dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 175
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie budujemy BP-1 dom pasywny

    Stało się na wiosnę ruszamy z budową naszego domku długo wybieraliśmy projekt, aż w końcu padło na BP-1 z CS Studio
    113m2, z wysokim poddaszem użytkowym. Ten projekt otrzymał II nagrodę w konkursie Muratora na dom energooszczędny. Ma być tanio, wygodnie, oszczędnie i łatwo w budowie. Zobaczymy jak wyjdzie trochę nam zejdzie, bo budujemy z własnych oszczędności i robimy sami, czasem z pomocą rodziny i znajomych. Działka 7a, na której już mieszkamy, dom powstanie obok starego, w którym powoli przestajemy się mieścić, bo od lutego będzie nas o jedno więcej
    Aktualnie mamy WZ i projekt. Następny krok to odrolnienie działki pod dom, ma być "od ręki", jak zapewniła Pani w starostwie. Geodeta, zastanawiamy się nad geotechnikiem, ale pewnie trzeba będzie kogoś wziąć. No i cała reszta, adaptacja itp. W projekcie nie zmieniamy nic oprócz wywalenia wiaty garażowej i zmiany okna w kuchni na mniejsze. Znajomi i rodzina jakoś powoli oswajają się, albo i nie, z faktem że budujemy "stodołę" bez kolumienek i balkoników. Niektórzy się kłócą, inni udają, że im się podoba, reszta nawet nie chce zrozumieć, o czym mówimy Wstępnie miała być parterówka, ale ograniczają nas niewielkie wymiary działki i dom już na niej stojący.
    Nasz pierwszy dylemat to były przestrogi "a jak Ci się myszy wpierdzielą w styropian!?" - rozważaliśmy zastąpienie styropianu w płycie fundamentowej szkłem piankowym, ale wyszło by sporo drożej, poza tym w okolicy ciężko z dostępem. Autor projektu powiedział, w dużym skrócie, że to możliwe, ale przy niedbałym wykonaniu płyty. Trzymamy się więc tego i nie kombinujemy, będzie styropian Jesteśmy otwarci na wszelkie rady, sugestie i dyskusje
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-gotowy-widok_1.jpg
Wyświetleń:	303
Rozmiar:	35,5 KB
ID:	327885  

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gzelowicz

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    18

    Domyślnie

    Będę śledził

    My też planujemy powoli budowę - ja jestem nastawiony na dom pasywny, a moja druga połowa na dom ładny
    Chcę zbudować (własnymi rękoma) dom pasywny, albo zbliżony do pasywnego przy zachowaniu rozsądnych kosztów.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał gzelowicz Zobacz post

    My też planujemy powoli budowę - ja jestem nastawiony na dom pasywny, a moja druga połowa na dom ładny
    pasywny nie musi być brzydki mnie się nasz projekt bardzo podoba, znajomi pytają tylko "a gdzie ty będziesz pościel wietrzyć???"

    ja od początku byłam nastawiona na pasywny, jak tylko mąż zaczął mi o tym opowiadać, razem się w to wciągnęliśmy dzisiaj znów wróciła opcja zamiany styropianu w płycie na szkło piankowe, jak ktoś coś - to prosimy o opinie. No i jeśli ktoś coś wie o dostępności i cenach na Podkarpaciu, okolicach Rzeszowa, Kolbuszowej, to będziemy wdzięczni za iinfo

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gzelowicz

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał d.i.m. Zobacz post
    pasywny nie musi być brzydki mnie się nasz projekt bardzo podoba, znajomi pytają tylko "a gdzie ty będziesz pościel wietrzyć???"
    Nie chodziło o to, że pasywny = brzydki. Tylko o to, że tylko JA jestem odpowiedzialny za aspekt techniczny. Jedyne wymaganie żony, to tylko tyle, że dom ma być ładny i funkcjonalny

    j-j używał szkła. Z tego co pisał, to jest to strasznie delikatne.
    Nie wiedziałem, że może być problem z transportem. Myślałem, że producent (czy też pośrednik) przy zamówieniu rozsądnej ilości przywiezie na budowe
    Chcę zbudować (własnymi rękoma) dom pasywny, albo zbliżony do pasywnego przy zachowaniu rozsądnych kosztów.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie

    no ja nie wiem kiedy nasz dom nabierze jako tako wyglądu, póki co w tym miejscu stoją ule chodzi o koszty, bo już samo szkło jest droższe, przywieźć z pewnością przywiezie, ale za ile - nie chcemy generować kosztów, a z drugiej strony chcemy miec pewność że nic płyty nie trafi. Z tego co się dowiedzieliśmy to najbliższy dystrybutor w Mielcu, to dosyć daleko od nas, jak się uda z nim skontaktować, dowiedziec jaka cena i koszt transportu to się pewnie dokładnie określimy.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie

    jednak ja z tyłu głowy mam słowa autora projektu, który jednak był za styropianem twierdząc, że granulatu trzeba będzie użyć bardzo dużo, bo ma niższy współczynnik lambda 0,08 W/m2K niż styropian lub styrodur, a co za tym idzie, wyjdzie dużo drożej. tymczasem mąż coraz bardziej przekonuje się do szkła.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gzelowicz

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    18

    Domyślnie

    Z tego, co widziałem u j-j'a to szkło było w formie bloczków, a nie granulatu.
    Jeśli mówimy o tym samym, to to wyglądało tak: http://www.foamglas.pl/
    A u j-j
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2051488
    Chcę zbudować (własnymi rękoma) dom pasywny, albo zbliżony do pasywnego przy zachowaniu rozsądnych kosztów.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie

    dzięki, nie mogłam znaleźć tego wątku z j-j. my z tego co szukaliśmy, mamy tylko to http://leotech.polvent.com/ są tu i bloczki, i granulat. W sprawie ceny gość nie odpisuje na maile, trzeba będzie dzwonić.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A skąd weźmiesz myszy? Ja wymieniałem grunt i dawałem kamień,na którym dawałem styrodur pod płytę fundamentową( wanna ze styroduru). Jaka mysz byłaby w stanie przebić się przez zagęszczony kamień i żwirek? Szkło piankowe jest znacznie droższe od xps-a.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Więcej wydacie na to szkło, niż dzięki niemu zaoszczędzicie przez całe życie. Lepiej będzie dać styropian na żwirze, który w przeciwieństwie do pospółki nie przepuści żadnych gryzoni.

    http://www.viking-house.ie/passive-h...undations.html

    Pod ściany EPS 300 albo XPS, a pod resztę podłogi EPS 100.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    wpadłem się przywitać ....

    i dodaje do subskrypcji

    olejcie drogie rozwiązania! skupcie się na porządnym wykonaniu tego co jest istotne

    ja temat myszy olałem , sąsiedzi mają chyba ze 3 koty, , a te cos chyba jedzą
    al tak jak piszą inni , możecie podbudowę zrobić z tłucznia i po sprawie , ktoś obklejał boki płyty płytkami 1mx50 cm kupionymi na wyprzedaży w 3 gatunku za grosze, przy 30 cm izolacji np i tak ni kupicie listwy startowej do styropianu , więc tematu nie da sie ogarnąć w 100%, lepiej żyć i nie przejmować się na zaś , będą myszy to pójdzie piana w ruch ... ja tak np pozbyłem się gniazda pszczół/os właśnie w izolacji pionowej płyty fundamentowej
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 17-08-2015 o 15:31

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie

    Trochę więcej czasu, napiszę coś o ogólnych rozwiązaniach.
    - posadowienie oczywiście na płycie fundamentowej. W projekcie kolejno podsypka, folia kubełkowa, XPS Basf 30 cm (ja się skłaniam do Synthos XPS prime ze względu na niższą cenę), potem płyta 25 cm (zbrojenia około 1,2 t, wieńce obwodowe i siatka góra-dół drut 8, oczko 20x20)
    - ściany silikat 18 cm + styro 30 cm
    - strop gęstożebrowy Teriva-1
    - więźba tradycyjnie, a ocieplenie skosów i przestrzeni strychu to granulat (tutaj jeszcze nie wiem jaki) nasypywany/wdmuchiwany do przestrzeni utworzonej pomiędzy płytami OSB (na krokwie rozważam płytę STEICOuniwersal zamiast OSB)
    - okna, drzwi na to przyjdzie czas trochę później, od strony południowej duże przeszklenia 270x260 i 360x260 tutaj cały czas myślę jakie rozwiązanie będzie najlepsze, projekt przewiduje montaż na kotwach JB-D, ja myślę o kantówkach drewnianych 8x8
    - wentylacja mechaniczna z reku, tutaj przynajmniej na początku, a pewnie przez długi czas Dospel Luna 200 (służy mi w starym domu od dwóch sezonów, to było moje rozwiązanie na brak wentylacji w domku który sami remontowaliśmy, tak naprawdę to od tego zaczęła się moja "przygoda" z domami pasywnymi. Ileż to ja potem czasu spędziłem na zagłębianie tematu to wie tylko moja żona
    -do wentylacji GGWC (najłatwiej jak się chyba da dwie pętle z rurek do ogrzewania podłogowego, jedna pod płytą druga na ogrodzie, do tego pompka, jakaś nagrzewnica kanałowa, nalać glikolu i korzystać
    - osłona przed nagrzewaniem to w projekcie daszek nad tymi przeszkleniami ja tutaj bardziej skłaniam się do pergoli obrośniętej roślinnością i myślę nad czymś w rodzaju rolet/markiz mam już nawet pomysł jak to sprytnie zrobić
    - pewnie wykorzystam odzysk ciepła ze ścieków from "jaśkowe wynalazki"
    - grzanie tylko prąd w projekcie jest kombajn Nilana Compact, ale ja to traktuję jak reklamę bardziej, mam pomysł na prostsze=tańsze rozwiązanie + pewnie jakieś maty elektryczne w pomieszczeniach "płytkowych"
    - cwu to pewnie pompa ciepła podoba mi się rozwiązanie np Hewalex PCWU 2,5kw, czyli CWU razem z możliwością chłodzenia i koszt nie jest zabójczy

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    synthosa prime dawałem pod garaż,a pod dom basfa 3035c.Basf jest twardszy i przyjemniejszy przy cięciu. Moja rada uważaj od kogo kupujesz xps-a. Ja w ten sposób straciłem sezon(wydane pieniądze, brak styroduru - było o tym na forum, ale Redakcja wszystko wykasowała). Jeżeli różnica nie jest duża to bierz Basfa

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał d.i.m. Zobacz post
    ...
    Widać, że odrobiłeś lekcję pod tytułem; 'Zanim zaczniesz się budować poczytaj'. Jedną mam uwagę, glikolowy GWC ma bardzo kiepskie opinie wśród użytkowników. Może zamiast tego zaplanuj pod domem GWC żwirowe w układzie Tichelmanna a la Barth? Z jedną modyfikacją. Zrób dwie połówki wykorzystywane na zmianę. 12/24h każda. Będzie skuteczniejszy. Poza tym życzę powodzenia.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #15

    Domyślnie

    Znaczy się taki budujecie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img_0122_1.jpg
Wyświetleń:	391
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	327916  
    Ostatnio edytowane przez kerado28 ; 17-08-2015 o 20:26

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar d.i.m.
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rzeszów
    Kod pocztowy
    36-054
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Znaczy się taki budujecie
    Dokładnie taki sam wygląda pięknie! masz może więcej zdjęć? Nie prowadzisz dziennika? Jak cisną Ci się na usta jakieś rady, wnioski, przestrogi, to pisz gratuluję, tak niedużo już Ci zostało Kiedy my będziemy na tym etapie...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Po co folia kubełkowa? Przecież dom ją wciśnie w grunt, a ta folia ma robić dystans. W tym zastosowaniu na pewno się nie sprawdzi, chyba że chodzi wyłącznie o jej grubość.
    EPS 100 jest 3x tańszy od XPS i z powodzeniem stosuje się go pod wylewki. Opłaci się zastąpić ten drogi XPS tańszym materiałem wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe - nawet jeśli z tego powodu trzeba będzie dać 30% więcej stali.
    I ten glikolowy GWC jest kiepski, już nie mówiąc o cenie. Lepiej chyba zrobić żwirowca, albo rurowca. Ja swojego rurowca wykonałem jako szczelny, więc i wysoki poziom wód gruntowych mu nie straszny, a wydajność lepsza i cena niższa.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Widać, że odrobiłeś lekcję pod tytułem; 'Zanim zaczniesz się budować poczytaj'. Jedną mam uwagę, glikolowy GWC ma bardzo kiepskie opinie wśród użytkowników. Może zamiast tego zaplanuj pod domem GWC żwirowe w układzie Tichelmanna a la Barth? Z jedną modyfikacją. Zrób dwie połówki wykorzystywane na zmianę. 12/24h każda. Będzie skuteczniejszy. Poza tym życzę powodzenia.
    A możesz perm przytoczyć tych niezadowolonych z GGWC ? Ja akurat jestem zadowolony .

  19. #19

    Domyślnie

    I takie foto
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img_0098_1 (1).jpg
Wyświetleń:	381
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	327924  

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    A możesz perm przytoczyć tych niezadowolonych z GGWC ? Ja akurat jestem zadowolony .
    Zadowolony jesteś, że go masz czy zadowolony jesteś z temperatury, którą daje?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony