dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Domcik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Ostrów Maz.
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    16

    Domyślnie Wybór kotła - pomoc

    Witam wszystkich forumowiczów!

    Jestem w trakcie budowy domu i stanąłem przed decyzją wyboru kotła. Dostępu do gazu niestety nie mam. Przeglądam różne fora i strony internetowe i im więcej przeglądam tym większy mętlik mam w głowie. Otóż dom będzie miał 210 m2 + 33 m2 garaż + ok 60 m2 piwnica, w której będzie znajdowała się m.in. kotłownia. Ściany zewnętrzne to Ytong PP3/0,5 S gr. 30cm. Ocieplenia jeszcze nie ma, ale w planach jest wełna mineralna gr. 18cm. W salonie, hallu, łazienkach dwóch i kuchni będzie ogrzewanie podłogowe. Natomiast w sypialniach i gabinecie grzejniki. Kocioł miałby ogrzewać dom oraz grzać ciepła wodę. Chciałbym kupić kocioł na eko-groszek i na pellet jednocześnie. Ze wstępnych ustaleń mam do wyboru dwa kotły:

    - Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic2 link: http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produk...ogic2_do_100kW
    - Defro KOMFORT EKO DUO UNI R link: http://www.defro.pl/kotly-p-komfort-eko-duo-uni-r.php

    Bardzo bym prosił o rady dotyczące lepszego wyboru. Chodzi mi o ekonomię, sprawność działania, dostęp do serwisu, niezawodność i łatwość obsługi. Może inne kotły tych firm? Otwarty jestem również na propozycje kotłów z innych firm. Proszę tylko bez reklam

    Jeszcze jedno. Biorąc pod uwagę powierzchnię użytkową domu, to jakiej mocy kocioł by był wystarczający. Nie chciałbym przeszacować ani niedoszacować mocy kotła...

    Za wszelkie pomocne wpisy i uwagi bardzo dziękuję.

    Pozdrawiam

    K. D.
    Ostatnio edytowane przez Domcik ; 19-07-2015 o 00:06

  2. #2

    Domyślnie

    Instalacja przekombinowana grzejniki + podłogówka a do kompletu jeszcze kocioł na pellet na którym trzeba trzymać te 70oC aby nie zarastał.
    Wywal grzejniki zrób tylko podłogówkę a do kompletu pompę ciepła powietrze woda. Za cenę kotłowni, kotła, komina kupisz PC i ogrzejesz nią chałupę przez kolejne 5 lat. Ale jakby to powiedzieć trochę już za późno na to a kotły które prezentujesz są około 3-4 razy za mocne
    Pellets Fuzzy Logic2 chodzi od 15kW
    A Defro to węgiel więc pewnie ze 20kW
    \

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Domcik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Ostrów Maz.
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    To może inaczej teraz zapytam. Jakie ogrzewanie najlepiej dać do domu? W sypialniach nie chciałbym mieć podłogówki. Więc bardzo proszę o pomoc ze znalezieniem najlepszego rozwiązania. Nie muszą być kotły opisane powyżej. Jestem otwarty na propozycje.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Propan?
    W inwestycji i eksploatacji podobnie do kotła na pellet, a w zamian całkowicie bezobsługowo.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domcik Zobacz post
    W sypialniach nie chciałbym mieć podłogówki.
    Z jakiegoż to powodu ?
    Żyły wodne ?
    Bo w wodzie jest ...diabeł lub czarownice ?
    Aż tak w Ostrowie Maz straszą ?
    To wodę święconą na podłogę i ruszaj z koksem

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Instalacja przekombinowana grzejniki + podłogówka a do kompletu jeszcze kocioł na pellet na którym trzeba trzymać te 70oC aby nie zarastał.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wywal grzejniki zrób tylko podłogówkę...

    Dokładnie.

    Cytat Napisał Domcik Zobacz post
    Chciałbym kupić kocioł na eko-groszek i na pellet jednocześnie.
    To kup dwa kotły
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-07-2015 o 21:07

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Pana pompkę sobie odpuść bo słuchając jego będziesz zimą w tanisówkach biegał
    Co do kotłów z podajnikiem niema czegoś takiego jak kocioł na wszystko, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, takie rzeczy to tylko wyczytasz w opisach na stronach producentów takich kotłów ale to Tobie przyjdzie się zderzyć z rzeczywistością.
    W kotłach groszkowych co najwyżej możesz współspalać miał, eko groszek czy groszek z pelletami.

  7. #7

    Domyślnie

    Może od początku.
    Domcik, po ile masz węgiel, pellety, miał?
    Podaj ceny + wartość opałowa + wszystkie pozostałe parametry opału którym teoretycznie chcesz palić.
    Wtedy można coś porównać. Inaczej, to tylko gdybanie...
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-07-2015 o 23:44
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    "W kotłach groszkowych co najwyżej możesz współspalać miał, eko groszek czy groszek z pelletami.

    Z przykrością stwierdzam, że pan karoka myli się w swojej wypowiedzi.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał bolek&lolek Zobacz post
    "W kotłach groszkowych co najwyżej możesz współspalać miał, eko groszek czy groszek z pelletami.

    Z przykrością stwierdzam, że pan karoka myli się w swojej wypowiedzi.
    Karoka się nie myli myślę. Spalanie samych pelletów na retorcie nie jest ekonomicznym rozwiązaniem i nieco niebezpiecznym w niektórych przypadkach.
    Znam dwa przypadki gdzie przy spalniu pelletu Varmo nawet czujnik podajnika nie zdążył zareagować a żar przeszedł do zasobnika
    Mam klientów którzy spalali same pellety na retortach w RBRach na przykład i je spalili z tym że to nie jest palnik do pelletów.
    Zima kiedy jest odbiór ciepła i palnik więcej pracuje można palić z tym że nie jest to spalanie ekonomiczne jak w typowym palniku pelletowym, jeśli palnik ma duże przestoje do tego dużym ciąg kominowy to można sobie p. Bolek$Lolek zrobić duże kuku.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bolek&lolek Zobacz post
    "W kotłach groszkowych co najwyżej możesz współspalać miał, eko groszek czy groszek z pelletami.

    Z przykrością stwierdzam, że pan karoka myli się w swojej wypowiedzi.
    Problem pytajacego nie lezy w rodzaju opału do kotła groszkowego, a w tym ze chce, a własciwiej juz wybrał kotły o mocy co najmniej 2 wiekszej niz projektowe obciązenie cieplne jego domu, nie wspominając o instalacji mieszanej. Liczenie ze forum poda dokładne parametry energetyczne tego budynku bo na czyms sie trzeba oprzec przy doborze i doradach to pomyłka.
    Trzeba moze zaczac od ciepławłasciwego. Mając te (biorąc poprawkę, to tylko szacunek) wyniki mozna dalej sie zastanawiac na doborem kotła

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domcik Zobacz post
    Otóż dom będzie miał 210 m2 + 33 m2 garaż + ok 60 m2 piwnica, w której będzie znajdowała się m.in. kotłownia. Ściany zewnętrzne to Ytong PP3/0,5 S gr. 30cm. Ocieplenia jeszcze nie ma, ale w planach jest wełna mineralna gr. 18cm. W salonie, hallu, łazienkach dwóch i kuchni będzie ogrzewanie podłogowe. Natomiast w sypialniach i gabinecie grzejniki. Kocioł miałby ogrzewać dom oraz grzać ciepła wodę.

    K. D.
    Co do mocy kotła myślę że 10 do 12kW maksymalnie ale jak Asolt podpowiada skorzystaj na początek ze stronki ciepłowłaściwe ewentualnie zleć wykonanie OZC będziesz wiedział z większą dokładnością.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Domcik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Ostrów Maz.
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Dziękuje za sensowne odpowiedzi Na kotłach się naprawdę nie znam. Podałem tylko przykładowe, które mi się wydawały, że będą dobre. Wdzięczny jestem za wybicie mi kotłów o takiej mocy z głowy. Reasumując poproszę kolegę o zrobienie świadectwa i jak będę już miał wyniki to się odezwę. Pozdrawiam

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domcik Zobacz post
    Dziękuje za sensowne odpowiedzi Na kotłach się naprawdę nie znam. Podałem tylko przykładowe, które mi się wydawały, że będą dobre. Wdzięczny jestem za wybicie mi kotłów o takiej mocy z głowy. Reasumując poproszę kolegę o zrobienie świadectwa i jak będę już miał wyniki to się odezwę. Pozdrawiam
    Swiadectwa nie trzeba juz wykonywac, zresztą wykonuje je sie po zakonczeniu budowy, to co jest potrzebne na teraz to OZC

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kordian Kałużą

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    12

    Domyślnie

    Szczerze popieram twój pomysł zakupem kotła dwu paliwowego. Sam dokonałem niespełna 2 tygodnie temu zakupu i mój wybór padł na defro komfort eko duo uni r 15kw. Owszem czytałem, że niektórzy użytkownicy mają z tym piecem problem ale wiele zależy od ustawień gdyż spora grupa forumowiczów także go chwali. Nie mogę powiedzieć z własnego doświadczenia jak się sprawuje gdyż nie został jeszcze uruchomiony, ale to już w wkrótce. Przed zakupem doradzano mi sam eko groszek - ja nie chciałem gazu a PC za droga. Co do eko groszku - strasznie drogi na składach retopal czyli słaby jakościowo ekogroszek jest za 750zł + w mojej okolicy za lepszy muszę zapłacić 850 wzwyż (ale czy faktycznie nie wiem pakowany nie jest). Pellet zakupiłem za 540zł tona z tartaku, który przetwarza zrzyny. Sąsiad, który prowadzi skup zboża powiedział, że tonę owsa sprzeda za 450zł. Tak więc wybór większej ilości paliwa pozwoli przetrwać zimę nie nadwyrężając portfela. Co do mocy kotła OZC w moim domu wyszło 6,9kW w największy mróz ale takich małych kotłów nie ma. Najmniejszy palnik i tak jest na 25kw więc myślę, że ciepło i tak idzie w komin. Producent wybranego przeze mnie kotła podaje zakres pracy 4,5-15kw a tak jak ty mam dom z ytonga ale 40cm ściana bez ocieplenia. Wracając do kwestii opału popiół z pelletu i owsa idzie w kwiatki, natomiast eko groszek z min 10% w zimę ok 300kg samego popiołu do kontenera.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Domcik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Ostrów Maz.
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam ponownie! Z wyliczeń na zapotrzebowanie wyszło 16KW. Proszę tylko nie mówić, że za dużo lub za mało, bo ja kompletnie nie wiem jak to zostało wyliczone. Ale biorąc pod uwagę fakt, że jednak jest zapotrzebowanie 16KW, to jaki kocioł byście zaproponowali?

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    16kW ??? To Ty dom bez szyb w oknach będziesz miał ???
    Może ktoś jak liczył to nie brał pod uwagę,ze jednak szyby będą ?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    16kW ??? To Ty dom bez szyb w oknach będziesz miał ???
    Może ktoś jak liczył to nie brał pod uwagę,ze jednak szyby będą ?
    Arturo jestes czujny jak czekista, ale kol Domcik nie chce miec dokladnych obliczen, on chce miec kocioł o mocy ok 17 kW, na forum szuka tylko potwierdzenia własnych przemyslen.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Domcik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Ostrów Maz.
    Kod pocztowy
    07-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Za taką odpowiedź to ja dziękuję. Kolega Ja jak napisał, że się na tym nie zna i nie ma żadnych przemyśleń do potwierdzenia. Napisałem na forum w celu szukania pomocy od poważnych ludzi. Podał mi taką wartość i taką tu przekazałem więc asolt bez żadnych takich tekstów. Popytałem się go o co kaman. Coś mi wytłumaczył, ale nie przekażę. Jeżeli chodzi o sezonowe zapotrzebowanie na ciepło to jest około 10 KW. A co do obliczeń to są bardzo szczegółowe. Brał pod uwagę nawet rozstawienie belek na suficie, aby przegrody policzyć. Z tego co zauważyłem rozłożył dom na czynniki pierwsze.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cwancig

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-335
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domcik Zobacz post
    Witam ponownie! Z wyliczeń na zapotrzebowanie wyszło 16KW.
    Zmień gościa od wyliczeń. Serio i to jak najszybciej. Takie mniej więcej zapotrzebowanie ma 30-to letni dom bez ocieplenia mający podobną powierzchnię.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domcik Zobacz post
    Za taką odpowiedź to ja dziękuję. Kolega Ja jak napisał, że się na tym nie zna i nie ma żadnych przemyśleń do potwierdzenia. Napisałem na forum w celu szukania pomocy od poważnych ludzi. Podał mi taką wartość i taką tu przekazałem więc asolt bez żadnych takich tekstów. Popytałem się go o co kaman. Coś mi wytłumaczył, ale nie przekażę. Jeżeli chodzi o sezonowe zapotrzebowanie na ciepło to jest około 10 KW. A co do obliczeń to są bardzo szczegółowe. Brał pod uwagę nawet rozstawienie belek na suficie, aby przegrody policzyć. Z tego co zauważyłem rozłożył dom na czynniki pierwsze.
    Te obliczenia nie są szczególowe, nie sa dokładne, one są ponizej wszelkiej krytyki.
    16 kW to wartosc dla budynku słabo ocieplonego lub prawie w ogole nie ocieplonego.
    Gdybym sie na tym nie znał na pewno bym sie nie odzywał. Jestem powaznym człowiekiem, a w dziedzinie ozc mogę i sie wypowiadam.
    Pokaz wyniki obliczen na forum, ocenię ich dokladnosc.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony