dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 245
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 4893
  1. #201
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Cupra

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr O.
    A kto to wie, co to będzie za 20-30 lat?
    A co słyszałaś?

    Polecam najnowszy numer czasopisma "Własny dom z konceptem" i w nim ostatni odcinek "Rodzinnej kroniki budowy".

    Powodzenia budującym
    Piotr
    Witam wszystkich

    Czy mowisz o numerze obecnym 1/2005 ?
    moge wrzucic obrazek okladki ,ale nie wiem czy to nie bedzie niedozwolona reklama ?

  2. #202

    Domyślnie

    Witam,
    mam na mysli numer drugi czyli kwietniowo-majowy.
    Pozdrawiam
    Piotr

  3. #203

    Domyślnie

    Witajcie!

    Jak podliczenia wydatków za ogrzewanie Legalettem w okresie zimowym?
    Ja jeszcze liczę, ale wstępnie po podliczeniu zużycia energii elektr. i zużycia drewna do kominka będzie podobnie jak w roku ubiegłym mimo, że grzałem więcej (średnio 260 zł/miesiąc).

    Przyszła zima zapowiada się znacznie lepiej, bo mam już w domu nową instalacje do współpracy z kominkiem. Poza tym zostało mi 2 m3 drzewa, prawie tona brykietów. Jest więc dobrze, a będzie jeszcze lepiej
    No, chyba że zima będzie bardziej surowa i dłuższa, ale szkoda martwić się na zapas...

    Pozdrawiam i czekam z utęsknieniem na wieści od innych użytkowników Legalett
    Piotr

  4. #204

    Domyślnie

    Ja też jestem ciekawa wieści od innych użytkowników Legalettu.
    Napiszcie proszę, no chyba ,że żałujecie swojej decyzji i sądzicie , że nie ma się czym chwalić
    Trzeba mieć trochę cywilnej odwagi by przyznać się samemu przed sobą ,że popełniło sie błąd.

    Piotr O. Bardzo dziękuję za informację. Uważam ,że to bardzo przyzwoity poziom wydatów na ogrzewanie. Ile Ci dochodzi za ogrzewanie wody?

  5. #205

    Domyślnie

    Witam Renatko!

    Jeszcze nie miałem czasu podliczyć całości, ale koszt wszystkich wydatków związanych z użyciem energii elektr. w okresie zimowym waha się na poziomie 360 zł/miesiąc. W tym oświetlenie, pralka (prawie codziennie używana z racji małych dzieci), lodówka, bojler elektryczny, piekarnik elektr. w kuchence, czajnik, halogeny na podwórku...

    O jakich błędach piszesz? Legalett to strzał w przysłowiową "10" - komfort i wszechstronna wygoda za małe pieniądze.
    Ten kto teraz tu nie pisze pewnie zajęty jest ogródkiem i innymi pracami zawodowymi bądź domowymi. U nas leje, więc mam chwile czasu...
    Pozdrawiam
    Piotr

  6. #206

    Domyślnie

    To miód na moje uszy. Ja zaczynam w lipcu!!! Postaram się wszystkich informować o przebiegu prac i o postępach.

  7. #207

    Domyślnie

    Niusiu, aż do lipca każesz nam czekać?
    A co to będzie za chatka przypomnij proszę.
    Trzymamy kciuki
    Powodzenia
    Piotr

  8. #208

    Domyślnie

    Mój domek to Andromeda. Aż do lipca powiadasz.... , a ja trzęsę się ze strachu na samą myśl . Pierwsza budowa i pierwsze nerwy. Wierzę, że będzie dobrze i że będę się mogła podzielić z Wami tylko dobrymi wiadomościami. Buduję się w Chotomowie, więc jakby ktoś chciał obejrzeć Legalett na żywo zapraszam na budowę w lipcu.

  9. #209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Ja bym chciał Legaletta zobaczyć ale 40 lat po wybudowaniu - są aż tak stare budynki tego systemu? Ciekaw jestem czy to jeszcze stoi.

  10. #210

    Domyślnie

    Nusia Ja już dzisiaj proszę o zaproszenie na Waszą budowę

    Piotr O. Jestem pod wrażeniem , serio! To mniej niż ja wydaję w chwili obecnej w bloku na ogrzewanie, gaz do podgrzewania wody i gotowania i na energię elektryczną cuzamen do kupy , a "rozpościeram się" na 49 m2

  11. #211

    Domyślnie

    Renatko jesteś gościem honorowym

  12. #212

    Domyślnie

    Nusia
    czuję się zaszczycona

  13. #213

    Domyślnie

    Renatko, mam kontakt do pana z Jabłonny który będzie robił płytę 15 czerwca. Jeśli będziesz miała ochotę sie przejechać daj znać

  14. #214

    Domyślnie

    Nusia dziękuję za informacje , ale w tym terminie nie mogę przyjechać , chociaż bardzo bym chciała.
    Czy dla Ciebie płyta Legalett jest nadal aktualna? Czytałam ,że ruszacie w lipcu? Trzymam kciuki i pewnie skorzystam z zaproszenia aby u Was zobaczyć płytę.

  15. #215

    Domyślnie

    Witam!
    Jestem zainteresowany płytą Legalett. Z zainteresowaniem przeczytałem opinie użytkowników. Zwróciłem uwagę na jeden problem w przypadku ogrzewania prądem elektrycznym w taryfie nocnej. Agregaty ze względu na tani prąd mogą pracować w nocy i dwie godziny w dzień.
    Myslę, że rozwiązaniem tego problemu byłoby zastosowanie wodnego akumulatora ciepła. W tym przypadku trzeba byłoby zrezygnować z elektrycznych agragatów na rzecz wodnych wymienników ciepła. Dzisiaj rozmawiałem w jednej z firm na ten temat. Oferują np. 1000 litrowy akumulator (zbiornik buforowy) w cenie 800 EUR. Potrzebny by tu był jeszcze kocioł elektryczny około 12 kW. Oczywiście są to tylko szacunkowe dane dla domu o powierzchni około 100 m kw. Cały taki układ można w bardzo prosty sposób zautomatyzować, podłączając też czujnik pogodowy. Urządzenie takie ładowałoby się do zadanej wartości, tak że energia elektryczna nie byłaby bez potrzeby wykorzystywana. Oczywiście ceny kotła (tu podano mi 1200 EUR) czy akumulatora są też przykładowymi. Trzy lata temu taki kocioł elektryczny oferowano w granicach 600 zł. Oczywiście taki zbiornik buforowy może być też dodatkowo zasilany z kominka z płaszczem wodnym, co rozwiązałoby też problem wydobywającego się hałasu pracujących agregatów.
    W każdym bądź razie rozwiązać to można na różne sposoby i w zależności od inwencji można mocno obniżyc koszty tego układu. Np. zespolić kocioł elektryczny z akumulatorem.
    Będę jeszcze szukał rozwiązań bo budowa domu przede mną.
    Pozdrawiam

  16. #216
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Legalett sam z siebie jest dobrym akumulatorem ciepła. To kilkadziesiąt ton betonu. W moją płytę poszło go 22 m3. Dodawanie do tego 1000 litrów wody mija się z celem.

    Jedyne co trzeba zrobić, żeby system dobrze działał na taryfie nocnej, to zainstalować agregaty o 2 razy większej niż obliczeniowa mocy.

    W moim przypadku, gdy już system przestał wystarczać w czasie mrozów, grzałem kominkiem.

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał pik33
    (...) gdy już system przestał wystarczać w czasie mrozów, grzałem kominkiem.
    Hmmm, czy grzałeś kominkiem, żeby nie włączać agregatów i nie płacić za dodatkowy prąd, czy jednak system nie miał wystarczającej mocy grzewczej?

    Pozdrawiam,

    Maciek

  18. #218

    Domyślnie

    PIK33 - nie do końca się z tobą zgodzę.
    Owszem beton jest dobrym akumulatorem ciepła. Ale co z tego, że zastosujesz grzałki o mocy dwa razy większej, a temperaturę w domu ustawisz powiedzmy na 20 stopni? Przecież po osiągnięciu danej temperatury płyty, tak żeby w domu było 20 stopni, grzałki ci się wyłączą, nawet gdyby były przewymiarowane pięciokrotnie. Zauważ, żeby zakumulować więcej ciepła w płycie, musisz podnieść zadaną temperaturę. Płyta betonowa działa na zasadzie pieca akumulacyjnego starego typu ze słabą izolacją. On grzał się i od razu niekontrolowanie oddawał ciepło. Ja pamiętam jak te pice działały. Stały one w sklepach, biurach.. itd. Rano było gorąco, że trzeba było otwierać okna, gdy po południu piec już nie grzał. Obecnie są piece akumulacyjne z tzw. dynamicznym rozładowaniem. Ładujesz go w odpowiednich godzinach do pełna, a potem kontrolujesz rozładowanie, czyli bierzesz ile ci w danym momencie potrzeba. Układ, który proponuję będzie działał według tej samej zasady, tylku tu trzeba wziąść pod uwagę bezwładność samej płyty grzewczej (czyli betonu), ale to już zadanie elektroniki (automatyki).

  19. #219
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    No, wszystko cacy , tylko nie bardzo widzę jak ciepło zmagazynowane w 1 tonie wody (nawet dobrze zaizolowanej), ma znacząco nagrzać 22 tony betonu. Woda w tym wymienniku będzie nagrzewana również tylko w nocy i będzie oddawała ciepło do płyty. Po "odłączeniu" prądu, energii cieplnej do przekazania zostanie na parę chwil. Nawet nie biorąc pod uwagę własnych strat ciepła takiego układu , energii elektrycznej potrzebnej do jego pracy , miejsca potrzebnego na bardzo duży zbiornik i dodatkowych kosztów inwestycji w całą tą instalację to i tak uważam że to nie ma sensu.
    Chociaż oczywiście mogę się mylić
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  20. #220

    Domyślnie

    Akumulowanie ciepła w zbiornikach z wodą, to nie jest mój wymysł. Przecież podgrzanie wody do pewnej temperatury, to nic innego jak dostarczenie tej wodzie pewnej ilości energii, którą później można odebrać. Oczywiście mając dobrze izolowany zbiornik, to energię tą można przechowywać. Masz tu zresztą przykład dobrze zaizolowanych bojlerów z ciepłą wodą. Tam straty nie są duże. Teraz obliczając ilość energii potrzebnej do ogrzania domu przy zadanej temperaturze zewnętrznej i przez czas kiedy nie ma taryfy nocnej, wychodzi ile w skrajnym przypadku trzeba jej zmagazynować. Z tego już obliczasz wielkość zbiornika. Sam takich obliczeń nie robiłem, ale w firmie instalującej tego typu gadżety (w ogóle zajmującą się ogrzewaniem domów), powiedziano mi, że 1000 l. wystarczy. Jako, że jestem sceptykiem, to i tak to pewnie po swojemu przeliczę.
    Kilka dni temu ze strony firmy Legalett ściągnąłem plik z demonstracją systemu. Wczoraj go przeglądałem i co ciekawego zauważyłem. Są tam schematy współpracy systemu grzewczego legallet z różnymi źródłami ciepła. I tak np. kominek z płaszczem wodnym, instalacja solarna, pompa ciepła, czy piec gazowy - wszystko to jest podłączone do zbiornika buforowego.
    Jedno jest w tym wszystkim istotne, co należy sobie uzmysłowić: akumulacja ciepła, czy to w wodzie, kamieniu polnym, cegle szamotowej, czy w nowoczesnym materiale stosowanym w obecnych piecach akumulacyjnych, to nie jest żadna magia - to jest zwykła fizyka i to można obliczyć. I skoro my tą energię tam włożymy, to mamy pełne prawo ją stamtąd zabrać (w końcu jest nasza!).

    Pozdrowienia

Strona 11 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony