dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Strop TERIVA - wiercenie pod rekuperację

    Witam.
    Mieszkam w domu parterowym z niezamieszkalnym strychem. Strop wykonany jest z pustaków i belek TERIVA. Zamierzam w domu zainstalować rekuperację z centralą rekuperacyjną umieszczoną na strychu. W tym celu muszę wykonać otwory o średnicy 150-200 mm w stropie TERIVA na anemostaty.
    Czy jest możliwe BEZPIECZNE wykonanie takich otworów w pustakach stropowych TERIVA za pomocą specjalistycznej wiertnicy ?
    Czy pustaki wytrzymają wiercenie ? Chodzi o to, czy mogą pęknąć i spaść do wewnątrz z częścią sufitu i wtedy powstanie wielka dziura w suficie ?
    W jaki sposób zlokalizować miejsca wiercenia na zalanym stropie TERIVA, aby uniknąć przewiercenia belki stropowej, co jest niedopuszczalne?

    Czy ktoś z Was miał doświadczenia w tym temacie ? Wiele osób instaluje przecież rekuperację.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    wiercić jak mówisz tylko nie w belce a jak odpada to się zapianuje u mnie tak było, tynk wszystko skryje a jak robić będziesz podwieszany sufit to się tym bardziej nie przejmuj.

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko, że tynk i gładź gipsowa już na suficie. Interesuje mnie zatem kwestia, czy pustak TERIVA pęknie przy wierceniu i odpadnie razem z tynkiem i powstanie duża dziura, czy nie ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    dziura powstać może ale robisz jak napisałem wcześniej, pianka i szpachla w Twoim przypadku.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar yasiek
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Rycerska Dolina
    Posty
    125

    Domyślnie

    Zajrzyj do mnie, ostatnio to przerabiałem.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...to-sam-)/page5

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, czyli jednak bezpieczniejsze będzie wiercenie otwornicą, a też myślałem o nawiercaniu wiertłem po obwodzie i później młotek, ale rzeczywiście źle się to może skończyć (dziękuję za odpowiedź). Kwestia tylko identyfikacji zbrojonych belek stropowych, ale tu myślę, że pomoże mi wykrywacz metali.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofj5 Zobacz post
    Kwestia tylko identyfikacji zbrojonych belek stropowych, ale tu myślę, że pomoże mi wykrywacz metali.
    Opukaj strop od dołu. Pustak będzie wydawał głuchy dźwięk, belka będzie w zasadzie pochłaniać odgłosy. W ten sposób namierzysz w miarę dokładnie rozstaw belek.

    Potem długim wiertłem robisz od dołu otwór prowadzący, aby zaznaczyć miejsce na stropie od góry. No i gotowe W Terivie wierci się spokojnie bez udaru - ryzyko wykruszenia pustaka minimalne.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofj5 Zobacz post
    Wiele osób instaluje przecież rekuperację.
    Ja wykonałem swoje otwory jeszcze przed tynkami - stąd moje doświadczenie jest - niewielkie jednak.....od dołu tak jak już ktoś wspomniał wiertłem środek, następnie otwornicą wyciąłem otwór równy od strony mieszkalnej, od strychu przez beton otworki i dłuto .Po wykonaniu tulei anemostatu pianka montażowa i uszczelnienie izolacja od góry. później tynk i gotowe
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6087.jpg
Wyświetleń:	1261
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	329047   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie015.jpg
Wyświetleń:	865
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	329048   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie016.jpg
Wyświetleń:	770
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	329049  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Firma, która będzie mi instalowała rekuperację do wiercenia wykorzysta otwornicę z systemem odpylania z wcześniejszą identyfikacją belek zbrojonych. Wiercenie od góry (od niemieszkalnego strychu) ze wstępnym pilotażowym otworem. Mam nadzieję, że będzie dobrze - tak powiedzieli, bo wiercili już w stropie TERIVA.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony