dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie Kable (telefon, domofon, brama, etc)

    Cześć
    Mam aktualnie stan surowy otwarty niezadaszony
    Za jakies 3 tygodnie wchodzi ekipa by zrobić przyłącze wodne i kanalizacyjne. Dogadałem się, że przy okazji mogą zrobić szersze wykopy bym mógł za jednym zamachem położyć kable.

    Na razie mam tylko przewód zasilający: YKY 5x10mm2 ziemny (zgodny z projektem)
    Dodatkowo potrzebuję:
    - kable telefonicznego (na granicy działki mam kabelek tepsy) - myślę o żelowanym XzTKMXpw 3x2x0,5 (byłoby go mniej niż 20m, z tego 7m na zewnątrz, reszta w budynku)
    - kabel do domofonu (jakiego ? jeszcze nie wiem [i pewnie przez najblizsze 2 lata nie bede wiedzial]). chcialbym cos na czym mogę uruchomić zarówno zwykły domofon jak i wideofon (oczywiście oprócz rozmowy opcja otwierania furtki)
    - kabel do bramy przesuwanej (kompletnie się nie znam, myślę że musi być jakieś zasilanie i jakieś sterowanie)

    I teraz pytania:
    - czy kłaść kable teraz, czy poczekać z nimi ? (w sumie myślę, że lepiej teraz zanim mam ocieplenie budynku ... )
    - jakie kable polecacie do domofonu/bramy
    - wiem, że kabel zasilający musi być 1m od wody. Co z pozostałymi kablami ? Mogę je puścić koło rury z wodą ? (wiem też, że telefoniczny nie powinien być koło zasilającego)
    - na jakich głębokościach je położyć (zasilający, telefoniczny, domofon i brama) ?
    - czy puszczać je w jakiś rurkach, czy po prostu w ziemi (i na to folię by w razie kopanie widzieć, że zaraz jest kabel)

    Dzięki

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Kable lepiej wyprowadź teraz, nawet w zapasie, zakończone gdzieś w puszce w ogrodzeniu. Drogie nie są (w porównaniu z kosztami całości inwestycji) a jak potem sobie coś wymyślisz i kabli braknie, to wtedy to już będzie duży problem.

    Do domofonu wyprowadź żelowanego wieloparowca, 4x2x0,5 może być. Odległościami się nie przejmuj, przewody teleinformatyczne nie mogą iść razem z energetyką na odcinkach dłuższych, niż 30m, jeśli u Ciebie będzie to tylko kwestia wejścia do domu, to nie ma problemu.

    Głębokości - wkop je tak, żeby nie było ryzyka ich uszkodzenia w czasie późniejszych prac ogrodowych, wkopywania krawężników i tym podobnych. Teraz, ale i za 10 lat, jak już dokładnie zapomnisz, gdzie ten kabel szedł również. Żadnych rurek, peszli nie dawaj, nic nie dadzą, a mogą jeszcze zaszkodzić (będą magazynować w sobie wodę), folię oczywiście tak.

    Do bramy przesuwnej potrzebujesz:
    - zasilanie (YKY 3x1,5 do tablicy rozdzielczej)
    - połączenia do bariery fotooptycznej w słupkach bramy (żelowany 2x2x0,5)
    - ewentalnie wyprowadzenie do lampy sygnalizacyjnej (YKY 3x1,5)
    - ewentualnie wyprowadzenie do anteny zewnętrznej ("jakiś koncentryk", tak szczerze to jakikolwiek, musi być tylko przystosowany do warunków zewnętrznych)
    - ewentualnie wyprowadzenie do sterowania czym innym niż pilot napędu (np. z centralki alarmowej) - żelowany 3x2x0,5 doprowadzony do miejsca zamontowania centralki alarmu
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Wielkie dzięki (tak też myślałem, że najlepiej teraz położyć i kiedyś w przyszłości mieć spokój)

    Parę dodatkowych pytań:
    - domofon i te te 2 kable żelowane do bramy to też XzTKMXpw ?
    - rozumiem, że ten ostatni to nie tylko sterowanie z poziomu centralki, ale np. gdybym chciał mieć w garażu guzik, który otwiera bramę
    - z której strony bramy trafia ten kabel od fotooptyki - z tej samej co naped bramy, czy od tej drugiej (musze wiedziec ile kabla dac)
    - czy ten od bariery fotooptycznej i ten do sterowania można połączyc w jeden (5x2x0,5 ?) (jezeli obydwa trafiaja w okolice napedu bramy)

    Jeszcze raz dzięki

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    - domofon i te te 2 kable żelowane do bramy to też XzTKMXpw ?

    Tak. Albo skrętka żelowana.

    - rozumiem, że ten ostatni to nie tylko sterowanie z poziomu centralki, ale np. gdybym chciał mieć w garażu guzik, który otwiera bramę

    Tak, dokładnie. Oczywiście, jeśli chcesz mieć sterowanie bramą i guzikiem w garażu i z poziomu alarmu, czy np. przyciskiem w wiatrołapie, wszystkie przewody z tych miejsc muszą się gdzieś zejść.

    - z której strony bramy trafia ten kabel od fotooptyki - z tej samej co naped bramy, czy od tej drugiej (musze wiedziec ile kabla dać)

    Przewody od fotooptyki z obu słupków wraz z wszystkimi innymi przewodami związanymi z napędem bramy powinny się kończyć tam, gdzie będzie napęd bramy, we wspólnym pęku.

    - czy ten od bariery fotooptycznej i ten do sterowania można połączyc w jeden (5x2x0,5 ?) (jezeli obydwa trafiaja w okolice napedu bramy)

    Elektrycznie nie ma przeszkód, ale nie wiem, czemu chcesz tak kombinować. Nawet jeśli masz "po drodze", w sensie, że przewód sterujący od domu i tak będzie przechodził przy jednym ze słupków, to moim zdaniem niewiele zaoszczędzisz łapiąc tym przewodem po drodze barierę fotoel., a skomplikujesz sobie życie o tyle, że te czujki bariery zwykle są małe, w nich nie ma za dużo miejsca, będzie bardz ciężko wprowadzić do nich grubszy kabel, a potem jeszcze nim wyjść spowrotem.
    Generalnie ściągnij sobie z netu instrukcję montażu dowolnego napędu (fAAC, Beninca), one na tym etapie są wszystkie takie same, wymagają niemal identycznych połączeń, spojrzyj na schemat, poczytaj, wszystko będzie jasne.
    Tu masz przykładowy (bez sterowania zewnętrznego i z dziwnym połączeniem do anteny, ale sens ogólny się zgadza):

    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Jeszcze jedno
    Z tego rysunku (i znalezionej instrukcji do Benincy) pomiędzy "napędem" a domem muszę mieć tylko 2 kable:
    - zasilający
    - (opcjonalny) do sterowania (jeżeli chcę miec w domu guzik)
    Reszta przewodów (odbiornik i foto) to kable pomiędzy "napędem" i resztą elementów bramy, czyli ich teraz nie muszę prowadzić (na razie dla mnie jest ważne to co wchodzi do domu, resztę mogę spokojnie poprawadzić albo przed układaniem podjazdu albo w momencie robienia bramy - co będzie pierwsze)

    Mam rację ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Tak, masz rację
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem instalatorem amatorem. Lubię nowości, instaluje również inteligentne systemy sterowania, głównie dla znajomych. Faktycznie przy postępie techniki to najbardziej uniwersalnym kablem jest UTP/FTP, w ziemi żelowy. Pojawiają się ciekawe urządzenia IP, które pracują po skrętkach. Tego typu urządzenia nie mogą pracować na innych kablach, ponieważ pakiety danych nie będą przesyłane. A zwykłe domofony pracują na skrętce bez problemu.
    Tutaj jest przykład nowoczesnego rozwiązania w rozsądnej cenie: [moderowano]
    Systemy typu IP to przyszłość.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	leelen-wideodomofon-safeip-s03p-01.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	70,2 KB
ID:	336237  
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 04-11-2015 o 21:51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony