Czytałem ostatnio sporo na temat energooszczędności, współczesnych technologii w budownictwie i powoli rodzi się w mojej głowie koncepcja dostosowania projektu gotowego (bo pewnie takowy zakupię) do moich własnych quasi-energooszczędnych wymagań. Poniżej moje "pomysły". Wszelka krytyka mile widziana:
1. ściany zewnętrzne BK (30 cm) + ocieplenie 25cm styropian szary o dobrym współczynniku lambda (jeśli za mało to piszcie ile powinno być)
2. dach ocieplenie 30cm wełną o dobrym współczynniku lambda (jeśli za mało to piszcie ile powinno być)
3. podłogówka na całej powierzchni podłóg (parter + poddasze)
4. ogrzewanie kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem
5. okna U całkowite w granicach 0,8 - 0,9 montaż w warstwie ocieplenia
7. wentylacja mechaniczna. Czy jest ekonomiczny sens w dodaniu do tego rekuperacji?
6. planuję zwykłe fundamenty, o płytach fundamentowych wiem tylko tyle że są. Czy zastosowanie płyty zamiast zwykłych ław wpłynie znacząco na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło?
7. dwustanowiskowy garaż w bryle (pokój na garażem, wejście z kotłowni, wiatrołapu), nieogrzewany. Czy da się go tak odizolować od domu, żeby maksymalnie ograniczyć starty ciepła? Czy taki garaż nie ma racji bytu jeśli planuję rozwiązania energooszczędne jak powyżej? Czy puntk 7 nie stoi w sprzeczności z pozostałymi?
Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny.