dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 82
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1623
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie Dobór mocy pieca, Pompa ciepła i planowane rozwiązania

    Witam.
    Jestem w trakcie budowy U12.
    Powierzchnia użytkowa ok 120m garaż z kotłownią ok 45m.
    Oryginalne ocieplenie ściany 10cm dachu 20cm podłogi 8cm. Projektowe zapotrzebowanie domu na c,iepło to 11,2KW +CWU z ogrzewanym garażem. Garaż został powiększony na dwu-stanowiskowy, zrezygnowałem z ogrzewania w garażu, ponieważ wydzielono z niego kotłownie dla pieca z podajnikiem na eko-groszek i planuję również umieścić tam powietrzną pompę ciepła do CWU. Garaż będzie ogrzewany odpadowym ciepłem z pieca oraz wydmuchem z PC. PC ma pobierać w okresie letnim powietrze z dworu a w okresie zimowym z kotłowni i oddawać do garażu. Oryginalne ocieplenie zostało zwiększone dla ściany na 20cm, dachu 28 cm a podłogi 12 cm. Co daje U podłogi =0,25, U ścian =0,17, U dachu=0,15, okna 3 szybowe, montaż z użyciem taśm paro przepuszczalnych i izolacyjnych. Rezygnacja z ogrzewania w garażu zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło o ok 1,4KW. Jednakże należało by zwiększyć zapotrzebowanie bo projektowane 20C to trochę mało. Nie wiem jak ugryźć temat?

    1. Czy pomysł z PC i pobieraniem powietrza latem z dworu a zimą z kotłowni jest OK?? Powietrze latem i zimą oddawane do garażu.
    2 Jaki dobrać piec na ekogroch, uważam że 12KW to za dużo a instalatorzy mówią 20KW ewentualnie minimalnie 16KW?? Wierzyć sobie czy innym. Myślałem żeby kupić SKAMPa 12
    3. Może jakieś jeszcze pomysły?? Myślałem o fotowoltaice z programu Prosument aby obniżyć koszty. PC jak pracuje, swoje 600W bierze
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 31-07-2015 o 08:35

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Albo na całość pompa albo kocioł, dublowanie systemów przyniesie tylko nieuzasadnione koszty.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    W okresie letnim niekoniecznie. Wydaje mi się że grzanie CWU piecem jest średnio ekonomiczne ale może się mylę. A pompa miała być tylko do CWU

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Grzałem kawał czasu CWU prądem, teraz chyba ósmy rok kotłem z podajnikiem, wolę żeby kocioł miał "ciepło" niż żeby prawie przez pół roku rdzewiał w kotłowni.
    Wydaje mi się że nie do końca wiesz jak to wygląda ?
    Ogrzewanie CWU latem kotłem groszkowym to dosypanie węgla raz na około 1,5 czy 2 miesiące, chyba że masz duży pobór wody i cyrkulację, wtedy myślę że raz na miesiąc.
    Dobrze ustawiony kocioł to około 2kg węgla na dobę.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Gdybym wiedział tobym nie pytał Dopiero pierwszy dom buduje A jak z doborem mocy kotła do opisanego wyżej domu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    W nowo budowanym domu patrzyłbym jednak w stronę pompy
    Jeśli przychylniej jednak zaczniesz spoglądać w stronę kotła nie słuchaj tych instalatorów

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Dom już stoi prace są trochę bardziej zaawansowane niż na zdjęciu.Załącznik 326109
    Zotało dłubanie w środku i właściwa elewacja, siatki i kleje już są. wolałbym wstawić piec na groch. Trochę zmyliły mnie uśmiechy w Pana/i wypowiedzi. Czy to sarkazm czy rzeczywiście instalatorzy mają rację?? . A o PC do CWU myślałem ze względu na wydłużenie żywotności pieca i obniżenie kosztów. PC + Fotowoltaika, elektrownia ok 2 kW.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 31-07-2015 o 11:50

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Nie instalatorzy mocno się mylą z doborem mocy a z tym przedłużeniem żywotności kotła to czasem może wyjść całkiem odwrotnie.
    Ostatnio edytowane przez karoka65 ; 31-07-2015 o 13:45

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Dom już stoi...
    Teraz się pytasz, a gdzie byłeś przed budową?

    Moje 133m2 ogrzewam mocą 8kW i jeszcze mam zapas. Ciekawe co na to twoi instalatorzy.
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 31-07-2015 o 12:21

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Teraz się pytasz, a gdzie byłeś przed budową?
    No to weź popełnij w czynie społecznym jakiś projekt uświadamiający inwestorów i zarzuć na social media. Może nie będziesz już musiał pytać "gdzie byłeś przed budową" czy doszukiwać się spisku węglarzy

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    No to weź popełnij w czynie społecznym jakiś projekt uświadamiający inwestorów i zarzuć na social media. Może nie będziesz już musiał pytać "gdzie byłeś przed budową" czy doszukiwać się spisku węglarzy
    Jeżeli wprowadzą zakaz pakowania węgla do nowych domów, sami zaczną myśleć. 120m2 i 20kW. Matko Boska.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeżeli... Ale póki co, mógłbyś

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Oryginalne ocieplenie zostało zwiększone dla ściany na 20cm, dachu 28 cm a podłogi 12 cm.
    I teraz chopie zerknij na mój dom,mamy podobną izolację,obciążenie cieplne mam 3,5kW czyli to znaczy,że przy -18st.C źródło ciepła o mocy grzewczej 3,5kW przy pracy ciągłej ogrzeje mi dom do 22st.C a Ty piszesz o 12kW ??? Max.6kW przy dużych mrozach wystarczy i co teraz jak nie masz wyboru wśród ekosyfu ?
    Interesujesz się najdroższym rozwiązaniem na ogrzewanie i cwu do tego domu tak w inwestycji jak i w eksploatacji.
    Czy masz zrobione OZC czyli zużycie energii na ogrzewanie ?
    Od tego teraz zacznij bo i tak już obudziłeś się z ręką w nocniku bo o systemie grzewczym i OZC myśli się już przed budową a tak to się sfrajerowałeś lekko.

    Podpowiem lekko,najtańszym systemem grzewczym jest ogrzewanie prądem bo kociołek to koszt 2,5tys.zł,skoro mamy podobną izolację to odniosę się do mojego wyniku z OZC czyli zużycie na ogrzewanie wyszło 5500kWh a biorąc pod uwagę koszt 1kWh w taryfie G12W 0,29zł to grzejac pradem zapłaciłbym 5500kWh*0,29zł=1600zł,dużo ?
    Przy takim koszcie inwestycji chyba nie,ale jak mówiłem,Ty obudziłeś się z ręką w nocniku po budowie z kotłownią i z kominem w niej,a ja tego typu inwestycji nie mam.
    A jako,że grzeję od dwóch sezonów pompą p-w to zużycie na ogrzewanie mam odpowiednio 1900kWh i 1750kWh co w taryfie G12W dało mi rachunek za ogrzewanie 1750kWh*0,29zł=507zł
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-07-2015 o 17:36

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    No to weź popełnij w czynie społecznym jakiś projekt uświadamiający inwestorów i zarzuć na social media. Może nie będziesz już musiał pytać "gdzie byłeś przed budową" czy doszukiwać się spisku węglarzy
    Wydaje mi się,że inwestując w dom 300-400tys.zł kazdy rozsądny inwestor zainteresuje się jak najlepiej zainwestować dorobek własnego życia,no chyba,że dla niego taka kwota to splunąć i wali wszytko co związane z budową i niech sie dzieje wola nieba

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I teraz chopie zerknij na mój dom,mamy podobną izolację...
    kulibob:
    Oryginalne ocieplenie zostało zwiększone dla ściany na 20cm, dachu 28 cm a podłogi 12 cm.

    Arturo72:
    płyta fundamentowa z 20cm EPS200,silikat 18cm+20cm styropianu z lambdą 0,031,strop 30cm styropianu+18cm proszku PUR,okna z U=0,82-0,94,WM z rekuperatorem

    no prawie identyczne...

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    kulibob:
    Oryginalne ocieplenie zostało zwiększone dla ściany na 20cm, dachu 28 cm a podłogi 12 cm.

    Arturo72:
    płyta fundamentowa z 20cm EPS200,silikat 18cm+20cm styropianu z lambdą 0,031,strop 30cm styropianu+18cm proszku PUR,okna z U=0,82-0,94,WM z rekuperatorem

    no prawie identyczne...
    Napisałem podobną a nie prawie identyczną co może skutkować wiekszym obciążeniem o 0,5-1kW co dalej daleko do 12kW a 6kW będzie ok.
    Dlatego tak ważne jest OZC i to jeszcze przed budową.
    I nie mówcie że to nowość bo ja robiłem to ok.5 lat temu,oczywiście przed budową,zanim zdecydowałem się na ogrzewanie prądem,też przed budową
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-07-2015 o 18:07

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Wydaje mi się,że inwestując w dom 300-400tys.zł kazdy rozsądny inwestor zainteresuje się jak najlepiej zainwestować dorobek własnego życia,no chyba,że dla niego taka kwota to splunąć i wali wszytko co związane z budową i niech sie dzieje wola nieba
    No to się interesuje i gdzie idzie pytać o materały budowlane i ocieplenie? Kogo pyta o instalacje? Więc, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, do fachowców idzie i pyta.
    To potem tak wychodzi, jak doradcy budowlani doradzą. Wiesz lepiej? Zrób to, co do Liwka napisałem. Uchronicie może kilku inwestorów przed takim błędem życiowym. A tymczasem Wy tu po co? Tylko pośmiać się i wydrwić. I te pseudomądrości życiowe. Czy Twoim zdaniem Twoje posty coś wniosły? Tak, kolejny raz pokazują, jacy "mądrzy" przed budową byli Arturo czy Liwko. Szkoda tylko, że nie potraficie innych tą wiedzą zarazić, by własnego zdrowia nie szarpać wyziewami z okolicznych kominów. Dlaczego ciągle musicie się dowartościowywać pisząc te docinki? Kompleksy? To do psychologa.
    Ostatnio edytowane przez QIM ; 31-07-2015 o 19:39

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    No to się interesuje i gdzie idzie pytać o materały budowlane i ocieplenie? Kogo pyta o instalacje? Więc, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, do fachowców idzie i pyta.
    To potem tak wychodzi, jak doradcy budowlani doradzą. Wiesz lepiej? Zrób to, co do Liwka napisałem. Uchronicie może kilku inwestorów przed takim błędem życiowym. A tymczasem Wy tu po co? Tylko pośmiać się i wydrwić. I te pseudomądrości życiowe. Czy Twoim zdaniem Twoje posty coś wniosły? Tak, kolejny raz pokazują, jacy "mądrzy" przed budową byli Arturo czy Liwko. Szkoda tylko, że nie potraficie innych tą wiedzą zarazić, by własnego zdrowia nie szarpać wyziewami z okolicznych kominów. Dlaczego ciągle musicie się dowartościowywać pisząc te docinki? Kompleksy? To do psychologa.
    Do jakich fachowców ? O jakich fachowcach mówisz ?
    Z wioski obok ?
    A może trzeba by było ze wsi zabitej dechami wysciubic nosa na świat ?
    Ja przed budową nie rozmawiałem z fachmanami od ekosyfu bo żal mi było wyrzucać ciężko zabroniona kasę na syf w nowym domu bo ja miastowy i do syfu nie zwyczajny
    A czemu tutaj pisze ? Żeby inni nie miastowi wiedzieli i dowiedzieli się że można czysto i tanio nawet prądem

    Dlatego u dziennik budowy mam w stopce dla mało kumatych miastowych u nie kumatych nie miastowych
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-07-2015 o 20:00

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Do jakich fachowców ? O jakich fachowcach mówisz ?
    Z wioski obok ?
    A może trzeba by było ze wsi zabitej dechami wysciubic nosa na świat ?
    Ja przed budową nie rozmawiałem z fachmanami od ekosyfu bo żal mi było wyrzucać ciężko zabroniona kasę na syf w nowym domu bo ja miastowy i do syfu nie zwyczajny
    A czemu tutaj pisze ? Żeby inni nie miastowi wiedzieli i dowiedzieli się że można czysto i tanio nawet prądem
    No to wystaw nos zza klawiatury sprawdź, co w Twoim mieście nie zabitym dechami doradzą jako źródło ogrzewania. Spróbuj też w ramach ćwiczeń przed wyjściem na świat napisać posta, w którym nikogo nie obrazisz, w realnym świecie takie gadanie, jak Twoje pisanie może spowodować, że do oka wpadnie Ci paproch wielkości pięści rozmówcy.
    Ostatnio edytowane przez QIM ; 31-07-2015 o 20:07

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Do jakich fachowców ? O jakich fachowcach mówisz ?
    Z wioski obok ?
    A może trzeba by było ze wsi zabitej dechami wysciubic nosa na świat ?
    Ja przed budową nie rozmawiałem z fachmanami od ekosyfu bo żal mi było wyrzucać ciężko zabroniona kasę na syf w nowym domu bo ja miastowy i do syfu nie zwyczajny
    A czemu tutaj pisze ? Żeby inni nie miastowi wiedzieli i dowiedzieli się że można czysto i tanio nawet prądem

    Dlatego u dziennik budowy mam w stopce dla mało kumatych miastowych u nie kumatych nie miastowych
    Miastowy, hehe
    Artur właśnie Ci to już nie raz pisałem żebyś to właśnie Ty wyściubił swój nos spoza laptopa i zobaczył jak to wszystko wygląda w realu.
    Piszesz że do ekosyfu nie zwyczajny ale na kopalnię podanie do roboty złożyłeś ?
    To jak to z Tobą jest ? niby nie zwyczajny i ekosyf be ale jak za kaskę to już cacy ?
    Trzeba być konsekwentnym a nie zaprzedać dusze "czarnemu diabłu" za kilka srebrników
    Dlaczego Ty wszystkich musisz obrażać ? Tobie się tylko wydaje że jesteś lepszy, skąd wiesz czy tak jest ?
    a może ktoś czytając właśnie Twoje posty uważa Cię za jakieś dziwadło ?
    Pokory trochę chłopie.

Strona 1 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony