dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła + reku + solary i podłogówka - wykonawcy w Pomorskim

    Witamy

    Jesteśmy obecnie na etapie oczekiwania na adaptacje projektu z mocnym postanowieniem wyjścia z ziemi w tym roku.

    Zdecydowaliśmy się na projekt Rodez III od Lipińskich z lekkimi modyfikacjami (garaż o metr szerszy i zabudowany)

    Ogólnie mamy plan aby ogrzewanie było bezobsługowe wraz z możliwie niskimi późniejszymi kosztami utrzymania.

    Padło na PC z odwiertem pionowym, reku z odzyskiem ciepła (+ gruntowy wymiennik ciepła) i podłogówkę w całym domu bez grzejników.

    Prawdę mówiać od czytania o wszystkich Euco, Ep, Ek etc pokręciło mi się w głowie a w projekcie pokazany jest tylko parametr Euco (9.62 kWh /m2)
    Z tego co wyczytałem domy < 15 kWh są domami pasywnymi a w tym przypadku nie jest on nawet w standardzie NF40. (Mają projekt w standardzie NF40 osobno)

    Z tego powodu zastanawiamy się jakiej mocy powinna być pompa do takiego domu, czy warto zrobić odwiert przed fundamentem oraz co najważniejsze sprawdzonych ekip które wykonują takie instalację w naszych rejonach aby można było porozsyłać zapytania ofertowe by móc porównać różne opcje.

    Wszelkie podpowiedzi na ten temat jak najbardziej mile widziane.

    Pozdrawiamy

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpx03 Zobacz post
    Witamy


    Prawdę mówiać od czytania o wszystkich Euco, Ep, Ek etc pokręciło mi się w głowie a w projekcie pokazany jest tylko parametr Euco (9.62 kWh /m2)
    Z tego co wyczytałem domy < 15 kWh są domami pasywnymi a w tym przypadku nie jest on nawet w standardzie NF40. (Mają projekt w standardzie NF40 osobno)

    Z tego powodu zastanawiamy się jakiej mocy powinna być pompa do takiego domu, czy warto zrobić odwiert przed fundamentem oraz co najważniejsze sprawdzonych ekip które wykonują takie instalację w naszych rejonach aby można było porozsyłać zapytania ofertowe by móc porównać różne opcje.

    Wszelkie podpowiedzi na ten temat jak najbardziej mile widziane.

    Pozdrawiamy
    To jest przekłamanie, niemozliwe aby ten budynek miał parametry pasywnego, Euco=9,62 kWh/m2*a to parametry budynku pasywnego . Jezeli by tak było w rzeczywistosci pompa ciepła a tym berdziej gruntowa całkowicie zbedna. Zastanowienie sie nad mocą pompy nic nie da, do tego potrzebne jest dokładne ozc a nie jakas bzdura z opisu. Wydawało by sie ze pracownia Lipinskich to uznana marka, a tu takie kwiatki. Nie wiadomo dla jakiej lokalizacji i usytuowania uzyskano tak fantastyczny wynik?. Zmiany w projekcie oraz okreslona lokalizacja a takze odstepstwa od parametrów izolacji i okien (a takie na pewno będą) wymagają dokładnych i rzetelnych OZC

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Kilka kwestii osobno:

    1. Jak będziesz miał pompę ciepła to inwestycja w solar jest nieuzasadniona ekonomicznie - podgrzewanie wody pompą jest na tyle tanie, że solar w czasie swojej technicznej żywotności się nie zwróci. Zaoszczędzone tu pieniądze możesz zainwestować w pompę (bardziej renomowany producent, autoryzowany przez producenta wykonawca, chłodzenie pasywne/aktywne oparte na pompie (bardzo polecam!), itp.)

    2. Bez względu na rodzaj ogrzewania najważniejsze to mieć jak najmniejsze potrzeby - ociepl dom porządnie (20cm styropianu to już praktycznie robi się standard), bierz sprawdzone ekipy i PILNUJ!! A jak się nie znasz na budownictwie to weź kumatego kierownika - i umów się z nim również na sensowne pilnowanie a nie tylko pieczątki (oczywiście takie coś więcej kosztuje, ale te dodatkowe kilka tys. zwróci Ci się 100x)

    3. Co do pompy to radzę Ci taką drogę. Poszukaj sobie firmy wykonawczej z działem projektowym, która jest autoryzowana przez producenta pompy - możesz znaleźć właśnie na www producentów. Zleć im kompleksowo (w ramach 1 umowy):
    - wykonanie (adaptację) projektu wykonawczego instalacji min. co, cuw, a najlepiej wszystkie instalacje sanitarne
    - wykonanie tych instalacji (włącznie z odwiertami - jeżeli np. sami nie wiercą to niech to będzie ich podwykonawca nie Twój)
    - dostawę i montaż urządzeń wraz z uruchomieniem
    - serwisowanie (to już będzie odrębna umowa, ale ważne żeby taką usługę świadczyli).

    Po co to? Ano instalacja z pompą ciepła to bardzo droga sprawa. Sama pompa to z reguły urządzenie, które można skonfigurować na dziesiątki sposobów do pracy w różnych instalacjach (moc to tylko wierzchołek góry lodowej) i na tym po prostu trzeba się znać! Bardzo często w trakcie rozruchu i zwłaszcza początkowej eksploatacji jest sporo problemów z regulacją itd. (to nie są argumenty przeciw pompie! - po prostu nie jest to kaflowy piec na węgiel gdzie do regulacji był tylko szyber ). Jeżeli coś nie działa to Ciebie nie obchodzi co - dzwonisz do jednej osoby i mają to poprawić. Jeżeli jest wiele stron to sprawa mocno się komplikuje - będą na siebie nawzajem przerzucać odpowiedzialność. W skrajnym przypadku gdyby doszło do rozstrzygnięć w sądzie masz czystą sprawę - oni są odpowiedzialni za wszystko: od projektu, przez budowę i dostawę urządzeń do rozruchu i ogarnięcia automatyki.

    4. Polecam Ci zastosowanie chociaż chłodzenia pasywnego (działają tylko pompy obiegowe bez sprężarki) z wykorzystaniem pompy. Przy zastosowaniu pompy do chłodzenia lepiej jednak od podłogówki zastosować ogrzewanie/chłodzenie ścienne.

    Różne warianty techniczno/kosztowe przedyskutuj sobie na etapie ofertowania właśnie z tą firmą, o której pisałem powyżej.

    PRZESTROGA: Instalacja z pompą ciepła to nie jest instalacja, którą można wykonać tzw. systemem gospodarczym!!!

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo asolt za zainteresowanie tematem i postawieniem mnie na nogi

    Po przeczytaniu Twojego postu zadzwoniłem do biura zapytać się jak to naprawdę jest z tym zapotrzebowaniem energetycznym. Szczęśliwie trafiłem na Pana Grzegorza który był bardzo pomocny i wytłumaczył mi kilka istotnych kwestii.

    Dowiedziałem się że tak naprawdę ze względu na nowe przepisy oraz sposób obliczania Euco wynik nie jest wiarygodny i w praktyce jest około 2 razy większy co i tak jest dobrym wynikiem.

    Dodatkowo zapytałem o pozostałe parametry charakterystyki energetycznej i wynoszą one:

    EK - 51 kWh/m2
    EP - 67 kWh/m2

    Pan Grzegorz zapytany o PC powiedział że 9 KW powinna dać radę jednocześnie polecałby coś bardziej koło 11 KW aby lepiej działał system gdy zapotrzebowanie na CWU jest wyższe. Jednocześnie wspomniał o tym aby moc dobrać po szczegółowym obliczeniu ocz.

    Czy w takiej sytuacji wymienione parametry mają więcej sensu?

    Dziękuję i pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpx03 Zobacz post
    Dziękuję bardzo asolt za zainteresowanie tematem i postawieniem mnie na nogi

    Po przeczytaniu Twojego postu zadzwoniłem do biura zapytać się jak to naprawdę jest z tym zapotrzebowaniem energetycznym. Szczęśliwie trafiłem na Pana Grzegorza który był bardzo pomocny i wytłumaczył mi kilka istotnych kwestii.

    Dowiedziałem się że tak naprawdę ze względu na nowe przepisy oraz sposób obliczania Euco wynik nie jest wiarygodny i w praktyce jest około 2 razy większy co i tak jest dobrym wynikiem.

    Dodatkowo zapytałem o pozostałe parametry charakterystyki energetycznej i wynoszą one:

    EK - 51 kWh/m2
    EP - 67 kWh/m2

    Pan Grzegorz zapytany o PC powiedział że 9 KW powinna dać radę jednocześnie polecałby coś bardziej koło 11 KW aby lepiej działał system gdy zapotrzebowanie na CWU jest wyższe. Jednocześnie wspomniał o tym aby moc dobrać po szczegółowym obliczeniu ocz.

    Czy w takiej sytuacji wymienione parametry mają więcej sensu?

    Dziękuję i pozdrawiam
    Jezeli Pan Grzegorz mówi o mocy 9 kW a jednoczesnie poleca 11 kW, a przy okazji mówi ze Euco jest 2 razy wieksze czyli ok 20 kWh i jednoczesnie podaje Ek=51 kWh, to on nie wie o czym mówi. Jezeli w ten sposób wypowiada sie przedstawiciel Lipinskich to jedynie potwierdza moją opinie ze przeszli na masówkę i niewymagajacego klienta. Czy szczesciem jest fakt natrafienia na Pana Grzegorza?, dla mnie raczej nieszczesciem, gdyz to co opowiada to nie trzyma kupy.
    Po bandzie tez pojechal kol. Wojtek, dla tego budynku, w dodatku usytowanego w pomorskim instalacja pompy gruntowej to nieporozumienie, to jest wyrywanie kasy od zielonych klientów

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli Pan Grzegorz mówi o mocy 9 kW a jednoczesnie poleca 11 kW, a przy okazji mówi ze Euco jest 2 razy wieksze czyli ok 20 kWh i jednoczesnie podaje Ek=51 kWh, to on nie wie o czym mówi. Jezeli w ten sposób wypowiada sie przedstawiciel Lipinskich to jedynie potwierdza moją opinie ze przeszli na masówkę i niewymagajacego klienta. Czy szczesciem jest fakt natrafienia na Pana Grzegorza?, dla mnie raczej nieszczesciem, gdyz to co opowiada to nie trzyma kupy.
    Po bandzie tez pojechal kol. Wojtek, dla tego budynku, w dodatku usytowanego w pomorskim instalacja pompy gruntowej to nieporozumienie, to jest wyrywanie kasy od zielonych klientów
    Może troche zagmatwałem i to moja wina. "Pan Grzegorz" powiedział że zmienił się sposób wyliczania tego Euco i według nowego sposobu wyliczania wynosi on ok 10 kWh /m2. Jednocześnie powiedział że ten sposób wyliczania posiada wiele wad i tak naprawdę z tego powodu powinienem się przygotować bardziej na realne zapotrzebowanie ok 20 kWh.

    Odnośnie mocy pompy dodał słowo "podejrzewa" że ok 9 kW by starczyła ale w tym wypadku lepiej byłoby użyć pompy 11kW aby szybciej nagrzewała ciepłą wodę przy pełnym wykorzystaniu.

    Jednocześnie nadmienił że aby dobrać odpowiednią moc, należałoby wyliczyć ozc czy ocz dokładnie.

    asolt, powiedziałeś że pompa gruntowa w pomorskim to nieporozumenie. Mógłbyś trochę bardziej rozwinąć myśl?

    Pozdrawiam

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Moze od początku, załózmy ze Euco wynosi 20 kWh/m2 (jak to przypuszcza P. Grzegorz), Ek wynosi ok 51 kWh/m2 ,nie wiadomo czy to Ekco czy tez Ekco+cwu, jezeli jednakEkco to to mamy sprawnosc układu grzewczego na poziomie 40%. To naprawde nie trzyma sie kupy. Obliczenia chyba na sztukę jezeli jakiekolwiek były.
    Kolejna sprawa to projektowe obciazenie cieplne tego budynku, z racji I strefy klimatycznej szacuje ze bedzie to nie wiecej niz 6 kW, po co pompa gruntowa wystarczy p-w

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze od początku, załózmy ze Euco wynosi 20 kWh/m2 (jak to przypuszcza P. Grzegorz), Ek wynosi ok 51 kWh/m2 ,nie wiadomo czy to Ekco czy tez Ekco+cwu, jezeli jednakEkco to to mamy sprawnosc układu grzewczego na poziomie 40%. To naprawde nie trzyma sie kupy. Obliczenia chyba na sztukę jezeli jakiekolwiek były.
    Kolejna sprawa to projektowe obciazenie cieplne tego budynku, z racji I strefy klimatycznej szacuje ze bedzie to nie wiecej niz 6 kW, po co pompa gruntowa wystarczy p-w
    Wielkie dzięki asolt;

    Wychodzi na to że pompy ciepła, solary, reku itp to "trochę" bardziej skomplikowany temat niż początkowo zakładałem.

    Z tego powodu chyba najlepszą opcją byłoby znalezienie kogoś obeznanego dobrze w temacie aby zrobił ozc i zaproponował co w takim wypadku byłoby optymalnym rozwiązaniem (oczywiście odpłatnie). Proponowane rozwiązanie można byłoby później przeanalizować na forum

    priv?

    Pozdrawiamy

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpx03 Zobacz post
    Wielkie dzięki asolt;

    Wychodzi na to że pompy ciepła, solary, reku itp to "trochę" bardziej skomplikowany temat niż początkowo zakładałem.

    Z tego powodu chyba najlepszą opcją byłoby znalezienie kogoś obeznanego dobrze w temacie aby zrobił ozc i zaproponował co w takim wypadku byłoby optymalnym rozwiązaniem (oczywiście odpłatnie). Proponowane rozwiązanie można byłoby później przeanalizować na forum

    priv?

    Pozdrawiamy
    Skąd się tacy biorą
    Masz wszystko na tacy wyłozone,wystarczy użyć kalkulatora.
    Mega idiotyzmem byłoby pakowanie do domu o takim zapotrzebowaniu na ciepło pompy ciepła gruntowej z odwiertami a do tego kosmicznym idiotyzmem byłoby pakowanie solarów.
    Kiedyś było liczydło,dzisiaj widać,że nawet elektroniczny kalkulator dla głąbów jest nie wystarczający...

    Lipińscy jak widać to porażka...tylko dla idiotów
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 15-08-2015 o 07:12

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Skąd się tacy biorą
    Masz wszystko na tacy wyłozone,wystarczy użyć kalkulatora.
    Mega idiotyzmem byłoby pakowanie do domu o takim zapotrzebowaniu na ciepło pompy ciepła gruntowej z odwiertami a do tego kosmicznym idiotyzmem byłoby pakowanie solarów.
    Kiedyś było liczydło,dzisiaj widać,że nawet elektroniczny kalkulator dla głąbów jest nie wystarczający...

    Lipińscy jak widać to porażka...tylko dla idiotów
    Widzę że jest z Tobą problem tylko jeszcze nie wiem jaki... Albo "nie wiesz że nie wiesz" o co wogóle w tym chodzi i wszystko wydaje Ci się proste. Albo zajmujesz się tym tak długo że wydaje Ci się że to wszystko takie proste że każdy to musi wiedzieć.

    Wypisujesz głupoty typu "tylko dla idiotów" czy "kalkulator dla głąbów" etc. Takie wypisywanie świadczy tylko i wyłącznie o Twoim totalnym braku profejonalizmu.

    Jestem pewny że współpraca z Toba opierałaby się na przemyśleniu typu "Skoro Euco jest 9.80 kWh, to pomnozmy to przez metraz i wyjdzie ile pradu bedzie potrzeba..." Na tym Twoja rola by się zakończyła a właściciel pozostałby z kosmicznymi rachunkami za energie..

    Reasumując.. Jeżeli nie masz nic sensownego do wniesienia do tematu tylko próbować pokazać jaką to jesteś alfą i omegą a kalkulator dla głąbów jest nie wystarczający to proszę Cie... Idź nabijaj posty gdzie indziej..

    Żegnam Ozięble

    Edit:

    Z Twojego wczorajszego postu:

    Ja też byłem nie kumaty w tej dziedzinie i opanowałem ten program w ciągu dwóch dni
    Czyli jednak masz blade o tym pojęcie więc pierwsza opcja jest bardziej trafna
    Ostatnio edytowane przez bpx03 ; 15-08-2015 o 15:43

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpx03 Zobacz post
    Widzę że jest z Tobą problem tylko jeszcze nie wiem jaki... Albo "nie wiesz że nie wiesz" o co wogóle w tym chodzi i wszystko wydaje Ci się proste. Albo zajmujesz się tym tak długo że wydaje Ci się że to wszystko takie proste że każdy to musi wiedzieć.

    Wypisujesz głupoty typu "tylko dla idiotów" czy "kalkulator dla głąbów" etc. Takie wypisywanie świadczy tylko i wyłącznie o Twoim totalnym braku profejonalizmu.

    Jestem pewny że współpraca z Toba opierałaby się na przemyśleniu typu "Skoro Euco jest 9.80 kWh, to pomnozmy to przez metraz i wyjdzie ile pradu bedzie potrzeba..." Na tym Twoja rola by się zakończyła a właściciel pozostałby z kosmicznymi rachunkami za energie..

    Reasumując.. Jeżeli nie masz nic sensownego do wniesienia do tematu tylko próbować pokazać jaką to jesteś alfą i omegą a kalkulator dla głąbów jest nie wystarczający to proszę Cie... Idź nabijaj posty gdzie indziej..

    Żegnam Ozięble

    Edit:

    Z Twojego wczorajszego postu:



    Czyli jednak masz blade o tym pojęcie więc pierwsza opcja jest bardziej trafna
    I nie szczęśliwym trafem trafiłeś na Pana Grzegorza

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I nie szczęśliwym trafem trafiłeś na Pana Grzegorza
    I nie dość że nabijasz posty to jeszcze z błedami.. Może też dwa dni na słownik by wystarczył?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony