tylko rura ta miała jakiś sensowny przekrój i była prowadzona najlepiej bez zakrętów, a jeśli już to max. jednym czy dwoma, oczywiście łagodnymi. W rurze zostawić pilot (sznurek, drut).
    Skąd z zewnątrz wyprowadzić - to zależy.
    Jeśli sieć będzie wieszana na słupach energetycznych, to na elewacji trzeba zrobić na odpowiedniej wysokości (podobnie jak dla napowietrznego przyłącza energetycznego) hak i wyprowadzenie rury. Najłatwiej jest w takiej sytuacji wyprowadzić rurę od routera prosto na strych i i na strych wprowadzić też kabel ze słupa - tak będzie najłatwiej przeciągnąć.
    Jeśli sieć będzie prowadzona w gruncie, to wyprowadzić rurę niezbyt wysoko nad ziemią, podobnie jak dla telefonu. Można na elewacji umieścić do tego celu puszkę, do której wyprowadzona będzie rura z domu i np. kawałek rury (np. Arot) zakończony ok. 0,5 metra pod ziemią kawałek od domu. Tylko puszka nie jakaś malutka tylko z tych większych i najlepiej w miarę głęboka - włókno światłowodowe ma dość duży promień gięcia. W zasadzie to można do tej puszki wyprowadzić też linię telefoniczną.

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Jeśli chodzi o internet radiowy - to zależy jaki to internet.
    Lokalni dostawcy świadczą usługi przeważnie po WiFi na pasmach 2,4 lub 5 GHz i dzisiaj u klienta instalują najczęściej antenę zintegrowaną z punktem dostępowym przez co do całego ustrojstwa wystarczy dociągnąć tylko klasyczną skrętkę. Drugi koniec wpina się w port WAN routera w domu. Zasilanie do anteny idzie po skrętce przez adapter PoE z zasilaczem (wszystko w domu).
    Czyli tu rozumiem, że wystarczy jedna skrętka do połączenia z anteną oraz do zasilania jej.

    Z kolei skrętkę do telefonu można poprowadzić na przykład do wiatrołapu. A stamtąd operator dociągnie swoje łącze telefoniczne.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak, do zasilania i transmisji ta sama skrętka.

    Co do telefonu to najlepiej by było, gdyby była to puszka na zewnątrz, wtedy obędzie się bez żadnych prac wewnątrz domu. Bez tego trzeba będzie wiercić, prowadzić przewody itd.

  16. #16

    Domyślnie

    No to jeszcze raz wielkie dzięki.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adpul

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-230
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witajcie

    Podepnę się pod temat otóż w domu kładziemy przewody i poprowadziłem przeowdy koncentryczne od gniazdek do rozdzielni w kotłowni do szafy rack i mam pytanie czy lepiej założyć multiswitch w kotłowni czy na strychu i tam cofnąc wszystkie przewody pokoi z rodzielni ?

  18. #18

    Domyślnie

    Dobrze jest rozplanować sieć komputerową tak by nie trzeba było nic poprawiać. Najlepiej chyba zadbać by wtyczka do telewizji oraz do kabla internetowego była w każdym mieszkalnym pokoju.
    Pozdrawiam

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    Ja jeszcze proponowałbym poprowadzić kabel do kuchni, już niedługo większość sprzętu w kuchni będzie podłączona do internetu.
    Pozdrawiam
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony