dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie domek holenderski, ocieplenie z zewnątrz

    Witam,

    Jestem nowy na forum, więc chciałbym się przywitać

    Posiadam domek holenderski (chyba większość z Was wie jak to wygląda).
    Wymiary około 12m x 3,7m

    Jedno pomieszczenie zrobiliśmy od środka (wywaliliśmy płytę pilśniową z której zrobiona była ściana i całe "ocieplenie" 1,5-3cm), położyliśmy drewnianą konstrukcję żeby ściany się za bardzo nie bujały przy wiatrach, na to 10-15cm wełny i płyta k-g.
    Pomieszczenie się zmniejszyło, nawet bardzo zmniejszyło o czym nie pomyśleliśmy wcześniej w sumie to tylko sypialnia.

    Teraz przejdźmy do sedna sprawy - temperatura w domku dorównuje a czasem nawet przewyższa temperaturę na zewnątrz.
    Ostatnie upały powyżej 30st to jakaś masakra.
    aktualnie gdy na dworze jest ciut chłodniej - temperatura w domku nie spada poniżej 29st.

    Wpadłem na genialny pomysł aby obłożyć całą blachę z której domek jest zrobiony styropianem 5cm, siatka, tynk. Wtedy chyba tak bardzo by się nie nagrzewało?

    Czy to w ogóle zda egzamin? Jeżeli tak to w jaki sposób zamontować styropian na blache, żeby jednak żadna wilgoć pod ten styropian nie wchodziła?

    Przed ostatnią zimą "hydraulik" (chyba tylko z nazwy) rozprowadził nam rurki od centralnego i tutaj uwaga NA ZEWNĄTRZ DOMKU, więc musialem ocieplić te rurki styropianem, przyklejałem go do blachy zwykłą pianką montażową z castoramy, dzięki której styropian bardzo mocno przylegał.
    Wytrzymywał nawet ciężar około 70kg. (aktualnie rurki zostały już puszczone w środku)

    W związku z tym czy przyklejenie styropianu pianką zda egzamin? Czy może przyczepić go jakimiś kołkami do styropianu, ale jakie kołki użyć do blachy?

    Trochę namieszałem - ogólnie chodzi o to, żeby w domku nie było tak gorąco jak teraz


    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Tutaj w kwestii izolacji zbytnio nie ma pola do manewru. Może obłożenie całości w środku płytami wełny 5cm o dobrych parametrach co nieco poprawi a nie zabierze bardzo wiele miejsca bo obłożenie takiego domku styropianem raz, że może być trudniejsze i być może bardziej kosztowne to jeszcze zbyt efektownie nie będzie wyglądało. Prócz ewentualnego docieplenia pozostają tradycyjne manewry, choć taki domek praktycznie nie posiada bezwładności cieplnej ale może przy zamkniętych okienkach i drzwiach za dnia a otwieraniem ich wieczorem czy w nocy pozwoli trochę zapanować nad temperaturą. Nie wiem jakie jest otoczenie domku ale jeśli stoi bezpośrednio na słońcu to koniecznie zorganizować cień na całej południowej ścianie co automatycznie obniży temperaturę o kilkanaście stopni na zewnątrz ściany. Można to zrobić markizą albo naturalnie obsadzając stelaż oddalony na jakąś odległość np szybko rosnącym bluszczem lub winogronem niestety, na efekt trzeba będzie poczekać.
    Ostatnio edytowane przez PaulAdmin ; 26-07-2015 o 21:10

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Pianka dobrze trzyma do blachy. Sprawdzone. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  4. #4

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedź.

    Wełna od środka tak jak w naszej sypialni nie zdaje egzaminu. Blacha się nagrzewa i jest jeszcze gorzej niż bez wełny.
    Domek stoi cały dzień na słońcu.

    Pomysł z zamykaniem okien w dzień jest dobry - ale w zwykłych domach. Tutaj idzie się udusić, robi się po prostu termos.
    Pomaga jedynie robienie przeciągu, ale to też na dłuższą metę jest uciążliwe.

    Myślałem, żeby kupić "żagle", czy właśnie takie markizy i rozstawić je NAD domkiem z wyjściem na około 1m z każdej strony.

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem, że wełna nie robi zbyt dużej różnicy ale, że pogarsza sytuacje? Teoretycznie powinna odizolować od tego zewnętrznego poszycia, podobnie jak w płytach warstwowych choć tam akurat jest styropian. Jeśli chodzi o zamykanie okien w dzień to termos to dobre stwierdzenie bo teoretycznie powinno się zatrzymać chłodne powietrze z nocy wewnątrz jak najdłużej czyli jak termos ale utrzymujący chłód. No cóż skoro twierdzisz, że to sie nie sprawdza to potwierdza, że teoria a praktyka nie zawsze się pokrywa. W takim razie zostaje Ci chociażby osłonięcie przed słońcem, choć nie wiedzę oczami wyobraźni Twojego rozwiązania to każde, które rzuci cień na domek będzie dobre, tylko żeby wiatr tego nie zerwał bo ostatnio często i mocno wieje ale ostatecznie zieleń może sprawdzic się najlepiej bo lepiej wygląda, jest tania a po zrzuceniu liści sprzyja znowu dogrzewaniu domku przez słońce w chłodniejsze dni.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Alicja1959

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    1

    Domyślnie Witam

    też jestem od kilku miesiecy szczęśliwą posiadaczka domku 11/3,70,, mam szczęście,ze w cieniu wiec nie miałam problemów z temperaturą + ale obawiam się -. Wszystkie rurki są na zewnatrz pod domkiem,czyli tak naprawdę powinnam spuścić wodę przed zimą,a szkoda,bo też chcę w zimie ,jesieni tam przebywać,jak zabezpieczyć rury, czy dobrym pomysłem będzie przymocowanie waty pod domkiem na to styropian i folia paroizolacyjna? czy moze są jakies specjalne otuliny? Jeszcze jedno pytanie, czy na zewnątrz mozna ocieplać bo może skusiłabym się gdyby to nie zaszkodziło poszyciu domku na styropian na zewnątrz czy watę i na to deski?

  7. #7

    Domyślnie

    Tez nurtuje mne ten temat a jak z prądem jak przejść na taryfę na gospodarstwo domowe płacę za budowlany da się załatwić na działce budowlanej?podpowiedzcie proszę

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bogard

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-077
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam, mam tez taki domek i mieszkam w nim wydaje mi sie ze ten steropian nie zda egzamin.wystarczy ze kupisz folie bo ja tak mam , PAROIZOLACYJNA lub WYSOKOPAROPRZEPUSZCZALNA,,po za tym proponuje ci kupic klimatyzator i po sprawie minimum 9000BT, koszt okolo 1300zl.i bedziesz mial temperature jaka chcesz na dworze 35% a ty bedziesz mial w calym domku 22st. ja tak mam.pozdrawiam

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Konio1971

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-301
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cześć,
    Mam domek holenderski od trzech lat. Jest wyposażony w dach z blachodachówki. Zimą można od biedy w nim przetrwać, bo mam zamontowaną kozę. Docelowo ma być to całoroczny domek dla gości itp. (dom, który buduję obok jest mały, bo tak planowałem i w ogóle małe jest piękne )
    Mam pytanie do fachowców od ociepleń jak ocieplić podłogę. Jestem na etapie, że oczyściłem z rdzy i zabezpieczyłem całą dość leciwą konstrukcję metalową pod domkiem. Teraz chcę ocieplić podłogę. Podłoga jest na legarach 12 cm wysokich i jest z płyt coś w rodzaju osb. Planuję pomiędzy legary wpasować styropian. Poproszę o porady jaki styropian, czy zamykać od spodu np. płytą osb, i czy pomiędzy styropian a podłogę kłaść folię paroprzepuszczalną itp. Z góry dziękuję za pomoc.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konio1971 Zobacz post
    Cześć,
    Mam domek holenderski od trzech lat. Jest wyposażony w dach z blachodachówki. Zimą można od biedy w nim przetrwać, bo mam zamontowaną kozę. Docelowo ma być to całoroczny domek dla gości itp. (dom, który buduję obok jest mały, bo tak planowałem i w ogóle małe jest piękne )
    Mam pytanie do fachowców od ociepleń jak ocieplić podłogę. Jestem na etapie, że oczyściłem z rdzy i zabezpieczyłem całą dość leciwą konstrukcję metalową pod domkiem. Teraz chcę ocieplić podłogę. Podłoga jest na legarach 12 cm wysokich i jest z płyt coś w rodzaju osb. Planuję pomiędzy legary wpasować styropian. Poproszę o porady jaki styropian, czy zamykać od spodu np. płytą osb, i czy pomiędzy styropian a podłogę kłaść folię paroprzepuszczalną itp. Z góry dziękuję za pomoc.
    Jeżeli chce Kolega osiągnąć maksimum efektu to nie obędzie się bez płyt z PIR. Najlepiej wielkoformatowych lub SIP w OSB 3. Więcej na PW.
    Pozdrav
    SM

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony