dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Kom-bet czy Kratki?

    Witam. Jestem w trakcie budowy domu. Dom z użytkowym poddaszem, energooszczędny z gazowym ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją. Kominek ma być tylko rekreacyjny. Mam możliwość wykonania DGP, ale jeszcze się na nie z pewnych względów, m.in hałasu, nie zdecydowałem. Właśnie stoję przed wyborem kominka. Rozmawiałem ze specjalistą, który ma mi wykonać instalację i po poznaniu za i przeciw wybrałem wkład ze dostarczaniem powietrza z zewnątrz (mam rurę), a ponieważ montuje on tylko wkłady Kom-Bet, to do wyboru mam wkład Poznań 550 i 650 (modele z nóżkami). Żona jednak przeglądając strony w sieci znalazła model Kratki Nadia 8 lub 10 kw, w których designie się "zakochała", a i mnie się podoba ich nowoczesność, jako że chcemy prostą obudowę. Wiem, że odpowiedź na moje dylematy nie jest możliwa w kilku zdaniach, bo należałoby rozstrzygnąć zarówno typ kominka z kratką, czy bez, ale za to z pseudoakumulacją, przewaga jednego producenta nad drugim, itp. Proszę więc tylko w miarę możliwości o krótkie porady:
    1. Czy moc nominalną Nadii (8 lub 10 kw) można przełożyć na kominki Kom-Betu Poznań 550 i 650 (6 i 8 kw)? Chodzi mi o to, że kominki Kom-Betu nie są, ani małe, ani lekkie, a moc mają stosunkowo niedużą. Wiem, że niektórzy producenci mają "naciągają" parametry, ale ja akurat wolałbym kominek mniejszy, jako, że ma być używany dla przyjemności.
    2. Czy coś powinienem wiedzieć, o użytkowaniu kominka bez kratki w palenisku jak u Nadii. Czym się różni od tradycyjnych kominków?
    3. Czy model Nadia sprawdził się (chodzi mi m.in. o trwałość wypełnienia paleniska, patent z klamką, nawiewem od spodu, itp).
    4. Kratki wypuściły (wydaje mi się, że nowszą, chociaż nie jestem pewien) serię MBM, która ma zwykłą klamkę, napowietrzanie z tyłu, zamiast z dołu i bardziej dopracowane odbieranie ciepła ze spalin. Nie ma za to modelu 8 kw, który mi najbardziej odpowiadał. Co sądzicie o nowej serii? Czy model dobrze rokuje, model 10 kw nie będzie za duży, a dopalanie spalin warte zachodu (może jednak zrobię to DGP)?
    5. Czy tzw. turbodopalanie spalin w Kom-Becie, to warte zachodu rozwiązanie? Lepszą deklarowaną sprawność ma "zwykła" Nadia, nie wspominając o MBM?
    Proszę o wyrozumiałość i szybkie odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał akm97 Zobacz post
    . Mam możliwość wykonania DGP, ale jeszcze się na nie z pewnych względów, m.in hałasu, nie zdecydowałem.
    hałasu ?

  3. #3

    Domyślnie

    Tak hałasu. Jestem wyczulony na tym punkcie i wiem, że wentylator znajdujący się na strychu wyraźnie słychać w sypialni na poddaszu. A poza tym okopcony sufit, spalony kurz, itp, itd. Nie demonizuje tych problemów, ale wiem, że one są, dlatego rozważam za i przeciw.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony