dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Mur oporowy przy garażu.

    Witam, mam zamiast trochę przerobić wjazd do garażu.
    Jest to wjazd do garażu w domu kostce którego podłoga znajduje się dużo poniżej poziomu gruntu do którego prowadzi pochylnia.
    Jako że już nie będę tam parkował samochodu a tylko rowery i sprzęt chcę trochę przerobić wejście do niego.

    Plan jest taki żeby na przeciw drzwi ustawić mur oporowy a po bokach z jednej strony wyjście schodkami a po drugiej pochylnia żeby wyjechać rowerem wszystko wychodzące troszkę wyżej niż poziom gruntu żeby woda mi nie lała do środka. Oczywiście wszystko zadaszone. Między murem a ścianą domu zewnętrzna wylewka jako podłoga. Wszystko dookoła zostanie podsypane ziemią w celu wyrównania terenu.

    Dla lepszego zobrazowania planu wrzucam moje paintowe szkice bo obawiam się że niezbyt dobrze to wytłumaczyłem:
    http://zapodaj.net/6fc68133216d4.bmp.html
    http://zapodaj.net/cdadb759f255f.bmp.html

    Na drugim szkicu z przyczyn oczywistych nie narysowałem zadaszenia.

    Stąd właśnie mam kilka wątpliwości a zarazem pytań które dla przejrzystości ponumeruję.

    1. Czy cała konstrukcja powinna zostać zezbrojona razem z fundamentem domu czy raczej powinna zostać oddzielona dylatacją?
    2. Mur powinien zostać wylany z betonu czy raczej wymurowany np. pustakiem?
    3. Jak powinienem zabezpieczyć wszystko przed mrozem i ogólnie warunkami atmosferycznymi?
    4. W najbliższym czasie będę również ocieplał cały budynek a co za tym idzie jak powinienem przymocować zadaszenie do ściany domu jeśli jeszcze nie wiem jaka będzie grubość ocieplenia.
    5. Ostatnio zmieniły się budowlane przepisy w których jeszcze nie mogę się połapać. Czy po nowemu będę musiał projektować plan mojej przebudowy i prosić o pozwolenie czy wystarczy to zgłosić?

    Z góry dziękuję Wam za wszelką pomoc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    1. Czy cała konstrukcja powinna zostać zezbrojona razem z fundamentem domu czy raczej powinna zostać oddzielona dylatacją?
    2. Mur powinien zostać wylany z betonu czy raczej wymurowany np. pustakiem?
    3. Jak powinienem zabezpieczyć wszystko przed mrozem i ogólnie warunkami atmosferycznymi?
    4. W najbliższym czasie będę również ocieplał cały budynek a co za tym idzie jak powinienem przymocować zadaszenie do ściany domu jeśli jeszcze nie wiem jaka będzie grubość ocieplenia.
    5. Ostatnio zmieniły się budowlane przepisy w których jeszcze nie mogę się połapać. Czy po nowemu będę musiał projektować plan mojej przebudowy i prosić o pozwolenie czy wystarczy to zgłosić?
    1. Wszelkie konstrukcje murowane dostawiane do budynku, schody, podjazdy, tarasy, mury powinny być dylatowane od konstrukcji budynku.
    2. Może być wylany jako monolit, może być wymurowany z bloczków, może być z ozdobnych bloczków, są też prefabrykaty już ze stopą, którą się zasypuje ziemią. Wykonywany z bloczków powinien być posadowiony na stopie fundamentowej, warto dać jakieś proste zbrojenie i posadowić poniżej strefy przemarzania, posadowiony za płytko może pękać w wyniku wysadzin zmarzlinowych.
    3. Od strony ziemi wysmarować dysperbitem, warto też przygrzać papę termozgrzewalną.
    4. Dobrze znać grubość ocieplenia i zadaszenie przytwierdzić z uwzględnieniem ocieplenia, będzie estetyczniej wyglądało.
    5. Nie, zakwalifikujmy mur do obiektów małej architektury
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedź, wiele mi już wyjaśniłeś. Jednak jeszcze kilka pytań gwoli ścisłości.
    1. Czy tak mała konstrukcja o niewielkim fundamencie nie opadnie mi albo nie odpłynie po jakimś czasie od budynku będąc oddzielona dylatacją?
    2. Czy jeśli uznamy taki dodatek do domu jako obiekt małej architektury to nie muszę tego nawet zgłaszać? Mam brać i budować?
    3. Czy gotowe bloczki lub prefabrykaty również należy izolować od strony ziemi?
    Jestem zielony w budowlance stąd te wydawać by się mogło błahe wątpliwości.
    Dzięki za pomoc

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    1. Czy tak mała konstrukcja o niewielkim fundamencie nie opadnie mi albo nie odpłynie po jakimś czasie od budynku będąc oddzielona dylatacją?
    2. Czy jeśli uznamy taki dodatek do domu jako obiekt małej architektury to nie muszę tego nawet zgłaszać? Mam brać i budować?
    3. Czy gotowe bloczki lub prefabrykaty również należy izolować od strony ziemi?
    1. Ściany konstrukcji dostawianych powinny być oddylatowane od ściany domu - jeśli zabraknie dylatacji, na styku ścian szybko mogą pojawić się pęknięcia. Żeby zapewnić stabilność konstrukcji stosuje się odpowiednio zagłębione ławy, lub właśnie prefabrykowane ściany posiadające odpowiednią stopę. Myślę, że większość murarzy wykona to prawidłowo.

    2. Ja takiej wiedzy nie posiadam na 100%. Przepisy się zmieniły ostatnio i jeszcze złagodniały, więc raczej na pewno nic nie zgłaszamy budując murek.

    3. Wszystko izolować, smarować dysperbitem, czy podobnym materiałem. Nie zaszkodzi osłonić folią kubełkową część która będzie znajdowała się pod ziemią. Dla konstrukcji betonowych wrogiem jest woda i wilgoć, szczególnie zamarzająca zimą.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc, myślę że w tej sprawie już wszystko zostało powiedziane.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony