dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 245
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 4893
  1. #61

    Domyślnie

    Witajcie!

    Piotrze.Nowy

    Na stronach Legalett nie znalazłem nowin na temat nowego rozwiazania połaczenia z kominkiem.
    Na pozostale pytania nie znam odpowiedzi. Pytaj u źródła.

    Duduś.
    Jasne że mamy zdjęcia.
    A czemu pytasz?
    Czy chcesz otrzymać 5,10, 15,20, 25...?
    Każde płatne 50 zł

    Kupiliśmy do pokoju dzieci łożka i zajeły pół 1/4 podłogi. W naszej sypialni łoze małzeńskie podobnie. Nie byłoby w tym nic niepokojacego, gdyby nie fakt, że łożka nie maja nóżek i stoją całą powierzchnia bezposrednio na podłodze.
    Rozumiecie co mam na mysli?

    Pozdrawiam

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Legalett grzeje, na nocnej taryfie, dzienna za droga. Ustawiony na 25 w łazience, 24 w kuchni i salonie, 23 w pokoju

    Niestety, agregat jest za słaby żeby pociągnąć na samym "nocnym:" prądzie i teraz gdy na zewnątrz jest -5 w nocy i +5 w dzień, nie daje rady. Zastanawiam się, jak podwyższyć moc grzałek... chodził mi po głowie pomysł z napięciem międzyfazowym, ale to za dużo - spalą się... Ewentualnie zdobyć "coś" i dołożyć do agregatu. A na razie jest też kominek, ubiegłej zimy, gdy legalett nie pracował, dogrzewał on dom do ponad 20 stopni. Więc będzie legalett+kominek.

    Przy naszych cenach prądu proponuję jednak przyszłym "legalettowcom" żeby dawali agregaty o większej mocy. Bo to co Legalett obliczał, to jest na całodobowe grzanie. Na taryfę nocną... razy 2.2... Trzeba by mi 10 kW, a nie 4.

    Robiłem test płyty w połowie września - ustawiłem termostaty na 30 stopni. Dogrzanie do tej temperatury trwało około dwie doby. Na zewnątrz było coś koło +10.

  3. #63

    Domyślnie

    pik33,

    u mnie przy powierzchni 150m2 utrzymanie temperatury 21C nawet nie zajmuje całej nocnej taryfy. Jak na razie maksymalne zużycie przez jedną noc to 10kWh, co u mnie oznacza niecałe 2 godziny (mam dwa agregaty każdy po 4kW).

    Może to jest też zależne od wentylacji (ja mam z rekuperatorem) i dobrej izolacji ścian (mam ok 30cm).

    Jak na razie od początku września utrzymując w domu temperaturę 20-21 C zapłaciłem za prąd do legalettu 15zł. (mam oddzielny licznik założony tylko na legalett więc wiem dokładnie ile "pali").

    *****
    Korekta. 22.10.2004
    Miałem złe odczyty z licznika. NIe jest tak super jak pisałem. Maksymalne zużycie przez jedną dobę to 100kWh. Średnie za wrzesień to 13/dobę a za październik jak dotąd 26kWh/dobę.
    Finansowo za wrzesień 65zł a za pażdziernik do dzisiaj 160zł.

  4. #64

    Domyślnie

    PIK33
    Dzieki za ciekawe doswiadczenia. Zycze ciepłej zimy i małych rachunków.
    Ja ustawiłem na poczatek termostaty na 20 st. C. i jest przy obecnych temp. na zewnatrz (-2 w nocy, ok. 10 w dzień) dobrze. W pokojach wieczorem temp. spada mi do 19-19,5 st.C To takze zaleta domu parterowego - mało ucieka w górę
    Grzałki mam w sumie 7kW (wg wyliczeń Legalett) przy 100 m2 powierzchni.
    Legalett w swoich obliczeniach nie przewiduje, ze grzac bedziemy tylko taryfą nocną. Moze warto im to zasugerować, bo w Szwecji prad jest pewnie tanszy, a przy ich zarobkach... - szkoda pisać
    Pozdrawiam
    Piotr O.

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maco
    pik33,

    u mnie przy powierzchni 150m2 utrzymanie temperatury 21C nawet nie zajmuje całej nocnej taryfy. Jak na razie maksymalne zużycie przez jedną noc to 10kWh, co u mnie oznacza niecałe 2 godziny (mam dwa agregaty każdy po 4kW).

    Może to jest też zależne od wentylacji (ja mam z rekuperatorem) i dobrej izolacji ścian (mam ok 30cm).

    Jak na razie od początku września utrzymując w domu temperaturę 20-21 C zapłaciłem za prąd do legalettu 15zł. (mam oddzielny licznik założony tylko na legalett więc wiem dokładnie ile "pali").
    Miałem złe odczyty z licznika. NIe jest tak super jak pisałem. Maksymalne zużycie przez jedną dobę to 100kWh. Średnie za wrzesień to 13/dobę a za październik jak dotąd 26kWh/dobę.
    Finansowo za wrzesień 65zł a za pażdziernik do dzisiaj 160zł.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr O.
    [...]Legalett w swoich obliczeniach nie przewiduje, ze grzac bedziemy tylko taryfą nocną. Moze warto im to zasugerować, bo w Szwecji prad jest pewnie tanszy, a przy ich zarobkach... - szkoda pisać
    Pozdrawiam
    Piotr O.
    Przepraszam, że się wtrącę ale nie mogłem się powstrzymać. Jestem zadziwiony tym, że Legalett nie przewiduje grzania tylko na nocnej taryfie. W Polskich realiach cenowych powinien to być jego obowiązek albo co najmniej dokładne poinformowanie o tym przyszłego użytkownika. Byłem przekonany, że skoro jest tak gruba warstwa styropianu i akumulacyjna płyta betonowa (co widziałem u Maco), to na pewno grzeje się ją TYLKO na nocnej taryfie. Dziwne, że jest inaczej.

    Nie jestem użytkownikiem Legalettu ale nie wiadomo, kiedy przyjdzie do stawiania drugiego domu..

  7. #67

    Domyślnie

    Ja nie mogę potwiedzić tego co pisze Piotr O.

    U mnie była mowa od początku o nocnej taryfie i tak na razie jest. Nie używam dziennej, choć na razie nie jest też baaardzo zimno. Z drugiej strony agregat chodz zledwie 2-3 godziny w nocy więc jest zapas 3-5 krotny na chłodniejsze dni.

    Czasem (może tak było w przyapdku pik) lekki nadmiar mocy potrzebny do akumulacji w płycie jest bardziej kosztowny i inwestor nie decyduje się na to...

    A po trzecie to można też obliczyć. Podzieliłem sezonowe zapotrzebowanie na ciepło 8,7MWh przez ilość godzin w sezonie 5000 i to pomnożyłem przez 24. Wyszło mi 42kWh na dobę. Przy grzałkach 10kW mogę taką moc wytworzyć w niecałe 5 godzin. Czyli mogę dwukrotnie przekroczyć średnią co myślę daje gwarancję używania nocenj taryfy nawet w średnio zimne dni. (pewnie w baardzo zimne nie).

  8. #68

    Domyślnie

    Hej,

    ja wiem, ze wy tu o takich powaznych sprawach jak zuzycie, koszty itp, ale czy ja moge tak po babsku zapytac o ... kwiaty.

    Przeprowadzamy sie niedlugo ( I niedlugo uruchamiamy legalett...)i tak sie zastanawim jak sie w domu ogrzewanym Legalettem czuja i czy mozna by ustawiac doniczki na podlodze (mam takie wielgachne roslinki i sie o nie martwie...)

    Pozdrawiam

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie


    Kwiatkom to chyba nie zaszkodzi . W końcu temperatura podłogi nie jest taka wielka. Ale jesli chcesz się czuć bezpieczniej to można pod doniczki położyć coś co izoluje , np. płytkę korkową (nawet taką podkładkę pod tależe) czy drewienko jakoweś...

    P.S.
    Kolorowych snów dla córeczki
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  10. #70
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bod10

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam.
    Czy mozna budować Legalett na terenach objetych szkodami górniczymi - II stopień ??

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matizka
    Hej,

    ja wiem, ze wy tu o takich powaznych sprawach jak zuzycie, koszty itp, ale czy ja moge tak po babsku zapytac o ... kwiaty.

    Przeprowadzamy sie niedlugo ( I niedlugo uruchamiamy legalett...)i tak sie zastanawim jak sie w domu ogrzewanym Legalettem czuja i czy mozna by ustawiac doniczki na podlodze (mam takie wielgachne roslinki i sie o nie martwie...)

    Pozdrawiam
    Matizka,
    A to akurat ciekawe zagadnienie. Podbobnie jak pies na legalecie. U nas pies na zewnatrz wic nie ma problemów ale podobno mówia, ze na ogrzewaniu podlogowym psy zle sie czuja, za cieplo im.

    Kwiatkom moze byc podobnie. W koncu rozklad temperatur jest odwrotny niz w domu z grzejnikami czyli przy podlodze bedzie ze 20-25 a wyzej chlodniej. Moze ogolnie nie zaszkodzi ale moze trzeba bedzie troche wiec podlewac bo parowanie bedzie szybsze ?

    U nas na razie nie ma kwiatkow na ziemii wiec nie mamy doswiadczen zyciowych )

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Kwiatom na podłodze nic się złego nie dzieje. Rosną
    ----
    Apropos nocnej taryfy... no cóż, u mnie wg obliczeń dom miał mieć zapotrzebowanie 7 kW. Na parterze dali 4 kW agregat... to było liczone na całą dobę, a ja przegapiłem sprawę. Po prostu, jak ktoś decyduje się na legalett, trzeba od razu mówić im, żeby projektowali z zapasem na akumulację.

  13. #73

    Domyślnie

    pik33,

    Twoje 7kW to rozumiem, że chwilowe. Czyli dla -20 na zewnątrz. No to tak zimno często nie będzie. Jeśli jest około 0C to powinno być dobrze.

    Ale masz rację, żeby o tym wspominać w czasie rozmów wstępnych.

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał pik33
    Kwiatom na podłodze nic się złego nie dzieje. Rosną
    Potwierdzam, mamy w salonie takie olbrzymie (bugenvillia, pasiflora i inne) i rosną jak głupie (może dlatego że dużo słońca mają). Niedługo całe wykusze zarosną

    Pozdrawiam
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  15. #75

    Domyślnie

    Pytam bo mam też dom na płycie ( ale nie Legalet) i chcieliśmy coś porównać Ale skoro nie macie lub za 50 zł ( to chyba na Allegro)

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maco
    pik33,

    Twoje 7kW to rozumiem, że chwilowe. Czyli dla -20 na zewnątrz. No to tak zimno często nie będzie. Jeśli jest około 0C to powinno być dobrze.

    Ale masz rację, żeby o tym wspominać w czasie rozmów wstępnych.
    Zgadza się, dla -20... w związku z czym wszystko pięknie chodzi do około zera. Jak były te październikowe spadki temperatury do -5, system przestał wyrabiać na nocnej taryfie. Dobrze policzone Co i prawda, jest niedokończone poddasze i stamtąd potrafi spłynąć zimne powietrze.. zobaczymy jak będzie się toto wyrabiać przy wykończonym poddaszu

  17. #77

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    Za oknem taka piękna jesień, cieplutko, a my tu o grzaniu w naszych domach. Widzę, że grupa się powiększa. Może z czasem będzie nas tu jeszcze więcej i wtedy wymiana doświadczeń będzie jeszcze bardziej ciekawa.

    Zacznę od Dudusia, który mój żart z odpłatnością za zdjęcia wziął na poważnie i "włóczy się" pewnie bidak teraz gdzieś na Allegro. Podaj mi swoje namiary, a podeślę Ci kilka zdjęć.

    Mati, skarbie i rodzynku nasz drogi - kwiatki u nas rosną, a w koło kwitnie życie... rosną bez kłopotu i jest miło spojrzeć na trochę zieleni w domu.

    A teraz do ckwadrat, który pisze:
    "Przepraszam, że się wtrącę ale nie mogłem się powstrzymać. Jestem zadziwiony tym, że Legalett nie przewiduje grzania tylko na nocnej taryfie. W Polskich realiach cenowych powinien to być jego obowiązek albo co najmniej dokładne poinformowanie o tym przyszłego użytkownika. Byłem przekonany, że skoro jest tak gruba warstwa styropianu i akumulacyjna płyta betonowa (co widziałem u Maco), to na pewno grzeje się ją TYLKO na nocnej taryfie. Dziwne, że jest inaczej."

    Fajnie, że napisałeś. Witomy Ciebie w naszym gronie.
    Kto pyta nie błądzi, więc... "Dziwne, że jest inaczej."
    Ja się nie dziwię, bo co w tym dziwnego.
    Podczas zimy mamy różne temperatury. Są dni kiedy mrozy są niewielkie (np. -5 do -15), a są takie kiedy przyciśnie mocniej (powyżej -20) i wtedy może się zdarzyć, że nie wystarczy grzanie tylko nocną taryfą. Czy jest w tym cos nienormalnego? Czy przy innym ogrzewaniu domu nie zdarza się, że trzeba palić znacznie mocniej niż w przeciętne zimowe dni i wtedy zużycie opału jest większe?

    Com napisał, to potwierdzam i wyjaśniam dodatkowo: Legalett w swoich obliczeniach nie przewiduje, że grzać będziemy tylko taryfą nocną... Nie oznacza to jednak, że Legalett przewiduje częste grzanie taryfą dzienną. Generalnie zakłada się, że bedzie to taryfa nocna czyli tańsza, ale w przypadkach takich jak wyżej opisany istnieje naturalnie możliwość grzania taryfą dzienną.
    U mnie poprzedniej, pierwszej zimy nie używałem wcale taryfy dziennej i czasem temperatura w niektórych pokojach spadała do np. 18 st.C. I to nam wystarczało.
    Pisząc żartobliwie - oczywiście zdarzają sie takie wyjątkowe osobistości jak PIK33, które lubią mieć 30 st. w domu i wtedy muszą często korzystać z taryfy dziennej (jeśli dobrze zrozumiałem spora część tego ciepła zmyka sobie do góry na niedokończone, otwarte poddasze, a z góry na dół spływa sobie...).

    Mam nadzieję, że to rozwinięcie mojej myśli wyjaśniło sprawę. Poza tym proszę nie traktować mnie zbyt poważnie - tzn. ja nie jestem fachowcem od Legalett. Z tego, co mi wiadomo Legalett w swoich wyliczeniach zakłada nadmiar kW (zapas mocy) dla danej powierzchni domu.
    W sprawach wątpliwych odsyłam do Legalett Polska.

    Miejta się ciepło, zdrowo i pogodnie.
    Do ponownego...
    Piotr

  18. #78

    Domyślnie

    Zaniepokojony spojrzałem do swojego starego projektu płyty Legalett.
    I co - jasno jest napisane że moc agregatu jest przewymiarowana , by zapewnić korzystanie wyłacznie z 2 taryfy en elektrycznej.
    Czy wy nie macie takich dopisków?

  19. #79

    Domyślnie

    Ja mam takie zdanie w projekcie "Należy podkreślić, że przy dobrze wyregulowanym systemie, co można uzyskać za pomocą termostatów dostarczonych przez Legalett, system korzysta w normalnych warunkach tylko z energii elektrycznej w drugiej taryfie, przyczyniając się do dalszego zmniejszenia kosztów ogrzewania."

  20. #80

    Domyślnie Legalett z piecem CO

    Witam,
    nie widzę postów od ludzi majacych agregaty podłączone do CO.
    U mnie tak jest - mam na parterze 2 agregaty z wymiennikami ciepła podłączonymi do instalacji CO( piec gazowy Vaillant) Całość jest jeszcze wspomagana kominkiem - i tu mam problem , agregaty są b. dobrze wyciszone ale słyszę szum powietrza w obudowie kominka - może obroty wentylatorów są za szybkie ?

Strona 4 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony